Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Radzili nad polityką pieniężną...
2018-10-04 Raport poranny FMCMForex na świecie: Raport ADP od dawna ma zwyczaj mocno rozmijać się z późniejszymi o parę dni rządowymi payrollsami, ale dla formalności trzeba powiedzieć, że wczorajszy odczyt był pozytywny. Zatrudnienie we wrześniu wzrosło o 230 tys. posad, gdy oczekiwano 185 tys.
Koniec apatii
2018-10-04 Komentarz poranny TMS BrokersDolar znów szybuje, a wiatru dodaje mu skok rentowności obligacji skarbowych USA. Optymizm wokół włoskiego budżetu starczył na krótko, a dynamika waluty i długu USA rodzi niepokoje wśród gospodarek wschodzących. I jakby nie patrzeć, w dobie awersji do ryzyka, to dolar jest najbezpieczniejszą przystanią.
Dobre dane szkodzą złotemu
2018-10-04 Poranny komentarz walutowy XTBDobra koniunktura w USA nie jest w tym roku zaskoczeniem. Zaskoczeniem staje się jednak rosnący rozdźwięk pomiędzy koniunkturą w USA i resztą świata. To pcha przewartościowanego dolara jeszcze wyżej, a rosnące stopy procentowe w USA zwiększają zagrożenie dla światowej gospodarki.
Mocniejszy dolar podbija presję na PLN
2018-10-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny obrót na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego dolara, co wywiera presję na waluty EM, w tym PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3008 PLN za euro, 3,7505 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7793 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8479 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,28% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dolar nadal utrzymuje pozycję
2018-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walutAmerykańska waluta nie daje za wygraną – w grupie G-10 dolar przegrywa tylko w relacji z funtem, nieco który zyskał po tym jak konwencja Partii Konserwatywnej ostatecznie nie zakwestionowała przywództwa premier May, chociaż to było jasne już wczoraj po wystąpieniu Borisa Johnsona.
Pole minowe z nagłówków
2018-10-03 Komentarz poranny TMS BrokersStartuje nowy dzień, ale temat pozostaje ten sam: Włochy. Tym razem jednak rynki za dobrą monetę przyjmują deklarację Rzymu, że deficyt budżetowy będzie się kurczył, co daje nadzieję na wczesne zażegnanie sporu z Brukselą. EUR odbija, poprawia się apetyt na ryzyko. Na jak długo?
Szansa na umocnienie złotego?
2018-10-03 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek października nie był udany dla polskiego złotego. Obawy i budżet we Włoszech mocno zaciążyły notowaniom europejskich walut. Nastroje inwestorów są zmienne i już niewielkie ustępstwa Rzymu spowodowały odreagowanie, ale problem zasadniczo pozostał. W Polsce z kolei poznamy decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Wczoraj mocno zwyżkowały też ceny metali szlachetnych.
Doniesienia z Włoch poprawiły nieco nastroje, również na PLN
2018-10-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi lekką poprawę nastrojów co pozwala ograniczyć niedawne spadki na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2949 PLN za euro, 3,7111 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7700 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8189 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego dług wynoszą 3,253% w przypadku obligacji 10-letnich.
Piętnastka czyli dolna granica
2018-10-02 Raport wieczorny FMCMHere we are, here we came - do poziomu 1,15 na eurodolarze, przynajmniej w przybliżeniu, bo o dalsze miejsca po przecinku można się oczywiście spierać. Dolar był zatem dziś bardzo mocny, nawet jeśli wieczorem klaruje się raczej przy 1,1545.
Dolar zaczyna się korygować
2018-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walutW rannym komentarzu zwracałem uwagę, że reakcja rynków na włoskie problemy się przedłuża, chociaż takie zachowanie nie musi być uzasadnione. Początek handlu w USA pokazuje, że inwestorzy amerykańscy nie widzą zbytnio kolejnych włoskich wątków do rozegrania – przekrzykiwania polityków to za mało, a przed nami przynajmniej miesiąc zanim do projektu włoskiego budżetu ustosunkuje się Komisja Europejska.
