Świetne dane i… przecena

Świetne dane i… przecena
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-09-26 (09:49)

Dane z amerykańskiej gospodarki zaskoczyły, tym razem pozytywnie. Do tego stopnia, iż można powoli zastanawiać się, czy wiosenno-letnie przesilenie w USA nie dobiegło końca. Zwykle takie dane są świetną wiadomością dla rynków ryzykownych aktywów (akcje, złoty), tym razem jednak ich zachowanie było zdecydowanie inne.

Świetne dane, USA wychodzi z dołka?

Indeks nastrojów Conference Board wzrósł we wrześniu aż o 9 pkt. do 70,3 pkt., z łatwością przekraczając konsensus rynkowy na poziomie 62,9 pkt. Indeks ten jest ważnym indykatorem nastrojów konsumentów, które to powinny przełożyć się na wyższy popyt, ułatwiając jednocześnie zadanie dla prowadzonej przez Fed polityki. Silne wzrosty tego indeksu z niskich poziomów (a okolice 60 pkt. to z historycznej perspektywy niski poziom) często sygnalizowały ożywienie gospodarcze. Podobny wydźwięk miał raport Fed z Richmond – przygotowywany w tym regionie indeks wzrósł aż o 13 pkt. (do +4 pkt.) i był to drugi silny wzrost z rzędu. Indeks ten jest najczęściej ignorowany przez rynki, ale tym razem może dostarczać nam ważnej wskazówki – pierwsze dwa indeksy we wrześniu (NY Fed – najgorszy od 2009, Philly Fed – trzeci kolejny wzrost) pokazały bardzo niejednoznaczny obraz. Jeśli publikowany w piątek Chicago PMI wpisze się w wydźwięk wczorajszych danych będzie można mówić o końcu spowolnienia w USA – przynajmniej w tym roku.

Szukanie przyczyn wyprzedaży...

Pomimo tak dobrych danych na rynku obserwowaliśmy najsilniejszą realizację zysków od czasu ogłoszenia QE3 przez Fed. Elektroniczne media ekonomiczne sugerują kilka przyczyn. Jedną miałaby być jastrzębia wypowiedź członka Fed Charlesa Plossera. Naszym zdaniem, to nie jest faktyczna przyczyna wyprzedaży. Plosser jest znany ze swoich poglądów, jest członkiem w tym roku niegłosującym, a Bernanke pokazał, że robi swoje bez względu na pozostające w mniejszości jastrzębie. Mówi się też o strajkach w Hiszpanii, gdzie za chwilę mają być ogłoszone reformy.

Przyczyna może być jednak bardziej prozaiczna. Taka wyraźna poprawa w danych po okresie słabości to często ostatni dzwonek dla byków. Problem w tym, że w ostatnich miesiącach rynki rosły pomimo pogarszającej się sytuacji makro. Tym samym lepsze dane są już dawno w cenach i nie gwarantują nie tylko wzrostów, ale choćby utrzymania się na obecnych poziomach. Jeśli poprawa zostanie potwierdzona wskaźnikiem Chicago PMI ryzyko głębokiej korekty będzie mniejsze, ale należy mieć świadomość, iż pomimo pozytywnych sygnałów z USA i Niemiec zagrożenia dla globalnego wzrostu są nadal bardzo poważne. W samym USA coraz więcej mówi się fiskalnym klifie, który w mniejszym lub większym stopniu wpłynie negatywnie na wzrost w 2013 i 2014 roku. Dlatego też lepsze dane, choć są dobrą informacją, nie oznaczają automatycznie sygnału kupna.

Na wykresach:

S&P500 (kontrakt), H4 – notowania kontraktu na S&P500 odnotowały najsilniejszy spadek od niemal dwóch miesięcy, cofając się do poziomów tuż sprzed decyzji Fed o wprowadzeniu QE3; silniejszym wsparciem może być jednak poziom 1423 pkt. i to tam należy upatrywać pierwszej okazji do zakończenia trwającej realizacji zysków; na moment obecny technicznie w zasadzie nic się nie zmieniło – notowania przesunęły się w głąb kanału wzrostowego, ale sam kanał pozostaje niezagrożony

EURUSD, H4 – kurs EURUSD przedostał się do wewnątrz kanału wzrostowego (w którym przebywał w pierwszej fazie hossy), a to otwiera drogę do wsparcia 1,2747, o którym pisaliśmy przed kilkoma dniami – jeśli obecną korektę mamy opisać jako falę 4, to kupujący powinni uaktywnić się przy tym poziomie; po szczytach przeceny można wyrysować linię oporu, której przełamanie byłoby sygnałem dla byków

Gold, H4 – brak reakcji kruszców na pogorszenie nastrojów na szerokim rynku jest potwierdzeniem naszej opinii, iż to nie słowa Plossera są odpowiedzialne za spadki na rynku akcji i EURUSD (wzięty na poważnie jastrzębi komentarz byłby wyjątkowo niekorzystny dla złota); cena złota pozostaje w konsolidacji pod ustanowionymi niedawno szczytami z bardzo wyraźną linią wsparcia na poziomie 1755 USD; mimo odporności cen złota w dniu wczorajszym, spadki na EURUSD zwiększają prawdopodobieństwo jej przełamania – a wtedy rynek mógłby dość szybko cofnąć się do 1719 USD

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.