Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Złoty czuje oddech EBC
2015-11-24 Komentarz walutowy XTBPoczątek tygodnia przynosi może nie szturm, ale jednak końcowy atak na długo wyczekiwaną barierę 4 złotych za dolara. Notowania polskiej waluty są względnie stabilne wobec euro, ale że euro jest wyjątkowo słabe, złoty traci do innych walut. Na razie na poprawę się nie zanosi.
Yellen broni polityki niskich stóp. USD/PLN najwyżej o 11 lat.
2015-11-24 Poranny Szkic walutowy AFSNarasta presja na podwyższenie stóp procentowych w USA. Yellen musi bronić polityki Fed przed atakami zbyt długiego utrzymywania niskiego oprocentowania. Grudniowa podwyżka rozpocznie cały cykl monetarnego zacieśniania ze wzrostem stóp o 25 pb. co ok. 4 miesiące.
USD/PLN powyżej 4,00 PLN
2015-11-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację lekkiego osłabienia złotego, w tym utrzymanie USD/PLN w okolicach 4,00 PLN. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,2524 PLN za euro, 3,9550 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9200 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 6,0549 PLN w relacji do funta szterlinga.
Waluty w świetle danych niemieckich i amerykańskich
2015-11-24 Raport poranny FMCMProgram na dziś: W nocy pojawił się PMI dla przemysłu Japonii (wynik: 52,8 pkt przy prognozie 52,1 pkt, odczyt był oczywiście wstępny), ale dla EUR/USD ważniejsze będą dane z Niemiec i USA. Te pierwsze pojawią się dwukrotnie, bo o 8:00 poznamy dynamikę PKB za III kwartał (prognozy 0,3 proc. k/k i 1,8 proc. r/r), a o 10:00 – indeks instytutu Ifo.
Czwórka już jest
2015-11-23 Raport popołudniowy FMCMNiebezpieczna szóstka: Dla kogo niebezpieczna – dla tego niebezpieczna. Istotnie, jeśli ktoś liczy na droższe euro i życzy sobie słabszego dolara, to zdecydowanie nie był to jego dzień. Dosłownie minimalne odległości dzielą nas od przebicia zgoła symbolicznej linii 1,06.
Dolar silny mimo słabszych odczytów makro
2015-11-23 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutSzacunki dotyczące indeksu PMI dla przemysłu w listopadzie okazały się słabsze od szacunków na poziomie 53,9 pkt. (odczyt wskazał na 52,6 pkt.), a dane nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym pokazały jej głębszy spadek w październiku (o 3,4 proc. m/m do 5,36 mln).
Pogrom na GPW
2015-11-23 Rynki po południuPoczątek tygodnia rozpoczyna się na GPW od mocnego akcentu, ale niestety w negatywnym kontekście. Po godzinie 16:15 wszystkie główne indeksy naszego parkietu wyraźnie traciły – WIG20 był przeceniany o 2,49%; WIG o 2,35%; a tylko nieco lepiej wyglądały spółki małe i średnie zgrupowane w indeksach mWIG40 i sWIG80, które traciły w okolicy 1,5%.
Warszawa liderem spadków
2015-11-23 Komentarz giełdowy XTBSpadki dominują dziś na wszystkich globalnych indeksach, jednak niechlubną pałeczkę pierwszeństwa zdecydowanie przejął dziś WIG. Spadki na Warszawskim parkiecie wynikają z kilku czynników, które już od jakiegoś czasu determinują spadki. Największym przegranym jest zdecydowanie KGHM, którego spadek wynika w głównej części z ogromnych spadków cen miedzi.
Dolarowi sprzyjają sygnały z FED
2015-11-23 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutZdaniem Williama Dudley’a z nowojorskiego oddziału FED, który przemawiał w piątek wieczorem Rezerwa Federalna powinna być „wkrótce” gotowa na podwyżkę stóp procentowych, gdyż rosną oczekiwania jej członków, co do odbicia inflacji, oraz trwałej stabilizacji na rynku pracy.
Draghi chce luzować
2015-11-23 Poranny komentarz walutowyW poniedziałek wciąż odbijają się echa piątkowego przemówienia Mario Draghiego, prezydenta Europejskiego Banku Centralnego, który po raz kolejny zasygnalizował, że jest gotów podjąć wszelkie działania, aby pobudzić inflację w strefie euro. Dzisiaj w centrum uwagi rynku znajdują się dane z Europy i ze Stanów Zjednoczonych dotyczące nastrojów w przemyśle i usługach.
