Draghi krytykuje Mnuchina, ale euro dalej w górę

Draghi krytykuje Mnuchina, ale euro dalej w górę
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2018-01-26 (09:02)

EBC nie pokusił się o zmianę strategii komunikacji, co pchnęło euro na nowe maksima do dolara. M. Draghi skrytykował słowną interwencję sekretarza skarbu S. Mnuchina, ale na niewiele się to zdało. Rejon 1,25 na eurodolarza to silny opór, z którym byki nie poradzą sobie tak łatwo jak z cenami 1,15 czy 1,20. Waluty zmiennie do złotego. Frank i funt zyskują, dolara i euro w defensywie. Nadchodzi silniejsze odbicie kursów.

Podczas konferencji prasowej prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) M. Draghiego towarzyszącej decyzji o pozostawieniu parametrów polityki pieniężnej bez zmian na pierwszym posiedzeniu w 2018 r. pojawiło się wyjątkowo dużo odniesień do kursu walutowego. Włoch w mało zawoalowany sposób odniósł się do środowych słów sekretarza skarbu S. Mnuchina o dolarze wskazując, że choć częściowo aprecjacja euro wynika z sytuacji gospodarczej strefy euro, jest też efektem „komentarzy innych”. Zaznaczył, że jest to niezgodne z ustaleniami o niewpływaniu na zachowanie walut za pomocą słownych interwencji. Część przedstawicieli Rady Zarządzającej wyraziło zaniepokojenie z powodu słów Mnuchina. W ocenie M. Draghiego wzmożona zmienność kursu euro jest czynnikiem zagrażającym ożywieniu i powrotowi inflacji do celu.

EBC odnotowuje silny wzrost gospodarczy, a także sygnały wzrostu presji płacowej, co zwiększa przekonanie o przyspieszeniu dynamiki cen w średnim terminie. W najbliższych miesiącach bazowe wskaźniki CPI pozostaną stabilnie niskie, a później wzrosną. Nadal konieczny jest, zdaniem EBC, wysoki stopień stymulacji ze strony polityki pieniężnej. Chodzi o to, by mieć pewność, że powrót inflacji jest trwały. „Wciąż nie można ogłosić zwycięstwa”, oznajmił M. Draghi. Skup aktywów potrwa zatem do września, a jeśli zajdzie taka konieczność, dłużej. W EBC istnieje duża determinacja dla pełnej, zgodnej z wcześniejszymi zapowiedziami implementacji programu QE.
W odniesieniu do perspektyw wzrostu PKB EBC ocenia, że bilans szans i zagrożeń jest zrównoważony. Negatywne czynniki dotyczą sytuacji globalnej oraz kursu walutowego. Nie można wykluczyć pozytywnych zaskoczeń. M. Draghi zaznaczył, że ożywienie ma w dużym stopniu charakter cykliczny i pewnego dnia ten efekt zaniknie. Zaapelował w związku z tym o przyspieszenie reform strukturalnych zwiększających potencjał rozwoju w przyszłości. EBC odnotowuje narastające rynkowe oczekiwania inflacyjne i na podwyżkę stóp procentowych w strefie euro oraz wrażliwość rynków na niewielkie zmiany w komunikacji (forward guidance). Jest zaskoczony reakcją na publikację sprawozdania z grudniowego posiedzenia. Włoch poinformował, że EBC dokonał przeglądu sytuacji w kontekście zasadności utrzymywania programu QE i ocenił, że od października sytuacja nie uległa większym zmianom. Widzi bardzo niewielkie szanse na wzrost stóp EBC w 2018 r.

Słowa M. Draghiego z konferencji wywołały dynamiczny skok wartości euro. W relacji do dolara kurs osiągnął kolejną, psychologiczną barierę 1,25 (ostatni raz ten poziom 16 grudnia 2014 r.). Wzrosty nie utrzymały się jednak do zakończenia sesji. W ślad za euro zyskał złoty i inne waluty EM. Na wielu parach z dolarem jako walutą bazową osiągane są kilkuletnie minima. Dziś te tendencje zaczynają się odwracać. Spodziewamy się, że tak będzie przez większą część sesji.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

09:22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.