Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-05-16 Komentarz tygodniowy TMS BrokersWiele dobrego jest już ujęte w wycenach ryzykownych aktywów w nadziei na powrót ożywienia wraz z otwieraniem gospodarek i przy wsparciu polityki fiskalnej i monetarnej. Ale ryzyka drugiej fali zachorowań zaczynają się wzmacniać, a niepewności dostarcza także prezydent Trump zaostrzający retorykę względem Chin. Wskaźniki wyprzedzające koniunktury, jak PMI, będą najważniejszymi odczytami nadchodzących dni.
Pałeczka po stronie polityków
2020-05-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW piątek dolar nie ma konkretnego kierunku, po tym jak jeszcze w czwartek wieczorem wytracił tempo zwyżek po tym, jak giełdowe indeksy na Wall Street zostały wyciągnięte z przeceny i zaczęły wyraźnie świecić się na zielono. Wstępny szok wywołany ostrą retoryką Trumpa wobec Chin szybko minął, uznano, że nie pójdą za tym konkretne działania.
Jazda z zaciągniętym hamulcem
2020-05-15 Komentarz poranny TMS BrokersObawy o ostrą konfrontację między USA i Chinami wybijają się na pierwszy plan po tym, jak prezydent Trump zakwestionował zasadność jakichkolwiek stosunków z Państwem Środka. Obawy o zmiany porządku światowego nie są czymś, czego teraz rynki potrzebują, stając się dodatkowym czynnikiem wstrząsającym podstawami odbicia ryzykownych aktywów. Inwestorzy nie panikują, ale warunki do kontynuacji rajdu ryzyka są coraz trudniejsze.
Trump chce mocnego dolara
2020-05-15 Poranny komentarz walutowy XTBCzwartek był bardzo intensywnym dniem na rynkach. Seria wypowiedzi amerykańskiego prezydenta napędziła inwestorom strachu, w pewnym momencie widzieliśmy bardzo głębokie spadki indeksów, szczególnie w Europie. Wall Street odrobiła jednak wszystkie straty. Dziś przed nami publikacja licznych danych makroekonomicznych.
Zanegowanie osłabienia PLN, PKB w kalendarzu
2020-05-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi kontynuację konsolidacji eurodolara przy 1,08 USD, co powoduje wygaszenie wcześniejszych impulsów deprecjacyjnych na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5554 PLN za euro, 4,2167 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3424 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1528 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,262% w przypadku obligacji 10-letnich.
Powell zapowiada, że nie będzie łatwo
2020-05-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDolar zyskuje na całej linii, a w grupie G-10 silniejszy jest tylko japoński jen, po tym jak widać wyraźniejsze pogorszenie się nastrojów na rynkach akcji. Zaszkodziły wczorajsze słowa szefa FED, który podkreślił, że negatywny wpływ pandemii na gospodarkę może być długotrwały i dość ogólnikowo wspomniał o tym, ...
Waga słów zależy od tego, kto je wypowiada
2020-05-14 Komentarz poranny TMS BrokersRynki pogrążyły się w ponurym klimacie przy wzroście obaw o perspektywy globalnego ożywienia i jak bardzo może ten proces zakłócić druga fala zachorowań na koronawirusa. Rajd ryzyka na rynku akcji zaczęły się trząść w posadach, a na FX widać przechylenie w stronę risk-off.
Fed odrzuca ujemne stopy
2020-05-14 Poranny komentarz walutowy XTBInwestorzy zwykle wiążą nadzieje z wystąpieniami szefa Fed, licząc na obietnice działań stymulacyjnych. Tak było wczoraj, jednak krótkie wystąpienie Jerome Powella zostało przyjęte chłodno. Ochłodziły się też nastroje na globalnych rynkach pomimo kolejnych decyzji o otwieraniu gospodarek. Złoty jest coraz słabszy.
Co zrobi dzisiaj Powell?
2020-05-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWiększa awersja do ryzyka na globalnych rynkach, na powrót podbija dolara, chociaż zmiany nie są duże – pewnym obciążeniem są spekulacje związane z ujemnymi stopami procentowymi w USA (nasiliły się po wczorajszych odczytach inflacji CPI za kwiecień), chociaż kolejni członkowie FED w swoich wystąpieniach odrzucają taki scenariusz, uznając go wręcz za szkodliwy (Mester).