Wyprzedaż surowców kontynuowana od początku tygodnia
2015-11-23 Rynki o porankuAzjatycka sesja zbliża się do końca w mieszanych nastrojach – indeksy Shanghai Composite oraz Hang Seng tracą odpowiednio 0,56% oraz 0,39%, natomiast znacznie lepsze nastroje panują na najbardziej oddalonych na nas giełdach.
Stabilny początek tygodnia na PLN
2015-11-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym nie przynosi znaczących zmian na wycenie złotego, który stabilizuje się wobec zagranicznych dewiz. W dalszym ciągu jednak możemy mówić o relatywnie wysokich poziomach kursu GBP/PLN czy USD/PLN. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2369 PLN za euro, 3,9894 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9106 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 6,0470 PLN w relacji do funta szterlinga.
Dolar wraca do łask (i fundamentów)
2015-11-23 Komentarz poranny TMS BrokersUSD otrząsnął się z negatywnego wpływu redukcji pozycji i ponownie zyskuje na wartości wobec pozostałych walut G10. Oczekiwania względem jastrzębiość Fed nie mogły być ignorowane dłużej, szczególnie w kontraście do polityki ECB. Dziś w nocy EUR/USD zszedł w okolice 1,06, czyli do najniższego poziomu od kwietnia tego roku.
Spokojny początek tygodnia. Lepsze perspektywy EM?
2015-11-23 Poranny Szkic walutowy AFSWydarzeniem dnia są dziś publikacje indeksów PMI dla Europy. Ważna przesłanka przed przyszłotygodniową decyzją w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Jak dotąd rynek w pełni wycenia obniżkę stopy depozytowej, co w naszej ocenie nie jest scenariuszem tak pewnym, jak się oczekuje.
Tydzień zaczynają odczyty PMI
2015-11-23 Raport poranny FMCMCo w tym tygodniu? Sporo już zostało na rynku określone, to fakt. Rezerwa Federalna, jak się wydaje, chce w grudniu rozpocząć (pierwszą od lat podwyżką stóp procentowych) proces zacieśniania polityki pieniężnej w USA, a nawet, jeśli nie chce, to musi to zrobić – z uwagi na wcześniejsze zapowiedzi i dane makro, które pasują (generalnie) do takiego scenariusza.
Koniec tygodnia w dobrych nastrojach
2015-11-20 Rynki o porankuOstatnia sesja tego tygodnia nie powinna już przynieść większych zmian zarówno na rynku walutowym, jak i akcyjnym. Główne światowe indeksy powinny zakończyć tydzień na wysokich poziomach. Poniedziałkowa wyprzedaż związana z piątkowym aktem terroru okazała się bardzo krótkotrwała, a z perspektywy czasu wiemy, że poniedziałkowe otwarcie było najlepszym momentem do zakupu akcji.
Testowanie cierpliwości dolara
2015-11-20 Komentarz poranny TMS BrokersRedukcja długich pozycji w USD zaliczyła drugą falę w czwartkowe popołudnie i choć dziś rano widać nieśmiałe próby odwrotu, na razie nie da się wykluczyć, że koniec tygodnia może być bolesny na amerykańskiej waluty. Nawet jeśli do końca roku to USD będzie zwycięzcą.
Oczekiwania nie obniżkę stóp EBC przesadzone?
2015-11-20 Poranny Szkic Walutowy AFSByć może dzisiejsze poranne wystąpienie M. Draghiego na Kongresie Bankowym we Frankfurcie rzuci więcej światła w kwestii tego, co Włoch zamierza zaproponować na posiedzeniu EBC 3 grudnia. Rynek w pełni dyskontuje obniżkę stopy depozytowej. W naszej ocenie nie ma odpowiednich warunków, by wykonać taki ruch. Fed nie jest już niechętny podnosić stopy w USA, a euro zostało od ostatniego spotkania mocno przecenione. Zaskoczenie może sprowokować silniejszą korektę na EUR/USD.
PLN ustabilizował się wobec USD oraz GBP
2015-11-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego, który ustabilizował się wobec większości dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2498 PLN za euro, 3,9668 PLN wobec dolara amerykańskiego, 6,0576 PLN względem funta szterlinga oraz 3,9134 PLN w relacji do franka szwajcarskiego.
Tylko dolar może zagrozić dolarowi
2015-11-17 Komentarz poranny TMS BrokersDolar rozpoczął tydzień od mocnego uderzenia: i wczoraj i na dzisiejszej sesji azjatyckiej zyskuje do pozostałych walut G-10. Najsłabszy jest dolar nowozelandzki, najmniej traci dzięki odbijającej ropie dolar kanadyjski. Siła dolara idzie w parze ze wzrostem rentowności długu USA, któremu sprzyja zakładana przez nas podwyżka stóp w grudniu.