Data dodania: 2024-03-19 (11:15)
Obecnie poza bankiem i kantorem masz do dyspozycji jeszcze inne możliwości, żeby wymieniać pieniądze. Dlatego teraz przedstawimy Ci 5 sposobów wymiany walut, które warto sprawdzić, kiedy potrzebujesz obcej waluty.
1. Kantor internetowy
Internetowy kantor wymiany walut to nowoczesny sposób, żeby szybko i bez wychodzenia z domu zaopatrzyć się w interesującą Cię walutę. Największymi zaletami wymiany pieniędzy w kantorze online są:
- • Dostępność 24/7. Nie jesteś ograniczony godzinami otwarcia placówki. Wystarczy dostęp do internetu, żeby wymienić w kantorze waluty o dowolnej porze dnia.
- • Korzystniejsze kursy wymiany walut niż w innych miejscach. Cena walut w kantorach może się diametralnie różnić, jednak firmy działające online ponoszą niższe koszty. Dzięki czemu Ty zyskujesz na dobrym kursie.
- • Szybkość przewalutowania. Transakcje wymiany dzieją się błyskawicznie. Nim się obejrzysz, już masz na swoim koncie pieniądze, w zależności od wybranej metody płatności online. Co więcej, przy wymianie walut przez internet masz możliwość płatności kartą. Ten sposób płatności najczęściej nie jest dostępny przy wymianie pieniędzy w tradycyjnych kantorach.
Do wad wymiany walut w kantorach internetowych należy po pierwsze brak możliwości otrzymania gotówki do ręki. Po drugie musisz mieć założone konto walutowe, na które prześlesz przelewem waluty obce. Część kantorów internetowych pozwala przechowywać na swoich platformach wymienione waluty. Jednak nie jest to bezpieczny sposób przechowywania pieniędzy.
2. Kantor stacjonarny
Stacjonarny kantor to pierwsze miejsce dla wielu z nas, żeby wymienić złotówki na inne waluty. W końcu zaletami tradycyjnego procesu wymiany walut to m.in.:
- • Gotówka do ręki, jeżeli preferujesz mieć fizyczne banknoty podczas podróży zagranicznej.
- • Możliwość negocjowania kursów walut. Ta opcja nie jest dostępna w przypadku kantorów online. Negocjacje są tym łatwiejsze, im większą ilość pieniędzy wymieniasz.
- • Wymiana walut jest dostępna na ostatnią chwilę. Kantory stacjonarne często są umiejscowione na dworcach, lotniskach, czy w centrum miasta. To sprawia, że jeżeli zapomnisz przed podróżą o gotówce, to możesz wymienić walutę przed wejściem do pociągu, czy samolotu. Możesz też skorzystać z kantorów za granicą.
Niestety kantory stacjonarne mają kilka istotnych wad. Po pierwsze ograniczają Cię godziny otwarcia placówki. Co oznacza, że kiedy masz wyjazd wcześnie rano lub w nocy, to nie znajdziesz otwartego kantoru. Kolejnym minusem jest niekorzystny kurs sprzedaży walut. Właściciele kantorów do swojej prowizji muszą doliczyć m.in. koszty za wynajem lokalu i media. Co sprawia, że pod tym względem wygrywają kantory internetowe.
3. Konto walutowe i wielowalutowe
Jeżeli jesteś osobą, która woli płatności bezgotówkowe, to przyda Ci się konto walutowe. Możesz na nie wpłacać waluty, które wymieniłeś w kantorze online i bezpiecznie przechowywać swoje środki finansowe w różnych walutach. Tylko uważaj przy wpłatach na konto walutowe. Przewalutowanie transakcji ze złotówek na inną walutę może być drogie. Bank może doliczyć dodatkowe opłaty np. za prowadzenie konta. Dlatego przed założeniem takiego konta bankowego zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji danego banku.
4. Fintechy typu Revolut
Fintechami są nazywane firmy, które nie są bankiem, ale działają w usługach finansowych i płatniczych. Przykładem takiej firmy jest Revolut albo PayPal. Takie firmy pozwalają Ci założyć konto wielowalutowe i jedną kartą płacić w różnych walutach na całym świecie. Co więcej, z ich użyciem możesz liczyć na wymianę walut po kursie międzybankowym i mają niższe opłaty niż banki. Dlatego mogą Ci zaoferować najniższy spread walutowy na rynku.
Korzystanie z fintechów staje się coraz popularniejsze. Nie ma co się dziwić, bo ułatwiają one codzienne płatności. Poza tym możesz zarządzać swoimi pieniędzmi z poziomu aplikacji mobilnej. Jednak korzystanie z nich to nie tylko same zalety. W przypadku problemów nie masz dostępu do stacjonarnego oddziału, czy obsługi w języku polskim. Poza tym fintechy są dużo bardziej narażone na cyberataki.
5. Kantor w banku
Wymiana walut w banku, czy to stacjonarnie, czy online, to jedna z najdroższych możliwości wymiany walut. Banki mają najwyższy spread walutowy. Co prawda kantor bankowy to wygodne rozwiązane, jeżeli wymieniasz pieniądze, żeby spłacić ratę kredytu w innej walucie. Jednak nie jest to opłacalna opcja.
Na co zwrócić uwagę przy wymianie pieniędzy?
Aby dowiedzieć się, gdzie opłaca się wymieniać waluty, to przede wszystkim zwróć uwagę na kursy wymiany i porównuj je w różnych miejscach. Nie tylko pomiędzy kantorami stacjonarnymi, ale sprawdź również kursy walut w kantorach internetowych. Jeżeli ustalisz, gdzie jest najniższy kurs, to zweryfikuj wysokość dodatkowych opłat i prowizji. Poza tym ważne jest również bezpieczeństwo podczas wymiany walut oraz opinie dotychczasowych klientów. W ten sposób znajdziesz nie tylko najkorzystniejsze kursy wymiany walut, ale też godną zaufania firmę.