Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wtorkowa sesja bez fajerwerków
2017-10-31 Komentarz giełdowy XTBWtorkowa sesja była wyraźnie spokojniejsza. Niższa aktywność na warszawskim parkiecie jest spowodowana jutrzejszym świętem, z kolei dziś nie pracował niemiecka giełda. Ponadto wydaje się, że sytuacja w Hiszpanii spokojnieje, co sprzyja odbiciu na tamtejszym rynku akcyjnym, z kolei Wall Street czeka na publikacje wyników dużych spółek, w tym Apple oraz Facebooka.
Potencjał do spadku franka ograniczony
2017-10-31 Komentarz walutowy XTBMario Draghi podkreślał w zeszłym tygodniu, że jednym z powodów konieczności utrzymywania akomodacyjnej polityki monetarnej jest brak samonapędzającej się inflacji. Wczorajsze dane z Niemiec zdają się potwierdzać tę opinię, niemniej jednak to dzisiejszy wstępny odczyt inflacji dla całej strefy euro może wywrzeć większy wpływ na rynek wspólnej waluty.
W rytmie różnych publikacji
2017-10-31 Raport poranny FMCMLiczne dane: Kalendarium jest dziś dość obfite, choć częściowo już za nami. Na przykład w Japonii podano odczyt o produkcji przemysłowej za wrzesień (-1,1 proc. m/m, oczekiwano -1,5 proc.), a w Chinach indeksy PMI dla przemysłu i usług (oba wypadły trochę poniżej prognoz).
PLN bez większych zmian, oczekiwany spadek aktywności
2017-10-31 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie PLN pod odbicie na eurodolarze (aktualnie 1,1660 USD). Złoty kwotowany jest następująco: 4,2491 PLN za euro, 3,6516 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6662 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8238 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,445%.
Korekta nie wykroczyła poza nowy rejon
2017-10-30 Raport wieczorny FMCMEurodolar i jego sprawy: W tym tygodniu mamy kilka ważnych spraw dla eurodolara. Zaczynając od końca, przynajmniej jeśli mowa o chronologii: piątkowe payrollsy powinny pokazać, czy słabe dane wrześniowe były jednorazową wpadką, czy może początkiem jakiejś złej tendencji.
Czwartkowy wybór prezydenta Trumpa
2017-10-30 Komentarz wieczorny TMS BrokersNazwisko osoby powołanej na czteroletnią kadencję przewodniczącego Fed poznamy już w najbliższy czwartek – wynika nie tylko z pogłosek Politico, ale również zapewnień Białego Domu. Niezmiennie pewniakiem bukmacherów pozostaje Jerome Powell, który obecnie może pochwalić się szansą na poziomie 79 proc.
Europa i USA z niepokojem spoglądają na Chiny
2017-10-30 Komentarz giełdowy XTBPoniedziałkowa sesja w Europie w dalszym ciągu przebiegała pod dyktando giełdowych byków, które od czwartkowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego pozostają w natarciu. Na plusie zobaczymy niemiecki indeks DAX (+0,1%), włoski FTSE MIB (+0,3%), a także europejski indeks blue chipów Eurostoxx50 (+0,2%).
Dolar delikatnie koryguje wcześniejsze zwyżki
2017-10-30 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Biały Dom zapowiedział, że decyzja dotycząca nowego szefa FED zostanie podjęta w nadchodzącym tygodniu. Według mediów największe szanse na nominację ma obecny wiceprezes, Jerome Powell.
Niepodległość wbrew woli ludu
2017-10-30 Komentarz poranny TMS BrokersKatalonia pozostaje tematem politycznym Europy, ale dla EUR to wciąż drugorzędna sprawa. Tuż przed weekendem dolar został wytrącony z równowagi przez nasilenie spekulacji odnośnie wyboru przyszłego prezesa Fed. Tydzień zaczynamy od inflacji z Niemiec i USA, a dalej uwaga na Boj, Fed, BoE i raporcie NFP.
Euro traci pod ciężarem EBC i Hiszpanii
2017-10-30 Komentarz walutowy XTBEuro w relacji do dolara w piątek było najtańsze od ponad 3 miesięcy. Kurs 1,16 to i tak sporo biorąc pod uwagę, że na początku roku było to mniej niż 1,04, ale widać, że podejście inwestorów w ostatnim czasie uległo zmianie. Rodzi to również konsekwencje dla notowań złotego.
