Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-03-09 (11:04)

Wtorkowe jastrzębie wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie uderzyło mocno w notowania większości kluczowych surowców i towarów. Tak było również na rynku ropy naftowej – wtorkowa sesja przyniosła na tym rynku najmocniejszą dzienną zniżkę od pierwszej połowy stycznia, a wczoraj spadki były kontynuowane. Dzisiaj na rynku ropy jest jednak spokojniej – ceny zarówno ropy WTI, jak i Brent, poruszają się w konsolidacji w oczekiwaniu na nowe impulsy.

Obawy związane z planami Fed i możliwym stłumieniem aktywności gospodarczej w USA są ważnym czynnikiem wpływającym na ceny ropy naftowej, ale są w pewnym stopniu równoważone nadziejami na ożywienie popytu na paliwa w Chinach po otwarciu tamtejszej gospodarki po wcześniejszych restrykcjach pandemicznych na początku bieżącego roku.

Na razie dane z Chin są jednak mieszane – te dotyczące importu ropy naftowej w styczniu i lutym rozczarowały. A więc zapewne dopiero dane za marzec pokażą, czy chiński popyt faktycznie wyraźnie się ożywił czy też nadzieje były wygórowane.

Pewnym pozytywnym akcentem na rynku ropy naftowej okazały się także dane dotyczące zapasów paliw w USA. Zapasy ropy naftowej spadły o 1,69 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano znacznie mniejszej zniżki, o około 400 tys. baryłek. Jednocześnie, delikatnie spadły zapasy benzyny, a zapasy destylatów symbolicznie wzrosły.

Tym samym, ropa przerwała ciąg wzrostów zapasów po aż 10 następujących po sobie tygodniach ich zwyżek. Niemniej, nie były to do końca optymistyczne dane, bowiem Departament Energii poinformował, że zniżka zapasów nie wynikała ze wzmożonego popytu, lecz z korekt wcześniejszych wyliczeń (co przy okazji rozbudziło dyskusję na temat precyzji danych departamentu i koniecznych zmian w przyszłości).

MIEDŹ

Notowania miedzi w trybie wyczekiwania.

Podobnie jak wiele innych surowców i towarów, także notowania miedzi we wtorek zanotowały solidną przecenę. Niemniej, już wczoraj cena miedzi zwyżkowała dość istotnie, a dzisiaj tkwi w trybie wyczekiwania. Inwestorzy na całym świecie wypatrują bowiem jutrzejszych danych z amerykańskiego rynku pracy, które będą miały przełożenie na oczekiwania związane z kondycją amerykańskiej gospodarki, a tym samym, także z popytem na miedź w Stanach Zjednoczonych.

Tymczasem większy optymizm dotyczy potencjalnego wzrostu popytu na miedź w Chinach po rezygnacji tego kraju z obostrzeń pandemicznych. Dodatkowo, pozytywnie na ceny miedzi działa jeszcze jeden czynnik – rosnący szybko popyt na ten metal z branż związanych z transformacją energetyczną. O ile jeszcze do niedawna miedź była kojarzona głównie z tradycyjnymi branżami gospodarki, takimi jak budownictwo czy transport, to obecnie coraz częściej wykorzystuje się ten metal w takich zastosowaniach jak produkcjach samochodów elektrycznych czy paneli słonecznych.

Na konferencji CERAWEEK, związanej z rynkiem energii, pojawił się także powyższy wątek. Producenci miedzi wskazują bowiem na to, że coraz trudniej jest im pozyskać i utrzymać pracowników kopalń w obliczu wciąż rosnącego zapotrzebowania na miedź. Może to oznaczać wyzwania w przyszłości, związane z deficytami tego surowca.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powrót do zniżek cen ropy naftowej

Powrót do zniżek cen ropy naftowej

2024-05-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Jeszcze na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej były wspierane przez informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, które wzmacniały obawy o dalszy rozwój sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Niemniej, już wczoraj po południu informacje te zeszły na dalszy plan po tym, jak pojawił się szereg wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. I wszystkie te wypowiedzi były utrzymane w raczej ostrożnym, a wręcz delikatnie pesymistycznym tonie.
Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

2024-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, wraz z tamtejszym ministrem spraw zagranicznych, nie pozostały bez echa na rynku ropy naftowej. Raisi, który stracił życie w wypadku helikoptera w górach przy granicy z Azerbejdżanem, był bowiem wymieniany jako główny kandydat na następcę Najwyższego Przywódcy Iranu, Ajatollaha al-Chamenei.
Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

2024-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile kwiecień był na rynku ropy naftowej miesiącem znaczących przecen po wcześniejszych wzrostach notowań – to z kolei maj wydaje się być miesiącem poszukiwania stabilizacji. Już od ponad dwóch tygodni cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 83 USD za baryłkę.
Cięcie prognoz popytu na ropę przez MAE

Cięcie prognoz popytu na ropę przez MAE

2024-05-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła sporo nerwowości. Przez pierwszą część dnia notowania ropy naftowej znajdowały się pod presją podaży – po to, by w końcówce sesji dynamicznie nadrobić ten spadek i zakończyć cały dzień na delikatnym plusie. Tym samym, ceny ropy naftowej nadal nie wyrwały się z trwającej już od dwóch tygodni konsolidacji. Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji był raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE – International Energy Agency, IEA), w którym instytucja ta obniżyła prognozy wzrostu popytu na ropę naftową na świecie w 2024 roku.
Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

2024-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa spokojny handel na rynku ropy naftowej. Pierwsza połowa tygodnia nie przynosi istotnych zmian w wycenie tego surowca – notowania ropy WTI nadal oscylują w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a cena ropy Brent nie oddala się istotnie od poziomu 83 USD za baryłkę. Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej jest słabość amerykańskiego dolara oraz informacje o spadku zapasów ropy naftowej w USA.
 Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

2024-05-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej nie przynosi istotnych zmian – cena amerykańskiej ropy naftowej oscyluje w pobliżu 79 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent nieznacznie przekraczają 83 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej trwa obecnie wyczekiwanie na kolejne dane i raporty. Po pierwsze, inwestorzy na szerokim rynku – nie tylko surowcowym – wypatrują ważnych danych dotyczących inflacji w USA, które pojawią się dziś i jutro, a które zapewne wpłyną na oczekiwania dotyczące działań Fed.
Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

2024-05-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile jeszcze pierwsza połowa środowej sesji na rynku ropy naftowej przebiegała pod dyktando strony podażowej, to sesja amerykańska wiele zmieniła – a wszystko za sprawą pojawienia się raportu dotyczącego zapasów ropy naftowej w USA.

Departament Energii, jak w każdą środę, także wczoraj opublikował raport pokazujący zmiany zapasów paliw w poprzednim tygodniu.
Cena złota nadal wysoko

Cena złota nadal wysoko

2024-05-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, a dzisiaj cena tego kruszcu stabilizuje się niedaleko wczorajszych poziomów i jednocześnie nadal porusza się powyżej poziomu 2300 USD za uncję. Mimo że w ostatnich tygodniach na rynku złota miała miejsce korekta spadkowa, to jednak była ona relatywnie płytka, a ceny kruszcu nie oddaliły się istotnie od historycznych maksimów, ukształtowanych na poziomach przekraczających 2400 USD za uncję.
Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.