Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Yellen wzmacnia jastrzębi przekaz Fed
2017-09-27 Poranny Szkic walutowy AFSRynki bardzo powoli przekonują się do tego, że amerykańska Rezerwa Federalna podniesie w grudniu stopy procentowe. Dlatego J. Yellen wykorzystuje każdą okazję, by przypomnieć inwestorów o determinacji w działaniach normalizujących politykę pieniężną, nawet pomimo braku wyraźnej presji inflacyjnej.
Czechy i Nowa Zelandia określą oprocentowanie
2017-09-27 Raport poranny FMCMCo w kalendarium? Nie twierdzimy bynajmniej, że akurat Czechy i Nowa Zelandia wstrząsną dziś rynkiem – zapewnie nie udałoby się im to nawet, gdyby mocno chciały. Ale formalnie rzecz biorąc, czeski bank centralny określi stopę procentową o 13:00, zaś nowozelandzki o 22:00. W obu przypadkach nie oczekuje się zmian: powinno pozostać odpowiednio 0,25 proc. i 1,75 proc.
Mocniejszy dolar ciąży złotemu i walutom EM
2017-09-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie słabszego złotego po wczorajszych zniżkach na bazie odbijające dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2855 PLN za euro, 3,6401 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7493 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8878 PLN w relacji do funta szterlinga.
USD/PLN już dość wysoko
2017-09-26 Raport wieczorny FMCMCo na rynku? Janet Yellen wygłosiła dziś przemówienie, którego wymowa była raczej jastrzębia, w każdym razie rynek uznał, że jest to kontynuacja podejścia zaprezentowanego w czasie konferencji FOMC. Co prawda powiedziała, że ścieżka podwyżek stóp powinna być stopniowa i wspomniała o ryzyku zbyt szybkiej normalizacji – ale zdiagnozowała też ryzyko polityki zbyt stopniowej.
Jastrzębie przebudzenie szefowej Fed
2017-09-26 Komentarz wieczorny TMS BrokersNiekwestionowanym wydarzeniem wtorkowej sesji było wystąpienie Janet Yellen, przewodniczącej Fed, która zdecydowała się na podtrzymanie jastrzębiej retoryki. W tekście jej przemowy uwagę zwróciły wzmianki dotyczące obaw o zbyt wygładzoną ścieżkę stóp procentowych, co może godzić nie tylko w kondycję sektora finansowego, ale również podbijać ryzyko przegrzania się amerykańskiej gospodarki.
Polski orzeł trochę traci
2017-09-26 Raport poranny FMCMCo w świecie? Emmanuel Macron, prezydent Francji, ma dziś zaprezentować swoją wizję przyszłości UE – w której prawdopodobnie zawiera się koncepcja ściślejszej integracji Strefy Euro. Pomysły mają być jutro i pojutrze omawiane w Tallinie, gdzie prócz tego rozmawiać będzie się o Brexicie. To znaczy: rozmawiać będą przywódcy unijni.
Stare skazy znów odkryte
2017-09-26 Komentarz poranny TMS BrokersTryumf Macrona w wyborach prezydenckich we Francji położył fundament pod wymazanie premii za ryzyko polityczne w Eurolandzie. To pozwoliło na redukcję negatywnego nastawienia inwestorów względem euro obrazowanego chyba najlepiej przez rozbudowaną krótką pozycję spekulacyjną w danych CFTC.
Trwałe pogorszenie nastrojów
2017-09-26 Poranny Szkic walutowy AFSZaczyna realizować się zapowiadane przez nas pogorszenie nastrojów na światowych rynkach finansowych. Euro osuwa się w dół. Zyskują frank szwajcarski, jen, amerykański dolar, a także ropa naftowa (kurdyjskie referendum) i złoto. Z powodu czynników o charakterze globalnym złoty pozostanie na ścieżce osłabienia.
Polityczny początek tygodnia
2017-09-25 Komentarz wieczorny TMS BrokersWynik niemieckich wyborów parlamentarnych nie przyczynił się do ogólnorynkowego przetasowania sentymentu. Niemniej jednak perspektywa zawiązania sojuszu z Zielonymi oraz Wolną Partią Demokratyczną istotnie godzi w interesy energetycznych gigantów, którzy będą zobowiązani do zmiany modelu biznesowego na bardziej proekologiczny.
