Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dwadzieścia cztery, dwadzieścia pięć
2018-02-02 Raport tygodniowy FMCMCóż to się stało? Stało się w pewnym sensie niewiele. Eurodolar nadal balansuje w okolicach dwóch granic, które niewprost zasygnalizowaliśmy w tytule niniejszego sprawozdania. Mowa o liniach 1,24 i 1,25, choć w kontekście całego tygodnia, a tym bardziej kilkunastu ostatnich sesji, wypadałoby wziąć pod uwagę także poziom 1,23.
Rozczarowanie na Wall Street
2018-02-02 Komentarz giełdowy XTBDobiegający końca tydzień dostarczył inwestorom wiele emocji. Na rynku walutowym pod ścisłą obserwacją był dolar, dla którego istotne były zarówno wydarzenia makroekonomiczne jak i polityczne. Na rynku akcji natomiast szczególną rolę odgrywały wyniki amerykańskich spółek jak i pogarszający się sentyment na europejskich parkietach.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2018-02-02 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW przyszłym tygodniu decyzje banków centralnych w Europie i na Antypodach wychodzą na pierwszy plan. Ryzyka przeważają po stronie gołębich komunikatów, co może uderzyć w wysokie wyceny lokalnych walut. ISM dla usług i bilans handlowy z USA mogą mieć wpływ na dolara. Raporty z rynków pracy Nowej Zelandii i Kanady także przyciągną uwagę.
Dolar ubija dno?
2018-02-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / DANE: ISM dla przemysłu spadł w styczniu mniej, niż oczekiwano, bo do 59,1 pkt. z 59,3 pkt. Wyraźnie w górę poszedł subindeks cen płaconych (72,7 pkt.), ale gorzej wypadł subindeks nowych zamówień 65,4 pkt.), czy też zatrudnienia (54,2 pkt.).
Jeden raport NFP wiele nie zmieni
2018-02-02 Komentarz poranny TMS BrokersDolar czeka na raport z rynku pracy USA, ale poprzeczka dla pozytywnego zaskoczenia jest ustawiona bardzo wysoko. USD potrzebuje agresywniejszego Fed, ten czeka na inflację, która ma znaleźć impuls we wzrostowym trendzie płac, czego jeden raport NFP nie może potwierdzić. W międzyczasie Bank Japonii przypomina, że nie zamierza prędko pójść w ślady EBC i Fed na polu zmiany polityki.
Wyprzedaż obligacji, wciąż słaby dolar
2018-02-02 Poranny Szkic walutowy AFSRosnące oczekiwania inflacyjne utrzymują nastroje na rynkach wschodzących na wysokim poziomie. Zyskujące towary szkodzą dolarowi, który do większości walut jest najtańszy od kilku lat. Wątpliwe, by dzisiejsze dane z rynku pracy spowodowały zmianę postrzegania sytuacji w tym zakresie.
Złoty odporny na przecenę w Europie
2018-02-02 Poranny komentarz walutowy XTBKiedy USA kicha, świat ma grypę. To stare powiedzenie dość dobrze było widoczne w tym tygodniu na światowych giełdach. Dostało się też GPW, ale już złoty trzyma się naprawdę dobrze, nieco tylko zdrożał frank. Dziś ważny raport z amerykańskiego rynku pracy. Styczeń na globalnych rynkach akcji był wyśmienity i niewątpliwie był to czynnik, który wspierał notowania złotego.
Popołudnie pełne amerykańskich danych
2018-02-02 Raport poranny FMCMZwyczajny rytm: Pierwszy piątek miesiąca – i przed nami tradycyjnie non-farm payrolls, czyli dane z rynku pracy USA: o zmianie zatrudnienia w styczniu, o bezrobociu, płacy godzinowej i wykorzystaniu mocy produkcyjnych. Te odczyty poznamy o 14:30, będą one istotne dla eurodolara i giełd. Czysto teoretyczny, standardowy opis jest taki: im lepsze dane, tym lepiej dla dolara.
PLN bez zmian, pomimo podbicia EUR/USD
2018-02-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego, pomimo relatywnie dużego ruchu na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1545 PLN za euro, 3,3263 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5861 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7397 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,519% w przypadku obligacji 10-letnich.
Na dolarze silniejsi
2018-02-01 Raport wieczorny FMCMGłówna para: Na głównej parze dolar oczywiście nie jest silniejszy, a nawet wyraźnie słabszy – oto bowiem wykres EUR/USD dochodzi w przybliżeniu do 1,25. Takie poziomy już notowano w ostatnich dniach (a nawet wyższe), ale mimo wszystko nie należy tego bagatelizować.
