Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Tydzień zdominowany przez Chiny
2016-01-08 Komentarz giełdowy DM BOŚPierwszy tydzień nowego roku zaczął się od dynamicznej przeceny akcji na wielu rynkach, których wyzwolicielem stały się spadki cen akcji na giełdzie chińskiej. W efekcie, w trakcie każdej sesji rynki rozwinięte spoglądały w stronę Szanghaju i reagowały adekwatnie do zachowania tamtejszej giełdy.
Dziś przyszły amerykańskie dane
2016-01-08 Raport tygodniowy FMCMPiątek – jaka sytuacja? Amerykańskie dane pojawiły się oczywiście nie tylko dziś, ale też i w minionych dniach – ale to właśnie piątkowe popołudnie przyniosło ze sobą payrollsy, czyli publikacje z rynku pracy. Bezrobocie za grudzień wyniosło 5 proc., więc nie wzrosło.
Rynek pracy w USA silny, ale niewystarczająco
2016-01-08 Komentarz tygodniowy TMS BrokersNiewystarczająco, aby zagłuszyć obawy o powrót koszmarów, które targały globalnym rynkiem finansowym od początku tego tygodnia. Gospodarka USA miała się dobrze na koniec czwartego kwartału, generując sporą ilość nowych miejsc pracy.
Chwila oddechu dla rynków
2016-01-08 Rynki o porankuOstatni dzień handlu w tym tygodniu to względny spokój na rynkach, spowodowany tym co dzisiaj działo się w Chinach. Po pierwsze indeks Shanghai Composite urósł o prawie 2%, co po rekordowych spadkach w tym tygodniu nieco uspokoiło inwestorów.
Strach pod presją fundamentów
2016-01-08 Komentarz poranny TMS BrokersPanika i chaos na giełdzie w Szanghaju zdominowały pierwsze sesje 2016 roku. Pierwszy od dłuższego czasu wyższy fixing USD/CNY dał impuls do wytchnienia i korekty. Dzisiejsze notowania są lustrzanym odbiciem tych z poprzednich sesji: przewodzą waluty ryzykowne, tracą defensywne.
Stabilizacja sytuacji wraz z zaskoczeniem z Chin
2016-01-08 Komentarz walutowy XTBMijający tydzień był jednym z najgorszych początków roków w ostatnich latach. Po raz kolejny mieliśmy do czynienia z obawami o wzrost gospodarczy w Chinach, a dodatkowo mieliśmy mocną przecenę na rynku ropy naftowej, co również dolało oliwę do ognia.
Próba korekty osłabienia złotego, inwestorzy patrzą na Azję
2016-01-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań PLN po wczorajszej próbie odreagowania. Relatywnie udana sesja w Azji powoduje, iż możemy oczekiwać lepszych nastrojów również podczas obrotu w Europie.
Kolejny odcinek, a w nim payrollsy
2016-01-08 Raport poranny FMCMMały, chiński plus: Gdy piszemy te słowa, indeks Shanghai Composite (na który od kilku dni zwrócone są oczy całego giełdowo-forexowego świata) jest na lekkim plusie (ok. +1,6 proc.), rezydując przy 3174,5 pkt. Zawsze to jakieś pocieszenie, ale przecież bardzo skromne, biorąc pod uwagę skalę spadków z wcześniejszych dni.
Niedźwiedzi początek roku
2016-01-07 Komentarz giełdowy XTBRok 2016 rozpoczął się od mocnego trzęsienia ziemi i od tego czasu napięcie na rynkach finansowych cały czas rośnie. Nastroje dzisiejszego dnia zostały zdominowane przez decyzję Ludowego Banku Chin, który obniżył kurs juana do dolara o 0.5%.
Chiny jeszcze ciążą rynkom
2016-01-07 Rynki po południuPodobnie jak w sierpniu 2015 tak i teraz chiński „kryzys” przekłada się na zdecydowane cofnięcie na globalnych rynkach akcji oraz na spadek oczekiwań odnośnie tempa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a to z kolei wpływa m.in. na spadek indeksu dolara.
EUR/USD po południu – czekamy już na jutrzejsze dane
2016-01-07 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe dane Departamentu Pracy dopiero przed nami – to jutro o godz. 14:30. Niemniej od tego odczytu może zależeć wiele. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych (CME FedWatch) już spadło poniżej 50 proc. (wynosi 49 proc.), co teoretycznie otwiera pole do spekulacji nt. możliwości głębszej korekty dolara, gdyby dane makro okazały się słabe.
