Ceny ropy znów rosną

Ceny ropy znów rosną
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-08-16 (10:57)

Mimo iż wzrost gospodarczy na świecie wyraźnie zwolnił, a to oznaczać będzie mniejszy popyt na surowce, ceny ropy ponownie rosną. Baryłka ropy gatunku brent jest już o 25 USD droższa niż przed dwoma miesiącami – rynek spekuluje o ataku na Iran.

Tymczasem w USA pierwszy wskaźnik koniunktury na sierpień był bardzo słaby, ale nie przeszkodziło to rynkom akcji w kontynuowaniu wzrostów. Dziś kolejne dane.

Izrael może zaatakować samodzielnie

Ewentualność izraelskiego ataku na instalacje w Iranie to główny powód notowanych wzrostów cen ropy. Iran wielokrotnie groził, iż w takim wypadku posunąłby się do różnego rodzaju działań odwetowych, włączając w to zamknięcie cieśniny Ormuz. Tymczasem w rejonie zatoki Amerykanie zgromadzili spory potencjał militarny, co oznacza, iż samodzielny akt Izraela mógłby rozpocząć konflikt z udziałem USA. Jakkolwiek Amerykanie od miesięcy zniechęcają Izrael do takiego posunięcia, działania dyplomatyczne zdają się nie przynosić efektów, zaś minister spraw zagranicznych Izraela powiedział, iż atak miałby sens nawet gdyby miał jedynie odsunąć w czasie pozyskanie przez Iran broni jądrowej. Inwestorzy wykorzystali też fakt, iż władze Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Kataru zaleciły swoim obywatelom opuszczenie Libanu, gdyż wzrosło tam ryzyko porwań (w związku z rozprzestrzeniającym się konfliktem w Syrii).

Jednocześnie należy wziąć pod uwagę fakt, iż rynek ropy jest dobrze zaopatrzony. Naszym zdaniem, jeśli dyskontowane na moment bieżący zagrożenia nie zmaterializują się, ceny ropy spadną do ok. 90 USD za baryłkę.

Słabe dane z USA

Opublikowane wczoraj w USA dane makro pozornie mogą wyglądać względnie neutralnie. Produkcja przemysłowa wzrosła nieco bardziej niż oczekiwał rynek (+0,6% m/m wobec oczekiwanych 0,5%), zaś inflacja – w tym również bazowa – była niższa od oczekiwań (ceny nie zmieniły się w ujęciu miesięcznym, inflacja bazowa wyniosła zaledwie 0,1% m/m) – a to może zachęcać Fed do ewentualnych działań. Jednak te publikacje nie neutralizują bardzo słabego raportu lokalnego Fed z Nowego Jorku. Pierwszy tego typu raport za sierpień pokazał silny spadek aktywności. Odczyt na poziomie -5,9 pkt. to nie tylko wynik znacznie poniżej oczekiwań (+6,6 pkt.) czy poziomu z lipca (+7,4 pkt.), ale także odczyt najsłabszy od października ubiegłego roku. W naszych komentarzach wielokrotnie podkreślaliśmy, iż notowane w ostatnich tygodniach wzrosty na rynkach akcji nie korespondują z sytuacją makroekonomiczną i jedynie jej wyraźna poprawa może niejako te wzrosty uzasadnić. Pierwsze ważne dane z USA za sierpień takiego uzasadnienia jednak nie dają – wręcz przeciwnie, sprawiają, iż rynek w coraz bardziej jaskrawy sposób rozmija się z rzeczywistością.

Dziś poznamy drugi z sierpniowych regionalnych indeksów aktywności – indeks Fed z Filadelfii (16.00, konsensus -4,7 pkt.). Rynek oczekuje sporej poprawy względem lipca, jeśli tej poprawy nie będzie wnioski będą oczywiste. Wcześniej (14.30) poznamy dwa inne raporty z USA: tygodniowy raport o nowych bezrobotnych (konsensus 365 tys.) oraz raport o liczbie budów nowych domów (konsensus 760 tys.). W Wielkiej Brytanii o 10.30 opublikowany będzie raport o sprzedaży detalicznej.

Na wykresach:

EURUSD, D1 – korekta wzrostowa na EURUSD od początku nie była przekonująca; we wtorek kupujący próbowali jeszcze swoich sił, ale próba testu oporu 1,2392 zakończyła się niepowodzeniem… oraz formacją spadającej gwiazdy (nie do końca pasującą do wzrostowego układu); wczoraj kurs opuścił kanał wzrostowy i dziś czeka nas zapewne test wsparcia 1,2240; jeśli takowy test zakończyłby się powodzeniem, mogłoby to oznaczać powrót do trendu spadkowego

Oil (brent), D1 – notowaniom ropy nie straszne ani spadki na EURUSD ani niekorzystna dla cen sytuacja fundamentalna; na fali rosnących pozycji spekulacyjnych cena ropy zbliża się do teoretycznego zasięgu odwróconej formacji RGR, czyli poziomu 116,28; to może natomiast oznaczać wystąpienie większej w czasie i cenie korekty; sygnałem do jej rozpoczęcia będzie przełamanie dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w ramach którego kurs pozostaje od niemal dwóch miesięcy

AUDUSD, D1 – notowania dolara australijskiego od kilku dni zniżkują, po tym jak kurs cofnął się spod górnego ograniczenia kanału wzrostowego; wczoraj doszło do testu wsparcia 1,0469 i choć kupującym na razie ten poziom udało się obronić, podaż może próbować ponownie; jednak dopiero pokonanie dolnego ograniczenia kanału wzrostowego i poziomu 1,0323 może otworzyć drogę do większych spadków; gdyby tak się stało, warto będzie pamiętać, iż wiosną to spadki na AUDUSD poprzedziły dużą korektę na rynkach akcji (której wystąpienie z kolei pogłębiło spadki na opisywanej parze walutowej)

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.