Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Niepewność na rynkach, PLN konsoliduje
2018-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN. Na szerokim rynku widoczna jest próba lekkiego odreagowania po piątkowych spadkach na EUR/USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2922 PLN za euro, 3,7829 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7950 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8470 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,168% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2018-11-23 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW ostatnim tygodniu listopada polityka może pozostać ważniejsza niż dane. Europa będzie śledzić wydarzenia wokół brexitu i Włoch, a w odniesieniu do szczytu G20 tlą się nadzieje na deeskalację napięć w relacjach handlowych USA-Chiny. Poza tym uwagę przyciągną minutki z posiedzenia FOMC i pytania o przyszły kierunek polityki monetarnej. Z danych mamy niemieckie Ifo, chiński PMI oraz serię odczytów inflacji i PKB.
Merytoryczna dyskusja
2018-11-23 Raport poranny FMCMWłoskie argumenty: Najpierw niektóre media kolportowały pogłoski, jakoby włoski rząd miał się już uginać pod presją Brukseli i jakoby sam wicepremier Salvini miał być gotów do kompromisowych rozmów na temat budżetu. Ale potem okazało się, że Salvini nie chce zmienić "nawet przecinka", Komisja Europejska odrzuciła projekt budżetu Włoch i otworzyła drogę do procedury objęcia kraju sankcjami, zaś w całej sprawie wypowiedział się premier Conte.
Rynki przecenione na Black Friday
2018-11-23 Poranny komentarz walutowy XTBDziś najgłośniejszym tematem w mediach ekonomicznych jest Black Friday. W tej sytuacji aż się prosi o stworzenie analogii do rynku akcji. Zostały one w ostatnim z czasie dość mocno przecenione i aż się proszą o dowieszenie im metek „promocja na Black Friday”. Świadomi konsumenci wiedzą jednak, że z promocjami bywa różnie. Czy zatem akcje to faktyczna promocja, czy też ładnie opakowany zbyt drogi towar?
Oświadczenie woli
2018-11-23 Komentarz poranny TMS BrokersPremier Wielkiej Brytanii Theresa May odnosi duże zwycięstwo na arenie europejskiej, przynajmniej na poziomie deklaracji dobrych chęci Brukseli w stosunku do wizji brexitu. Podnosi to szanse na przeforsowanie projektu przez brytyjski parlament, więc funt odbija, ale wciąż jeszcze dużo pracy, by oddalić czarny scenariusz.
Funt gwiazdą nudnego czwartku
2018-11-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: EUROSTREFA /WŁOCHY / KOMISJA EUROPEJSKA: Zgodnie z oczekiwaniami KE odrzuciła wczoraj projekt włoskiego budżetu i zapowiedziała uruchomienie Procedury Nadmiernego Deficytu, chociaż ten proces może potrwać kilka miesięcy, co daje obu stronom czas na poszukiwanie porozumienia.
Święto w USA, polityka w Europie
2018-11-22 Poranny komentarz walutowy XTBŚroda na rynkach była dniem ulgi po wtorkowej katastrofie i w czwartkowy poranek obserwujemy kontynuację tej tendencji. W USA dziś Święto Dziękczynienia, w Europie zaś dominować będzie polityka. Tematy na Starym Kontynencie są niezmiennie dwa: Brexit i Włochy (choć jeszcze nie Italexit). Niepewne są losy weekendowego szczytu, na którym podpisane ma zostać porozumienie rozwodowe z Wielką Brytanią.
Włoskie danie
2018-11-22 Raport poranny FMCMNiejasne komunikaty: Kwestia jest niejednoznaczna i ktoś tu... czy kłamie? Czy może tylko manipuluje albo wręcz wypuszcza balony próbne? Najpierw media włoskie - niektóre, mianowicie "La Stampa" - donoszą, iż panowie Salvini (wicepremier) i di Maio (drugi wicepremier, minister gospodarki) gotowi są zgodzić się na pewne modyfikacje budżetu Włoch - tak, by dostosować się do części żądań Brukseli.
PLN w nikłym stopniu reaguje na dane i wydarzenia lokalne
2018-11-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3019 PLN za euro, 3,7753 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7976 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8197 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,224% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czekając na wydarzenia w Europie…
2018-11-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: EUROSTREFA /WŁOCHY / KOMISJA EUROPEJSKA: Dzisiaj o godz. 12:00 Komisja Europejska ma opublikować swoje opinie dotyczące projektów budżetów przedstawionych przez wszystkie 19 krajów strefy euro. W przypadku Włoch spodziewane jest dodatkowy dokument, który może zawierać wytyczne działań wobec rządu w Rzymie.
