Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
EURUSD wciąż pod presją
2020-04-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDolar dzisiaj nieco koryguje umocnienie z ostatnich dni wywołane głównie zamieszaniem na rynku ropy, które podbiło układy risk-off. Mimo, że sytuacja na rynku czarnego złota nadal pozostaje niepewna, to widać, że inwestorzy zaczynają filtrować informacje w poszukiwaniu tych pozytywnych. Dobrze to widać po zachowaniu się dolara australijskiego, który zyskał po tym, jak marcowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,2 proc. m/m (i nie ma tu znaczenia, że był to wynik gromadzenia zapasów przez Australijczyków na pandemię).
Manewrowanie między dobrym i złym
2020-04-22 Komentarz poranny TMS BrokersPo dwóch ciężkich dniach dla rynków przychodzi pora na próbę odreagowania, gdyż akcje i waluty starają się dalej odizolować od wpływu chaosu na rynku ropy naftowej. Nerwowość pozostaje, gdyż załamanie cen ropy przypomina, że niemierzalna wciąż jest skala skutków pandemii na globalną gospodarkę. Mimo to rynki potrafią przerzucić uwagę na tu i teraz.
Cały świat skupiony na ropie
2020-04-22 Poranny komentarz walutowy XTBRynki finansowe pozostają mocno niespokojne. Jest to obecnie powiązane głównie z sytuacją na rynku ropy naftowej. Całe zawirowanie na rynku ropy naftowej ma swoją genezę w ogromnym spadku popytu w związku z koronawirusem oraz następnie zbyt małej reakcji ze strony producentów, aby doprowadzić do bilansowania się rynku.
Zamieszania na ropie ciąg dalszy, PLN konsoliduje
2020-04-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na wycenie PLN. Globalnie uwaga skupia się na kwotowaniach ropy naftowej, co podbija niepewność wśród inwestorów. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5313 PLN za euro, 4,1771 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3049 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1285 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,327%.
To już jest ciekawy tydzień
2020-04-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutNadal widoczne są echa wczorajszego załamania się cen ropy (najsłabszą walutą wciąż pozostaje rosyjski rubel), ale w nocy doszły do tego spekulacje na temat stanu zdrowia Kim-Dzong-Una, które mogą zwiększać ryzyko geopolityczne w regionie Azji – trudno ocenić, jaki kształt przybierze walka o władzę w Korei Północnej, która zdążyła pokazać już światu swoje „chore ambicje” militarne. W efekcie pesymizm widoczny podczas handlu w nocy, udzielił się też na początku handlu w Europie.
Panika na ropie odizolowana
2020-04-21 Komentarz poranny TMS BrokersPonure nastroje ogarnęły rynki finansowe przy uwadze skupionej na ujemnych cenach ropy naftowej. Mimo to przecena na rynku akcji i wśród głównych walut o 3 proc. lub mniej w obecnych warunkach wygląda na intrygująco niski wymiar kary mówiący wiele o tym, jak inwestorzy aktualnie podchodzą do ryzyka reakcji łańcuchowej pomiędzy różnymi klasami aktywów.
Czy skorzystamy na taniej ropie?
2020-04-21 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy dzień zostanie zapamiętany na bardzo długo. Nigdy w przeszłości ropa WTI nie była notowana poniżej zera dolarów. Jak to w ogóle możliwe? Co to oznacza dla rynków? Czy Polska skorzysta na tej sytuacji? Sytuacja jest bez dwóch zdań wyjątkowa. Ropa naftowa jest w końcu surowcem, którego potrzebuje cała globalna gospodarka, jej poszukiwanie i wydobycie kosztuje, a jej zasoby są ograniczone.
PLN stabilny, pomimo globalnego zamieszania
2020-04-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podbicie nerwowości wśród inwestorów po ostatnich wydarzeniach (24h) na notowaniach ropy naftowej. Zniżkuje nieco eurodolar, co podbija lekko presję na PLN/EM'y. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5247 PLN za euro, 4,1768 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3034 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1795 PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,43% w przypadku obligacji 10-letnich.
Sytuacja na rynkach 20 kwietnia
2020-04-20 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe tematy dzisiaj rano to dalej taniejąca ropa naftowa (osłabia waluty surowcowe), decyzja Ludowego Banku Chin o obniżeniu o 20 p.b. do 3,85 proc. jednorocznej stopy pożyczkowej (juan jest nieco słabszy w relacji z dolarem). Ogólnie rzecz biorąc amerykańska waluta jest w poniedziałek mocniejsza z nielicznymi wyjątkami (w przestrzeni G-10 lepiej zachowują się AUD i NZD).
Czy czeka nas deglobalizacja?
2020-04-20 Poranny komentarz walutowy XTBUwaga rynków jest obecnie skoncentrowana na pandemii – jej przebiegu i bezpośrednich skutkach ekonomicznych. To zrozumiałe. Kiedy jednak wrócimy do względnej normalności życia codziennego, powstaną pytania o to, jak zmieni się globalny układ geopolityczny. W weekend mieliśmy tego przedsmak.
