Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Optymizm na antypodach
2020-07-06 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPoczątek nowego tygodnia przynosi słabą passę amerykańskiego dolara. Wartość indeksu dolara spada poniżej 97 pkt., a notowania eurodolara pną się do okolic 1,1280. Amerykański dolar znajduje się głównie pod presją sytuacji związanej z pandemią Covid-19 w Stanach Zjednoczonych – to właśnie w tym kraju sytuacja jest obecnie najtrudniejsza.
Chińska euforia zaraziła rynki
2020-07-06 Poranny komentarz walutowy XTBPrzeglądając strony internetowe najważniejszych mediów ekonomicznych i konfrontując je z wykresami indeksów giełdowych dziś o poranku można dostać zawrotu głowy. Napływające informacje są niemal wyłącznie negatywne, na rynkach panuje euforia. Czy to ma jeszcze sens? Zajrzyjmy na czołówki poważanych globalnych serwisów.
Mogło być gorzej, a nie jest
2020-07-06 Komentarz poranny TMS BrokersWirus rozprzestrzenia się po świecie przy dziennym przyroście przypadków powyżej 200 tys., jednak rynki zdają się zepchnąć obawy na bok, znajdując uspokojenie w stabilnym wskaźniku zgonów i postępach w opracowywaniu szczepionki. Ryzykiem pozostaje, że napływające dane przestaną wspierać scenariusz szybszego odbicia ożywienia.
Podbicie rynków w Azji, PLN stabilny
2020-07-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynkach przynosi podbicie układów risk-on na parkietach w Azji co wspiera odbicie eurodolara oraz teoretycznie powinno być korzystne dla PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4601 PLN za euro, 3,9536 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1959 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9421 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,327% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wszystko i nic
2020-07-03 Komentarz poranny TMS BrokersRaport NFP z rynku pracy USA bez wątpienia był lepszy od oczekiwań i sugeruje, że w momencie gromadzenia danych przez Departament Pracy ożywienie gospodarcze prężnie przyspieszało. Wyróżnienie punktu w czasie jest jednak kluczowe, biorąc pod uwagę ponowny wzrost liczby zachorowań na wirusa i przywracane restrykcje. W rezultacie raport NFP jest już starą informacją w obliczu nowych ryzyk na horyzoncie.
Co oznacza mocny raport NFP?
2020-07-03 Poranny komentarz walutowy XTBCzwartek był ostatnim dniem handlu w USA i rozpoczęty dość nerwowo tydzień zakończył się w euforycznych nastrojach. Wszystko za sprawą raportu z amerykańskiego rynku pracy, który pokazał wzrost zatrudnienia o niemal 5 milionów osób. Co jednak tak naprawdę oznacza ten raport? W trakcie poprzedniej recesji (podczas której S&P500 spadł o ponad 58% do poziomu 666 punktów, niewiele powyżej 20% obecnej wartości) zatrudnienie spadło o 8,7 miliona osób w nieco ponad 2 lata (pomiędzy styczniem 2008 a lutym 2010).
Uwaga na dane z rynku pracy USA
2020-07-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych była pełna emocji, głównie tych pozytywnych. Na plus zaskoczyły liczne odczyty danych makroekonomicznych, w tym głównie tych dotyczących aktywności przemysłowej. Dla inwestorów ważne były zwłaszcza dobre odczyty indeksów PMI w przypadku największych światowych gospodarek, w tym USA, Chin, Niemiec czy Francji.
Trudne wybory uczestników rynku
2020-07-02 Komentarz poranny TMS BrokersKondycja gospodarki USA wygląda lepiej niż kondycja jej populacji. Kolejne twarde dane makro potwierdzają, że ożywienie przyspiesza i dokonuje się naprawa po wiosennej zapaści. Jednocześnie raporty o postępach wirusa przynoszą ponure rekordy. Szarpane wahania notowań w obu kierunkach powodują, że trudno stwierdzić, na ile rynek zdyskontował już poprawę w danych, a na ile zamierza przełożyć na ceny obawy o drugą falę zachorowań.
Złoty stabilny w oczekiwaniu na dane z rynku pracy w USA
2020-07-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kosmetyczne umocnienie krajowej waluty, jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się dalsza stabilizacja kursów. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,4713 PLN za euro, 3,9685 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 4,1968 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wzrosły do okolic 1,409% w przypadku papierów 10-letnich.
Rekordowy dzień w USA
2020-07-02 Poranny komentarz walutowy XTBPierwszy lipca był w USA dniem rekordowym. Po pierwsze, technologiczny indeks Nsadaq100 osiągnął historyczne maksimum. Po drugie, rekordowa była też dzienna liczba przypadków koronawirusa. Po trzecie, ADP w rekordowej skali skorygował majowy raport z rynku pracy. Dziś to właśnie dane z rynku pracy, w postaci raportu NFP, przyciągać będą uwagę inwestorów.
