Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Ważna sesja przed nami
2015-09-24 Rynki o porankuDzisiejsza sesja dopiero się rozkręca, za nami już kilka ważnych wydarzeń, a kolejne godziny powinny być nie mniej ciekawe. Tradycyjnie ciekawie będzie na europejskich parkietach giełdowych, które cały czas znajdują się pod wyraźną kontrolą sprzedających, a dodatkowo do minimów z sierpnia brakuje nam coraz mniej.
ECB czeka, euro już nie
2015-09-24 Komentarz poranny TMS BrokersJaponia wróciła z trzydniowej przerwy i Nikkei nadgania spadki względem innych indeksów, ale po jenie nie widać silnej reakcji. Wczorajsze wystąpienie Draghiego i innych przedstawicieli ECB wzmocniło przekonanie, że w październiku nie zobaczymy zmian w polityce banku. Dziś wystąpienie Yellen, jednak bez dużych oczekiwań. Poza tym decyzja Norges Banku, Ifo i zamówienia z USA.
Draghi neutralnie, nie podsyca obaw inwestorów
2015-09-24 Poranny Szkic walutowy AFSTon wypowiedzi M. Draghiego podczas kwartalnego sprawozdania przed Komisją PE był neutralny, prezes EBC starał się tonować nastroje i nie pogłębiać obaw. Siłą rzeczy nie brzmiał więc szczególnie gołębio.
PLN bez wyraźnego kierunku, dług mocniejszy
2015-09-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, czwartkowy handel na rynku walutowym przynosi względną stabilizację kwotowań polskiej waluty po wczorajszym lekkim umocnieniu. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2182 PLN za euro, 3,7707 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8500 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,7486 PLN w relacji do funta szterlinga.
Czwartek – zamówienia, piątek – PKB
2015-09-24 Raport poranny FMCMNa głównej parze: EUR/USD dziś rano, około szóstej, sytuuje się przy 1,1180-90. Wczorajsza świeca dzienna, po trzech wcześniejszych czarnego koloru, była biała, tj. wzrostowa. Aktualnie nie jest jeszcze jasne, w którym kierunku rynek podąży.
GPW słabsza od otoczenia
2015-09-23 Komentarz giełdowy DM BOŚŚrodowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych skończyły się spadkami najważniejszych indeksów. Głównie średnie oddały od 0,3 do 1,4 procent. Liderem obozu podażowego były spółki z WIG20. W istocie indeks okazał się najsłabszą średnią, która już o poranku musiała poddać się presji związanej z kolejnym słabym ...
EUR/PLN pnie się powoli w górę
2015-09-23 Raport popołudniowy FMCMDraghi i PMI: Indeks PMI dla przemysłu Eurolandu wpisał się w prognozę 52 pkt, w usługach było 54 pkt (przewidywano 54,2 pkt). W Niemczech uzyskane wyniki to odp. 52,5 pkt (prognoza 52,8 pkt) i 54,3 pkt (prognoza 54,6 pkt).
Lekka poprawa giełdowych nastrojów, euro zyskuje
2015-09-23 Rynki po południuDzisiejsza sesja przyniosła wzrost kursu głównej pary walutowej świata EURUSD. Jednym z czynników wspierających wspólną walutę były solidne dane z gospodarki europejskiej. Z drugiej strony mieliśmy okazję wysłuchać wystąpień trzech członków Europejskiego Banku Centralnego: Petera Praeta, Ewalda Nowotnego, oraz Prezesa Mario Draghiego.
Euro w górę, bo Draghi nie dał dodatkowych wskazówek, co do QE
2015-09-23 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutOkazuje się, że wrześniowy sygnał ze strony Mario Draghiego (po posiedzeniu ECB) nt. gotowości do zwiększenia luzowania polityki pieniężnej, jeżeli zajdzie taka potrzeba, był bardziej zaproszeniem do dłuższej dyskusji na ten temat i być może próbą werbalnego wpłynięcia na rynki finansowe – chodziło o sygnał zwłaszcza dla rynków akcji, że bank centralny jest gotowy do działania, a więc panuje nad sytuacją.
Euro czeka na Draghiego, a dolar na jutrzejszą Yellen
2015-09-23 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWstępne odczyty indeksów PMI były lepsze od oczekiwań dla Francji (przemysł 50,4 pkt., usługi 51,2 pkt.), ale gorsze dla Niemiec (przemysł 52,5 pkt., usługi 54,3 pkt.). Zbiorczy PMI dla całej strefy euro wyniósł 52,0 pkt. dla przemysłu (zgodnie z prognozą, ale mniej niż 52,3 pkt. w sierpniu), a dla usług 54 pkt. (spodziewano się 54,2 pkt. wobec 54,4 pkt. w sierpniu).
