Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Początek sesji, dziś decyzja RPP
2015-10-06 Raport poranny FMCMCo z eurodolarem? Wydaje się, że eurodolarowi trudno teraz uchwycić jakiś bardzo klarowny, całkiem jednoznaczny trend, jeśli chodzi o krótki termin, krótki horyzont czasowy. W piątek notowano poziomy rzędu 1,1150 (a w czwartek jeszcze niższe), w poniedziałek kurs wybijał ponad 1,13, a teraz mamy 1,1180 – 1,12.
Po dniu wypełnionym przez PMI
2015-10-05 Raport popołudniowy FMCMMinął dzień: PMI dla usług w Niemczech wyniósł 54,1 pkt, prognozowano 54,3 pkt. Wynik dla całego Eurolandu to 53,3 pkt - przy założeniu 56 pkt. Indeks Sentix za październik wyniósł 11,7 pkt, czyli prawie wpisał się w przewidywania (11,6 pkt). Sprzedaż detaliczna w Strefie w sierpniu nie wzrosła m/m, ale r/r wzrosła o 2,3 proc. To dobry wynik, zresztą podwyższono też lipcowy - z 2,7 proc. do 3 proc.
Tydzień z bankami centralnymi
2015-10-05 Rynki o porankuInwestorzy na azjatyckich giełdach podążyli za dobrymi nastrojami na amerykańskiej giełdzie, które panowały pod koniec ubiegłego tygodnia. Znaczne rozczarowanie danymi z amerykańskiego rynku pracy, spowodowało przesunięcie w czasie oczekiwań rynkowych dotyczących terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, ...
Nie ma jednej odpowiedzi
2015-10-05 Komentarz poranny TMS BrokersWrześniowy raport z rynku pracy USA był rozczarowaniem na całej linii, jednak rynek dość szybko otrząsnął się w szoku i postarał się wyciągnąć strzępy optymizmu. NFP był dość słaby, by odsunąć dalej podwyżki Fed, ale nie na tyle rozczarowujący, by utracić wiarę w siłę ożywienia gospodarki.
We wrześniu w sektorze pozarolniczym przybyło 142 tys. miejsc pracy przy prognozie 200 tys.
We wrześniu w sektorze pozarolniczym przybyło 142 tys. miejsc pracy przy prognozie 200 tys.
Dane z USA pod lupą
2015-10-05 Komentarz walutowy XTBW poniedziałkowy poranek azjatyccy inwestorzy najchętniej kupowali waluty Oceanii, co pokryło się pozytywnym sentymentem na giełdowych parkietach i można interpretować jako lekko podwyższony apetyty na ryzyko. Najmocniej tracą natomiast japoński jen i amerykański dolar. W przypadku tego drugiego można to interpretować jako wciąż efekt słabego odczytu danych o zatrudnieniu w USA.
Niepokojące sygnały z USA. Oddalą podwyżką poza 2015 r.?
2015-10-05 Poranny Szkic walutowy AFSPerspektywy dla rynków wschodzących w krótkim terminie uległy poprawie wobec oddalenia wizji podwyżki stóp procentowych w USA po słabym odczycie danych z rynku pracy. W dłuższym horyzoncie istotne jest czy spadek tempa kreacji nowych etatów nie przekształci się w trwale wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych.
Stabilny start tygodnia na PLN, inwestorzy analizują dane dot. NFP
2015-10-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań złotego po piątkowej podwyższonej zmienności związanej z publikacją danych dot. NFP. Rynek wycenia PLN następująco: 4,2495 PLN za euro, 3,7789 PLN wobec dolara amerykańskiego, 5,7478 PLN względem funta szterlinga oraz 3,8934 PLN w relacji do franka szwajcarskiego.
Na początek znów PMI
2015-10-05 Raport poranny FMCMDo usług! A właściwie – dla usług. Chodzi o PMI dla usług, bo taki wskaźnik dziś poznamy w różnych odsłonach lokalnych. Będzie więc on opublikowany m.in. dla Francji (9:50), Niemiec (9:55) i Strefy Euro (o 10:00), a także dla Wielkiej Brytanii.
Kto przekona Fischera?
2015-10-02 Komentarz ekonomiczny Saxo BankInwestorzy będę mieli pełne ręce roboty tuż przed weekendem. Pracowitą końcówkę tygodnia zafundowała rynkom Ameryka: o 14.30 pojawi się hit dnia, czyli wskaźnik zatrudnienia w sektorze pozarolniczym we wrześniu - non-farm payrolls (NFP). Inwestorzy czekali na niego już od września, czyli od ostatniego posiedzenia Fed.