W poszukiwaniu normalności
2020-04-20 Komentarz poranny TMS BrokersUbiegły tydzień rynki zakończyły mocnym akcentem, jednak po weekendzie wraca nerwowość wraz z nasileniem spadków cen ropy naftowej. Ryzyko rozczarowania cały czas grozi nastrojom, co skłania do utrzymywania optymizmu w ryzach. Mimo to inwestorzy szukają punktu zaczepienia w planach restartu głównych gospodarek Europy i USA, a także starają się gonić każdy strzępek pozytywnych informacji w temacie walki z wirusem.
EUR/PLN nad 4,5 PLN, dalsze spadki ropy
2020-04-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na eurodolarze jak i wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5201 PLN za euro, 4,1577 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2925 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1885 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,405% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dolar łatwo nie zmieni kierunku
2020-04-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutOptymizm widoczny jest na rynkach akcji po tym, jak Donald Trump zaprezentował wczoraj późnym wieczorem wytyczne dotyczące „odmrażania” gospodarki po koronawirusie. Decyzje będą zapadać w najbliższych tygodniach i będą oparte o statystyki dotyczące nowych zakażeń (najszybciej otwierane będą te stany USA, które wykażą 2-tygodniową tendencję spadku ich dynamiki).
Strach przed zagapieniem się
2020-04-17 Komentarz poranny TMS BrokersApetyt na ryzyko wraca na rynki za sprawą doniesień o skutecznym leku na COVID-19, mimo że głębsza analiza raportu daje więcej powodów do zwątpienia i nakazuje kwestionować reakcję ryzykownych aktywów. Wygląda na to, jakby nikt z inwestorów nie chciałby się spóźnić na odjeżdżający pociąg hossy, ale w pośpiechu można wsiąść do złego składu.
Gilead wywołuje rynkową euforię
2020-04-17 Poranny komentarz walutowy XTBInwestorzy ewidentnie są spragnieni dobrych wiadomości. Z gospodarki napływają na razie koszmarne, włączając w to najnowsze dane z Chin. Mimo to, szaleństwo zakupowe na giełdach trwa w najlepsze. Napędzają je nadzieje na szybkie otwarcie gospodarek, wzmagane spekulacjami o leku na koronawirusa.
PLN konsoliduje, nieco optymizmu z USA
2020-04-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi nieco mocniejszego PLN wraz z próbą odbicia na eurodolarze. Widać podbicie optymizmu po ostatnich doniesieniach z USA. PLN kwotowany jest następująco: 4,5264 PLN wobec euro, 4,1622 PLN za dolara, 4,2979 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1999 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,345% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dolar znów na fali
2020-04-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDolar pozostaje nadal silny na zdecydowanej większości zestawień za sprawą utrzymującego się słabszego sentymentu na rynkach akcji (niezależnie od obserwowanej dzisiaj rano próby technicznego podbicia nastrojów na otwarciu sesji europejskiej). W temacie COVID-19 pojawiają się mieszane dane, a według napływających informacji większość rządów raczej decyduje się na wydłużenie lockdown-ów, niezależnie od analizowanych scenariuszy ich zdejmowania w przyszłości.
Bolesne zderzenie
2020-04-16 Komentarz poranny TMS BrokersBolesne było wczorajsze zderzenie rynkowych nadziei na szybkie odbicie ożywienia globalnego z ekonomicznymi realiami. Wrócił silny dolar amerykański przy wyraźnej przecenie walut surowcowych, presji na ceny ropy naftowej i spadkach indeksów giełdowych. Rynki wracają do szacowania niewiadomych, ale to prowadzi do jazdy po wybojach przy większej dawce.
Fatalne dane z USA
2020-04-16 Poranny komentarz walutowy XTBOpublikowana wczoraj seria danych z USA okazała się gorsza od i tak bardzo niskich oczekiwań, wyniki kolejnych banków uległy pogorszeniu, a liczna nowych przypadków koronawirusa wzrosła. To tłumaczy zwrot w nastrojach rynkowych, choć skala reakcji i tak była nieduża. Na rynku walut warto zwrócić uwagę na cięcie ratingu dla Meksyku.
Chiny beneficjentem COVID-19
2020-04-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutŚroda przynosi wyraźne odreagowanie słabości dolara z ostatnich dni w ślad za pogorszeniem się nastrojów na rynkach akcji. O ile wczorajsze zamknięcie na Wall Street wypadło dobrze na fali spekulacji, że Donald Trump może zdecydować się na szybsze zniesienie części nałożonych ograniczeń w gospodarce, o tyle sentyment w Azji pogorszył się po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił fatalne prognozy dla globalnej gospodarki zaznaczając, że czeka nas największa recesja od lat 30-tych XX wieku – (Great Lockdown Recession).