Fundamenty wspierają dolara
2017-10-30 Poranny Szkic walutowy AFSDecyzja Europejskiego Banku Centralnego o wydłużeniu programu skupu obligacji na kolejne 9 miesięcy 2018 r. przy umacniających się fundamentach gospodarki USA, a więc i oczekiwaniach na podwyżki Fed, stawia euro na słabszej pozycji w relacji do dolara. Spodziewamy się przeceny wspólnej waluty przed końcem roku. W ślad za nią straci również złoty.
Podwyższona zmienność na PLN
2017-10-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi utrzymanie słabego EUR/USD, co podtrzymuje presję podażową na walutach EM. Złoty wyceniany jest następująco: 4,2457 PLN za euro, 3,6561 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6665 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8039 PLN w relacji do funta szterlinga.
Korekta, ale czas dolara trwa
2017-10-30 Raport poranny FMCMZaczynamy tydzień: Jutro – z powodu Święta Reformacji – nie będzie handlu w Niemczech, ale dziś poznamy dwa ważne odczyty z tego kraju. Po pierwsze, o ósmej rano pojawi się publikacja na temat sprzedaży detalicznej za wrzesień, prognozy to +0,7 proc. m/m oraz +3 proc. r/r. Po drugie, o 14:00 poznamy inflację CPI i HICP.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2017-10-27 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW tym tygodniu rynki pozostaną pod wpływem banków centralnych. Decyzje będą podejmowane w Japonii, USA i Wielkiej Brytanii, ale podwyżki oczekuje się tylko w tym ostatnim przypadku. Decyzja Fed raczej przejdzie bez echa, za to po raporcie rynku z pracy oczekuje się silnego odbicia zatrudnienia. Dane ze strefy euro powinny pokazać siłę ożywienia przy słabości inflacji.
Byki kontynuują natarcie
2017-10-27 Komentarz giełdowy XTBDziś mieliśmy do czynienia z kontynuacją euforii na rynkach akcji, które otrzymały wczoraj silny impuls ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Pomimo, że decyzja banku wpisała się w oczekiwania rynkowe to kilka kosmetycznych zabiegów w przekazie Mario Draghiego spowodowało, że rynek odczytał stanowisko EBC jako dość gołębie.
Saudyjskie plany w centrum uwagi na rynku ropy naftowej
2017-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej zbliżyły się do technicznego oporu w postaci lokalnych szczytów z końcówki września br. Ówczesne dzienne maksimum, usytuowane w okolicach 52,80 USD za baryłkę (w przypadku ropy WTI) zostało wczoraj przetestowane, ale nie pokonane.
On znowu to zrobił!
2017-10-27 Komentarz poranny TMS BrokersJak z oczekiwanej decyzji zrobić niespodziankę? Zapytajcie Mario Draghiego. Kilka kosmetycznych zmian w przekazie uczyniło z ogłoszenia redukcji skupu aktywów gołębią decyzję. Euro traci, gdyż odpada kolejny bank centralny, co do którego były większe oczekiwania normalizacji polityki.
Draghi psuje nastroje na złotym
2017-10-27 Komentarz walutowy XTBPomimo faktu, że władze Europejskiego Banku Centralnego wpasowały się w rynkowy konsensus podczas wczorajszego posiedzenia, notowania wspólnej waluty zdecydowanie straciły na sile, a w ślad za nimi polski złoty. Choć Draghi wykonał wczoraj kolejny mały krok w kierunku wychodzenia z ekspansywnej polityki pieniężnej, to droga do bardziej znaczącej normalizacji pozostaje wciąż bardzo długa.
Coraz bliżej procedowania ustawy podatkowej w USA
2017-10-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: W czwartek po południu Izba Reprezentantów przyjęła ostateczny projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej, co otwiera teraz drogę do procedowania ustawy podatkowej. Przewaga w głosowaniu była jednak niewielka (216-212), co pokazuje że większość może być krucha.
EBC będzie nadal solidnie drukował
2017-10-27 Poranny Szkic walutowy AFSEuropejski Bank Centralny (EBC) będzie skupował obligacje jeszcze co najmniej przez kolejny rok, co zbliży jego sumę bilansową do 50 proc. PKB regionu. Silnie akomodacyjna polityka pieniężna ma szansę podtrzymać wysoki apetyt na ryzyko na rynkach. A po nas choćby potop.