Europa mocno spowalnia. Co zrobi EBC?

Europa mocno spowalnia. Co zrobi EBC?
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2022-10-25 (08:48)

W tym tygodniu wszystkie oczy będą zwrócone na czwartkowe posiedzenie EBC. Choć łagodne temperatury tej jesieni sugerują, że być może uda się uniknąć dramatycznego kryzysu gazowego, poniedziałkowe indeksy menedżerów zakupów dla strefy euro obrazują, że gospodarka zmierza w kierunku recesji. Prawdopodobnie dzisiejszy indeks Ifo zasygnalizuje to samo dzisiaj. Wydaje się, że EBC będzie musiał skorygować w dół swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego.

Członkowie europejskiej instytucji sygnalizowali, że recesja nie powinna jednak powstrzymać banku centralnego przed kontynuowaniem procesu normalizacji. Wobec bardzo wysokich wskaźników inflacji konieczne byłoby bardziej zdecydowane działanie, gdyż w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że oczekiwania inflacyjne ulegną zakotwiczeniu na wysokim poziomie. W przypadku zbyt mało zdecydowanego podejścia istnieje ryzyko, że w późniejszym czasie konieczne będzie ostrzejsze zacieśnienie polityki pieniężnej. Dlatego też rynek oczekuje „jastrzębiej” decyzji w najbliższy czwartek. Prawdopodobnie dojdzie do kolejnego wzrostu stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Dodatkowo zostaną zmienione warunki program TLTRO. W ostatnim czasie prawie połowa decydentów europejskich wyraźnie lub pośrednio zasygnalizowała swoje poparcie dla tak dużego kroku. Z wypowiedzi członków Rady wynika, że neutralną stopę procentową - czyli taką, która ani nie spowalnia, ani nie pobudza gospodarki - Rada widzi obecnie na poziomie 2 proc, czyli wyraźnie wyższym niż w pierwszej połowie roku, tak więc kolejna silny ruch w górę wydaje się bardziej konieczny niż dotychczas. O ile wcześniej „gołębie” i „jastrzębie” w EBC dyskutowały o tym, czy polityka pieniężna powinna być zacieśniana ponad poziom neutralny, to teraz wydaje się, że bardziej skupiają się na tym, o ile stopa depozytowa powinna zostać podniesiona ponad ten poziom.

Wczoraj otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie, że gospodarka strefy euro znajduje się w kiepskiej kondycji. Indeks menedżerów ds. zakupów w sektorze usług – najbardziej wiarygodny barometr gospodarczy dla tego obszaru – spadł w październiku do poziomu 48,2 pkt. Z kolei indeks dla sektora produkcyjnego obniżył się o 1,8 punktu do 46,6 pkt. Ostatni raz PMI dla usług był tak nisko w lutym 2021 roku, kiedy to pandemia spowodowała chwilowe załamanie gospodarki europejskiej. Ciągła utrata siły nabywczej spowodowana wysoką inflacją odciska coraz głębsze piętno na konsumpcji prywatnej. Szczególnie sektor usług odczuwa to z pełną siłą. Wydaje się, że aktywność w tym sektorze ulega dalszemu spowolnieniu.

Sytuacja w przemyśle wytwórczym jest jeszcze bardziej krytyczna. Nie tylko cierpi on z powodu słabszego popytu ze strony prywatnych gospodarstw domowych. Ogromne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu sprawiają, że produkcja niektórych towarów staje się nieopłacalna, dlatego też przedsiębiorstwa ograniczają produkcję pomimo wystarczającej liczby zamówień. Jednocześnie niepewność co do przyszłych dostaw gazu ziemnego sprawia, że firmy są bardziej ostrożne, co przemawia za mniejszymi inwestycjami. Wczorajsze odczyty zwiększają prawdopodobieństwo tego, że w ostatnim kwartale tego roku gospodarka strefy euro wyraźnie się skurczy.

EUR/USD znajduje się w ciekawym miejscu biorąc pod uwagę analizę techniczną. Kurs graniczy z oporem, którym jest górne ograniczenie kanału spadkowego. Jego przełamanie może doprowadzić notowania do parytetu, który był testowany w pierwszych dniach października. Dolar w najbliższych dniach nie otrzyma już wsparcia ze strony przedstawicieli Fed-u, ponieważ jesteśmy w okresie blackout-u, dlatego też widzę większą szansę na kontynuację notowań w kierunku północnym.

Źródło: Łukasz Zembik, Kierownik dep. analiz TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD z formacją odwrócenia trendu

EURUSD z formacją odwrócenia trendu

2023-03-24 Market News XTB
Przed nami ostatnia sesja przed weekendem. Biorąc pod uwagę kilka odczytów makro zaplanowanych na kolejne godziny, a także fakt zamknięcia bardzo zmiennego tygodnia, niewykluczone, że dziś zmienność utrzyma się na podwyższonym poziomie - co zresztą już widać po samym otwarciu handlu w Europie. Jeśli chodzi o dzisiejszy kalendarz, jesteśmy już po publikacji indeksów PMI m.in. z Niemiec i Francji, które ogólnie rzecz biorąc wypadły mieszanie.
Spadkowy początek piątkowej sesji na europejskich rynkach akcji

Spadkowy początek piątkowej sesji na europejskich rynkach akcji

2023-03-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartkowa sesja na rynku akcji w USA zakończyła się zwyżką głównych indeksów (S&P 500 +0,3 proc., DJIA +0,23 proc., Nasdaq Composite +1,01 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii brak było dominującej tendencji, a zmiany wartości indeksów były niewielkie (największy – 0,97 proc. – wzrost notował indonezyjski JCI, najsilniej – o 0,64 proc. – spadał Shanghai Composite Index).
Fed podnosi stopy o 25 pb ale zmienia forward guidance

Fed podnosi stopy o 25 pb ale zmienia forward guidance

2023-03-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dwudniowe posiedzenie FOMC przyniosło podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. To tyle ile zakładał rynek. Amerykańska instytucja zdecydowała się dalej zacieśniać warunki monetarne mimo ostatnich zawirowań na rynku. To co najbardziej wpłynęło na wczorajszą zmienność rynkową to informacja, że koniec cyklu jest bliski. Dolar stracił na wartości co spowodowało, że para EURUSD znajduje się obecnie powyżej poziomu 1,09.
Co pokaże FED?

