Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Złoty mozolnie odrabia straty
2016-01-19 Rynki po południuNa rynku finansowym utracić wartość można w bardzo krótkim okresie, natomiast odrabianie strat może trwać bardzo długo. Mniej więcej z taką sytuacją mamy do czynienia na rynku złotego, który po raz kolejny odrabia straty po piątkowej decyzji agencji Standard & Poor’s. Do poziomów sprzed obniżenia ratingu brakuje sporo, ale ważne, że złoty szybko otrząsnął się po jednorazowym ciosie.
Gospodarka ponownie cierpi przez politykę
2016-01-19 Komentarz walutowy HFT BrokersPoczątek nowego roku to okres pełen zamieszania dla Polski. Wydarzenia związane zarówno z polityką wewnętrzną jak i międzynarodową, dodatkowo niekorzystna sytuacja związana z obniżeniem ratingu Polski z poziomu A- do BBB+ przez agencję Standard & Poor’s.
Euro już pozycjonuje się pod Draghiego
2016-01-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutEurostrefa: Ostateczna inflacja w Niemczech za grudzień była zgodna z pierwszymi szacunkami (0,0 proc. m/m i 0,2 proc. r/r dla HICP), a indeks nastrojów wśród analityków ZEW spadł w styczniu mniej, niż się obawiano (10,2 pkt. wobec 16,1 pkt. w grudniu i szacowanych 8,2 pkt.). Subindeks bieżącej kondycji odbił do 59,7 pkt. z 55,0 pkt. przed miesiącem.
Złoty nie ma siły na odrabianie strat
2016-01-19 Komentarz walutowyWczorajszy dzień na rynkach upłynął pod znakiem obniżonej zmienności oraz spokojnych sesjach w Europie. Świat z niepokojem oczekiwał na dane dotyczące chińskiego wzrostu gospodarczego, przez co trudno było o zwiększenie apetytu na ryzyko wśród inwestorów.
OPEC: w tym roku rozpocznie się równoważenie rynku ropy
2016-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚPodczas poniedziałkowej sesji na rynku ropy naftowej szeroko komentowane było przede wszystkim zniesienie sankcji na Iran i związane z tym plany tego kraju dotyczące zwiększenia produkcji i eksportu ropy naftowej. Tymczasem w międzyczasie OPEC opublikował raport, w którym przedstawił swoje oczekiwania dotyczące sytuacji na rynku ropy naftowej w 2016 r.
Spróbujmy odbić jeszcze raz
2016-01-19 Komentarz poranny TMS BrokersPo cichym poniedziałku rynki wracają do pełnej aktywności z przewagą apetytu na ryzyko. Dane o aktywności gospodarczej Chin nie dostarczyły powodów do niepokoju, co inwestorzy wykorzystują jako pretekst do szukania odbicia wśród aktywów ryzykownych. Lepsze nastroje zewnętrzne pomagają też złotemu.
Lekkie odreagowanie na PLN, dług w dół
2016-01-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi lekki wzrost wyceny PLN po wczorajszym wyhamowaniu spadków. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4561 PLN za euro, 4,0958 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0655 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8420 PLN w relacji do funta szterlinga.
Prosto z Pekinu i Szanghaju
2016-01-19 Raport poranny FMCMWieści nadeszły: Znamy już długo oczekiwane dane makro z Chin, które pojawiły się o trzeciej nad ranem naszego czasu. Dynamika PKB za IV kwartał roku 2015 to +1,6 proc. k/k oraz +6,8 proc. r/r, co od podawanych prognoz różni się tym, że zakładały one +1,7 proc. w relacji kwartalnej.
Reperkusje wiadomej sprawy
2016-01-18 Raport popołudniowy FMCMNa głównej parze spokojnie: W Polsce żyjemy oczywistymi kwestiami, o których za kilka akapitów powiemy więcej – natomiast trudno sądzić, by rating Polski wstrząsnął rynkami światowymi. Na początku dnia giełdy zachodnie szły nieco w górę, niemniej finalnie widzimy, że np. CAC40 czy DAX znalazły się na minusie, zaś indeks szanghajski zakończył sesję powyżej zera.
Złoty odrabia straty, GPW wręcz przeciwnie
2016-01-18 Rynki po południuTematem numer jeden podczas dzisiejszej sesji pozostaje nieoczekiwana piątkowa decyzja agencji Standard & Poor’s o obniżeniu ratingu i perspektywy dla polskiego długu. Złoty tuż po decyzji został potężnie przeceniony w czym wydatnie pomogła niska płynność, która jest charakterystyczna dla piątkowego wieczoru.
