Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Fed między młotem a kowadłem

Fed między młotem a kowadłem

2020-06-10 Poranny komentarz walutowy XTB
W Polsce dziś zaczynamy długi weekend, ale na globalnych rynkach dzisiejszy wieczór przynosi najważniejsze wydarzenie w tym tygodniu. Fed po raz pierwszy w tym roku pokaże projekcje ekonomiczne, sygnalizując kierunek dla swojej polityki na kolejne miesiące. W ostatnich miesiącach Fed był liderem globalnego luzowania pieniężnego.
Spodziewany spadek płynności na PLN

Spodziewany spadek płynności na PLN

2020-06-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie próby wybicia na EUR/USD, co zdejmuje nieco presji podażowej z PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4436 PLN za euro, 3,9157 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1295 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9870 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,396% w przypadku obligacji 10-letnich.

Czas na refleksję

Czas na refleksję

2020-06-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj S&P500 wymazał całość z tegorocznych spadków, ale dziś z rynków płyną sprzeczne sygnały, gdyż Europa zaczyna dzień od spadków, ale na FX USD odrabia straty. Wygląda na to, że ogłoszenie rekordów hossy skłania inwestorów do refleksji, czy rajd nie zaszedł za szybko za daleko?
Napięcia w Azji umacniają jena

Napięcia w Azji umacniają jena

2020-06-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Japońska waluta odrabia dziś ostatnie straty, wobec większości walut zyskuje też dolara. To efekt napięć w Azji. Co ciekawe, na razie nie reagują na nie globalne giełdy. Czy zatem reakcja na walutach jest przejściowa? Nerwowo ponownie jest na Półwyspie Koreańskim. Po odwilży z 2018 roku nie ma już śladu – Korea Północna zerwała wszelkie stosunki ze swoim sąsiadem z południa, w tym przestała odpowiadać na telefony, które w ostatnim czasie były przeprowadzane regularnie.
Próba stabilizacji złotego

Próba stabilizacji złotego

2020-06-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi kontynuację konsolidacji na eurodolarze, co generuje analogiczne ruchy na kwotowaniach związanych z PLN. Polska waluta notowana jest następująco: 4,4242 PLN za euro, 3,9197 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0962 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9786 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,481% w przypadku obligacji 10-letnich.
FED kluczowym punktem tygodnia

FED kluczowym punktem tygodnia

2020-06-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Na giełdach w Azji widać było jeszcze echa pozytywnych informacji z amerykańskiego rynku pracy w piątek (zaskakujący wzrost nowych etatów w pracy), chociaż weekendowe dane z Chin były nieco mieszane (nadwyżka w handlu skoczyła w maju do 62,9 mld USD, ale mocno, bo aż o 16,9 proc. r/r spadła dynamika importu, a nadwyżka z USA była rekordowa).
Szybsza poprawa

Szybsza poprawa

2020-06-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Niespodziewany wzrost zatrudnienia w USA (i Kanadzie) w maju wzmacnia narrację, że odbicie aktywności gospodarczej postępuje szybciej i mocniej niż wcześniej zakładano. Rajd ryzyka nie ma powodu, by zostać przerwanym, ale im wyżej zajdziemy, tym częściej będzie potrzeba świeżego paliwa. Na razie przynajmniej złoty pokazuje, że z czasem kupowanie ryzyka przestaje być powszechne.
Fed zadecyduje o losach dolara

Fed zadecyduje o losach dolara

2020-06-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami kolejny spektakularny tydzień na rynkach, zwieńczony raportem, który zaszokował inwestorów. Euforia na rynkach akcji przełożyła się na odpływ kapitału od dolara, co widać było też na rynku złotego. Czy Fed przedłuży ten proces?
Próba wygenerowania korekty spadkowej na PLN

Próba wygenerowania korekty spadkowej na PLN

2020-06-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku FX sugeruje możliwą, dalszą korektę na eurodolarze, co z kolei oznaczałoby potencjał korekty spadkowej, po ostatnich wzrostach na walutach EM/CEE. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4355 PLN za euro, 3,9283 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0766 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9653 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,459% w przypadku obligacji 10-letnich.
Nowa twarz EBC

Nowa twarz EBC

2020-06-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Europejski Bank Centralny ogłosił większe od oczekiwań rozszerzenie ratunkowego programu skupu aktywów PEPP, tym samym dalej ograniczając premię za ryzyko na europejskim rynku długu i dokładając się do odbicia euro. EUR/USD zdyskontował w pełni wpływ decyzji EBC, ale wciąż jest pole do wzrostów, jeśli czynniki dolarowe pomogą. Na przykład dzisiejszy raport NFP.
EBC bez hamulców

EBC bez hamulców

2020-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dołożył kolejną cegiełkę do muru globalnego luzowania. Na wczorajszym posiedzeniu zdecydowano o zwiększeniu skali programu ilościowego, wskazując, że będzie on trwał przynajmniej przez rok. Dziś przed nami raport z rynku pracy USA za maj. EBC wprowadził w marcu nadzwyczajny program ilościowy (PEPP), który funkcjonuje już obok obecnego, obwiązującego jeszcze przed pandemią.
EURUSD skacze po informacjach z EBC

EURUSD skacze po informacjach z EBC

2020-06-04 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Europejski Bank Centralny zdecydował o zwiększeniu skali skupu aktywów w ramach pandemicznego QE (PEPP) aż o 600 mld EUR, oraz wydłużenie czasu jego trwania przynajmniej do czerwca 2021 r. To więcej, niż spodziewane przez rynek 500 mld EUR i pierwszą reakcją było całkowite wymazanie wcześniejszej korekty EURUSD – osiągnięty został nowy szczyt przy 1,1272.
Czy ECB sprosta wymaganiom rynku?

