Rzeź byków na dzień dobry

Rzeź byków na dzień dobry
Komentarz giełdowy
Data dodania: 2016-02-08 (20:27)

Nadzieja na wzrosty była głównym tematem podczas porannych zapowiedzi sesji. Wyprzedanie rynku, lepsze od oczekiwań dane dotyczące rezerw walutowych Chin (choć nadal rekordowo słabe) oraz tygodniowa przerwa od handlu w Państwie Środka, skąd od początku roku dociera na rynki większość negatywnych informacji.

Wszystkie te czynniki miały zaowocować długo wyczekiwanym odbiciem. Po raz kolejny okazało się jednak, iż nadzieja nie jest tym, czym należy się kierować w inwestowaniu. Akcje na światowych parkietach tracą od momentu rozpoczęcia handlu, a indeksy notują kolejne minima.

Dane dotyczące wielkości chińskich rezerw walutowych wzbudzały ogromne zainteresowanie ze względu na rekordowo wysoki odpływ kapitału jaki ma miejsce w Państwie Środka w obliczu ostatnich obaw dotyczących spowolnienia w drugiej, największej na świecie gospodarce. Grudniowe dane dotyczące wielkości rezerw pokazały rekordowy spadek wysokości 108 mld USD. Rynek spodziewał się kolejnego rekordu i spadku rezerw w styczniu o kolejne 118 mld USD. Ostatecznie, prognozy okazały się przesadzone, a spadek wyniósł „jedynie” 99.5 mld USD. Początkowy optymizm z jakim rynki przyjęły odczyt został szybko zastąpiony przez zdroworozsądkowe myślenie. Rezerwy walutowe Chin nadal topnieją w rekordowym tempie co oznacza, iż odpływ kapitału z tamtejszego rynku wciąż nie został zahamowany.

W obliczu braku ważniejszych odczytów makroekonomicznych, spadki zapoczątkowane tuż po rozpoczęciu notowań nie miały pretekstu do odbicia, przeradzając się w panikę. Niemiecki DAX zakończył dziś swój marsz na południe wyznaczając nowe minima docierając do poziomów 8970 punktów, które ostatnio widziane były w październiku 2014 roku. O godzinie 17, DAX traci 2.99%. Spadki są obecne również na pozostałych europejskich giełdach. CAC40 traci 3.02%, FTSE 100 2.54%, a Euro Stoxx 50 2.95%. Spadki nie ominęły polskiej giełdy. Spadki są jednak relatywnie łagodne, a WIG20 zakończył dziś dzień 1.08% na plusie nie przekreślając swoich szans na dłuższe odbicie od osiągniętych w styczniu minimów.

Fatalne nastroje na giełdach nie ulegają zmianie po rozpoczęciu handlu w Stanach Zjednoczonych. S&P500 po nieco ponad godzinie handlu traci już 1.9% i znajduje się coraz bliżej styczniowych dołków w okolicach granicy 1800 punktów. W perspektywie całego tygodnia, niezwykle ważne będą środowe oraz czwartkowe wystąpienia szefowej FED, Janet Yellen. Z całą pewnością, obecna sytuacja rynkowa zmusi ją do bardziej gołębiego wystąpienia w porównaniu do grudniowej argumentacji pozwalającej na pierwszą od lat podwyżkę stóp procentowych.

Źródło: Michał Papuga, dział analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.