Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wyprzedaż walut EM
2017-09-28 Poranny Szkic walutowy AFSNa wzrost prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych w USA i zapowiedzianą zmianę kierunku sumy bilansowej Fed najmocniej negatywnie reagują waluty gospodarek wschodzących. Złoty wiedzie prym w przecenie. W horyzoncie 2018 r. rodzima waluta będzie mocniejsza.
Rewizja PKB USA i wypowiedzi monetarnych decydentów
2017-09-28 Raport poranny FMCMEuro do dolara: Wykres głównej pary walutowej zakreślał ostatnio minima w okolicach 1,1720. W zasadzie to już rejon wsparcia, przynajmniej w szerokim uogólnieniu. To znaczy: możliwe jest jeszcze, w obecnej fazie i bez głębszej korekty, zaatakowanie okolic 1,1670.
Podtrzymanie presji na PLN, inwestorzy wracają do dolara
2017-09-28 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie presji podażowej na wycenie złotego wraz z dalszymi spadki notowań dolara amerykańskiego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3287 PLN za euro, 3,6902 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7858 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9346 PLN w relacji do funta szterlinga.
Ważne przebicie na EUR/PLN
2017-09-27 Raport wieczorny FMCMGłówna para: Eurodolar przebył dziś drogę z okolic 1,18 do 1,1715, acz później trochę wrócił na północ, obecnie notuje 1,1765. Pewne znaczenie miała wypowiedź Janet Yellen z wczoraj. Szefowa Fed stwierdziła, że Fed źle rozpoznał przyczyny niskiej inflacji, a do tego być może nie uda się w najbliższej (czy nawet dalszej) przyszłości osiągnąć poziomu 2 proc., który jest formalnym celem.
Dolar przed testem siły
2017-09-27 Komentarz wieczorny TMS BrokersW trakcie najbliższych godzin prawdziwym testem siły dolara będzie wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym padną deklaracje dotyczące planowanej reformy systemu podatkowego. Rozczarowanie zdawkowymi ogólnikami z pewnością przyczyni się do wymazania pokaźnego wzrostu rentowności amerykańskiego długu.
Dolar gromadzi zalety
2017-09-27 Komentarz poranny TMS BrokersSpokojny handel na FX w ostatnich godzinach wskazuje, że rynek zdaje się porządkować po dość emocjonującym wtorku. USD oddaje pokłady pesymizmu, gdyż coraz więcej znaków układa się w pozytywny obraz do końca roku. Dziś kolejny może dołożyć prezydent Trump. Poza tym w nocy decyzja RBNZ, która jednak powinna przejść bez echa.
Yellen wzmacnia jastrzębi przekaz Fed
2017-09-27 Poranny Szkic walutowy AFSRynki bardzo powoli przekonują się do tego, że amerykańska Rezerwa Federalna podniesie w grudniu stopy procentowe. Dlatego J. Yellen wykorzystuje każdą okazję, by przypomnieć inwestorów o determinacji w działaniach normalizujących politykę pieniężną, nawet pomimo braku wyraźnej presji inflacyjnej.
Czechy i Nowa Zelandia określą oprocentowanie
2017-09-27 Raport poranny FMCMCo w kalendarium? Nie twierdzimy bynajmniej, że akurat Czechy i Nowa Zelandia wstrząsną dziś rynkiem – zapewnie nie udałoby się im to nawet, gdyby mocno chciały. Ale formalnie rzecz biorąc, czeski bank centralny określi stopę procentową o 13:00, zaś nowozelandzki o 22:00. W obu przypadkach nie oczekuje się zmian: powinno pozostać odpowiednio 0,25 proc. i 1,75 proc.
Mocniejszy dolar ciąży złotemu i walutom EM
2017-09-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie słabszego złotego po wczorajszych zniżkach na bazie odbijające dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2855 PLN za euro, 3,6401 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7493 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8878 PLN w relacji do funta szterlinga.
USD/PLN już dość wysoko
2017-09-26 Raport wieczorny FMCMCo na rynku? Janet Yellen wygłosiła dziś przemówienie, którego wymowa była raczej jastrzębia, w każdym razie rynek uznał, że jest to kontynuacja podejścia zaprezentowanego w czasie konferencji FOMC. Co prawda powiedziała, że ścieżka podwyżek stóp powinna być stopniowa i wspomniała o ryzyku zbyt szybkiej normalizacji – ale zdiagnozowała też ryzyko polityki zbyt stopniowej.