Czy ECB sprosta wymaganiom rynku?

2020-06-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar jest dzisiaj niezaprzeczalnym liderem zyskując na całym szerokim rynku. Odbicie ma związek z realizacją zysków na ryzykownych aktywach – korygują się giełdowe indeksy, a w gronie najsłabszych walut z grona G-10 znalazły się wrażliwe skandynawskie korony, dolar australijski, oraz funt (dwie ostatnie ostatnio mocno korzystały na rajdzie ryzyka). Nastroje popsuły informacje mogące sugerować wzrost napięcia miedzy USA, a Chinami.
Czas na przerwę?

Czas na przerwę?

2020-06-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Czwartek przynosi przerwę w dotychczas trwającym rajdzie ryzykownych aktywów, co wygląda na pierwsze próby spieniężania zysków i przeznaczenie chwili na ocenienie szans dalszej kontynuacji wzrostów. Ostatnie 24 godziny nie przyniosły nic dla zachwiania równowagi czynników ryzyka i otwartym pytaniem pozostaje, czy zatrzymanie przerodzi się w techniczną korektę? W międzyczasie uwaga przeniesie się na Europejski Bank Centralny, który dziś może zadecydować o rozszerzeniu funduszu ratunkowego.
Rynki żyją nadziejami

Rynki żyją nadziejami

2020-06-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Czerwiec to jak na razie eksplozja euforii na globalnych rynkach finansowych. Wczoraj obserwowaliśmy trzeci dzień bardzo silnych wzrostów indeksów, szczególnie w Europie. Tematem przewodnim była dodatkowa stymulacja w Niemczech. Dziś swoje ma dołożyć EBC. Niemcy w ramach Europejskiego Funduszu Ożywienia, który proponuje Komisja Europejska nie dostaną dużo pieniędzy, a na dłuższą metę będą jego płatnikiem netto (choć zwiększone składki mają obowiązywać dopiero od 2028 roku).
Sztuka interpretacji

Sztuka interpretacji

2020-06-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kolejny dzień według tego samego schematu – widoczny apetyt na ryzyko wspiera inne waluty kosztem dolara i innych tzw. bezpiecznych przystani (franka i jena). Rynki zdają się cały czas dyskontować fakt przywracania działania gospodarek po lockdownie, oraz towarzyszące temu ożywienie. Środa to dzień odczytów indeksów PMI dla usług. W nocy bardzo dobre dane nadeszły z Chin (wskaźnik liczony przez Caixin wzrósł w maju do 55 pkt.).
Liczą się konkrety

Liczą się konkrety

2020-06-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Wygląda na to, że na rynku wyraźnie brakuje konkretnych negatywnych katalizatorów. Pomimo trwających protestów w USA postępuje przywracanie działalności gospodarczej, co jest traktowane jako główne wsparcie dla motywu odbudowy globalnego ożywienia. Brak nowych doniesień na froncie USA-Chiny także pomaga zachować optymizm. Jedyne co teraz może zatrzymać rajd ryzykownych aktywów, to przekonanie o wykupieniu i konieczność technicznej korekty.
Potężna przecena dolara

Potężna przecena dolara

2020-06-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dominujący od dwóch miesięcy optymizm rynkowy przerodził się w ostatnich dniach w euforię. W efekcie na rynku walutowym widzimy masowy odpływ od walut, które dobrze radziły sobie w okresie największych zawirowań: franka, jena i dolara. Zyskuje euro, jeszcze bardziej zyskuje złoty. Osłabienie dolara tłumaczone jest przez niektórych zamieszkami w USA.
PLN najmocniejszy od połowy marca

PLN najmocniejszy od połowy marca

2020-06-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynkach przynosi podtrzymanie układów premiujących podejście risk-on. Główna para walutowa, EUR/USD, testuje okolice 1,12 USD. Złoty pozostaje mocny. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3773 PLN za euro, 3,9069 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0642 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9132 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,283% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rajd ryzyka trwa nadal

Rajd ryzyka trwa nadal

2020-06-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar próbuje nieco odbijać, ale bilans jest mieszany. Elementem ryzyka dla rynków stają się zapowiedzi Donalda Trumpa odnośnie wyprowadzenia wojska na ulice amerykańskich miast, jeżeli lokalne służby nie dadzą sobie rady z przywróceniem porządku. Z kolei w temacie relacji amerykańsko-chińskich mamy poprawę po tym, jak chińskie władze oficjalnie zaprzeczyły wcześniejszym plotkom o wstrzymaniu zakupów amerykańskiej soji i wieprzowiny.