Zawirowania na rynku kryptowalut - Bitcoin leci w dół.

Zawirowania na rynku kryptowalut - Bitcoin leci w dół.
Informacje rynkowe
Data dodania: 2018-01-26 (16:46)

Od kilku dni możemy zaobserwować gwałtowne spadki w cenach bitcoin jak i innych kryptowalut. Obecna wyprzedaż nie jest tak naprawdę niczym wyjątkowym i niespodziewanym. Takie same zachowania mogliśmy obserwować na początku 2016, 2015 czy 2014 roku. Styczniowe załamanie na rynku kryptowalut nie tyczy się też, samego tylko BTC, który z resztą w przeciągu zaledwie 1,5 godziny stracił około 1,3 tys. dolarów co daje nam spadek o 10%.

Porównując z kolei cenę bitcoin z szczytem z 16 grudnia gdzie kosztował blisko 20 tysięcy dolarów, obrazujemy spadek na poziomie aż 40%. Pozostałe kryptowaluty też znalazły się w podobnej sytuacji, a oto tylko kilka z nich:

- Ethereum 21%
- Bitcoin cash 21%
- Litecoin 17%

Jeżeli spojrzeć z kolei z szerszej perspektywy, na obecną sytuację rynku kryptowalut największy spadek zarejestrował XRP (Ripple ). Cieszący się do tej pory regularnym wzrostem z dnia na dzień zaliczyło spadek aż o 42%.

W przypadku giełdy kryptowalut nie bezpodstawnie używa się zwrotu “spekulacyjnej bańki” ponieważ jest ona niesamowicie powiązana z wszelkiego rodzaju przypuszczeniami, planami, pogłoskami czy też zwyczajnie plotkami. Z racji wielkiego potencjału jaki kryje się w samych cyfrowych walutach ale i też ciągłych próbach regulacji przez rządy co i rusz ostatnimi czasy napływają do nas newsy o nowych zaostrzeniach i regulacjach w wielu krajach. Występujące na całym świecie próby kontroli przepływu takiej formy aktywów mają niebotycznie wpływ na zachowania inwestorów.

Obecne korekty na kryptowalutach mogły być częściowo spowodowane informacjami jakie przekazał rząd Korei Południowej w zeszłym tygodniu. Jest to jeden z największych rynków “wirtualnej” waluty więc wieści, że ma wejść zakaz handlu cyfrową walutą za pośrednictwem giełd miał wielkie znaczenie na obecne wydarzenia. Pod koniec grudnia, Router przekazał iż w Korei Południowej będzie zakaz posiadania anonimowych kont na giełdach kryptowalutowych a w sytuacjach uznanych za wyjątkowe będą mogły być one nawet zamykane.

Na początku z kolei tego roku, wpłynęły informacje, że ministerstwo sprawiedliwości w Korei pracuje nad ustawą całkowicie zabraniającą handlu kryptowalutą. Powodem do podjęcia tak rygorystycznych kroków jest walka z uchylaniem się od płacenia podatków.
Tak samo rząd Chin już od dłuższego czasu przekazuje informacje o co i rusz nowych restrykcjach i zaostrzeniach w stosunku do tej części giełdy. Przewidziano dodatkowe sankcje skierowane wobec nie tylko instytucji ale i indywidualnych inwestorów oraz platform przetwarzania płatności kryptowalutowych czyli e-portfeli.

Wszystkie podjęte przez Chiny i Koreę decyzje są zwykłą próbą kontroli regulacji tego rynku. Można się już spotkać z opiniami, że tak rygorystyczne kroki są nazywane “kryptowalutową manią”.

Joachim Wuermeling, członek zarządu niemieckiego Bundesbanku, zasugerował, że wszelkie próby uregulowania kryptowalut wymagają współpracy międzynarodowej. Przemawiając we Frankfurcie 15 stycznia, powiedział słuchaczom:

"Skuteczne globalne regulacje rynku kryptowalutowego byłyby zatem możliwe do osiągnięcia jedynie dzięki jak największej międzynarodowej współpracy, ponieważ władza regulacyjna państw narodowych jest oczywiście ograniczona".

Jeżeli chodzi o kwestie regulacyjne w innych krajach, Rosyjskie Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy która ma pozwolić na legalny handel kryptowalutami tylko na “oficjalnych giełdach”. Gotowy projekt ustawy w tej sprawie ma być przedstawiony już w lutym. Stany Zjednoczone widzą regulację kryptowalut zarówno na poziomie federalnym, jak i państwowym. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydała w zeszłym roku wiele ostrzeżeń dla inwestorów kryptograficznych i podjęła już działania przeciwko firmom Blockchain lub firmom kryptologicznym.
W Francji zapowiedziano z kolei powstanie specjalnej grupy roboczej której zadaniem miałoby być wprowadzenie wytycznych jak i nakreślenie ram prawnych w obszarze kryptowalutowym.

Wracając do tematyki samego już Bitcoina, firma Bitmain wywodząca się z Pekinu a która zajmuje się wydobywaniem BTC oraz jest producentem układów do wydobywania ASIC postanowiła rozszerzyć swoją działalność na tereny europejskie, otwierając nową filię w Szwajcarii. Bitmain posiada placówki w USA, Singapurze i Izraelu zatem nowa placówka w Szwajcarii jest jak dotąd pierwszą placówką firmy znajdującą się w Europie.

Z kolei nawiązując do kwestii wydobycia BTC warto także wspomnieć iż Satoshi Nakamoto, twórca waluty zakładał docelowo podaż bitcoina na poziomie 21 milionów jednostek. W chwili obecnej wydobyto już 16,8 mln co oznacza przekroczenie 80% pułapu. Zatem pozostaje do wydobycia, jeszcze 4,2 miliona BTC.

Pojawiają się pytania, co będzie działo się po wykopaniu planowanej ilości Bitcoina. W sumie sprawa jest tak naprawdę dość prosta. Zajmujący się wydobywaniem waluty, zamiast dostawać nowe BTC będą otrzymywać prowizję za przelewy od użytkowników.

Źródło: Informacje rynkowe
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.