Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dolarowa defensywa
2017-10-10 Komentarz wieczorny TMS BrokersWtorkowy kalendarz wydarzeń makroekonomicznych nie należał do porywających. Uwagę inwestorów skradły dane z brytyjskiej gospodarki, które finalnie należy ocenić jako niezbyt satysfakcjonujące. Wydźwięk pokaźnego wzrostu produkcji przemysłowej (1,6 proc. r/r, konsensus: 0,9 proc.) oraz produkcji wytwórczej (2,8 proc. r/r, konsensus: 1,9 proc.) zniweczyły szacunki deficytu handlowego, który w sierpniu uplasował się na poziomie 14,2 mld GBP (konsensus: -11,2 mld). \
Eurodolar na zakręcie
2017-10-10 Komentarz walutowy XTBPoczątek tygodnia przyniósł pewne odreagowanie na eurodolarze po wcześniejszej serii spadków. Grudniowa podwyżka stóp w USA jest niemal pewna i teraz inwestorzy zaczynają analizować, jak Fed może działać w przyszłym roku. Tymczasem sytuacja polityczna w Europie się stabilizuje, gdyż niepodległość Katalonii jest coraz mniej prawdopodobna.
Głównie w bok
2017-10-10 Komentarz poranny TMS BrokersRocznica założenia partii rządzącej Koreą Północną okazał się niewykorzystaną okazją do prowokacji ze strony reżimu. Piątkowe strachy wyglądają teraz na bezcelowe, ale szkody (dla USD) zostały wyrządzone. Z drugiej strony dolar nie jest łatwy do sprzedaży. Po wczorajszym święcie w USA, dopiero dziś tak naprawdę startuje tydzień, choć kalendarz makro nie rozpieszcza.
Stąpanie po kruchym lodzie
2017-10-10 Poranny Szkic walutowy AFSUmocnienie juana po świątecznej przerwie w Chinach poprawiło nastroje na rynkach wschodzących oraz przyćmiło negatywny wydźwięk płynący ze sporu między Turcją a USA. Ten czynnik niesie potencjał rozlania się na aktywa innych krajów emerging markets i wejścia rynków w fazę odwrotu od ryzyka.
PLN bez większych zmian, inwestorzy czekają na nowe impulsy
2017-10-10 Komentarz giełdowy DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie mocniejszego złotego za sprawą lekkiego spadku wyceny dolara amerykańskiego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2998 PLN za euro, 3,6540 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7331 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8103 PLN w relacji do funta szterlinga.
Zrozumiały rytm eurodolara
2017-10-10 Raport poranny FMCMNa północ: Jak wiadomo, na rynku forex wszystko jest zrozumiałe – przynajmniej dla analityków i po fakcie, szczególnie zaś wtedy, gdy wyjaśnia się, dlaczego sytuacja potoczyła się inaczej niż pierwotnie zakładano.
Turcja skradła show
2017-10-09 Komentarz popołudniowy TMS BrokersPoniedziałkowa zmienność na rynku walutowym pozostawiała dużo do życzenia. Obchody amerykańskiego Dnia Kolumba czy pozostałych świąt państwowych w Kanadzie oraz Japonii istotnie przyczyniły się do ograniczenia wielkości transferowanego kapitału w trakcie dzisiejszej sesji.
Zawsze coś stanie na drodze
2017-10-09 Komentarz poranny TMS BrokersImponujący skok płac w USA we wrześniu powinien dać zielone światło dla rajdu USD, gdyby imprezy nie zepsuła Korea Północna. Inwestorzy wystraszyli się rakietowej groźby i wychodzili z rynku, a wizja długiego weekendu (dziś święto w USA) potęgowała chęć zamknięcia pozycji.
Ciasny rynek pracy w USA
2017-10-09 Poranny Szkic walutowy AFSWrześniowy raport z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, pomimo silnych zaburzeń związanych z wystąpieniem huraganów, potwierdził siłę amerykańskiej gospodarki i rosnącą presję na Fed, by dalej zacieśniał politykę pieniężną. Dolar zyska przed końcem roku.
