Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Już tu kiedyś byliśmy
2020-04-30 Komentarz poranny TMS BrokersPozytywne nastroje znajdują świeże paliwo w najnowszych informacjach o postępach w leczeniu objawów koronawirusa. Skuteczna terapia i szansa na szczepionkę diametralne odmieniłyby perspektywy globalnej gospodarki i inwestorzy nie zamierzają czekać na finalne potwierdzenia testów klinicznych. Strach przed niezałapaniem się inwestorów na rajd pcha rynki wyżej.
Remdesivir przyćmił posiedzenie Fed
2020-04-30 Poranny komentarz walutowy XTBW USA kwiecień może okazać się najlepszym miesiącem na Wall Street od 46 lat. Wielka w tym zasługa amerykańskiego banku centralnego, choć akurat wczoraj jego decyzja została przyćmiona rewelacjami dotyczącymi leku mogącego pomóc w walce z koronawirusem. Wiemy już o tym, że restrykcje wprowadzane w celu hamowania pandemii oznaczają ogromne koszty gospodarcze.
Decyzja agencji Fitch dotycząca ratingu Włoch
2020-04-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDolar jest dzisiaj w defensywie względem większości walut, chociaż wczoraj wieczorem handel na Wall Street zakończył się spadkiem. Ostatecznie nastroje na rynkach akcji uratowały nie takie złe wyniki finansowe spółki Alphabet (właściciel Google’a) i handel w Azji, oraz otwarcie w Europie cechuje umiarkowany optymizm. A to jest pretekstem do osłabienia dolara i odbicia walut bardziej ryzykownych (wśród G-10 tradycyjnie w takiej sytuacji prym wiodą AUD i NZD).
Wiara w bezgraniczną pomoc banków centralnych
2020-04-29 Komentarz poranny TMS BrokersRynki czekają na wyłonienie się nowego tematu przewodniego, w międzyczasie pielęgnując optymizm wywołany nadziejami na restart gospodarek. Euro zostało zaskoczone decyzją Fitch o cięciu ratingu Włoch, ale dominuje przekonanie, że EBC uchroni włoskie obligacje przed paniczną przeceną. Na FX wyróżnia się słabość USD, prawdopodobnie wywołana przepływami na koniec miesiąca. Wieczorna decyzja Fed także skupia uwagę.
Rynki czekają na Fed
2020-04-29 Poranny komentarz walutowy XTBTo jest rynek wspierany przez Fed – to już nie tylko głosy z internetowych dyskusji, ale opinie wyrażane przez poważanych ekspertów w najbardziej poczytnych mediach. Amerykański bank centralny za pomocą potężnych interwencji uspokoił panikę, ale szybko pojawiły się zarzuty, że dba tylko o interesy najbogatszych, a wyniku jego działań rynki kompletnie nie odzwierciedlają trudu zwykłych obywateli.
PLN bez większych zmian, FED w kalendarzu
2020-04-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX ponownie nie przynosi istotniejszych ruchów na eurodolarze, co nie sprzyja scenariuszowi podbicia zmienności na konsolidującym PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5445 PLN za euro, 4,1887 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3055 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2237 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1.429% w przypadku obligacji 10-letnich.
Techniczne zakłócenia
2020-04-28 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajszy entuzjazm rynków nieco przygasł, gdyż nastroje mąci powrót spadków cen ropy naftowej. Jakkolwiek nie jest to katalizator do przetoczenia świeżej fali awersji do ryzyka (CAD i NOK są niewrażliwe na spadki cen ropy), podkreśla to słabe przekonanie inwestorów do optymistycznego nastawienia. Innymi słowy, uczestnicy rynku chcą kupować akcje i waluty ryzykowne, ale nie brakuje obaw, że zwrot może przyjść w każdej chwili.
Złoty czeka na impuls
2020-04-28 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek przyniósł kontynuację wzrostów na globalnych rynkach, głównie po decyzji Banku Japonii, ale na rynku walut zmiany są bardziej ograniczone. Kurs złotego ustabilizował się w ostatnim czasie i ewidentnie rynkowi potrzebny jest impuls.
Złoty konsoliduje
2020-04-28 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach zarówno w przypadku eurodolar jak i złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5384 PLN za euro, 4,1946 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2963 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2051 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,359% w przypadku obligacji 10-letnich.
Sztuczny optymizm
2020-04-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutBrak ruchu ze strony agencji S&P w piątek wieczorem poprawił sentyment na rynkach - rating Włoch pozostał na poziomie BBB z perspektywą negatywną, podobnie jak Wielkiej Brytanii (AA), ale tu większego zaskoczenia nie było. Nastroje poprawiły też informacje związane z planami znoszenia gospodarczych obostrzeń (informacje podała Australia), ...
