Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar próbuje rozdawać karty

Dolar próbuje rozdawać karty

2020-08-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane z rynku pracy za lipiec rozwiały obawy dotyczące kondycji gospodarki w kontekście jej wolniejszego niż zakładano odmrażania. Raport Departamentu Pracy pomógł dolarowi zakończyć tydzień mocniejszym akcentem, ale jeszcze nie przesądził, że rozpoczęła się głębsza korekta.
EUR/USD zamknął tydzień poniżej 1,18.
Amerykanie czekają na pakiet

Amerykanie czekają na pakiet

2020-08-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki rozpoczęły kolejny tydzień w świetnych nastrojach pomimo braku porozumienia w amerykańskim Kongresie co do pakietu stymulacyjnego. Inwestorzy są spokojni – przed wyborami pieniądze muszą się znaleźć. Indeks S&P500 jest już o włos od rekordu wszechczasów, dolar próbuje odrabiać straty.

Potencjalna korekta USD/PLN

Potencjalna korekta USD/PLN

2020-08-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia obrotu na rynkach nie przynosi większych zmian w układzie na FX. Obserwujemy nieznacznie mocniejszego USD na głównej parze walutowej, co ogranicza dalsze podbicia walut EM. Sam PLN kwotowany jest następująco: 4,4129 PLN za euro, 3,7425 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0780 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8813 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,276% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynek pracy ostatecznie wsparł dolara

Rynek pracy ostatecznie wsparł dolara

2020-08-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiejsza publikacja Departamentu Pracy była centrum wydarzeń. Prawdziwe okazały się słowa Trumpa sprzed kilku dni (tweet), w których sugerował on dobry odczyt. Zamiast spodziewanych 1,580 mln nowych etatów poza rolnictwem, w lipcu przybyło ich 1,763 mln wobec 4,791 mln przed miesiącem. Tyle, że w przypadku zawężenia odczytu tylko do sektora prywatnego mamy lekkie rozczarowanie - figura wyniosła 1,462 mln wobec spodziewanych 1,475 mln.
Odbicie tuż, tuż....

Odbicie tuż, tuż....

2020-08-07 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek widać kontynuację umocnienia dolara z czwartku. Tym razem nie próbuje się go tłumaczyć lepszymi danymi z USA (wczoraj pozytywnym zaskoczeniem było cotygodniowe bezrobocie), które to informacje są zestawiane z pogarszającymi się statystykami zakażeń COVID-19 w innych krajach (co ma sugerować możliwe przyhamowanie odbicia gospodarki), a informacjami dotyczącymi posunięć Trumpa, które podbiły awersję do ryzyka.
Sprzeczne sygnały

Sprzeczne sygnały

2020-08-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Ostatnie informacje z amerykańskiego rynku pracy powinny konfundować inwestorów. Przez kilka tygodni niepokojąco wypadały bowiem dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Z kolei po danych o miesięcznym interwale publikacji, takich jak dziś o 14:30 publikowane statystyki Departamentu Pracy raport ADP nie oczekiwano niczego złego.
Kolejne rekordy w USA

Kolejne rekordy w USA

2020-08-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynek od dwóch tygodni czeka na kolejny pakiet wsparcia od amerykańskiego Kongresu, ale jak widać, nie jest on potrzebny do ustanawiania kolejnych rekordów na Wall Street. Wystarcza polityka Fed i… eliminacja zagranicznej konkurencji. Notowania zyskiwały również po dwóch poprzednich raportach z rynku pracy – czy dziś będzie podobnie?
Czy jesteśmy bliżej większej korekty?

Czy jesteśmy bliżej większej korekty?

2020-08-06 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Dolarowy rollercoaster dalej trwa - w czwartek amerykańska waluta próbuje odbijać po wczorajszej słabości, ale ruchy są bardzo kosmetyczne i z łatwością mogą zostać wymazane. Dolar przegrywa dzisiaj tylko z funtem, który zyskał po posiedzeniu Banku Anglii - komunikat poznaliśmy o godz. 8:00. Dlaczego funt jest silny? Bo członkowie MPC nie chcą dalszych cięć stóp, ponownie padły słowa, że ujemne stopy nie byłyby efektywne.
Efekt gapowicza

Efekt gapowicza

2020-08-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Zagrożenia epidemiczne są ewidentnie bagatelizowane przez rynek w obliczu gigantycznej nadpłynności, która działa na niekorzyść dolara i wypycha kapitał na bardziej ryzykowne rynki w poszukiwaniu atrakcyjnych stóp zwrotu. Jednocześnie trudno uciec przed oceną, że kapitał który przespał gigantyczny rajd indeksów giełdowych popłynął z opóźnieniem chociażby w kierunku surowców (zwłaszcza metali, ale także surowców przemysłowych), czy bardziej ryzykownych rynków obligacji, np. korporacyjnych.
Dane nie sprzyjają dolarowi

