Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Złoty najmocniejszy do euro od połowy marca
2020-05-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie podbicia eurodolara oraz dalsze zwyżki na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4946 PLN za euro, 4,1151 PLN wobec dolara, 4,2402 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0277 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,407%.
Szacowanie ryzyk
2020-05-25 Komentarz poranny TMS BrokersOptymizm związany z łagodzeniem zakazów lockdownu jest równoważony przez narastające napięcia między USA i Chinami. Po zeszłotygodniowym rajdzie ryzykownych aktywów podatność na negatywne informacje jest podwyższona. Ale dziś prezent w postaci święta w Wielkiej Brytanii i USA pozwala na podtrzymanie spokoju.
Test na otwarcie
2020-05-25 Poranny komentarz walutowy XTBWraz z poprawą sytuacji epidemiologicznej w Europie znoszone są kolejne restrykcje. W USA poprawa następuje wolniej, ale otwarcie ma miejsce jeszcze szybciej. Widać to już w danych o wydatkach klientów. Dla rynków to bardzo ważny test.
PLN bez większych zmian, powrót napięć na linii USA-Chiny
2020-05-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX przynosi spadek kwotowań eurodolara poniżej 1,09 USD, podczas gdy PLN nie notuje istotniejszych ruchów po płaskim otwarciu. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5126 PLN za euro, 4,1427 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2582 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,2582 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,425% w przypadku obligacji 10-letnich.
Hong-kong to nowy zapalnik?
2020-05-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPiątek to kolejny dzień z mocniejszym dolarem, silniejszy jest tylko japoński jen. Widać wzrost awersji do ryzyka, zwłaszcza podczas handlu w Azji po tym, jak indeks giełdy w Hong-Kongu spadł o ponad 5 proc. To wynik doniesień chińskich mediów (South China Morning Post), jakoby Chiny planowały ogłosić już dzisiaj nowe prawo dla Specjalnego Regionu Administracyjnego Hong Kongu, które pod hasłem wzrostu bezpieczeństwa miałoby ograniczyć prawa demokratyczne obywateli (dodatkowo miałyby one zostać wdrożone z pominięciem zgody lokalnego parlamentu).
Niebezpieczne przepisy bezpieczeństwa
2020-05-22 Komentarz poranny TMS BrokersAwersja do ryzyka uderza w rynki na koniec tygodnia wraz z otwarciem nowego rozdziału w konflikcie między USA i Chinami. Pekin planuje wprowadzić nowe przepisy bezpieczeństwa w Hongkongu integrujące miasto z resztą Chin, ale zdaniem lokalnych aktywistów będzie to koniec autonomii miasta. Prezydent Trump już potępił decyzję, a Kongres USA szykuje sankcje. Toksyczna mieszanka przed długim weekendem.
Chiny straszą inwestorów
2020-05-22 Poranny komentarz walutowy XTBOd pewnego czasu wiadomo było, że temat relacji USA-Chiny będzie w tym roku bardzo żywy, a optymizm po podpisaniu wstępnego porozumienia handlowego został daleko w tylnym lusterku. Chiny pokazały jednak, że nie będą unikać konfrontacji i mogą nie pozostawić Trumpowi wyboru. Narracja w relacjach USA-Chiny w ostatnim czasie polegała na oskarżeniach ze strony USA związanych z pandemią, mieszczących się w przedziale od „niepoinformowania”, aż do „celowego wywołania”.
EUR/PLN najniżej od końca marca
2020-05-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN, pomimo cofnięcia się kursu eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5148 PLN za euro, 4,1298 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2511 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0426 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,383% w przypadku obligacji 10-letnich.
Nowa rzeczywistość, trudne relacje
2020-05-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi odwrócenie ról na rynku walut – szeroko odbija tracący w ostatnich dniach dolar. Na drugim biegunie są waluty Antypodów (AUD i NZD), ale i też korony skandynawskie (NOK i SEK), oraz funt i dolar kanadyjski. Na razie ruchy są bardziej korekcyjne (najsłabszy AUD traci wobec dolara 0,50 proc.), zobaczymy jak dalej rozwinie się sytuacja. Spadek apetytu na ryzyko (korygujący też rynki akcji) to wynik pogorszenia się relacji pomiędzy USA, a Chinami.
Gospodarce daleko do V
2020-05-21 Poranny komentarz walutowy XTBWstępne indeksy PMI należą do najbardziej wyczekiwanych danych o koniunkturze. Tym razem inwestorzy wypatrują ich szczególnie, choć nie bez obaw odnośnie interpretacji wyników. Indeksy PMI bazują na pytaniach o różne aspekty biznesu, na które udzielane są odpowiedzi „lepiej/gorzej/bez zmian”.
