Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Złoty wciąż wrażliwy na sytuację na szerokim rynku

Złoty wciąż wrażliwy na sytuację na szerokim rynku

2017-11-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Końcówka minionego tygodnia była dla polskiego złotego okresem spadkowym – indeks BOSSAPLN spadł w piątek z powrotem poniżej 93 punktów, neutralizując tym samym większość zwyżki z wcześniejszych kilku dni.
Gospodarka USA nadal mocno. Pewna podwyżka stóp w XII.

Gospodarka USA nadal mocno. Pewna podwyżka stóp w XII.

2017-11-06 Poranny Szkic walutowy AFS
Rynek niemal w pełni uwzględnia podwyżkę stóp procentowych Fed w grudniu. W strefie euro oczekiwania ciaśniejszej polityki pieniężnej odsunięte na 2019 r. To fundamentalnie recepta na mocniejszego dolar i słabsze waluty bardziej ryzykowne (także złotego). Spodziewamy się zobaczyć takie tendencje na przestrzeni listopada.

Rusza batalia o reformę podatkową

Rusza batalia o reformę podatkową

2017-11-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar rozpoczyna nowy tydzień od umocnienia i to pomimo nie przekonywujących danych z amerykańskiego rynku pracy. Teraz nastroje na globalnych rynkach będą zależeć od sygnałów z Waszyngtonu, gdzie rozpoczyna się batalia nad przyjęciem reformy podatkowej. Dalsza aprecjacja amerykańskiej waluty może uderzyć w złotego, ale jednocześnie pod presją mógłby znaleźć się również frank.
Kondycja PLN i nie tylko

Kondycja PLN i nie tylko

2017-11-06 Raport poranny FMCM
Co widzimy na wykresach? Eurodolar pozycjonuje się dosyć nisko – schodzi poniżej 1,16. Tym samym dolar jest silny, wzmocnił się zresztą po piątkowej publikacji danych z rynku pracy USA. Co prawda zatrudnienie wzrosło w mniejszym stopniu niż oczekiwano, ale np. podwyższono w ramach rewizji odczyt wrześniowy. Rynek uznał, że Fed nie zrezygnuje z grudniowej podwyżki oprocentowania.
Powell, funt i payrollsy – taki był tydzień

Powell, funt i payrollsy – taki był tydzień

2017-11-03 Raport tygodniowy FMCM
W tym tygodniu mieliśmy dość dużo danych makroekonomicznych i kilka wydarzeń. Zbyteczne byłoby szczegółowe mówienie o wszystkim. Zajmijmy się wątkami kluczowymi. W tym celu należy jednak wpierw cofnąć się do tygodnia ubiegłego.
Amerykańskie popołudnie

Amerykańskie popołudnie

2017-11-03 Raport poranny FMCM
Co będzie rządzić eurodolarem? Mamy piątek, trzeci dzień listopada, eurodolar pozycjonuje się przy 1,1645 – zatem poniżej dolnego ograniczenia konsolidacji, która obowiązywała przez sierpień, wrzesień i niemal cały październik, a która została rozbita przed tygodniem.
Funt pozostanie tani

Funt pozostanie tani

2017-11-03 Komentarz walutowy XTB
Plan podatkowy, wybór nowego szefa Fed, publikacja kwartalnego raportu Apple – wczoraj naprawdę dużo działo się w USA, jednak wpływ tych wydarzeń na rynki finansowe jest jak na razie niewielki, być może dlatego, że jest jednocześnie nie do końca jasny. Jasne jest natomiast to, że po ponad roku od głosowania ws. Brexitu Bank Anglii podniósł stopy procentowe. Pomimo tego ruchu, funt pozostanie tani.
Globalna zmiana w polityce pieniężnej

Globalna zmiana w polityce pieniężnej

2017-11-03 Poranny Szkic walutowy AFS
Brytyjski funt i czeska korona słabsze po podwyżkach stóp procentowych. Kierunek zmian banków centralnych otwartych gospodarek zapowiada globalną zmianę nastawienia w polityce pieniężnej. W USA zmiana na stanowisku szefa Fed bez niespodzianki. W centrum uwagi reforma podatkowa. Dziś ważne dane z rynku pracy w USA. Dolar będzie zyskiwał. Złoty straci na wartości.
Dużo informacji, mało reakcji

Dużo informacji, mało reakcji

2017-11-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynek jest nieco zawiedziony kształtem reformy systemu podatkowego w USA a także stylem jego obwieszczenia - przełożenie prezentacji o jeden dzień to kolejna wizerunkowa porażka administracji Trumpa. W rezultacie zrodziły się pewne wątpliwości dotyczące realności wdrożenia zmian przed końcem roku, co było przecież nadrzędnym celem liderów Partii Republikańskiej.
PLN pomiędzy bankami centralnymi

PLN pomiędzy bankami centralnymi

2017-11-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2356 PLN za euro, 3,6322 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6383 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7476 PLN w relacji do funta szterlinga.
Złoty czeka na wiążące decyzje z USA

