5 sposobów wymiany walut

5 sposobów wymiany walut
Poradnik konsumenta
Data dodania: 2024-03-19 (11:15)

Obecnie poza bankiem i kantorem masz do dyspozycji jeszcze inne możliwości, żeby wymieniać pieniądze. Dlatego teraz przedstawimy Ci 5 sposobów wymiany walut, które warto sprawdzić, kiedy potrzebujesz obcej waluty.

1. Kantor internetowy


Internetowy kantor wymiany walut to nowoczesny sposób, żeby szybko i bez wychodzenia z domu zaopatrzyć się w interesującą Cię walutę. Największymi zaletami wymiany pieniędzy w kantorze online są:


  • • Dostępność 24/7. Nie jesteś ograniczony godzinami otwarcia placówki. Wystarczy dostęp do internetu, żeby wymienić w kantorze waluty o dowolnej porze dnia.

  • • Korzystniejsze kursy wymiany walut niż w innych miejscach. Cena walut w kantorach może się diametralnie różnić, jednak firmy działające online ponoszą niższe koszty. Dzięki czemu Ty zyskujesz na dobrym kursie.

  • • Szybkość przewalutowania. Transakcje wymiany dzieją się błyskawicznie. Nim się obejrzysz, już masz na swoim koncie pieniądze, w zależności od wybranej metody płatności online. Co więcej, przy wymianie walut przez internet masz możliwość płatności kartą. Ten sposób płatności najczęściej nie jest dostępny przy wymianie pieniędzy w tradycyjnych kantorach.

Do wad wymiany walut w kantorach internetowych należy po pierwsze brak możliwości otrzymania gotówki do ręki. Po drugie musisz mieć założone konto walutowe, na które prześlesz przelewem waluty obce. Część kantorów internetowych pozwala przechowywać na swoich platformach wymienione waluty. Jednak nie jest to bezpieczny sposób przechowywania pieniędzy.


2. Kantor stacjonarny


Stacjonarny kantor to pierwsze miejsce dla wielu z nas, żeby wymienić złotówki na inne waluty. W końcu zaletami tradycyjnego procesu wymiany walut to m.in.:


  • • Gotówka do ręki, jeżeli preferujesz mieć fizyczne banknoty podczas podróży zagranicznej.

  • • Możliwość negocjowania kursów walut. Ta opcja nie jest dostępna w przypadku kantorów online. Negocjacje są tym łatwiejsze, im większą ilość pieniędzy wymieniasz.

  • • Wymiana walut jest dostępna na ostatnią chwilę. Kantory stacjonarne często są umiejscowione na dworcach, lotniskach, czy w centrum miasta. To sprawia, że jeżeli zapomnisz przed podróżą o gotówce, to możesz wymienić walutę przed wejściem do pociągu, czy samolotu. Możesz też skorzystać z kantorów za granicą.

Niestety kantory stacjonarne mają kilka istotnych wad. Po pierwsze ograniczają Cię godziny otwarcia placówki. Co oznacza, że kiedy masz wyjazd wcześnie rano lub w nocy, to nie znajdziesz otwartego kantoru. Kolejnym minusem jest niekorzystny kurs sprzedaży walut. Właściciele kantorów do swojej prowizji muszą doliczyć m.in. koszty za wynajem lokalu i media. Co sprawia, że pod tym względem wygrywają kantory internetowe.


3. Konto walutowe i wielowalutowe


Jeżeli jesteś osobą, która woli płatności bezgotówkowe, to przyda Ci się konto walutowe. Możesz na nie wpłacać waluty, które wymieniłeś w kantorze online i bezpiecznie przechowywać swoje środki finansowe w różnych walutach. Tylko uważaj przy wpłatach na konto walutowe. Przewalutowanie transakcji ze złotówek na inną walutę może być drogie. Bank może doliczyć dodatkowe opłaty np. za prowadzenie konta. Dlatego przed założeniem takiego konta bankowego zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji danego banku.


4. Fintechy typu Revolut


Fintechami są nazywane firmy, które nie są bankiem, ale działają w usługach finansowych i płatniczych. Przykładem takiej firmy jest Revolut albo PayPal. Takie firmy pozwalają Ci założyć konto wielowalutowe i jedną kartą płacić w różnych walutach na całym świecie. Co więcej, z ich użyciem możesz liczyć na wymianę walut po kursie międzybankowym i mają niższe opłaty niż banki. Dlatego mogą Ci zaoferować najniższy spread walutowy na rynku.


Korzystanie z fintechów staje się coraz popularniejsze. Nie ma co się dziwić, bo ułatwiają one codzienne płatności. Poza tym możesz zarządzać swoimi pieniędzmi z poziomu aplikacji mobilnej. Jednak korzystanie z nich to nie tylko same zalety. W przypadku problemów nie masz dostępu do stacjonarnego oddziału, czy obsługi w języku polskim. Poza tym fintechy są dużo bardziej narażone na cyberataki.


5. Kantor w banku


Wymiana walut w banku, czy to stacjonarnie, czy online, to jedna z najdroższych możliwości wymiany walut. Banki mają najwyższy spread walutowy. Co prawda kantor bankowy to wygodne rozwiązane, jeżeli wymieniasz pieniądze, żeby spłacić ratę kredytu w innej walucie. Jednak nie jest to opłacalna opcja.


Na co zwrócić uwagę przy wymianie pieniędzy?


Aby dowiedzieć się, gdzie opłaca się wymieniać waluty, to przede wszystkim zwróć uwagę na kursy wymiany i porównuj je w różnych miejscach. Nie tylko pomiędzy kantorami stacjonarnymi, ale sprawdź również kursy walut w kantorach internetowych. Jeżeli ustalisz, gdzie jest najniższy kurs, to zweryfikuj wysokość dodatkowych opłat i prowizji. Poza tym ważne jest również bezpieczeństwo podczas wymiany walut oraz opinie dotychczasowych klientów. W ten sposób znajdziesz nie tylko najkorzystniejsze kursy wymiany walut, ale też godną zaufania firmę.



Źródło: Poradnik konsumenta
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar zaczyna odbijać...

Dolar zaczyna odbijać...

2024-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek i jednocześnie ostatni dzień handlu w kwietniu przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku. Najmocniej tracą Antypody - na AUDUSD mamy realizację zysków po mocnym wzroście z ostatnich dni napędzanym "jastrzębimi" perspektywami wobec RBA. Bezpośrednim pretekstem stały się słabsze dane o sprzedaży detalicznej, która nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,4 proc. m/m. Rynek dostał też mieszane indeksy PMI z Chin, choć w tym wypadku bardziej zdają się liczyć oczekiwania, co do działań stymulacyjnych chińskich władz.
Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

2024-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

2024-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.
Interwencja na jenie?

Interwencja na jenie?

2024-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach kwietnia, na początku nowego tygodnia zdecydowanie najciekawszą kwestią jest potężnie umacniający się jen. Ze względu na to, że nie ma do tego żadnych przesłanek, najbardziej prawdopodobnym powodem jest przeprowadzenie interwencji walutowej. Ministerstwo Finansów Japonii nie komentuje jednak tej sprawy, choć brak wcześniejszej słownej interwencji, czyli skala samego ruchu przemawia za rozpoczęciem sztucznego wsparcia jena.
Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!