Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Długoterminowe trendy pod lupą
2018-01-22 Raport wieczorny FMCMParę słów o minionych latach: Nie było dziś danych makro, które mogłyby być istotne dla eurodolara. W USA trwa cokolwiek mało ciekawy govt. shutdown, czyli formalny brak aktywności instytucji federalnych wywołany tym, że Kongres nie uchwalił nowego finansowania (budżetu). Żadnej apokalipsy jednak nie widać, również na wykresie. Mamy 1,2250 – notowania krążą w rejonie 1,22 – 1,2315.
Nudny jak government shutdown
2018-01-22 Komentarz wieczorny TMS BrokersFarsa związana z senacką przepychanką pomiędzy Demokratami oraz Republikanami dobiegła końca. Osiągnięcie konsensusu zostało wyraźnie zlekceważone przez rynek walutowy, który w dalszej mierze oczekuje na pojawienie się bardziej konkretnych sygnałów warunkujących obserwowane nastroje.
GBP/USD znów przed ważnym testem
2018-01-22 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutNieco cieplejsze słowa prezydenta Francji, jakie padły podczas wywiadu z brytyjskim dziennikarzem na początku weekendu, zwiększają nieco szanse na „łagodniejszy” scenariusz Brexitu, chociaż jak zaznaczył Emmanuel Macron wiele będzie zależeć od woli obu stron podczas procesu negocjacji.
Paraliż w USA bez większego wpływu na dolara
2018-01-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Po tym jak w piątek wieczorem Senat nie zdołał przyjąć prowizorium budżetowego pozwalającego na finansowanie urzędów państwowych, od soboty mamy częściowy paraliż instytucji państwa (tzw. goverment shutdown).
Euro i dolar w tym samym przedziale
2018-01-22 Raport poranny FMCMShutdown w USA, koalicja w Niemczech? Według medialnych doniesień SPD zgodziła się na koalicję z CDU/CSU, dzięki czemu Niemcy prawdopodobnie będą miały w marcu nowy rząd. Nie można jednak powiedzieć, by decyzja w łonie socjaldemokratów została podjęta jakąś potężną większością głosów, zresztą umowę koalicyjną musi jeszcze zaklepać masowa baza członkowska partii.
Spokojnie, to tylko government shutdown
2018-01-22 Komentarz poranny TMS BrokersParaliż prac administracji rządowej USA nie przynosi mocnego uderzenia w sentyment względem dolara. Jeszcze. Kilka tygodni przestoju będzie złą wiadomością dla gospodarki. Euro niewiele zarobiło na zwiększeniu szans na przerwanie impasu politycznego w Niemczech, gdyż rynek czeka na posiedzenie EBC w czwartek.
Rynki niewzruszone zamknięciem rządu
2018-01-22 Poranny komentarz walutowy XTBPolityczny teatr zwyciężył nad sprawnym funkcjonowaniem administracji i dlatego poniedziałek jest już trzecim dniem, kiedy w USA rząd nie pracuje normalnie. Rynki jednak rozumieją tę grę i reagują bardzo spokojnie. W Polsce w piątek poznaliśmy serię danych z gospodarki za grudzień i były one nieco rozczarowujące. Jednak cały czwarty kwartał wypadł mimo wszystko nadzwyczaj dobrze.
PLN bez zmian, rynek patrzy na dolara
2018-01-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nieco mocniejszego USD oraz brak większych zmian na notowaniach PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1703 PLN za euro, 3,4106 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5413 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7275 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,321% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2018-01-19 Komentarz tygodniowy TMS BrokersNadchodzący tydzień będzie stopniowo dawkował emocje, które mogą przyczynić się do wyraźnego przetasowania sentymentu na rynku walutowym. Główna uwaga będzie na posiedzeniu EBC, gdzie można oczekiwać prób stonowania jastrzębich oczekiwań rynku. Podobne plany może też mieć Bank Japonii. Wśród danych największe zainteresowanie będzie dotyczyć indeksów PMI z Eurolandu i PKB z Wielkiej Brytanii i USA.
PLN bez zmian, dolar ciągle blisko 3-letnich minimów
2018-01-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie spadków na USD/PLN w ślad za podbiciem eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1598 PLN za euro, 3,3931 PLN wobec dolara, 3,5441 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7246 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,321% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dochody Polaków rosną coraz szybciej
2018-01-18 Komentarz walutowy XTBCofnięcie na światowych rynkach nie trwało długo. Wczoraj sesja na Wall Street znów przyniosła wzrosty, co sprzyja stabilizacji notowań złotego, przynajmniej na razie. Z kolei z krajowej gospodarki napłynęły bardzo dobre dane z rynku pracy.