Jastrzębie przebudzenie szefowej Fed
2017-09-26 Komentarz wieczorny TMS BrokersNiekwestionowanym wydarzeniem wtorkowej sesji było wystąpienie Janet Yellen, przewodniczącej Fed, która zdecydowała się na podtrzymanie jastrzębiej retoryki. W tekście jej przemowy uwagę zwróciły wzmianki dotyczące obaw o zbyt wygładzoną ścieżkę stóp procentowych, co może godzić nie tylko w kondycję sektora finansowego, ale również podbijać ryzyko przegrzania się amerykańskiej gospodarki.
Kontynuujemy
2017-09-26 Komentarz giełdowy DM BOŚKiedy w czwartek WIG20 zdecydowanym ruchem opuścił poziom 2500 pkt. stało się niemal pewne, że wsparcia będzie szukał sporo niżej. Dzisiejsza sesja była kolejnym cofaniem się indeksu, z naruszeniem poziomu 2450 pkt.
Polski orzeł trochę traci
2017-09-26 Raport poranny FMCMCo w świecie? Emmanuel Macron, prezydent Francji, ma dziś zaprezentować swoją wizję przyszłości UE – w której prawdopodobnie zawiera się koncepcja ściślejszej integracji Strefy Euro. Pomysły mają być jutro i pojutrze omawiane w Tallinie, gdzie prócz tego rozmawiać będzie się o Brexicie. To znaczy: rozmawiać będą przywódcy unijni.
Stare skazy znów odkryte
2017-09-26 Komentarz poranny TMS BrokersTryumf Macrona w wyborach prezydenckich we Francji położył fundament pod wymazanie premii za ryzyko polityczne w Eurolandzie. To pozwoliło na redukcję negatywnego nastawienia inwestorów względem euro obrazowanego chyba najlepiej przez rozbudowaną krótką pozycję spekulacyjną w danych CFTC.
Trwałe pogorszenie nastrojów
2017-09-26 Poranny Szkic walutowy AFSZaczyna realizować się zapowiadane przez nas pogorszenie nastrojów na światowych rynkach finansowych. Euro osuwa się w dół. Zyskują frank szwajcarski, jen, amerykański dolar, a także ropa naftowa (kurdyjskie referendum) i złoto. Z powodu czynników o charakterze globalnym złoty pozostanie na ścieżce osłabienia.
PLN pozostaje stabilny, pomimo rosnących czynników ryzyka
2017-09-26 Komentarz giełdowy DM BOŚPoranny, wtorkowy handel nie przynosi większych zmian na wycenie PLN, pomimo podbicia awersji do ryzyka na rynkach. Wyjątek stanowi jednak zestawienie CHF/PLN, gdzie obserwowaliśmy ok. 6-gr ruch. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2748 PLN za euro, 3,6061 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7315 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8612 PLN w relacji do funta szterlinga.
Polityczny początek tygodnia
2017-09-25 Komentarz wieczorny TMS BrokersWynik niemieckich wyborów parlamentarnych nie przyczynił się do ogólnorynkowego przetasowania sentymentu. Niemniej jednak perspektywa zawiązania sojuszu z Zielonymi oraz Wolną Partią Demokratyczną istotnie godzi w interesy energetycznych gigantów, którzy będą zobowiązani do zmiany modelu biznesowego na bardziej proekologiczny.
Niemcy w kierunku Jamajki
2017-09-25 Komentarz poranny TMS BrokersEuro znajduje się pod umiarkowaną presją wyniku weekendowych wyborów federalnych w Niemczech. Kanclerz Merkel zachowa swój urząd na czwartą kadencję, lecz potrzebne będzie do tego wsparcie innych frakcji. Główne partie osiągnęły historycznie najgorsze wyniki od lat 40., do Bundestagu z trzecim wynikiem weszła skrajna prawica.
Zwiększone ryzyko polityczne w Europie
2017-09-25 Poranny Szkic walutowy AFSNiskie poparcie dla partii establishmentu oraz skrajnie prawicowa AfD jako trzecia siła w Bundestagu to obraz sytuacji po wyborach w Niemczech. Prawdopodobna koalicja rządowa to CDU/CSU z FDP i Zielonymi. Zmiana partnerów politycznych i bardzo trudne rozmowy ws. utworzenia rządu zwiększają ryzyko polityczne w Europie.
Niemieckie wybory już za nami
2017-09-25 Raport poranny FMCMTrzynastka – dla jednych feralna, dla innych nie. 13 procent – a właściwie 12,6 proc. - uzyskała w wyborach parlamentarnych w Niemczech partia Alternative fur Deutschland. Za mało, żeby w jakiś widomy sposób rozbić zasadnicze status quo, ale wystarczająco dużo, by mogła się cieszyć swoim sukcesem, podczas gdy jej przeciwnicy zdają się być mocno niezadowoleni.