Wtorek – dzień funta

Wtorek – dzień funta
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-01-29 (15:08)

Kluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Dzisiaj rozpoczęła się debata w Izbie Gmin dotycząca scenariuszy na Brexit. Wczoraj premier May zaproponowała, aby głosowanie nad całościowym planem rządu (tak jak miało to miejsce 15 stycznia) odbyło się dopiero po tym jak przegłosowane zostaną zgłoszone poprawki, po czym przedłożone Brukseli i zaakceptowane przez unijnych negocjatorów.

W parlamencie jest ich aż 14, chociaż liczą się dwie – pierwsza zakłada zastąpienie procedury irlandzkiego backstopu tzw. „alternatywnymi ustaleniami” (poprawka Brady’ego), druga obliguje rząd do podjęcia najpóźniej do 26 lutego działań zmierzających do uniknięcia „bezumownego” Brexitu z dniem 29 marca, jeżeli do tego czasu nie uda się znaleźć konsensusu z UE (poprawka Cooper-Boles’a). Głosowania zaplanowane zostały po godz. 20:00.

USA / CHINY / HUAWEI / NEGOCJACJE HANDLOWE: USA przedstawiły oskarżenia wobec Meng Wanzhou (aresztowanej w Kanadzie dyrektor finansowej Huawei), które dotyczą jej udziału w kradzieży własności intelektualnej od amerykańskich firm, oszustw finansowych, oraz składania fałszywych oświadczeń odnośnie handlu z Iranem. Niemniej delegacja chińska przybyła już do Waszyngtonu – formalnie negocjacje zaczną się jutro. Agencja Xinhua podała, że w jej składzie znalazł się wicepremier Liu He, szef Ludowego Banku Chin Yi Gang, oraz wiceprezes NDRC i wiceminister finansów. Amerykańska prasa nadal spekuluje jednak na temat znaczących podziałów w kluczowych kwestiach będących przedmiotem rozmów.

AUSTRALIA: Indeks bieżącej kondycji w biznesie NAB spadł w grudniu do 2 pkt. z 11 pkt. (najniższy poziom od 5 lat), ale już indeks zaufania utrzymał się na poziomie 3 pkt.

Opinia: We wtorek dolar nieco traci, co jest kontynuacją ruchu z piątku (poniedziałek nie przyniósł większych rozstrzygnięć). Kluczowym wątkiem dla amerykańskiej waluty pozostają oczekiwania związane z jutrzejszym posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Wydaje się, że obawy związane z „gołębiością” przekazu z FED mogą być nadmierne – Rezerwa może nie odejść do sformułowań o podwyżkach stóp w średnim terminie, chociaż najpewniej wskaże, że w krótkiej perspektywie wskazana będzie „cierpliwość” w tej kwestii, a podczas konferencji prasowej Jerome Powell raczej nie zapowie nowych działań, jak chociażby tzw. mapy drogowej dla programu QT, zakładającej wcześniejsze zakończenie procedury redukcji sumy bilansowej Banku (obecnie 50 mld USD miesięcznie).

W tle mamy też spekulacje dotyczące rozpoczynających się jutro rozmów handlowych USA-Chiny, które będą odbywać się w cieniu oskarżeń kierowanych przez Amerykanów wobec telekomunikacyjnego giganta Huawei. Chińczycy wystawili mocny skład delegacji do Waszyngtonu, co sugeruje, że podchodzą do sprawy dość poważnie, ale ….nie oznacza to wcale, że w nocy z czwartku na piątek dowiemy się o jakimś „milowym” porozumieniu. Sukcesem będzie już sam fakt, że strony będą chciały dalej rozmawiać i na poczet tego zdecydują się o wydłużeniu tzw. rozejmu o kolejnych kilka miesięcy (teraz kończy się on 1 marca).