Złoty najsłabszy od lat
2016-01-18 Komentarz walutowyTak nerwowej końcówki tygodnia nie spodziewał się nikt. Poprzedni tydzień po raz kolejny upłynął pod znakiem obaw o chińską gospodarkę, jednak niespodziewanie to dane ze Stanów Zjednoczonych okazały się przyczyną dużych spadków na światowych giełdach.
Oddalają się szanse na marcową podwyżkę stóp przez FED
2016-01-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: Według wyliczeń modelu GDPNow publikowanego na „bieżąco” przez regionalny oddział FED w Atlancie szacunki wzrostu PKB w czwartym kwartale 2015 r. spadły do 0,6 proc. z 0,8 proc. To pochodna słabych odczytów makro w piątek – sprzedaż detaliczna z wyłączeniem samochodów nieoczekiwanie spadła o 0,1 proc. m/m wobec szacowanego wzrostu o 0,2 proc. m/m, ...
Zniesienie sankcji na eksport ropy naftowej z Iranu
2016-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: W sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oświadczyła, że Iran wywiązał się z obietnic dotyczących ograniczenia swojego programu atomowego, do których zobowiązał się w lipcu ubiegłego roku w porozumieniu z sześcioma światowymi mocarstwami (Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania, Francja).
Obniżenie ratingu i rekordowa wyprzedaż złotego
2016-01-18 Rynki o porankuTrzeci tydzień handlu w nowym roku rozpoczyna się od rekordowej słabości polskiego złotego, której początek obserwowaliśmy już w piątek, kiedy agencja S&P zdecydowała się na niespodziewaną przez rynek decyzję.
Obniżka wyklucza obniżkę
2016-01-18 Komentarz poranny TMS BrokersW piątek 15 stycznia agencja Standard & Poor’s niespodziewanie obniżyła rating Polski z A minus do BBB plus, nadając mu perspektywę negatywną. W uzasadnieniu S&P podaje osłabienie niezależności i skuteczności kluczowych instytucji. Decyzja była zaskoczeniem, gdyż rynek wyceniał jedynie podwyższone ryzyko obniżenia perspektywy z pozytywnej do neutralnej.
Zaskakująca decyzja agencji S&P uderza w złotego (PLN)
2016-01-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kwotowań złotego, po piątkowym wyraźnym spadku po decyzji agencji S&P. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,4847 PLN za euro, 4,1141 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0900 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8455 PLN w relacji do funta szterlinga.
O ratingu w 7 punktach – czy te literki mają znaczenie
2016-01-18 Komentarz walutowyW piątek wieczorem agencja Standard&Poor’s obniżyła rating Polski z A- do BBB+, wywołując szokową reakcję na rynku złotego. Uzasadnienie spotkało się z niezrozumieniem ze strony rządu, pojawiło się też sporo głosów przypominających liczne wpadki agencji, które nie potrafiły ostrzec inwestorów przed kryzysem w USA w 2008 roku, ani przed – de facto – bankructwem Grecji.
Tydzień zmienności i niepewności
2016-01-15 Komentarz giełdowy DM BOŚPo trudnym, pierwszym tygodniu roku, w którym indeks WIG20 stracił 7,2 procent, zakończony tydzień był próbą odreagowania wcześniejszej słabości. Mocna zwyżka na sesji wtorkowej i otwarcie luką w górę na sesji środowej spowodowały, iż słaba sesja piątkowa nie odebrała rynkowi wcześniejszego zysku, ale też nie pozostawiła wątpliwości, co do elementów, które kształtują dziś nastroje i wyceny w Warszawie.
Tydzień na głównej parze – kontynuacja konsolidacji
2016-01-15 Raport tygodniowy FMCMPółtora miesiąca: Jak dobrze pamiętamy, 3 grudnia eurodolar – za sprawą słów Mario Draghiego – wywindował się w szybkim tempie z okolic 1,06 do poziomów wyższych niż 1,08. W zasadzie od tego czasu wykres porusza się w pasie 1,08 – 1,10, jakkolwiek jeśli chcielibyśmy być precyzyjni, to w grudniu momentami notowania sięgały 1,1060, zaś u progu tego roku spadały do 1,0715.
Rynki na rozdrożu
2016-01-15 Komentarz giełdowyPatrząc na dzisiejsze notowania indeksów giełdowych na całym świecie widać, że pesymizm na dobre zagościł wśród inwestorów. Na minusie zamknęły się azjatyckie parkiety. Również nic dobrego nie można powiedzieć o notowaniach akcji na rynkach w Europie, a po rozczarowujących danych z amerykańskiej gospodarki, Wall Street otworzyło się z ponad 2-procentową stratą.