Zawirowania na rynku kryptowalut - Bitcoin leci w dół.

Zawirowania na rynku kryptowalut - Bitcoin leci w dół.
Informacje rynkowe
Data dodania: 2018-01-26 (16:46)

Od kilku dni możemy zaobserwować gwałtowne spadki w cenach bitcoin jak i innych kryptowalut. Obecna wyprzedaż nie jest tak naprawdę niczym wyjątkowym i niespodziewanym. Takie same zachowania mogliśmy obserwować na początku 2016, 2015 czy 2014 roku. Styczniowe załamanie na rynku kryptowalut nie tyczy się też, samego tylko BTC, który z resztą w przeciągu zaledwie 1,5 godziny stracił około 1,3 tys. dolarów co daje nam spadek o 10%.

Porównując z kolei cenę bitcoin z szczytem z 16 grudnia gdzie kosztował blisko 20 tysięcy dolarów, obrazujemy spadek na poziomie aż 40%. Pozostałe kryptowaluty też znalazły się w podobnej sytuacji, a oto tylko kilka z nich:

- Ethereum 21%
- Bitcoin cash 21%
- Litecoin 17%

Jeżeli spojrzeć z kolei z szerszej perspektywy, na obecną sytuację rynku kryptowalut największy spadek zarejestrował XRP (Ripple ). Cieszący się do tej pory regularnym wzrostem z dnia na dzień zaliczyło spadek aż o 42%.

W przypadku giełdy kryptowalut nie bezpodstawnie używa się zwrotu “spekulacyjnej bańki” ponieważ jest ona niesamowicie powiązana z wszelkiego rodzaju przypuszczeniami, planami, pogłoskami czy też zwyczajnie plotkami. Z racji wielkiego potencjału jaki kryje się w samych cyfrowych walutach ale i też ciągłych próbach regulacji przez rządy co i rusz ostatnimi czasy napływają do nas newsy o nowych zaostrzeniach i regulacjach w wielu krajach. Występujące na całym świecie próby kontroli przepływu takiej formy aktywów mają niebotycznie wpływ na zachowania inwestorów.

Obecne korekty na kryptowalutach mogły być częściowo spowodowane informacjami jakie przekazał rząd Korei Południowej w zeszłym tygodniu. Jest to jeden z największych rynków “wirtualnej” waluty więc wieści, że ma wejść zakaz handlu cyfrową walutą za pośrednictwem giełd miał wielkie znaczenie na obecne wydarzenia. Pod koniec grudnia, Router przekazał iż w Korei Południowej będzie zakaz posiadania anonimowych kont na giełdach kryptowalutowych a w sytuacjach uznanych za wyjątkowe będą mogły być one nawet zamykane.

Na początku z kolei tego roku, wpłynęły informacje, że ministerstwo sprawiedliwości w Korei pracuje nad ustawą całkowicie zabraniającą handlu kryptowalutą. Powodem do podjęcia tak rygorystycznych kroków jest walka z uchylaniem się od płacenia podatków.
Tak samo rząd Chin już od dłuższego czasu przekazuje informacje o co i rusz nowych restrykcjach i zaostrzeniach w stosunku do tej części giełdy. Przewidziano dodatkowe sankcje skierowane wobec nie tylko instytucji ale i indywidualnych inwestorów oraz platform przetwarzania płatności kryptowalutowych czyli e-portfeli.

Wszystkie podjęte przez Chiny i Koreę decyzje są zwykłą próbą kontroli regulacji tego rynku. Można się już spotkać z opiniami, że tak rygorystyczne kroki są nazywane “kryptowalutową manią”.

Joachim Wuermeling, członek zarządu niemieckiego Bundesbanku, zasugerował, że wszelkie próby uregulowania kryptowalut wymagają współpracy międzynarodowej. Przemawiając we Frankfurcie 15 stycznia, powiedział słuchaczom:

"Skuteczne globalne regulacje rynku kryptowalutowego byłyby zatem możliwe do osiągnięcia jedynie dzięki jak największej międzynarodowej współpracy, ponieważ władza regulacyjna państw narodowych jest oczywiście ograniczona".

Jeżeli chodzi o kwestie regulacyjne w innych krajach, Rosyjskie Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy która ma pozwolić na legalny handel kryptowalutami tylko na “oficjalnych giełdach”. Gotowy projekt ustawy w tej sprawie ma być przedstawiony już w lutym. Stany Zjednoczone widzą regulację kryptowalut zarówno na poziomie federalnym, jak i państwowym. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydała w zeszłym roku wiele ostrzeżeń dla inwestorów kryptograficznych i podjęła już działania przeciwko firmom Blockchain lub firmom kryptologicznym.
W Francji zapowiedziano z kolei powstanie specjalnej grupy roboczej której zadaniem miałoby być wprowadzenie wytycznych jak i nakreślenie ram prawnych w obszarze kryptowalutowym.

Wracając do tematyki samego już Bitcoina, firma Bitmain wywodząca się z Pekinu a która zajmuje się wydobywaniem BTC oraz jest producentem układów do wydobywania ASIC postanowiła rozszerzyć swoją działalność na tereny europejskie, otwierając nową filię w Szwajcarii. Bitmain posiada placówki w USA, Singapurze i Izraelu zatem nowa placówka w Szwajcarii jest jak dotąd pierwszą placówką firmy znajdującą się w Europie.

Z kolei nawiązując do kwestii wydobycia BTC warto także wspomnieć iż Satoshi Nakamoto, twórca waluty zakładał docelowo podaż bitcoina na poziomie 21 milionów jednostek. W chwili obecnej wydobyto już 16,8 mln co oznacza przekroczenie 80% pułapu. Zatem pozostaje do wydobycia, jeszcze 4,2 miliona BTC.

Pojawiają się pytania, co będzie działo się po wykopaniu planowanej ilości Bitcoina. W sumie sprawa jest tak naprawdę dość prosta. Zajmujący się wydobywaniem waluty, zamiast dostawać nowe BTC będą otrzymywać prowizję za przelewy od użytkowników.

Źródło: Informacje rynkowe
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.