Niemcy w kierunku Jamajki
2017-09-25 Komentarz poranny TMS BrokersEuro znajduje się pod umiarkowaną presją wyniku weekendowych wyborów federalnych w Niemczech. Kanclerz Merkel zachowa swój urząd na czwartą kadencję, lecz potrzebne będzie do tego wsparcie innych frakcji. Główne partie osiągnęły historycznie najgorsze wyniki od lat 40., do Bundestagu z trzecim wynikiem weszła skrajna prawica.
Zwiększone ryzyko polityczne w Europie
2017-09-25 Poranny Szkic walutowy AFSNiskie poparcie dla partii establishmentu oraz skrajnie prawicowa AfD jako trzecia siła w Bundestagu to obraz sytuacji po wyborach w Niemczech. Prawdopodobna koalicja rządowa to CDU/CSU z FDP i Zielonymi. Zmiana partnerów politycznych i bardzo trudne rozmowy ws. utworzenia rządu zwiększają ryzyko polityczne w Europie.
Niemieckie wybory już za nami
2017-09-25 Raport poranny FMCMTrzynastka – dla jednych feralna, dla innych nie. 13 procent – a właściwie 12,6 proc. - uzyskała w wyborach parlamentarnych w Niemczech partia Alternative fur Deutschland. Za mało, żeby w jakiś widomy sposób rozbić zasadnicze status quo, ale wystarczająco dużo, by mogła się cieszyć swoim sukcesem, podczas gdy jej przeciwnicy zdają się być mocno niezadowoleni.
PLN minimalnie słabszy po wynikach wyborów do Bundestagu
2017-09-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek tygodnia na rynku walutowym przynosi lekki spadek notowań PLN oraz podbicie presji na bardziej ryzykowne aktywa po wynikach wyborów do Bundestagu w Niemczech. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2727 PLN za euro, 3,5818 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6885 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8223 PLN w relacji do funta szterlinga.
Kim postraszył i dolar potaniał…
2017-09-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKOREA PÓŁNOCNA: W czwartek po południu Donald Trump wydał dekret, który przewiduje rozszerzenie możliwości nakładania sankcji na osoby i firmy, które finansują i ułatwiają handel z KRLD.
Łatwa wymówka
2017-09-22 Komentarz poranny TMS BrokersNocny skok awersji do ryzyka z winą po stronie Korei Północnej wspiera jena i inne bezpieczne przystanie, ale też stał się łatwym pretekstem do realizacji zysków z rajdu dolara. Tradycja podpowiada odreagowanie, choć bliskość weekendu może hamować aktywność. W kalendarzu mamy sporo wystąpień i danych.
Rynek ignoruje Fed? Pozornie.
2017-09-22 Poranny Szkic walutowy AFSWzrost awersji do ryzyka widoczny po posiedzeniu Rezerwy Federalnej okazał się chwilowy. Rynek zanegował większość zmian cen widocznych w środę wieczorem. Naszym zdaniem to jednak mydlenie oczu. To posiedzenie było przełomowe i w kolejnych tygodniach rynki zaczną w większym stopniu uwzględniać ryzyko. Jesień przyniesie załamanie nastrojów.
Dzień pełen momentów
2017-09-22 Raport poranny FMCMSporo w kalendarium: Harmonogram przewiduje dziś naprawdę dużo danych. Spójrzmy pokrótce na to, co nas czeka. O 8:45 ujrzymy dynamikę PKB Francji za II kw. roku 2017. Kwadrans później napłyną indeksy PMI dla usług i przemysłu Francji.
PLN kontynuuje konsolidację wobec euro
2017-09-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2724 PLN za euro, 3,5710 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6883 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8514 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,385% w przypadku obligacji 10-letnich.
Próba podtrzymania jastrzębiej retoryki
2017-09-21 Komentarz wieczorny TMS BrokersPo wczorajszej publikacji komunikatu do decyzji Fed w sprawie przyjętych ram polityki pieniężnej dawkę jastrzębiego wydźwięku próbował podtrzymać Norges Bank. Jego przedstawiciele zdecydowali się nie tylko na utrzymanie głównej stopy benchmarkowej na niezmienionym poziomie (0,5 proc.), ale również zasygnalizowali niechęć do wdrażania szerzej zakrojonych rozwiązań ekspansji monetarnej.
Czeka nas dolarowa jesień? To niewykluczone.
2017-09-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Zgodnie z oczekiwaniami FED nie zmienił na zakończonym wczoraj posiedzeniu poziomu stóp procentowych (1,0-1,25 proc. dla funduszy federalnych). Podjęto decyzję o rozpoczęciu od października procesu redukcji bilansu FED, ...