Dzisiaj kalendarz wydarzeń jest ubogi. W efekcie w centrum uwagi znajdą się doniesienia z brytyjskiej Izby Gmin, gdzie odbywa się „gorąca” debata na temat Brexitu. Jej przedmiotem nie będzie jednak porozumienie z UE, jako całość (te zostało przecież odrzucone 15 stycznia), a potencjalne poprawki mogące zmienić jego wymowę. Premier May próbuje wysondować, na ile poprawki pozwalające na „alternatywne ustalenia” zastępujące procedurę irlandzkiego backstopu, mogą zmienić układ sił. Tak zwana poprawka Brady’ego zyskała uznanie wśród posłów koalicyjnej partii DUP, która dysponuje 10 głosami, ale ważne będzie to jak odniosą się do niej członkowie Partii Konserwatywnej. Teoretycznie działania podejmowane przez May nie mają większego sensu, bo i tak przedstawiciele Unii Europejskiej, a zwłaszcza Irlandii jasno deklarowali w ostatnich dniach, że o żadnych zmianach w tzw. backstopie nie może być mowy. Praktycznie jednak May tym działaniem będzie próbowała pokazać stronie unijnej, że nie tylko Brytyjczycy „są winni” temu, że na 9 tygodni przed formalnym Brexitem mamy chaos, jeżeli chodzi o ustalenia z nim związane. Dla rynków bardziej liczyć się będzie jednak to, czy zostanie przyjęta poprawka Cooper-Boles’a, która wymusi na rządzie podjęcie działań mających unikniecie „bezumownego” Brexitu poprzez złożenie najpóźniej do 26 lutego wniosku o jego odroczenie nawet do 31 grudnia b.r. Problem tkwi jednak w tym, że jej przyjęcie nie zdejmuje całkowicie potencjalnych ryzyk związanych z chaotycznym Brexitem. Po pierwsze istnieje pewna różnica pomiędzy odroczeniem Brexitu, a jego zawieszeniem. W pierwszym przypadku potrzebna będzie zgoda państw UE, w drugim nie. Unijni politycy nie będą zbyt chętni dawaniu dodatkowych 9 miesięcy Brytyjczykom, skoro sami twierdzą, że nie ma możliwości renegocjacji porozumienia z listopada. Najpewniej jednak zgodzą się na odroczenie (chociaż nie wiadomo, czy do końca roku) ze strachu przed chaotycznym Brexitem. Z kolei premier May będzie raczej chciała jak najdłużej odwlekać decyzję o tym, czy przeprowadzić drugie referendum – byłoby ono konsekwencją decyzji o zawieszeniu Brexitu. Reasumując – szanse na „bezumowny” Brexit nie są duże i rynek o tym wie od kilkunastu dni, co pcha funta w górę, ale nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, że „przedłużający” się Brexit bez „pomysłu, co z nim zrobić” też nie jest dobrym rozwiązaniem, a prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest duże. To równie fatalny scenariusz dla brytyjskich i europejskich firm, które będą funkcjonować w zawieszeniu, a niepewność będzie ograniczać potencjalne inwestycje. Wniosek? Być może optymizm wokół funta jest obecnie zbyt duży i może czekać nas korekta ostatnich wzrostów. Dopóki jednak nie złamany zostanie rejon 1,3040-50 (to teraz kluczowe wsparcie), to nadal bardziej prawdopodobny będzie ruch w górę przynajmniej w stronę okolic 1,33, które wyznacza maksimum z września ub.r. (GBP/USD).

W temacie chińskim nie ma lepszej waluty obrazującej sentyment, jak juan offshore (CNH). Na poniższym wykresie USDCNH widać, że rynek „ciąży” w dół, choć wczoraj odbiliśmy się od wsparcia przy 6,73. Teoretycznie pole do korekty jest nawet do 6,78, ale im mniejszy ruch zobaczymy, tym większe będą szanse na złamanie 6,73 w końcu tygodnia.

Z kolei na wykresie EURUSD widać kontynuację ruchu wzrostowego z piątku, efekt? Test oporu 1,1450. Kluczowe poziomy można jednak zlokalizować dopiero przy 1,1485-1,1500. Nie jest jednak pewne, czy uda się jej osiągnąć w kontekście jutrzejszego posiedzenia FED – jeżeli sygnały będą „mniej gołębie”, to możemy cofnąć się nawet do wsparć przy 1,1355-70 (to m.in. dolne ograniczenie kanału wzrostowego).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?