Przed payrollami najciekawiej w Australii oraz Japonii
2015-10-02 Komentarz walutowy XTBDzisiaj rynek oczekuje przede wszystkim danych dotyczących zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych, będzie to ostatnia publikacja tego typu przed październikowym posiedzeniem Fed, w nocy poznaliśmy także ważne dane z Australii oraz Japonii.
Pod lupą rynek pracy w USA
2015-10-02 Poranny Szkic walutowy AFSChoć może się to wydawać pewnego rodzaju paradoksem, bowiem powszechnie przyjmuje się, że zacieśnienie polityki pieniężnej to negatywny sygnał dla rynków, wszyscy gracze liczący na uspokojenie sytuacji powinni kibicować dobrym wynikom amerykańskiej gospodarki, która podwyżkę stóp przybliży.
Dzień z rynkiem pracy USA
2015-10-02 Rynki o porankuPodczas dzisiejszej sesji uwaga inwestorów będzie skupiona oczywiście na danych z rynku pracy Stanów Zjednoczonych, które poznamy o godzinie 14:30. W ostatnich latach jest to tradycyjnie najważniejszy odczyt w globalnym kalendarium makroekonomiczny, a obecnie ma podwójne znaczenie ze względu na zbliżające się podwyżki stóp procentowych.
PLN nie reaguje na indeks PMI, inwestorzy czekają na NFP
2015-10-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie stabilizacji na złotym, który wyhamował trend deprecjacyjny. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2452 PLN za euro, 3,8008 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8832 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,7522 PLN w relacji do funta szterlinga.
Piątek, czyli payrollsy
2015-10-02 Raport poranny FMCMW którą stronę podąży główna para walutowa, czyli eurodolar? W dłuższym horyzoncie czasowym obstawiamy, że będzie to raczej kierunek południowy, a to w imię przybliżającej się wizji wyższych stóp procentowych w USA (a tak czy inaczej – przybliża się ona, nawet gdyby nie miał to być grudzień, tylko dopiero początek roku 2016).
Powrót do ryzykownych aktywów
2015-10-01 Komentarz walutowy XTBDzisiaj w Chinach rozpoczął się złoty tydzień, więc najważniejsze indeksy giełdowe pozostaną zamknięte do przyszłego czwartku. Taka sytuacja może sprzyjać odreagowaniu na indeksach giełdowych oraz walutom ze szczególną ekspozycją na Chiny, na przykład dolarowi australijskiemu.
Dzień z indeksami PMI
2015-10-01 Rynki o porankuW dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym dominują odczyty indeksów PMI z największych europejskich gospodarek, jednak początkowo skupmy się na wydarzeniach z sesji azjatyckiej. Tam również poznaliśmy wyniki indeksu PMI, tym razem dla chińskiego przemysłu, które po raz pierwszy od maja tego roku pozytywnie zaskoczyły.
Deflacja w Polsce do końca roku
2015-10-01 Poranny Szkic walutowy AFSNawrót deflacji w strefie euro wzmaga oczekiwania na rozszerzenie programu skupu obligacji w Europie utrzymując presję na osłabienie walutę. Z kolei pogłębienie spadku cen w Polsce oraz kolejny słaby odczyt indeksu PMI dla przemysłu są negatywnymi czynnikami dla złotego.
Świeży start
2015-10-01 Komentarz poranny TMS BrokersNowy kwartał to nowe możliwości i tak mogą myśleć zarządzający portfelami akcyjnymi, biorąc pod uwagę wynik za trzeci kwartał. Dziś zauważalne jest podtrzymanie wczorajszego apetytu na ryzyko zarówno na rynku akcji, jak i FX. Niezłe dane z Japonii i Chin pomagają.
PLN nieco słabszy, indeksy PMI w kalendarzu
2015-10-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kwotowań złotego po wczorajszym wyraźnym spadku. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,2417 PLN za euro, 3,8054 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8979 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,7571 PLN w relacji do funta szterlinga.
PMI na talerzu
2015-10-01 Raport poranny FMCMDane już nadchodzą: Wskaźniki PMI, powstające w oparciu o ankiety przeprowadzane wśród menedżerów dużych firm, zawsze przyciągają uwagę – przynajmniej, jeśli dotyczą państw istotnych dla światowej gospodarki. Od dłuższego czasu oczy graczy giełdowych i forexowych nierzadko zwrócone są na Chiny. Otóż dziś nad ranem napłynęły tamtejsze PMI.