FED osłabił dolara, złoty zyskuje

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi umocnienie złotego na bazie spadków dolara po wczorajszym FED. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2845 PLN za euro, 3,7239 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7599 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9049 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,784% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach było zakończenie posiedzenia FED, które zgodnie z oczekiwaniami docelowo przyniosło odwrót od dolara amerykańskiego. FOMC zdecydował, że nie zmienia stóp procentowych, i ponadto będzie cierpliwy, jeśli chodzi o dalsze podwyżki kosztów kredytu w tym roku ze względu na rosnącą niepewność co do perspektyw gospodarki USA. Ponadto zmianie uległ komunikat, gdzie osunięto stwierdzania dot. zbilansowanych ryzyk oraz „pewnych, dalszych” podwyżek stóp w 2019r. W konsekwencji rynek przyjął FED jako gołębi, co spowodowało wzrost kwotowań eurodolara z 1,14 do 1,15 USD. Ruch widoczny był również na parze USD/PLN, gdzie kurs wynosi obecnie 3,72 PLN wobec wczorajszych 3,75 PLN. Z punktu widzenia PLN osłabienie dolara tradycyjnie przynosi podbicie popytu na waluty EM. Należy jednak pamiętać o powodach zmiany nastawienia FED (obawy o globalne spowolnienie), co w przypadku realizacji negatywnego scenariusza stanowić będzie długoterminowy czynnik podażowy (globalne podbicie awersji do ryzyka). Aktualnie obserwujemy jednak lekkie „ożywienie” inwestorów na PLN, gdyż złoty wyraźnie zyskuje wobec USD, CHF oraz GBP.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy minutes z ostatniego posiedzenia RPP. Ponadto GUS poda szacunek wstępny dot. PKB za rok 2018, a MF zaprezentuje informacje dot. podaży długu na luty. Na szerokim rynku otrzymaliśmy wskazania PMI z Chin (wg CFLP), które wypadły zgodnie z oczekiwaniami. W kalendarzu mamy jeszcze PKB dla Strefy Euro i wydatki amerykanów za grudzień.
Z rynkowego punktu widzenia USD/PLN spadł do okolic dołka z 10 stycznia br. Dopiero sforsowanie okolic 3,70-3,72 PLN oznaczać będzie sygnał do dalszych spadków. Ciekawie za to prezentują się pary CHF/PLN oraz GBP/PLN, gdzie PLN zyskuje na bazie ruchów na EUR/CHF oraz GBP/USD. Ww. ruchy „podciągają” wycenę koszyka BOSSA PLN do okolic górnego ograniczenia ostatniej konsolidacji.
Źródło: Konrad Ryczko, Analityk DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Czekamy na ustalenia amerykańsko-chińskie
2019-02-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Kongres zaakceptował wczoraj ustawę umożliwiającą dalsze finansowanie instytucji państwowych po 15 lutego i skierował ją do podpisu prezydenta. Jest ona wynikiem kompromisu osiągniętego przez polityków w poniedziałek i zakłada, że na budowę muru z Meksykiem przeznaczone zostanie zaledwie 1,375 mld USD wobec 5,7 mld USD pierwotnie oczekiwanych przez Trumpa.
Zbyt brzydkie, by były prawdziwe
2019-02-15 Komentarz poranny TMS BrokersFatalne dane o sprzedaży detalicznej z USA wywołały popłoch na rynkach finansowych, gdyż poddają w wątpliwość odporność gospodarki USA na globalne spowolnienie. Był to większy szok dla aktywów ryzykownych niż dolara, a przy braku wyraźnych postępów w negocjacjach USA-Chiny, na koniec tygodnia inwestorzy są zostawieni z bagażem niepewności.
Suma wszystkich strachów
2019-02-15 Poranny komentarz walutowy XTBStany Zjednoczone, Chiny oraz Wielka Brytania - te kraje w ciągu ostatnich godzin przyciągnęły największą uwagę uczestników rynku. Niestety, informacje stamtąd płynące nie należały do optymistycznych, co może odgrywać rolę podczas ostatniej sesji w tym tygodniu, ale i również w kolejnych dniach.
Podtrzymanie presji podażowej na PLN
2019-02-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę lekkiego odbicia na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3293 PLN za euro, 3,8361 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,81413 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9094 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,709% w przypadku obligacji 10-letnich.
Zatrzymany marsz USDPLN
2019-02-14 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutW ciągu dnia dolar nie zdołał pobić maksimum przy 3,8584, jakie zostało ustanowione przed godz. 10:00 rano. Kolejne godziny przynoszą cofnięcie w dół. Patrząc czysto technicznie zejście poniżej strefy 3,8325-3,8400 może dać szanse na zejście w okolice wczorajszego dołka przy 3,8114. Niemniej fundamentalnie potrzebna będzie globalna zmiana wobec dolara wyrażona chociażby w zachowaniu się EURUSD.
Bez miłości do euro i złotego
2019-02-14 Komentarz poranny TMS BrokersRynki dalej chcą wierzyć w postęp w rozmowach handlowych między USA i Chinami, ale znaleźliśmy się w punkcie, gdzie już potrzeba konkretów, aby wzmocnić apetyt na ryzyko. Azja pokazała pierwsze oznaki ostrożnej stabilizacji, podczas gdy Europa raczej skupi się na danych makro. Euro i złoty pozostają pod presją.
Mocarstwa grają na czas
2019-02-14 Poranny komentarz walutowy XTBDopiero dziś w Pekinie rozpoczynają się negocjacje na wysokim szczeblu, ale już wiadomo, że porozumienia handlowego na razie nie będzie. Nie będzie jednak też nowych ceł, więc rynki przyjmują tę informację z zadowoleniem. Czeka nas gra na czas.
PKB Polski, PKB Eurolandu
2019-02-14 Raport poranny FMCMW programie makroekonomicznym na dziś mamy dość sporo odczytów, a w tym parę takich, które mogą mieć pewien wpływ na eurodolara. I tak np. o 7:30 mamy bezrobocie we Francji, zaś o 8:00 PKB Niemiec (za IV kw. 2018). O godzinie 11:00 pojawi się publikacja nt. dynamiki PKB Strefy Euro, natomiast o 14:30 napłyną dane z USA o inflacji PPI, sprzedaży detalicznej i wnioskach o zasiłek.
Słabo z przemysłem Strefy Euro
2019-02-13 Raport wieczorny FMCMWzmocnienie dolara kosztem euro: Tak właśnie się stało: eurodolar poszedł dziś w dół. Nad ranem rozgrywano poziomy rzędu ok. 1,1340, a wieczorem mamy 1,1280-85. Czy w takim razie nasze założenie, że dojdzie do odbicia w głąb starego, dobrego trendu bocznego - było błędne? Niezupełnie.
Przerwanie ciągu wzrostów wartości USD
2019-02-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone/Chiny: Prezydent USA, Donald Trump, zasugerował, że osiągnięcie porozumienia handlowego z Chinami jest możliwe już niebawem. Jednocześnie zaznaczył on, że obie strony nie przywiązują się zbytnio do deadlinu ustalonego na 1 marca i dopuszczają przesunięcie tego terminu, jeśli będzie taka konieczność w celu osiągnięcia ostatecznego, pełnego porozumienia w sprawach handlowych.