Powiew optymizmu po odczytach indeksów PMI
2020-07-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPoczątek środowej sesji to przede wszystkim czas publikacji licznych odczytów indeksów PMI dla przemysłu za czerwiec. Większość z nich okazała się nie tylko lepsza od oczekiwań, ale też znacząco lepsza od odczytów z poprzednich miesięcy. Dla inwestorów jest to klarowny znak, że gospodarki wielu krajów wyraźnie ożywiły się po trudnych czasach restrykcji związanych z pandemią.
Zewsząd niespodzianki
2020-07-01 Komentarz poranny TMS BrokersPo optymistycznym finiszu handlu w Nowym Jorku i bezkierunkowej sesji w Azji, poranek przynosi powrót nerwowości i umiarkowane umocnienie JPY i USD. Źródłem niepokojów są doniesienia o świeżych napięciach na linii USA-Chiny. Wygląda na to, że nowy kwartał to na razie borykanie się ze starymi tematami.
Rynki zamknęły szalony kwartał
2020-07-01 Poranny komentarz walutowy XTBDrugi kwartał był pod każdym względem spektakularny. Niemal na pewno był to najgorszy gospodarczo kwartał po wojnie. Jednocześnie na rynkach był to najlepszy kwartał od wielu lat. Już samo pogodzenie tych faktów wielu osobom przysparza problemów. Dochodzi jednak rozprzestrzeniająca się pandemia. Czy trzeci kwartał będzie zatem okresem zejścia na ziemię?
Dane wciąż dobre, ale pandemia nie odpuszcza
2020-06-30 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutInwestorzy na globalnych rynkach finansowych nadal wykazują pewien apetyt na ryzyko, który jest podsycany dobrymi danymi makro. Wczorajszy odczyt indeksu podpisanych umów kupna domów w Stanach Zjednoczonych zaskoczył mocno na plus, co w poniedziałek sprzyjało wzrostom wartości amerykańskiego dolara, ale ogólnie przyczyniło się do polepszenia nastrojów na rynku i zmniejszenia awersji inwestorów do ryzyka.
Koniec kwartału to nie koniec kłopotów
2020-06-30 Komentarz poranny TMS BrokersRynki nie potrafią wytrzymać przy jednym temacie i skaczą z informacji na informację, co przynosi szarpane ruchy. Wczoraj obawy o wzrost liczby chorych na koronawirusa udało się zagłuszyć lepszymi danymi z gospodarki USA, ale dziś rano doniesienia o przywróceniu lockdownu w australijskim Melbourne macą spokój. Zanosi się na niespokojne lato.
Frank pozostaje drogi
2020-06-30 Poranny komentarz walutowy XTBCzerwcowe poniedziałki na rynkach ostatnio wyglądają bardzo podobnie. Zaczyna się od strachu wobec ciągle rosnącej globalnie liczby nowych przypadków koronawirusa, a kończy na optymizmie związanym z nadziejami na poprawę gospodarczą i dalszą stymulację . Podobnie było wczoraj na czym nieco zyskał złoty. Frank pozostaje jednak nadal bardzo drogi.
PLN konsoliduje, CPI w kalendarzu
2020-06-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi ograniczenie podbić eurodolara oraz nieco mocniejszego PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4516 PLN za euro, 3,9600 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1619 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8705 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,381% w przypadku obligacji 10-letnich.
Tydzień ważnych danych i komunikatów z USA
2020-06-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutO ile dane makro w wielu krajach świata – w tym w kluczowych gospodarkach, takich jak USA czy Chiny – ostatnio bywały relatywnie dobre, to nastroje inwestorów nadal oscylują pomiędzy nadzieją a strachem.
Kluczowym tematem, przewijającym się w mediach i na rynkach finansowych, pozostaje druga fala pandemii Covid-19, która daje się coraz mocniej we znaki w Stanach Zjednoczonych.
Kluczowym tematem, przewijającym się w mediach i na rynkach finansowych, pozostaje druga fala pandemii Covid-19, która daje się coraz mocniej we znaki w Stanach Zjednoczonych.
Więcej niezdecydowania
2020-06-29 Komentarz poranny TMS BrokersPrzekroczenie progu 10 milionów przypadków zakażenia koronawirusem globalnie jest najnowszym przypomnieniem, że problem nie zniknął i zagraża oczekiwanemu przyspieszeniu ożywienia gospodarczego. Obawy przyniosły w nocy nasilenie sprzedaży akcji, choć Europa ma plan na odbicie, biorąc pod uwagę, ile defensywnego nastawienia jest już w cenach. Niezdecydowanie przynosi stabilizację na rynek walutowy.
Rynki w potrzasku
2020-06-29 Poranny komentarz walutowy XTBNa przestrzeni ostatnich trzech miesięcy na globalnych rynkach dominował optymizm. Nadzieje na wyjście z zapaści gospodarczej były wspierane przez bardzo agresywną politykę pieniężną. Teraz jednak pojawiają się obawy, że nie wszystko może pójść zgodnie z planem. Ostatnich kilka tygodni przyniosło sporo pozytywnych zaskoczeń ze strony danych makroekonomicznych.