Słabe dane z Chin
2015-09-23 Rynki o porankuŚrodowy handel rozpoczynamy przede wszystkim od obserwacji spadków na chińskiej giełdzie oraz wyprzedaży AUD i NZD, które zostały wywołane odczytem indeksu Caixin PMI dla przemysłu. Dodatkowo poznaliśmy najnowszą ankietę przeprowadzoną przez agencję Bloomberg właśnie w sprawie chińskiej gospodarki.
Chiński smok na glinianych nogach
2015-09-23 Poranny komentarz walutowyPodczas wczorajszej sesji można było wyczuć sporą nerwowość na rynku przed publikacją ważnych danych z chińskiej gospodarki. Pomimo relatywnie pozytywnych prognoz ekonomistów, indeks PMI dla przemysłu z Chin, publikowany przez Caixin zaskoczył bardzo negatywnie.
Draghi w centrum uwagi
2015-09-23 Poranny Szkic walutowy AFSPrzed przemówieniem M. Draghiego euro jest dalej wyprzedawane, a wczoraj słabość dotknęła również złotego. Rynek zdyskontował mocno gołębi przekaz ze strony prezesa EBC co czyni ryzyko przereagowania wysokim. Możliwe odbicie EUR/USD w drugiej części sesji i do końca tygodnia. Rano odczyty indeksów PMI z Europy. Odczyt z Chin najniżej w historii badania.
Więcej złych wiadomości z Chin
2015-09-23 Komentarz poranny TMS BrokersJeśli wczorajszy pogrom na rynkach finansowych choćby częściowo był związany z obawami o słabość danych z chińskiego przemysłu, obawy te okazały się słuszne. Indeks PMI spadł we wrześniu do najniższego poziomu od 2009 r., sugerując spowolnienie wzrostu w III kw. poniżej 7 proc. Na FX JPY i USD pozostają silne, najmocniej tracą AUD, NZD, pod presją są waluty rynków wschodzących.
Złoty i koszyk CEE pod presją
2015-09-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi próbę lekkiego umocnienia kwotowań PLN po wczorajszych wyraźnych spadkach. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2009 PLN za euro, 3,7768 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8725 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,7919 PLN w relacji do funta szterlinga.
Środek tygodnia i czas PMI
2015-09-23 Raport poranny FMCMGłówna para walutowa, czyli eurodolar, oscyluje obecnie w okolicach 1,1130-50. Dziś w programie istotne będą przede wszystkim odczyty PMI z Europy i Stanów Zjednoczonych. W Niemczech indeksy dla przemysłu i usług poznamy o 9:30, ich odpowiedniki dla całej Strefy Euro pojawią się o 10:00.
Cztery dwadzieścia, poproszę
2015-09-22 Raport popołudniowy FMCMJedenaście i pół: Po 16:00 na głównej parze, tj. na EUR/USD, mamy poziom 1,1150 – oczywiście w przybliżeniu, bo sytuacja zmienia się szybko. Początek dnia nastąpił wyżej, raczej przy 1,12 – stąd też można mówić o umocnieniu się dolara.
Dolar odrabia straty, Chiny na plus
2015-09-22 Rynki o porankuWtorek może być kolejnym stosunkowo spokojnym dniem na rynku ze względu na dość puste kalendarium makroekonomiczne. Co prawda czekają nas dziś dwie decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych, tyle że mowa o bankach Turcji i Węgier i w obu przypadkach konsensus rynkowy nie zakłada zmian w parametrach polityki monetarnej.
Euro pod presją przed Draghim. Dobitny głos jastrzębi z Fed.
2015-09-22 Poranny Szkic walutowy AFSWspólna waluta pozostaje pod silną presją wyprzedaży w oczekiwaniu na reakcję ze strony Europy na brak podwyżki stóp w USA. Okazja do poznania stanowiska EBC pojawia się już jutro w związku z wystąpieniem M. Draghiego w Parlamencie Europejskim. Dolar zyskuje w reakcji na uaktywnienie się jastrzębi z Fed.
Zabawa trwa w najlepsze
2015-09-22 Poranny komentarz walutowyTytuł komentarza nie jest przypadkowy i wynika w głównej mierze z ostatnich wypowiedzi członków FED, którzy zarówno w weekend, jak i w dniu wczorajszym potwierdzili, iż pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie rozstrzygnęło się o przysłowiowy "włos".