Wschodnie wstrząsy nadal aktualne
2016-01-07 Raport popołudniowy FMCMMinorowy klimat: Eurodolar poszedł dziś w górę, zwłaszcza w porównaniu z wczorajszymi minimami. Mamy teraz 1,0870 – ale gdzie te czasy, chciałoby się westchnąć, gdy wyższy eurodolar oznaczał wzrost chęci ryzykowania na rynkach i dobre nastroje. Tak można było interpretować tego rodzaju ruchy 2 – 3 lata temu, dziś realia są inne.
Scenariusz zakładający opóźnienie kolejnej podwyżki stóp w USA
2016-01-07 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: Opublikowany wczoraj raport ADP okazał się lepszy od oczekiwań – według szacunków tej prywatnej firmy gospodarka wygenerowała w grudniu 257 tys. nowych etatów wobec oczekiwań na poziomie 190 tys. Z kolei indeks ISM dla usług spadł w grudniu do 55,3 pkt. wobec oczekiwanego niewielkiego odbicia do 56 pkt. z 55,9 pkt.
Chińczycy uderzają w waluty Azji i Antypodów
2016-01-07 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutChiny: Ludowy Bank Chin ustalił oficjalny kurs juana wobec dolara (USDCNY) na poziomie 0,5 proc. niższym niż wczoraj (6,5646 wobec 6.5314), co było największym spadkiem notowań chińskiej waluty od pamiętnego osłabienia z sierpnia b.r. Z kolei handel akcjami na giełdzie w Szanghaju został ponownie zawieszony (ostatnio miało to miejsce w poniedziałek) już po 30 minutach handlu, kiedy to indeks CSI300 spadł o 7 proc.
Panika na wschodzie nie ustępuje
2016-01-07 Komentarz walutowyWczorajszy dzień, w Polsce był dniem wolnym od handlu ze względu na przypadające święto, jednak inwestorzy zagraniczni kontynuowali handel. W porównaniu do początku tygodnia rynek zachowywał się dużo spokojniej. Mimo to, na rynkach wciąż panował negatywny sentyment w związku z niepewną sytuacją gospodarczą w Chinach.
Dramatyczny początek roku
2016-01-07 Rynki o porankuPoniedziałkowa sesja w Szanghaju nie była jednak chwilową paniką, po dwudniowej stabilizacji tamtejsza giełda ponownie osiągnęła dolny limit spadków i ponownie została zamknięta jeszcze w trakcie sesji. Dla przypomnienia – dzienny limit spadków na parkiecie w Szanghaju wynosi od grudnia ubiegłego roku 7%.
Lato w środku zimy
2016-01-07 Komentarz poranny TMS BrokersNajgorsze rynkowe demony z miesięcy letnich poprzedniego roku powracają na początku roku. Niepodzielnie i całkowicie dominuje awersja do ryzyka. Indeksy mocno spadają, a kontrakty futures na S&P500 notują silne zniżki na sesji azjatyckiej. Ropa szuka nowego dna - i nie znajduje go powyżej 33 USD za baryłkę.
Złoty w defensywie, frank i dolar znów powyżej 4,00 PLN
2016-01-07 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi dalszy spadek wyceny krajowej waluty, która od początku tygodnia osłabiła się ok. 8-gr. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,0128 PLN za franka szwajcarskiego, 4,0227 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3517 PLN w relacji do euro oraz 5,8847 PLN względem funta szterlinga.
Chiński dramat tragiczny dla złotego
2016-01-07 Raport poranny FMCMGłówna para: Eurodolar wrócił ponad 1,08 – pytanie, na jak długo? W każdym razie był już chwilami dużo niżej, ocierając się nawet o okolicę 1,0710. W obecnych czasach, kiedy dla rynków punktem odniesienia jest oczekiwanie na dalsze zacieśnianie polityki przez Fed, ...
Chiny interweniują, czy to kolejny powód do obaw
2016-01-06 Komentarz gieldowy XTBDzisiejszy dzień na światowych parkietach przebiegał bez większych zmian, choć zdecydowanie w oczy rzucają się wzrosty na europejskich indeksach. Może to być wywołane dwoma czynnikami. Po pierwsze oczekiwaniami, co do ewentualnego luzowania ze strony EBC oraz interwencją na rynku w Chinach.