Lekceważenie ryzyk nie może trwać wiecznie
2020-05-21 Komentarz poranny TMS BrokersNapięcia na linii USA-Chiny kolejny raz psują nastroje, stając się kotwicą dla rynków za każdym razem, kiedy apetyt a ryzyko stara się wzmocnić. Niewykluczone, że cała nerwowość z ostatnich godzin ponownie usunie się w cień (jeśli lepsze PMI w tym pomogą), choć wydaje się nieprawdopodobne, aby zaostrzenie retoryki Trumpa wobec Chin można było ignorować w nieskończoność i nie wierzyć, że konflikt nie zakłóci oczekiwanego odbicia gospodarczego.
Gdzie te czynniki podtrzymujące?
2020-05-20 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutMimo schłodzenia nastrojów w końcówce handlu na Wall Street (pojawiły się negatywne informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa od firmy Moderna), handel w Azji upłynął w umiarkowanie pozytywnych nastrojach. Japońska giełda rosła na fali oczekiwań, że na specjalnie zwołanym posiedzeniu Banku Japonii w najbliższy piątek, podjęte zostaną decyzje o dalszym poluzowaniu polityki monetarnej.
Nie tak prędko
2020-05-20 Komentarz poranny TMS BrokersSceptyczne raporty dotyczące ostatnich rewelacji w badaniach nad szczepionką na COVID-19 utemperowały rynkowy entuzjazm, przywracając niepewność o tempo odbicia gospodarczego jako motyw przewodni dla rynków. Indeksy są pod presją, na FX widać odwrót od ryzykownych walut. Łatwo przyszło, łatwo poszło.
Dolar traci o poranku
2020-05-20 Poranny komentarz walutowy XTBW środę w godzinach porannych możemy obserwować słabość dolara amerykańskiego, który traci 0,3% do euro i franka oraz 0,5% do dolara nowozelandzkiego. Amerykańska waluta pozostaje z kolei stabilna do jena japońskiego, funta brytyjskiego i dolara kanadyjskiego.
Złoty mocniejszy, pomimo schłodzenia nastrojów na rynkach
2020-05-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi wygaszenie podbicia eurodolara oraz podtrzymanie mocniejszego PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5421 PLN za euro, 4,1519 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2791 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0892 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,353% w przypadku obligacji 10-letnich.
Eurofundusz rozgrzewa inwestorów
2020-05-19 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek był na rynkach dniem prawdziwej euforii. Powody były trzy: nocne wystąpienie szefa Fed, kolejne nadzieje związane ze szczepionką oraz deklaracja dotycząca wspólnego europejskiego funduszu do walki z kryzysem. Ta ostatnia może pomóc złotemu. O wystąpieniu szefa Fed pisałem już wczoraj i osobiście uważam, że to dominujący motyw na rynkach. Wszelkie inne informacje – terapie, szczepionki, to bardziej (na tym etapie) preteksty.
Podbicie PLN na bazie globalnego optymizmu
2020-05-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wczorajszych pro-popytowych impulsów. Eurodolar znajduje się nad 1,09 USD, podczas gdy próby umocnienia widoczna są również na kwotowaniach związanych z PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5623 PLN za euro, 4,1807 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3346 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1061 PLN w relacji do funta szterlinga.
Czasami lepiej, czasami gorzej
2020-05-18 Komentarz poranny TMS BrokersInformacje o sekwencyjnym otwieraniu kluczowych stanów USA pomaga w poprawie nastrojów, ale w szerszym ujęciu rynki utrzymują niezdecydowany ruch boczny przy dużych niepewnościach wokół perspektyw gospodarczych i rozwoju pandemii (m.in. zagrożenia drugiej fali). Napięcia na linii USA-Chiny dodają wątpliwości.
Fed składa kolejne obietnice
2020-05-18 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek tygodnia przynosi kontynuację mocnych wzrostów cen metali szlachetnych. To pokłosie wywiadu szefa Fed, który wprost mówi o drukowaniu pieniądza i zachęca Kongres do zwiększania wydatków. Wypowiedzi szefa Fed sprawiły, że rynek szybko zapomniał o napięciach na linii USA-Chiny.
PLN w nikłym stopniu reaguje na dane
2020-05-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów zarówno na eurodolarze jak i na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5621 PLN za euro, 4,2176 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3397 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1237 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,22% w przypadku obligacji 10-letnich.