Nie takie PMI złe, jak je malują
2018-02-01 Komentarz wieczorny TMS BrokersPoczątek miesiąca tradycyjnie przyniósł serię odczytów koniunktury w sektorach przemysłowych państw Starego Kontynentu. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami indeks PMI dla Polski uplasował się na poziomie 54,6 pkt, co rozczarowało część analityków decydujących się na nieco wyższe zawieszenie konsensualnej poprzeczki (55,2 pkt).
Dolar nie wierzy zbytnio FED, Włochy na radarze
2018-02-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / DANE: Opublikowany wczoraj po południu odczyt ADP wypadł lepiej od prognoz na poziomie 185 tys. W styczniu szacunki wskazały na wzrost etatów w sektorze prywatnym o 234 tys. Poznaliśmy też kwartalne dane nt. kosztów pracy (ECI), które wzrosły o 0,6 proc. k/k (jak oczekiwano).
Wystarczająco dobrze, by zachować spokój
2018-02-01 Komentarz poranny TMS BrokersDolar ma za sobą najgorszy miesiąc od blisko dwóch lat, ale optymizm Fed pozwala na nowe otwarcie, gdyż rynek odczytał komunikat FOMC lekko jastrzębio. Czwartkowy kalendarz kipi od odczytów PMI/ISM.
Polski PMI przemysłowy już za nami
2018-02-01 Raport poranny FMCMCzwartek – czekamy na PMI: O godzinie 9:30 poznamy PMI dla przemysłu Szwajcarii – finalny odczyt za styczeń. Godzinę później taki odczyt pojawi się dla Wielkiej Brytanii, zaś w międzyczasie mamy analogiczne wskaźniki dla Włoch (9:45), Francji (9:50), Niemiec (9:55) i całej Strefy Euro (równo o 10:00).
Wyśmienita gospodarka i ból głowy
2018-02-01 Komentarz walutowy XTBZa nami pierwsze posiedzenie Fed w tym roku i zarazem ostatnie pod wodzą Janet Yellen. Zostawia ona swojemu następcy gospodarkę w wyśmienitym stanie, ale jednocześnie też ból głowy związany z drugą fazą zacieśnienia pieniężnego, która często przynosi niemiłe zaskoczenia. Dolar żegna Yellen niewielkim umocnieniem, ale na rynku złotego jest spokojnie.
Bez nowego impulsu po decyzji FED
2018-02-01 Poranny Szkic walutowy AFSJednogłośna decyzja FED w sprawie stóp i towarzyszący jej, dość jastrzębi, komunikat nie wpłynęły istotnie na notowania dolara. Także złoty na razie bez większych zmian. Ignoruje jednak kolejne pozytywne informacje (realizacja budżetu za ub. r.). Krótkoterminowy potencjał wzrostowy polskiej waluty został naszym zdaniem wyczerpany. Kursy walut będą powoli piąć się w górę.
PLN bez zmian, podbicie zmienności na USD po FED
2018-02-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, czwartkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na PLN, pomimo podbicia zmienności na dolarze amerykańskim. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1509 PLN za euro, 3,3440 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5862 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7424 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,464% w przypadku obligacji 10-letnich.
Waszyngtoński pieniądz lekko wzmocniony
2018-01-31 Raport wieczorny FMCMCo powiedział FOMC? Eurodolar jest w okolicach poziomu 1,24. W gruncie rzeczy to mniej więcej te same okolice, które notowano u progu dzisiejszej doby, tak więc z tej perspektywy wzmocnienie jest niewielkie. Ba, w stosunku do wczorajszych minimów to nawet osłabienie.
Łagodny Trump może ugrać więcej
2018-01-31 Komentarz poranny TMS BrokersTuż przed nocnym orędziem Donalda Trumpa mówiło się o występowaniu ryzyk o czysto asymetrycznym charakterze mogących jedynie uderzyć w wycenę dolara. Na przestrzeni ostatnich tygodni obserwuje się wyraźną zmianę retoryki prezydenta USA, który po przyjęciu przez Kongres reformy podatkowej zdecydował się na wielokrotne eksponowanie osiągnięć swojej administracji.
Trump zawiódł inwestorów, dolar znów traci
2018-01-31 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / TRUMP: W swoim przemówieniu, jakie miało miejsce w nocy szef Białego Domu wezwał Kongres do rozpoczęcia prac nad ustawami dotyczącymi nowych wydatków infrastrukturalnych na kwotę co najmniej 1,5 biliona dolarów. Nie przedstawił jednak szczegółów dotyczących tego projektu, zwłaszcza sposobu jego sfinansowania z funduszy federalnych.