PLN konsoliduje, rynek patrzy na EBC
2018-01-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, czwartkowy handel na rynku watowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego, który konsoliduje na relatywnie mocnych poziomach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1649 PLN za euro, 3,4144 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5385 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7115 PLN w relacji do funta szterlinga.
Gołębiem być
2018-01-17 Komentarz wieczorny TMS BrokersBank Kanady zdecydował się na spełnienie oczekiwań uczestników rynku, aczkolwiek zrobił to w iście gołębim stylu. Podwyżce benchmarkowej stopy O/N do poziomu 1,25 proc. towarzyszyły wzmianki w zakresie pozostawienia dość akomodacyjnych ram polityki pieniężnej.
Amerykańskie spółki łapią zadyszkę?
2018-01-17 Komentarz giełdowy XTBWczorajsza sesja na Wall Street krótko po rozpoczęciu notowań doprowadziła indeks S&P500 na nowe szczyty. Jednak pod koniec handlu sytuacja nie wyglądała już tak optymistycznie. Pomimo rozpoczęcia tygodnia (w poniedziałek sesja amerykańska nie odbyła się ze względu na dzień Martina Luthera Kinga) całkiem sporą cenową luką wzrostową na koniec dnia indeks S&P500 znalazł się 0,35% niżej względem ceny zamknięcia z piątku.
Różne głosy, różne strony
2018-01-16 Raport wieczorny FMCMParę kwestii: Eurodolar nie dokonał dziś jakiegoś szczególnego przełomu, tzn. nie przebił 1,23, ani też nie wrocił do 1,2080 – 1,21, tj. do rejonu, który jeszcze do niedawna stanowił dość konkretny opór, a teraz może uchodzić za wyraźniejsze wsparcie. Z drugiej strony, być może jednak za wsparcie należy uważać po prostu 1,22 – i tym powinni się zadowolić entuzjaści silniejszego dolara?
Euro z łatką zakładnika
2018-01-16 Komentarz wieczorny TMS BrokersWtorkowe notowania były dość trudne dla euro. Wraz z początkiem europejskiej części notowań pojawiła się seria nagłówków Der Spiegel, które sugerowały niepokorność berlińskiego oddziału SPD w obliczu finiszu rozmów koalicyjnych z blokiem kanclerz Angeli Merkel.
Chwilowy przystanek
2018-01-16 Komentarz poranny TMS BrokersPo wczorajszej wyprzedaży dolara, dziś przyszedł czas na przejściowe odreagowanie, ale warunki gry nie uległy zmianie i przyszłość USD pozostaje w mrocznych barwach. Chęć do fundamentalnego kupowania euro także jest obecna, a szum polityczny z Niemiec stwarza tylko okazję do powiększania pozycji po promocyjnej cenie.
Polska inflacja dziś w harmonogramie
2018-01-16 Raport poranny FMCMWątek eurodolarowy: Eurodolar pozycjonuje się teraz na 1,2250 – wczoraj był przez moment prawie przy 1,23. W istocie nawet dziś rano kreślono poziomy rzędu 1,2280 (ale i zejścia do 1,2220). Tematy, przyczyny, motywy – pozostają z grubsza te same. Rynek stracił w dużym stopniu zaufanie do dolara, choćby na fali niepewności co do tego, czy Fed utrzyma kurs na trzy podwyżki w tym roku i dwie w następnym.
Złoty narażony na korektę
2018-01-16 Komentarz walutowy XTBPo tym jak wczoraj notowania dolara spadły poniżej poziomu 3,40 złotego po raz pierwszy od grudnia 2014 roku, dzisiaj o poranku obserwujemy lekkie odreagowanie. Polska waluta traci nieznacznie względem wszystkich czterech kluczowych odpowiedników, z kolei rentowność 10-letnieh obligacji powróciła poniżej poziomu 3,3%.
Wyhamowanie wzrostu PLN, rynek czeka na korektę na EUR/USD
2018-01-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi wyhamowanie trendu wzrostowego na eurodolarze oraz, w konsekwencji, również lekkie schłodzenie nastrojów wokół walut EM, w tym PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1724 PLN za euro, 3,4027 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5282 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6890 PLN w relacji do funta szterlinga.