Dane nie sprzyjają dolarowi

2020-08-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Wyprzedaż dolara trwa w najlepsze. Amerykańska waluta próbowała łapać oddech, ale uderzyły w nią kiepskie dane, podczas gdy mocniejsze dane z Europy ciągną w górę notowania euro. Dziś uwaga skupiona będzie na danych o zasiłkach, cały czas czekamy też na porozumienie ws. pakietu fiskalnego w USA.
Rekordowa środa

Rekordowa środa

2020-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś przed nami jedne z ważniejszych w tym tygodniu danych. Inwestorzy jednak przywiązują do publikacji coraz mniejszą wagę. Do rekordowych poziomów lub blisko nich drożeją dziś wszystkie ważniejsze aktywa. Korzysta na tym złoty. Gwiazdą ostatnich dni jest złoto i nie inaczej jest dziś. W zaledwie 24 godziny uncja złota podrożała o ponad 50 dolarów.
W morzu nadpłynności

W morzu nadpłynności

2020-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Gigantyczna płynność rozlewa się po rynkach, co widać między innymi w stale obniżających się, osuwających się stawkach rynku pieniężnego, nurkujących dochodowościach benchmarkowych obligacji, czy zawężeniu spreadów najbardziej ryzykownych obligacji korporacyjnych. Skoro płynność nie jest w deficycie, to inwestorzy nie mają najmniejszego powodu do zmiany postrzegania dolara.
Mocne otwarcie miesiąca

Mocne otwarcie miesiąca

2020-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Lipiec na rynkach upłynął w dobrych nastrojach i pierwsza sesja sierpnia przyniosła kontynuację tego trendu. W USA padły kolejne rekordy, świetne nastroje mieliśmy też w Europie. Złoty zyskał głównie wobec franka. Najważniejszą pozycją we wczorajszym kalendarzu był odczyt indeksu ISM w Stanach Zjednoczonych.
Sezon letnich burz

Sezon letnich burz

2020-08-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Za nami półmetek sezonu wakacyjnego. Na lipiec często przeciągają się sprawy z poprzednich miesięcy (patrz: fundusz naprawczy UE) lub jest to okres gorący z uwagi na publikowane wyniki kwartalne. W tym roku miesiąc ten przyjdzie do historii głównie za sprawą, rekordowego, najsilniejszego od dekady osłabienia dolara.
Zanegowanie osłabienia PLN

Zanegowanie osłabienia PLN

2020-08-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyhamowanie spadków na eurodolarze, co ogranicza bezpośrednio presję na PLN i koszyk CEE. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4106 PLN za euro, 3,7463 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0786 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9028 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,291% w przypadku obligacji 10-letnich.
Australijski pretekst

Australijski pretekst

2020-08-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Władze australijskiego stanu Victoria, gdzie od pewnego czasu notuje się sporo nowych zakażeń COVID-19 (671 w niedzielę), ogłosiły dzisiaj decyzję o zacieśnieniu restrykcji - od 6 sierpnia będzie obowiązywał trzeci poziom zagrożenia, a w Melbourne od wczoraj obowiązuje czwarty. To oznacza m.in. ograniczenia w opuszczaniu domów (tylko w warunkach wyraźnej potrzeby), oraz zamknięcie centrów handlowych, barów, restauracji itd., oraz przywrócenie nauki zdalnej przez młodzież szkolną.
Czy złoty może jeszcze zyskać?

Czy złoty może jeszcze zyskać?

2020-08-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Lipiec był udanym miesiącem dla złotego. Pomógł słaby dolar oraz dobre globalne nastroje. Jednak główne pary walutowe dotarły do kluczowych poziomów i tu pojawia się pytanie – czy złoty może jeszcze zyskiwać?
W poszukiwaniu nowych wątków

W poszukiwaniu nowych wątków

2020-08-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi odbicie dolara na szerokim rynku. To też początek nowego miesiąca, co niektórzy traktują jako nową kartę. Niewykluczone, że sierpień będzie przeciwieństwem lipca, a argumentem do wzrostu ryzyka będzie pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna na świecie (chociaż to widać od pewnego czasu), czy też jakaś kombinacja ryzyk politycznych (relacje z Chinami, wybory w listopadzie itd.).
Jak spadać, to z wysokiego konia

Jak spadać, to z wysokiego konia

2020-08-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Dolar ma za sobą najgorszy miesiąc od dekady. Indeks dolarowy stracił ponad 4 proc. Wiele par walutowych ma za sobą bardzo silne aprecjacje, wiele trendów wyczerpało przestrzeń, wiele wygląda na „zmęczone.” Próba odbicia dolara na sesji azjatyckiej zostaje szybko stłamszona, USD nadal jest pod presją migracji kapitału w stronę ryzykownych rynków.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2020-07-31 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Anty-dolarowe nastroje premiują aktywa ryzykowne od walut, przez giełdy po surowce. Rynek zapewniony o trwałości taniego finansowania odsuwa na bok czynniki ryzyka związane z ryzykiem, jeśli ich konsekwencją będzie dodatkowe wsparcie monetarno-fiskalne. Dane makro są dalekim tłem, gdzie dobre dane są dobre, a złe rodzą podstawy do oczekiwania zwiększenia stymulacji.