Fatalne dane z Chin

Fatalne dane z Chin
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-08-10 (10:55)

W tym tygodniu z gospodarek strefy euro i Chin napłynęło kilka nienajlepszych raportów. Słabe raporty z niemieckiego przemysłu, spadek włoskiego PKB, niższa produkcja i sprzedaż w Chinach. Opublikowane w nocy dane są jednak największym rozczarowaniem.

Spadek wolumenów handlowych w Chinach oznacza nie tylko słabość u partnerów handlowych tego kraju, ale również malejący popyt w największej gospodarce Azji. Rynek te sygnały ignoruje – na razie.

Załamanie chińskiego eksportu

Jeśli wczorajsze dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej były słabe, dzisiejsze dane o handlu zagranicznym są fatalne. Roczna dynamika eksportu to zaledwie +1% wobec średnio 10,5% w trzech poprzednich miesiącach. Słabsze dane w tym roku mieliśmy tylko w styczniu (-0,5%), ale dane za styczeń i luty są często zniekształcone przez efekt chińskiego nowego roku. Poprzednio faktycznie gorsze dane obserwowaliśmy w kryzysowym 2009 roku. Podobnie jest z importem – tu co prawda dynamika jest wyższa (4,7%), ale również w tym przypadku są to dane najgorsze od jesieni 2009 roku.

Przypomnijmy, iż rynek miał nadzieję na lekką poprawę sytuacji w chińskiej gospodarce w trzecim kwartale po spowolnieniu tempa wzrostu w PKB w drugim do 7,6%. Lekki wzrost indeksu PMI (w wersji HSBC/markit) taką nadzieję podtrzymywał. Jednak pozostałe dane nie pozostawiają wątpliwości – spowolnienie pogłębia się, być może nawet szybciej niż wcześniej.

Rynek nie zareagował wyraźnie na tę słabą publikację. Teoretycznie może być ona katalizatorem pogorszenia koniunktury po ostatnich bardzo dobrych dwóch miesiącach. Na rynku naturalnie pojawią się momentalnie nadzieje na obniżkę stóp procentowych w Chinach, ale widać (po dwóch dokonanych już obniżkach i trzech zmniejszeniach stopy rezerw), iż polityka monetarna może nie wystarczyć do podtrzymania koniunktury, zaś polityką fiskalną można co najwyżej stymulować przegrzany sektor nieruchomości. Dane są zatem ewidentnie negatywnym sygnałem dla rynków.

Grecy nadal szukają oszczędności

Temat Grecji został nieco wyciszony, ale nie oznacza to, iż nic w jej temacie się nie dzieje. Trojka opuściła Ateny dając nowemu rządowi miesiąc na znalezienie 11,5 mld EUR oszczędności. Jeśli Grecy ich nie znajdą, we wrześniu może być bardzo nerwowo, gdyż po obecnej małej transzy (4,2 mld EUR), kolejne dwie przekraczają 30 mld każda. Kraje strefy i MFW wypłacą te pieniądze tylko wtedy, gdy będą absolutnie pewne, że sprawy idą w dobrym kierunku. Tymczasem rządowi Samarasa nie jest łatwo skompletować oszczędności – lewicowi partnerzy koalicyjni nie zgadzają się na skorzystanie z tzw. rezerwy pracy, w ramach której urzędnicy przestają chwilowo wykonywać pracę, ale otrzymują 60% wynagrodzenia. Jeśli grecki rząd nie znajdzie szybko oszczędności, o Grecji znów będzie głośniej.

Przebudzenie na GPW – zbyt późno?

Wczorajsza sesja w Warszawie była wyjątkowo udana. Wzrosty na warszawskim parkiecie trwają już trzy tygodnie i generalnie nie ma w tym nic specjalnie dziwnego – to również okres świetnych nastrojów na rynkach globalnych. Jednak wczorajsze silne wzrosty były o tyle nietypowe, iż na innych rynkach obserwowaliśmy już zawahanie, a na rynku EURUSD wręcz powrót sprzedających. Wzrosty w Warszawie wynikają z pokonania poziomu 2242 pkt. (o czym pisaliśmy w środę) Pokonanie tego poziomu mogło uruchomić zlecenia oczekujące i przekonać część inwestorów do kupna akcji. Pytanie, czy ten sygnał nie przychodzi trochę późno.

Na wykresach:

EURUSD, D1 – w środowym komentarzu wskazywaliśmy, iż dwie świecowe formacje szpulki na wykresie dziennym mogą oznaczać słabość popytu, co stawiało korektę wzrostową na parze (na fali odwróconej RGR) pod znakiem zapytania; w dniu wczorajszym kupujący nie byli w stanie obronić wsparcia 1,2330, co ostatecznie zakończyło się większą wyprzedażą euro; na chwilę obecną inicjatywa jest po stronie podaży, ale potwierdzenie powrotu do trendu spadkowego otrzymamy po przełamaniu linii poprowadzonej po dołkach z końca lipca i początku sierpnia – na moment obecny są to okolice 1,2220

AUDUSD, D1 – opublikowane właśnie dane w Chinach to zła wiadomość dla notowań dolara australijskiego; dlatego też po czterech dniach wahań w okolicach górnego ograniczenia kanału wzrostowego, dziś zaczynamy dzień od wyprzedaży; pierwszym testem siły sprzedających będzie wsparcie 1,0492; choć aby mówić o większych spadkach, kurs musiałby opuścić kanał wzrostowy, którego dolne ograniczenie jest obecnie tuż powyżej wsparcia 1,0323

Cotton, D1 – po dłuższym okresie konsolidacji notowania bawełny w ostatnich dniach rosły; doprowadziło to do testu oporu 76,30, który jest istotną barierą; jeśli kupującym uda się ją pokonać, kurs może rosnąć przynajmniej do poziomu 84,28, jeśli nie możliwe będzie cofnięcie w rejon 70 USD

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.