5 sposobów wymiany walut

5 sposobów wymiany walut
Poradnik konsumenta
Data dodania: 2024-03-19 (11:15)

Obecnie poza bankiem i kantorem masz do dyspozycji jeszcze inne możliwości, żeby wymieniać pieniądze. Dlatego teraz przedstawimy Ci 5 sposobów wymiany walut, które warto sprawdzić, kiedy potrzebujesz obcej waluty.

1. Kantor internetowy


Internetowy kantor wymiany walut to nowoczesny sposób, żeby szybko i bez wychodzenia z domu zaopatrzyć się w interesującą Cię walutę. Największymi zaletami wymiany pieniędzy w kantorze online są:


  • • Dostępność 24/7. Nie jesteś ograniczony godzinami otwarcia placówki. Wystarczy dostęp do internetu, żeby wymienić w kantorze waluty o dowolnej porze dnia.

  • • Korzystniejsze kursy wymiany walut niż w innych miejscach. Cena walut w kantorach może się diametralnie różnić, jednak firmy działające online ponoszą niższe koszty. Dzięki czemu Ty zyskujesz na dobrym kursie.

  • • Szybkość przewalutowania. Transakcje wymiany dzieją się błyskawicznie. Nim się obejrzysz, już masz na swoim koncie pieniądze, w zależności od wybranej metody płatności online. Co więcej, przy wymianie walut przez internet masz możliwość płatności kartą. Ten sposób płatności najczęściej nie jest dostępny przy wymianie pieniędzy w tradycyjnych kantorach.

Do wad wymiany walut w kantorach internetowych należy po pierwsze brak możliwości otrzymania gotówki do ręki. Po drugie musisz mieć założone konto walutowe, na które prześlesz przelewem waluty obce. Część kantorów internetowych pozwala przechowywać na swoich platformach wymienione waluty. Jednak nie jest to bezpieczny sposób przechowywania pieniędzy.


2. Kantor stacjonarny


Stacjonarny kantor to pierwsze miejsce dla wielu z nas, żeby wymienić złotówki na inne waluty. W końcu zaletami tradycyjnego procesu wymiany walut to m.in.:


  • • Gotówka do ręki, jeżeli preferujesz mieć fizyczne banknoty podczas podróży zagranicznej.

  • • Możliwość negocjowania kursów walut. Ta opcja nie jest dostępna w przypadku kantorów online. Negocjacje są tym łatwiejsze, im większą ilość pieniędzy wymieniasz.

  • • Wymiana walut jest dostępna na ostatnią chwilę. Kantory stacjonarne często są umiejscowione na dworcach, lotniskach, czy w centrum miasta. To sprawia, że jeżeli zapomnisz przed podróżą o gotówce, to możesz wymienić walutę przed wejściem do pociągu, czy samolotu. Możesz też skorzystać z kantorów za granicą.

Niestety kantory stacjonarne mają kilka istotnych wad. Po pierwsze ograniczają Cię godziny otwarcia placówki. Co oznacza, że kiedy masz wyjazd wcześnie rano lub w nocy, to nie znajdziesz otwartego kantoru. Kolejnym minusem jest niekorzystny kurs sprzedaży walut. Właściciele kantorów do swojej prowizji muszą doliczyć m.in. koszty za wynajem lokalu i media. Co sprawia, że pod tym względem wygrywają kantory internetowe.


3. Konto walutowe i wielowalutowe


Jeżeli jesteś osobą, która woli płatności bezgotówkowe, to przyda Ci się konto walutowe. Możesz na nie wpłacać waluty, które wymieniłeś w kantorze online i bezpiecznie przechowywać swoje środki finansowe w różnych walutach. Tylko uważaj przy wpłatach na konto walutowe. Przewalutowanie transakcji ze złotówek na inną walutę może być drogie. Bank może doliczyć dodatkowe opłaty np. za prowadzenie konta. Dlatego przed założeniem takiego konta bankowego zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji danego banku.


4. Fintechy typu Revolut


Fintechami są nazywane firmy, które nie są bankiem, ale działają w usługach finansowych i płatniczych. Przykładem takiej firmy jest Revolut albo PayPal. Takie firmy pozwalają Ci założyć konto wielowalutowe i jedną kartą płacić w różnych walutach na całym świecie. Co więcej, z ich użyciem możesz liczyć na wymianę walut po kursie międzybankowym i mają niższe opłaty niż banki. Dlatego mogą Ci zaoferować najniższy spread walutowy na rynku.


Korzystanie z fintechów staje się coraz popularniejsze. Nie ma co się dziwić, bo ułatwiają one codzienne płatności. Poza tym możesz zarządzać swoimi pieniędzmi z poziomu aplikacji mobilnej. Jednak korzystanie z nich to nie tylko same zalety. W przypadku problemów nie masz dostępu do stacjonarnego oddziału, czy obsługi w języku polskim. Poza tym fintechy są dużo bardziej narażone na cyberataki.


5. Kantor w banku


Wymiana walut w banku, czy to stacjonarnie, czy online, to jedna z najdroższych możliwości wymiany walut. Banki mają najwyższy spread walutowy. Co prawda kantor bankowy to wygodne rozwiązane, jeżeli wymieniasz pieniądze, żeby spłacić ratę kredytu w innej walucie. Jednak nie jest to opłacalna opcja.


Na co zwrócić uwagę przy wymianie pieniędzy?


Aby dowiedzieć się, gdzie opłaca się wymieniać waluty, to przede wszystkim zwróć uwagę na kursy wymiany i porównuj je w różnych miejscach. Nie tylko pomiędzy kantorami stacjonarnymi, ale sprawdź również kursy walut w kantorach internetowych. Jeżeli ustalisz, gdzie jest najniższy kurs, to zweryfikuj wysokość dodatkowych opłat i prowizji. Poza tym ważne jest również bezpieczeństwo podczas wymiany walut oraz opinie dotychczasowych klientów. W ten sposób znajdziesz nie tylko najkorzystniejsze kursy wymiany walut, ale też godną zaufania firmę.



Źródło: Poradnik konsumenta
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.
Strach przed inflacją?

Strach przed inflacją?

2024-11-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Członek FED, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to FED mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń. Po tych słowach szanse na cięcie stóp na posiedzeniu planowanym na 18 grudnia spadły do 63 proc., a dopiero co oscylowały wokół 80-90 proc.