Włochom byłoby lepiej bez euro, a euro bez Włoch
2018-10-02 Komentarz poranny TMS BrokersEuro jest niżej i przyciąga awersję do ryzyka, gdyż problemy z budżetem Włoch skupiają na sobie uwagę, szczególnie z komentarzami, że Włochom byłoby lepiej z własną walutą. Dopóki inwestorzy nie znajdą lepszego tematu do dyskusji, może czekać nas przejściowy okres turbulencji.
Polski przemysł traci impet
2018-10-02 Poranny komentarz walutowy XTBWe wrześniu przemysłowy indeks PMI po raz kolejny obniżył się, spadając już w pobliże poziomu oddzielającego ekspansję gospodarczą od spowolnienia (50 punktów). Choć dane te mogą być nieco martwiące, to generalnie wpisują się one w szerszy obraz przemysłu w całej Europie.
Ropa, NAFTA i różne opinie
2018-10-02 Raport poranny FMCMŚwiatowe przetasowania: John Normand z banku JPMorgan Chase stwierdził (w wywiadzie dla agencji Bloomberg), że dolar kanadyjski i peso meksykańskie zyskają na tym, iż USA, Kanada i Meksyk niejako reaktywowały pakt NAFTA w odświeżonej formie, nazwanej USMCA.
Słabszy początek tygodnia na PLN
2018-10-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie lekkie presji na PLN wynikającej z mocniejszego USD oraz słabych, krajowych danych makro. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2835 PLN za euro, 3,7019 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7617 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8256 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,251% w przypadku obligacji 10-letnich.
W perspektywie PMI
2018-10-01 Raport poranny FMCMCo na rynkach? Eurodolar klaruje się na poziomie 1,16 - lub w rejonie 1,1575 - 1,16. Zmierza zatem ku dolnemu ograniczeniu konsolidacji, która trwa od drugiej połowy maja, nawet jeżeli w sierpniu została ona naruszona poprzez chwilowe zejście do 1,13. Faktycznie jednak dolny limit wahań to ok. 1,1515.
NAFTA przepada, ale tylko z nazwy
2018-10-01 Komentarz poranny TMS BrokersNiemal na ostatnią chwilę USA i Kanada zawarły porozumienie, które ratuje pakt NAFTA, choć zgrabny skrótowiec może przepaść. Jedno z większych zagrożeń dla równowagi w globalnym handlu zostaje usunięte. CAD zyskuje, choć mogą to być jego ostatnie podrywy.
Nowa stara NAFTA
2018-10-01 Poranny komentarz walutowy XTBW piątek na europejskich rynkach zapachniało paniką. Po rozczarowującym budżecie przedstawionym przez nowe włoskie władze tamtejsza giełda traciła nawet 5%. Ponieważ mowa o najbardziej zadłużonej gospodarce w Europie, szybko przełożyło się to na inne rynki, w tym polski. Nowa umowa handlowa w Ameryce Północnej została zawarta, zatem w dobrym momencie – pozwoliła odwrócić uwagę inwestorów od problemu.
Wyhamowanie umocnienia PLN, PMI w kalendarzu
2018-10-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego oraz eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2784 PLN za euro, 3,6908 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7587 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8057 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,265% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2018-09-28 Komentarz tygodniowy TMS BrokersRyzyka geopolityczne ustępują miejsca czynnikom makroekonomicznym, w efekcie czego wrażliwość walut na dane może się zwiększyć. W przyszłym tygodniu raport z rynku pracy USA będzie gwiazdą, ale uwaga skupi się także na indeksach aktywności biznesu w Europie (PMI) i USA (ISM). Zmienność mogą też generować sprzedaż detaliczna z Australii i dane z rynku pracy Kanady.
Jeden, który psuje imprezę
2018-09-28 Komentarz poranny TMS BrokersTrzeci kwartał zamykałby się w pozytywnych nastrojach, gdyby nie dyskusja o włoskim budżecie, gdzie przyszłoroczna dziura będzie większa niż wcześniej zakładano. Jest to oczywiście negatywna informacja dla EUR, ale spadek EUR/USD o ponad centa wyolbrzymia faktyczny wpływ włoskiej polityki na rynek walutowy.