Co pokaże FED?

2023-03-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nastroje na rynkach pozostają dobre, chociaż w środę rano rynek FX jest podzielony - nie widać jednoznacznego kierunku na dolarze. Wczoraj mieliśmy kolejną mocną sesję na Wall Street - rynek jest wspierany przez spekulacje, co do możliwego przejęcia First Republic Bank przez konkurenta z branży, chociaż być może taki ruch będzie musiał być podparty specjalnymi gwarancjami ze strony decydentów. Znaczenie mają też plotki, jakoby nadzór (FDIC) planował czasowe poszerzenie zakresu gwarancji dla deponentów (obecnie 250 tys. USD), aby powstrzymać odpływ środków z mniejszych instytucji.
Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC

Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC

2023-03-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś wieczorem naszego czasu amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku zakomunikuje swą decyzję na temat wysokości stóp procentowych (oczekiwana jest podwyżka o 0,25 proc.) i oczekiwania co do ścieżki stóp w przyszłości. Wczoraj główne indeksy amerykańskiego rynku akcji rosły (S&P 500 +1,3 proc., DJIA 0,98 proc., Nasdaq Composite +1,58 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 lekko korygowała wtorkowy wzrost (-0,24 proc. ok. godz. 9:45).
Rynki grają na pozytywny scenariusz...

Rynki grają na pozytywny scenariusz...

2023-03-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj okazało się, że banki komercyjne (na razie?) nie potrzebują płynnościowego wsparcia od banków centralnych, co pokazało nikłe zainteresowanie aukcjami swapów walutowych, które teraz mają odbywać się codziennie aż do końca kwietnia. Jednocześnie pojawiły się doniesienia, że amerykański nadzór (FDIC) poważnie bierze pod uwagę czasowe rozszerzenie gwarancji dla depozytariuszy w bankach ponad ustawowe 250 tys. USD, co miałoby uspokoić emocje wokół sektora. Mocno przeciwko temu rozwiązaniu protestuje jednak część polityków skupiona wokół republikańskiej frakcji Freedom Causus w Izbie Reprezentantów.
Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

2023-03-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Ropa naftowa nie była tak tania od listopada 2021 roku. Spadki cenowe to po części efekt ostatniej paniki związanej z sektorem bankowym, nie tylko w USA, ale również w Europie. Chociaż sytuacja wydaje się być już opanowana, to jednak niskie ceny ropy naftowej zostały utrzymane, co może okazać się być pozytywnym aspektem dla wielu krajów na świecie, w tym również Polski. Jeszcze początkiem marca cena baryłki ropy Brent znajdowała się bliżej 90 USD, natomiast obecnie jest to niemal 20 dolarów niżej. Różnica w ujęciu polskiego złotego nie wygląda już tak imponująco.
Odreagowanie na rynkach akcji

Odreagowanie na rynkach akcji

2023-03-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W weekend sześć głównych banków centralnych (Fed, EBC, BoJ, BoE, BoC oraz SNB) postanowiło wzmocnić mechanizm swap-owy, co ma polepszyć płynność w sektorze bankowym. W poniedziałek rano widzieliśmy kontynuację przeceny ryzykownych aktywów. W kolejnych godzinach inwestorzy ponownie kupowali akcje i finalnie spowodowało to, że sesja w Europie oraz w USA zakończyła się nad kreską. Złoto na początku tygodnia wyceniane było przez chwilę powyżej poziomu 2000 USD za uncję. Cena ulegał jednak niewielkiej korekcie.
UBS przejmuje Credit Suisse, złoto najdroższe od roku

UBS przejmuje Credit Suisse, złoto najdroższe od roku

2023-03-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W niedziele dowiedzieliśmy się, że znajdujący się w poważnych kłopotach finansowych drugi największy szwajcarski bank Credit Suisse zostanie przejęty za ponad 2 mld USD przez największy bank w Szwajcarii czyli UBS. Mechanicznie sumując aktywa UBS Group (ok. 982 mld euro) oraz Credit Suisse (729 mld euro) otrzymujemy czwarty największy bank w Europie (za HSBC Holdings, BNP Paribas, Credit Agricole Group). W piątek spadły główne indeksy amerykańskiego rynku akcji (S&P 500 -1,1 proc., DJIA -1,19 proc., Nasdaq Composite -0,74 proc.).
Złoty stabilny mimo problemów banków

Złoty stabilny mimo problemów banków

2023-03-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny poniedziałek, kolejne informacje o działaniach ratunkowych w sektorze bankowym – tym razem w Europie. Odbija się to na notowaniach banków na GPW, ale złoty pozostaje stabilny. Przed nami bardzo istotna decyzja Fed. Przypomnijmy, że obecny kryzys w sektorze bankowym rozpoczął się od upadku amerykańskiego SVB. Tydzień temu zamknięto też Signature Bank, a depozyty w obydwu bankach zostały objęte gwarancjami.