Złoty czeka na wiążące decyzje z USA

2017-11-02 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Nieco słabszy odczyt indeksu PMI, który został opublikowany w czwartek o 9:00 rano (w październiku spadł do 53,4 pkt. z 53,7 pkt.) nie doprowadził w pierwszych godzinach handlu do osłabienia złotego. Złoty był nieco słabszy dopiero po południu na co wpływ mogła mieć reakcja czeskiej korony po decyzji Banku Czech, ...
Niepokojące spekulacje wokół podatków mogą zaszkodzić dolarowi

Niepokojące spekulacje wokół podatków mogą zaszkodzić dolarowi

2017-11-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
USA/ FED: Na zakończonym wczoraj posiedzeniu FOMC nie zmienił poziomu stóp procentowych – taka decyzja była powszechnie oczekiwana. W towarzyszącym jej komunikacie tempo wzrostu gospodarczego określono jako „solidne” (wcześniej było ono „umiarkowane”), ale zwrócono uwagę na dalszą konieczność uważnego monitorowania tematu inflacji, ...
Przed decyzją Banku Anglii

Przed decyzją Banku Anglii

2017-11-02 Komentarz poranny TMS Brokers
W miesiącach letnich z Banku Anglii napływały sprzeczne sygnały dotyczące przyszłości polityki, ale wrześniowe posiedzenie jasno wskazało, że w MPC przeważa przekonanie o konieczności podniesienia stóp procentowych. Taki krok jest obecnie wyceniony w około 90 proc.
Wartość polskiego złotego zależna od sytuacji globalnej

Wartość polskiego złotego zależna od sytuacji globalnej

2017-11-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku polskiego złotego zdecydowanie przeważa strona popytowa. Po dynamicznej ubiegłotygodniowej zniżce, notowania rodzimej waluty zaczęły systematycznie odrabiać straty, a indeks BOSSAPLN dotarł dzisiaj rano już do okolic 93,30 pkt.
Czas rozpocząć Super Czawrtek

Czas rozpocząć Super Czawrtek

2017-11-02 Komentarz walutowy XTB
Super Czwartkiem nazywa się dzień, kiedy Bank Anglii publikuje jednocześnie decyzję, protokół z posiedzenia oraz kwartalny raport inflacyjny i to faktyczne będzie miało dziś miejsce. Niemniej ten czwartek będzie wyjątkowy również dla szerszego rynku, gdyż w Waszyngtonie będą się ważyć losy dolara.
Trump znów szkodzi dolarowi

Trump znów szkodzi dolarowi

2017-11-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Komunikat po posiedzeniu FOMC nie przyniósł niespodzianek. Dominuje w nim podobny jak we wrześniu optymistyczny ton w odniesieniu do aktywności gospodarczej. Wywołany huraganami spadek zatrudnienia jest zestawiony z podkreśleniem spadku stopy bezrobocia.
Stabilne stopy w USA. Podwyżka w W. Brytanii?

Stabilne stopy w USA. Podwyżka w W. Brytanii?

2017-11-02 Poranny Szkic walutowy AFS
Fed utrzymuje dotychczasową linię w polityce pieniężnej. Nie zmienia stóp, zapowiada podwyżkę w grudniu i ogranicza sumę bilansową. Bez reakcji rynków. Nadal wysoki apetyt na ryzyko. Złoty mocniejszy. Dogodne ceny do bieżących zakupów walut. O 13. Bank Anglii ogłosi decyzję ws. stóp (najpewniej podwyżka), a o 15. D. Trump nominację na nowego szefa Fed (J. Powell).
Wokół Fed, Trumpa, Powella i PMI

Wokół Fed, Trumpa, Powella i PMI

2017-11-02 Raport poranny FMCM
Wczoraj i dziś: Wczoraj mieliśmy w Polsce wolne, myśląc o świętych i błogosławionych, ale w większości państw toczył się handel giełdowy i wszelaki. Publikowano też dane makro. Na przykład raport ADP z USA opisujący zmianę zatrudnienia za październik wypadł na poziomie 235 tys. nowych miejsc, a oczekiwano 200 tys.
Europejski wzrost nie zaskoczył

Europejski wzrost nie zaskoczył

2017-10-31 Komentarz wieczorny TMS Brokers
Rozczarowanie – tą frazą można opisać najnowsze dane dotyczące presji cenowej w Eurolandzie, bowiem roczna stopa inflacji bazowej spadła w październiku do poziomu 0,9 proc. wobec 1,1 proc. zgłaszanych przez rynek.
Potencjał do spadku franka ograniczony

Potencjał do spadku franka ograniczony

2017-10-31 Komentarz walutowy XTB
Mario Draghi podkreślał w zeszłym tygodniu, że jednym z powodów konieczności utrzymywania akomodacyjnej polityki monetarnej jest brak samonapędzającej się inflacji. Wczorajsze dane z Niemiec zdają się potwierdzać tę opinię, niemniej jednak to dzisiejszy wstępny odczyt inflacji dla całej strefy euro może wywrzeć większy wpływ na rynek wspólnej waluty.