Niemiecki przemysł i wskaźnik Sentix
2017-10-09 Raport poranny FMCMCo dziś, co w kolejnych dniach: Nad ranem poznaliśmy chiński PMI dla usług – obniżył lot z 52,7 pkt do 50,6 pkt. O 8:00 ukazał się sierpniowy odczyt na temat niemieckiej produkcji przemysłowej. Wypadł nader pozytywnie: oczekiwano +0,7 proc. m/m (lub +0,9 proc., wg innych źródeł) oraz +2,9 proc. r/r, faktycznie odnotowano +2,6 proc. m/m oraz +4,7 proc. r/r.
PLN stabilny na początku tygodnia
2017-10-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego. Wydarzeniem weekendu jest lekkie podbicie napięcia wokół Korei Płn. po informacjach o przygotowywanym kolejnym teście rakietowym. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3101 PLN za euro, 3,6744 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7547 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8107 PLN w relacji do funta szterlinga.
Nonszalancka reakcja
2017-10-07 Raport tygodniowy FMCMNie nasze to słowa: Istotnie, cytujemy jedynie Jamesa Bullarda z Rezerwy Federalnej. To on stwierdził, że reakcja rynkowa na raport payrolls, przedstawiony dziś o 14:30, była "trochę zbyt nonszalancka". Cóż, wypada się z tym zgodzić.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2017-10-07 Komentarz tygodniowy TMS BrokersPrzyszły tydzień przynosi uspokojenie po stronie publikacji makro z dominacją odczytów inflacji CPI. Najważniejsze będą dane z USA, które mogą stanowić ważny argument za lub przeciw podwyżce stóp procentowych Fed w grudniu. Europa dalej będzie bacznie obserwować rozwój sytuacji w Katalonii i choć na razie nie widać silnej reakcji rynków, może się to szybko zmienić, jeśli sprawy przyjmą zły obrót.
Platformy ropy w Zatoce Meksykańskiej zagrożone huraganem
2017-10-06 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła emocjonujący zwrot. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych po kilku sesjach nieprzerwanych zniżek, odbiła w górę, powracając ponad psychologiczną barierę 50 USD za baryłkę i kończąc sesję w okolicach 50,60 USD za baryłkę. Dzisiaj rano notowania ropy naftowej poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia.
Co zignorować, w co uwierzyć?
2017-10-06 Komentarz poranny TMS BrokersDolar w końcu przełamał swoją niemoc, po części przez kolejne dobre dane, po części przez jastrzębie wzmianki Fed, ale też przełamanie poziomów technicznych dołożyło swoją cegiełkę. W zasadzie nikt to nie powinien być zaskoczony, bo argumenty za umocnieniem leżały przed inwestorami od kilku dni, ale techniczne podparcie racji z pewnością się przydało.
Europejskie QE także w 2018 r.
2017-10-06 Poranny Szkic walutowy AFSDolar powoli, lecz systematycznie odrabia straty. Jest najdroższy do euro od 7 tygodni. Dziś, przy okazji publikacji danych z rynku pracy w USA, spodziewamy się przyspieszenia tej tendencji. Ze szkodą dla walut gospodarek wschodzących. Także złotego.
Wiadomo, na co czekamy
2017-10-06 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutTak jak co miesiąc: Rytm życia rynków walutowych i giełdowych wybijany jest głównie przez dane makroekonomiczne. W każdym razie one tworzą pewien stały schemat, od czasu do czasu modyfikowany wydarzeniami wyjątkowymi, jednorazowymi.
Złoty stabilny, inwestorzy czekają na NFP
2017-10-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie PLN w oczekiwaniu na zachowanie dolara pod popołudniowe NFP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3033 PLN za euro, 3,6789 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7553 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8109 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,416%.
Madryt wraca do gry
2017-10-05 Komentarz wieczorny TMS BrokersNajnowsze doniesienia z Katalonii o zawieszeniu dążeń do proklamacji niepodległości przyczyniły się do wyraźnej poprawy nastrojów na madryckiej giełdzie, gdzie na czele indeksu IBEX 35 (2,5 proc.) znalazły się planujące transfer swoich siedzib na mniej ryzykowny teren Banco Sabadell (6,2 proc.) oraz CaixaBank (4,9 proc.).
Dolar odbudował pozycję
2017-10-05 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutO jeszcze rano można było się zastanawiać nad powodami gorszego zachowania się amerykańskiej waluty mimo niezłych odczytów ISM, to już po południu sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Dobrze pokazuje to wykres koszyka dolara FUSD – na ujęciu tygodniowym widać, że po rysującej się doji nie ma już śladu i mamy biały korpus.