Rysy na sielankowym obrazie
2020-05-13 Komentarz poranny TMS BrokersTryb risk-off umacnia się na rynkach finansowych przy powrocie wątpliwości czy wychodzenie z lockdownu rzeczywiście będzie postępować tak szybko, jak obecnie jest to dyskontowane. Dr Fauci nastraszył wczoraj Amerykanów drugą falą zachorowań. Kongres USA zaostrza spór z Chinami, RBNZ jest otwarty na ujemne stopy procentowe. Nic z tych informacji nie sugeruje szybkiego powrotu do normalności.
Zimny prysznic doktora Fauci
2020-05-13 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnim czasie optymizm rynkowy napędzany był działaniami banków centralnych, jak i nadziejami na stopniowe otwieranie gospodarki. Innymi słowy, inwestorzy uważali, że gospodarka wróci do życia, a znacznie rozluźniona polityka pieniężna zostanie. Wczoraj taką wizję zaburzył kluczowy członek komitetu do zwalczania epidemii w USA, Anthony Fauci.
Złoty konsoliduje przy 4,55 za euro
2020-05-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi stabilizację na eurodolarze oraz PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5615 PLN za euro, 4,2042 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3339 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1564 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,407% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wtórne wątki…
2020-05-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPo poniedziałkowej zwyżce dolar próbuje się nieco korygować, ale marnie mu to wychodzi. Zmiany są kosmetyczne - z G-10 najlepiej zachowuje się szwedzka korona, a na szerszym rynku odbijają turecka lira i rosyjski rubel. Nastroje są słabsze po tym jak powracają obawy związane z relacjami amerykańsko-chińskimi, a także mamy kryzys na linii Chiny-Australia.
Błądzenie
2020-05-12 Komentarz poranny TMS BrokersPo nerwowym przebiegu handlu w Azji Europa zaczyna dzień z postawą niezdecydowania. Doniesienia o pogorszeniu relacji handlowych Chin z Australią i chłodne komentarze prezydenta Trumpa w sprawie umowy handlowej z Chinami wprowadzają nerwowość. Ogólnie nic nowego, ale też nie pomaga to w umacnianiu apetytu na ryzyko.
Mieszany start tygodnia na rynkach
2020-05-12 Poranny komentarz walutowy XTBSłabość walut rynków rozwijających i euforyczne zakupy spółek technologicznych na Wall Street – takie tendencje obserwujemy w ostatnim czasie i wczoraj były one kontynuowane. Technologiczny indeks Nasdaq jest coraz bliżej historycznych szczytów, jednak dolar pozostaje drogi. Tematem przewodnim na rynkach pozostaje polityka banków centralnych i otwieranie gospodarek.
Mocniejszy dolar podbija lekką presję na PLN, trwa wyczekiwanie na PKB
2020-05-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podbicie wyceny dolara, co rzutuje ponowną, lekką presją podażową na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5592 PLN za euro, 4,2204 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3339 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1961 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,503% w przypadku obligacji 10-letnich.
Strach przed drugą falą?
2020-05-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek rano dolar jest słabszy do większości walut, ale minimalnie. Tradycyjnie silne są waluty Antypodów (dolara nowozelandzkiego wsparły nowe informacje o planach odmrażania gospodarki), ale dzisiaj dołączyły do nich skandynawskie korony (korzystające na lepszym globalnym sentymencie, oraz wyciszeniu w relacjach amerykańsko-chińskich). W grupie G-10 podobnie jak w piątek najsłabszy pozostaje jen (co tłumaczy się zwyżkami na rynkach akcji).
Zawsze patrz na jasną stronę życia
2020-05-11 Komentarz poranny TMS BrokersPo rynkach nie widać silnego przekonania za handlem w którymkolwiek kierunku, ale ponieważ lepiej patrzeć na jasną stronę życia, inwestorzy utrzymują umiarkowanie pozytywne nastawienie, szukając potwierdzenia w informacjach o malejącym tempie przyrostu nowych zachorowań i staraniach restartu kolejnych gospodarek. Tymczasem pojawiają się ryzyka drugiej fali zakażeń.
Test na odmrażanie
2020-05-11 Poranny komentarz walutowy XTBWszystko wskazuje na to, że maj będzie miesiącem gospodarczej wiosny. Po kilkutygodniowym reżimie bardzo mocnych restrykcji, nadchodzi czas coraz głębszego ich luzowania. Gospodarka potrzebuje powietrza, ale ważne będzie też to, czy proces przebiegać będzie sprawnie.
PLN w konsolidacji
2020-05-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów zarówno na eurodolarze, jak i na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5479 PLN za euro, 4,1918 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3170 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1932 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,526% w przypadku obligacji 10-letnich.