Zachowywać optymizm
2020-04-27 Komentarz poranny TMS BrokersBrak złych wieści po weekendzie to dobra wiadomość i rynki korzystają na niezakłóconym optymizmie budowanym na sygnałach stopniowego otwierania gospodarek (ostatnio Australia). AUD jest wyżej i ciągnie za sobą NZD, USD i CHF naturalnie w takiej sytuacji są w odwrocie. PLN jest silniejszy na starcie tygodnia. JPY dyskontuje decyzję Banku Japonii o rozszerzeniu skupu aktywów.
Bank Japonii idzie na całość
2020-04-27 Poranny komentarz walutowy XTBNadzwyczajne sytuacje wymagają nadzwyczajnych działań. W myśl tej reguły działają ostatnio banki centralne, wprowadzając w życie gigantyczne programy luzowania pieniężnego. Po Fed nielimitowany skup długu wprowadził Bank Japonii. Japończycy pod wieloma względami są prekursorami ekstremalnego luzowania pieniężnego. To właśnie Japonia jako pierwsza wprowadziła niemal zerowe stopy procentowe, a w ostatnich latach zdecydowała się na gigantyczną ekspansję bilansu.
Lekkie odbicie PLN na bazie wzrostu eurodolara
2020-04-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku FX przynosi podbicie kwotowań PLN wraz ze wzrostowym otwarciem na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5270 PLN za euro, 4,1760 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3096 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1930 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1.358% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-04-24 Komentarz tygodniowy TMS BrokersNa rynku trwa dyskusja, na ile odreagowanie marcowej przeceny ryzykownych aktywów może być trwałe, kiedy dane makro zaczynają coraz mocniej uświadamiać, z jak poważnym kryzysem mamy do czynienia. Wątpliwości zagrażają nastrojom rynkowym. Być może czołowe banki centralne (BoJ, Fed, EBC) będą musiały kolejny raz dowieść, że są przygotowane na wszystko.
Ogólnie nic dobrego
2020-04-24 Komentarz poranny TMS BrokersKombinacja negatywnych czynników przywraca posępne nastroje na rynki finansowe. Dane makro przypominają, że globalna recesja będzie bolesna. Nadzieje na lek łagodzący objawy COVID-19 zostały ukrócone. Polityczne spory w UE prowadzą do opóźnień. To nie był dobry tydzień dla apetytu na ryzyko i ostatni dzień nic w tym temacie raczej nie poprawi.
Merkel ostrzega przed kryzysem
2020-04-24 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnich tygodniach na rynkach utarł się scenariusz, w którym po gwałtownym załamaniu koniunktury nadchodzi szybkie i mocne ożywienie. Co jednak, jeśli ożywienie nie będzie szybkie? Przed takim scenariuszem ostrzegała kanclerz Niemiec. Angela Merkel powiedziała wczoraj, że choć nikt nie chce tego słyszeć, to jesteśmy na początku, a nie na końcu kryzysu i będziemy żyć z wirusem przez dłuższy czas.
Nieco słabszy do dolara
2020-04-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na PLN, pomimo spadku kwotowań eurodolara do najniższych poziomów od 24/03. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5389 PLN za euro, 4,2175 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3146 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2035 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,296% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynek czeka na więcej konkretów
2020-04-23 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutOdbicie notowań ropy przyczynia się do poprawy sentymentu wokół walut surowcowych – dzisiaj najlepiej zachowuje się rosyjski rubel, zaraz za nim jest korona norweska. Na tym korzystają też waluty Antypodów (AUD i NZD). Słabo wypadają waluty europejskie, w tym euro. Rynek krytycznie przyjął wieczorną decyzję Europejskiego Banku Centralnego, aby jako zabezpieczenia pod udzielane pożyczki akceptować też obligacje bez ratingu inwestycyjnego.
Brak optymizmu na walutach
2020-04-23 Poranny komentarz walutowy XTBNa rynkach akcji od miesiąca mamy wzrosty. Rynki ignorują koszmarne dane makroekonomiczne mając nadzieję, na szybką poprawę sytuacji i pozytywny wpływ działań banków centralnych na wyceny. Tego optymizmu nie widać jednak na walutach, dolar kosztuje ponownie ponad 4,20 złotego. Optymizm rynków akcji bierze się przede wszystkim z powiedzenia „nie walcz z Fed”.
Polityczne problemy euro
2020-04-23 Komentarz poranny TMS BrokersPrzerwanie spirali paniki na rynku ropy naftowej pozwoliło poprawić nastroje w innych segmentach rynków finansowych, głównie pomóc odbić indeksom giełdowym. Wyjątkiem jest EUR, które musi stawić czoła perspektywie ponurych danych o aktywności gospodarczej oraz zmierzyć się z rozczarowaniem braku solidarności państw członkowskich strefy euro.