Rynki zignorowały europejskie problemy

Rynki zignorowały europejskie problemy
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-08-06 (10:58)

Pomimo bierności Europejskiego Banku Centralnego tydzień na rynkach zakończył się w wybornych nastrojach. Inwestorzy zdecydowali się zignorować europejskie problemy, a lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy posłużyły za pretekst do kupowania ryzykownych aktywów.

Jednym z największych beneficjentów takiego stanu rzeczy był złoty. Rynkom przejściowo nie przeszkadza fakt, iż rentowności hiszpańskiego długu nadal są w okolicach 7%, a Grecja może mieć problemy z realizacją wiosennych zobowiązań. W tym tygodniu czeka nas seria danych z Chin….

Dane z USA: raport niezły, jednak nie przełomowy

Opublikowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy (163 tys. nowych miejsc pracy) były najlepsze od lutego, a jednocześnie było to pierwsze pozytywne zaskoczenie od czterech miesięcy. To po części może wytłumaczyć reakcję rynku, który już wcześniej był w fazie „ignorancji” (odreagowania wzrostowego po pierwszej negatywnej reakcji na bierną postawę Europejskiego Banku Centralnego w czwartek) i dane stanowiły świetny pretekst do jej kontynuacji.

Dane rzeczywiście nie są najgorsze, ale prawdopodobnie nie są też przełomowe. Mimo, iż wzrost w USA w ostatnim czasie zwolnił, w odróżnieniu od Europy jest on cały czas obecny i w takiej sytuacji niewielki wzrost zatrudnienia jest czymś normalnym. A do tego raport zawierał kilka „ale”. Po pierwsze stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do 8,3%. Przypomnijmy, iż dane o zmianie zatrudnienia i stopie bezrobocia pochodzą z dwóch różnych badań i mogą wystąpić pomiędzy nimi pewne rozbieżności (szczególnie w krótkim okresie). Po drugie dane za czerwiec zostały skorygowane w dół (choć nieznacznie). Po trzecie dane są nieco mdłe – z jednej strony nie oznaczają wyraźnej poprawy sytuacji, z drugiej nie są na tyle złe aby zachęcić Fed do wdrożenia kolejnej rundy luzowania ilościowego. A to oznacza, że na rynku może zabraknąć czynnika nadziei, który tak bardzo pomógł notowaniom w ciągu dwóch ostatnich miesięcy.

Ważne wsparcia pokonane na parach z PLN

Zachowanie rynków globalnych było świetnym pretekstem do kontynuowania hossy na rynkach walut wschodzących. W przypadku par ze złotym dodatkowym celem były wsparcia 4,08 na parze EURPLN i 3,32 na USDPLN. Te wsparcia zostały ostatecznie przełamane uruchamiając lawinę zleceń obronnych, w rezultacie czego kurs EURPLN obniżył się w okolice 4,05. To zaś oznacza, iż z technicznego punktu widzenia złoty może dalej zyskiwać i to nawet znacząco. Jakkolwiek nie widzimy podstaw do takiego stanu rzeczy i naszym zdaniem złoty w średnim okresie (kilku-kilkunastu tygodni) będzie słabszy (być może nawet wyraźnie słabszy), tak długo jak optymizm na rynkach globalnych utrzyma się, spadki na EURPLN i USDPLN mogą być kontynuowane.

Dane z Chin, RBA

Z zaplanowanych na ten tydzień pozycji w kalendarzu kluczowe wydają się być dane z Chin. Rynki mają nadzieję, iż chińska gospodarka w trzecim kwartale przyspieszy, ratując ponownie globalną koniunkturę. Wzrost PMI (w wersji HSBC/markit) w lipcu dał taką nadzieję. Dane za lipiec (produkcja, sprzedaż, bilans handlowy, rynek nieruchomości) dostarczą kolejną dawkę cennych informacji, jednak nastąpi to dopiero w czwartek i piątek. Natomiast dziś w nocy odbędzie się posiedzenie Banku Australii. Rynek nie oczekuje zmian parametrów polityki pieniężnej, ale wobec ostatnich słabych danych z australijskiej gospodarki i zagrożenia dłuższym spowolnieniem w Chinach obniżka nie jest wykluczona. Wobec silnych ostatnio wzrostów notowań dolara australijskiego, taka decyzja mogłaby mieć silny wpływ na rynek. W czwartek poznamy dane z australijskiego rynku pracy.

Na wykresach:

EURUSD, D1 – silne wzrosty w piątek pozwoliły na domknięcie formacji odwróconej RGR na parze EURUSD; co więcej rynek otworzył tydzień powyżej oporu 1,2389 i mogło się wydawać, iż przed nami kontynuacja wzrostów; na chwilę obecną mamy jednak retest wspomnianego poziomu; tak długo jak notowania pozostają powyżej 1,2331 jest szansa na kontynuację wzrostów (realizacja RGR oznaczałaby wzrost w okolice 1,27) – jeśli poziom ten zostanie pokonany, sytuacja na parze skomplikuje się – notowaniom euro może nie służyć fakt, iż poprawa na rynku hiszpańskiego długu była do tej pory raczej skromna

USDPLN, D1 – notowania pary USDPLN opuściły dołem dość szeroką konsolidację z kilkukrotnie testowanym wsparciem 3,32; znaczenie tego poziomu widać w szybkim tempie spadków po jego przełamaniu, co oznacza uaktywnienie się zleceń obronnych (ustawionych zapewne tuż pod tym poziomem). Pierwszym celem dla sprzedających będzie poziom 3,22 – duża negatywna dywergencja z EURUSD nie powinna mieć znaczenia tak długo, jak nastroje pozostają dobre

Oil (Brent), D1 – po niewielkiej korekcie ceny ropy znów rosną i w piątek znalazły się już najwyżej od 21 maja; w grze cały czas jest formacja odwróconej głowy i ramion, której teoretyczny zasięg to 116,28 USD; co prawda (wykluczając scenariusz konfliktu zbrojnego z Iranem) trudno byłoby uzasadnić takie wzrosty, ale ostatnio jest więcej takich rynków, na których fundamenty są mocno naciągane

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.