Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2017-10-13 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW przyszłym tygodniu polityka może się stać ważnym czynnikiem dla rynków w związku z rozpoczynającym się w środę Kongresem Chińskiej Partii Ludowej, a także szczytem UE pod koniec tygodnia, gdzie Brexit będzie czołowym tematem. Od strony makro otrzymamy m.in. PKB z Chin, szereg odczytów inflacji i danych z rynku pracy.
Dzień inflacji, dzień nominacji
2017-10-13 Komentarz poranny TMS BrokersDolar przez większą część tygodnia znajdował się w defensywie. Przy pustym kalendarzu makro, niesprzyjającym nagłówkom dotyczącym rozwoju sytuacji na scenie politycznej USA i gołębich sygnałach dotyczących polityki Fed (zaniepokojenie decydentów niską inflacją oraz spadające prawdopodobieństwo, ...
Czy sceptycy z Fed opóźnią podwyżkę?
2017-10-13 Poranny komentarz walutowy XTBDawno nie mieliśmy do czynienia z wyraźnym wpływem banków centralnych na sytuację na rynkach finansowych. Oczekujemy decyzji EBC o powolnym wychodzeniu z luźnej polityki monetarnej, natomiast w przypadku Banku Anglii podwyżka stóp procentowych w najbliższym czasie wydaje się być wątpliwa.
Wyższe odczyty CPI umocnią USD?
2017-10-13 Poranny Szkic walutowy AFSDolar nieznacznie zyskuje przed istotną z punktu widzenia przyszłości polityki pieniężnej Fed publikacją danych o inflacji CPI. Złoty podtrzymuje tygodniowe zyski, lecz w szerszym horyzoncie od września jest i w IV kw. pozostanie w łagodnej tendencji spadkowej.
EUR/PLN przy 4,26 PLN
2017-10-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie słabszego dolara, co utrzymuje popyt na waluty EM, w tym PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2663 PLN za euro, 3,6017 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6938 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7828 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,401% w przypadku obligacji 10-letnich.
Minutki nie pomogły dolarowi, czekamy na jutrzejszą inflację CPI
2017-10-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: Opublikowane wczoraj zapiski z wrześniowego posiedzenia FED pokazały, że o ile wielu uczestników było zgodnych, co do tego, że grudniowa podwyżka stóp „prawdopodobnie będzie uzasadniona”, to ujawniły się podziały odnośnie perspektyw inflacji.
Dolarowi zabrakło paliwa
2017-10-12 Komentarz poranny TMS BrokersDominujący od początku tygodnia trend stopniowego osłabiania się dolara jest podtrzymany. Kolejną cegiełkę dokłada silniejsze niż zakładał to rynek zaniepokojenie FOMC tegoroczną słabością inflacji wyrażone w protokole z wrześniowego posiedzenia.
Złoty korzysta na słabości dolara
2017-10-12 Komentarz walutowy XTBPolski złoty w ostatnich dniach umacniał się w swoich głównych parach walutowych. Nie jest to jednak zasługa czynników krajowych, a raczej odzwierciedlenie sytuacji na globalnym rynku, gdzie słabość dolara pozwala walutom rynków wschodzących na złapanie oddechu.
EUR/PLN – wstęp do przebicia czy odbicia?
2017-10-12 Raport poranny FMCMTrump i dolar: Donald Trump zachwala swoją (planowaną) reformę podatkową. Na wiecu w Harrisburgu ogłosił, że przeciętna rodzina amerykańska oszczędzi 4 tys. dolarów rocznie dzięki przyszłym zmianom.
Złoty skorzystał z osłabienia dolara
2017-10-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, czwartkowy handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN na bazie zniżkującej wyceny dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2704 PLN za euro, 3,5979 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6985 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7678 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,429% w przypadku obligacji 10-letnich.
Polska przewodzi wzrostom w Europie
2017-10-11 Komentarz gieldowy XTBWyniki azjatyckich indeksów giełdowych były dobrym przedsionkiem do sesji europejskiej, która dzięki doniesieniom z Hiszpanii zapowiadała się całkiem dobrze. Liderem wzrostów podczas nocnego handlu był australijski S&P/ASX200, który zyskał 0,6%.