Dwa wytłumaczenia siły złotego
2018-11-21 Komentarz poranny TMS BrokersKrwawy wtorek na rynku akcji i surowców przywraca wątpliwości o tempo ożywienia globalnej gospodarki, a perspektywa przedziurawionej świętami drugiej części tygodnia potęguje redukcję pozycji w aktywach ryzykownych. Dziś rano sytuacja się stabilizuje, ale wyczuwalny jest brak przekonania inwestorów do kierunku. Na przekór gorszym nastrojom zyskuje złoty.
Problem z Fed
2018-11-21 Raport poranny FMCMKłopoty to jego specjalność: Donald Trump ma problem z bankiem centralnym. Cóż, sam to tak określa. Fed, jak wiadomo, jest na kursie podwyższania stóp procentowych. Nie od dziś - i nie do jutra. Tymczasem to nie odpowiada prezydentowi i jego administracji.
Ścieżka inflacyjna pod znakiem zapytania
2018-11-21 Poranny komentarz walutowy XTBOpublikowane wczoraj plany Ministerstwa Energii mocno mieszają w przyszłorocznej ścieżce inflacyjnej zaprezentowanej przez Radę Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu. Tymczasem dane z sektora przemysłowego pokazały lepsze wartości z uwagi na czynniki jednorazowe. Złoty pozostaje relatywnie stabilny pomimo aprecjacji dolara, który zyskiwał we wtorek wraz z taniejącą ropą naftową.
Ścieżka stopniowych podwyżek
2018-11-20 Raport poranny FMCMWilliams i dolar: Jeśli chodzi o przyszłość stóp procentowych w USA, to p. Williams z Fed potwierdził, iż bank centralny jest na kursie stopniowych podwyżek, a poza tym optymistycznie wyraził się na temat gospodarki Stanów ("radzi sobie bardzo dobrze") i bezrobocia ("jest niskie"). Zawsze to jakiś pro-dolarowy sygnał, jakkolwiek nie można powiedzieć, by główna para wracała do minimów z tego miesiąca, a przypomnijmy, że kreślono je w okolicach 1,1215-20.
Znowu kłopoty
2018-11-20 Komentarz poranny TMS BrokersDyktat dla klimatu rynkowego przejmuje rynek akcji, gdzie wyprzedaż spółek technologicznych ciągnie się od Wall Street przez Azję i ciąży na otwarciu w Europie. Na FX oznacza to ucieczkę w JPY i CHF, ale też redukcję nawisu długich pozycji w USD. W tej atmosferze odreagowanie złotego, poobijanego przez aferę KNF, musi się opóźnić.
Niejednoznaczne dane z rynku pracy
2018-11-20 Poranny komentarz walutowy XTBW ciągu ostatnich kilkunastu dni doświadczyliśmy nie najlepszego okresu w wykonaniu polskiej waluty, choć straty najwidoczniejsze były w przypadku euro i franka, a relatywna słabość dolara działała na korzyść złotego. Choć pierwsza podwyżka stóp procentowych pozostaje raczej kwestią odległą, to jednak solidne fundamenty makroekonomiczne powinny oddziaływać pozytywnie.
Spadkowy początek tygodnia na PLN
2018-11-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie nieco słabszego dolara, co pozwoliło na wyhamowanie zniżki PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3274 PLN za euro, 3,7794 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8056 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8595 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,239% w przypadku obligacji 10-letnich.
Poniedziałkowe przebudzenie
2018-11-19 Raport poranny FMCMKwestia głównej pary: Eurodolar dość konsekwentnie pnie się w górę. Nasi czytelnicy pamiętają, że o ile w początkach roku zapowiadaliśmy umocnienie dolara i niejakie potwierdzenie 10-letniej tendencji wzrostowej, o tyle cały czas podkreślaliśmy, że wędrówka nie będzie łatwa i że bynajmniej nie oczekujemy zejścia do minimów z lat 2015 - 2017, tj. do rejonu 1,03 - 1,05.
Okazja czyni spekulanta
2018-11-19 Komentarz poranny TMS BrokersZłoty wyrwał się z letargu w piątek, rykoszetem obrywając za utratę zaufania do polskiego sektora bankowego w związku z wybuchem afery wokół prezesa KNF. Ostatnio pomijany w rozważaniach inwestorów złoty stał się atrakcyjnym kąskiem do spekulacyjnego osłabienia, gdyż fundamentalnie zagrożenia dla waluty nie ma. W większym świecie dyskusja toczy się wokół zmiany tonu Fed i przyszłości brexitu.
Czy krajowe kłopoty wpłyną na złotego?
2018-11-19 Poranny komentarz walutowy XTBKoniec ubiegłego tygodnia przyniósł przecenę dolara na globalnych rynkach, na czym gremialnie zyskały waluty rynków wschodzących. W przypadku złotego reakcja została jednak zaburzona poprzez wpływ czynników krajowych, przede wszystkim bardzo silną przecenę notowanych na giełdzie banków. Czy złoty ma szansę odrobić straty w tym tygodniu?