Cena ropy naftowej WTI znów powyżej 50 USD za baryłkę
2017-10-11 Komentarz surowcowy DM BOŚPo spokojnym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, wczoraj po południu europejskiego czasu notowania ropy naftowej mocno ruszyły w górę. W przypadku amerykańskiej ropy WTI, oznaczało to przekroczenie poziomu 50 USD za baryłkę, będącego ważną techniczną i psychologiczną barierą. Dzisiaj rano cena ropy WTI porusza się w okolicach poziomu 51 USD za baryłkę.
Pięć minut złotego
2017-10-11 Komentarz poranny TMS BrokersW swoim wieczornym wystąpieniu Puigdemont powstrzymał się od jednoznacznej deklaracji niepodległości Choć sam kurs EUR/USD nie zareagował wyraźnie na słowa prezydenta Katalonii, to reakcja rynków obligacji i akcji jest wyraźna, np. IBEX na starcie środowej sesji idzie do góry o ponad 1,5 proc.
RPP, kwestia oprocentowania, kwestia PKB
2017-10-11 Raport poranny FMCMCo z eurodolarem? Eurodolar nadal utrzymuje się dość wysoko, widzimy poziom 1,1825. Od połowy sierpnia można mówić o konsolidacji, której zakres to ok. 1,1670 – 1,21. Raptem kilka dni temu, w piątek, odbiliśmy się od dolnych ograniczeń tego obszaru, na co wpływ miały np. deprymujące dane z USA.
Polityczne rozgrywki wspierają złotego
2017-10-11 Komentarz walutowy XTBRozgrywki polityczne ponownie dały o sobie znać, co zdecydowanie ciążyło amerykańskiemu dolarowi podczas wczorajszej sesji, pomagając jednocześnie wspólnej walucie. W konsekwencji główna para walutowa wspięła się najwyżej od końcówki września, a na całym zamieszaniu skorzystał polski złoty.
Nadal (za) spokojnie
2017-10-11 Poranny Szkic walutowy AFSZamieszanie związane z niepodległością Katalonii pozostaje bez poważniejszego wpływu na światowe rynki finansowe. Dolar przejściowo słabszy przed publikacją sprawozdania z posiedzenia Fed. Złoty mocniejszy za juanem i innymi walutami gospodarek wschodzących. W perspektywie końca października straci na wartości.
PLN stabilny, Katalonia nie zaszkodziła rynkom
2017-10-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie mocniejszego złotego (i innych walut EM) na bazie słabszego dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2938 PLN za euro, 3,6350 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7227 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7991 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,484% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dolarowa defensywa
2017-10-10 Komentarz wieczorny TMS BrokersWtorkowy kalendarz wydarzeń makroekonomicznych nie należał do porywających. Uwagę inwestorów skradły dane z brytyjskiej gospodarki, które finalnie należy ocenić jako niezbyt satysfakcjonujące. Wydźwięk pokaźnego wzrostu produkcji przemysłowej (1,6 proc. r/r, konsensus: 0,9 proc.) oraz produkcji wytwórczej (2,8 proc. r/r, konsensus: 1,9 proc.) zniweczyły szacunki deficytu handlowego, który w sierpniu uplasował się na poziomie 14,2 mld GBP (konsensus: -11,2 mld). \
Byki wygrały 2500
2017-10-10 Komentarz giełdowy DM BOŚSpokojne otoczenie raczej nie wskazywało na możliwość przekroczenia 2500 pkt. Od kilku dni bowiem czołowe indeksy światowe zatrzymały się po wzrostach. Wyjątkiem jest Nikkei, które po przerwie wystrzeliło dziś na kilkuletnie rekordy. W kalendarium brakowało dziś istotnych danych, a mimo to indeks kontynuował wzrost.
Eurodolar na zakręcie
2017-10-10 Komentarz walutowy XTBPoczątek tygodnia przyniósł pewne odreagowanie na eurodolarze po wcześniejszej serii spadków. Grudniowa podwyżka stóp w USA jest niemal pewna i teraz inwestorzy zaczynają analizować, jak Fed może działać w przyszłym roku. Tymczasem sytuacja polityczna w Europie się stabilizuje, gdyż niepodległość Katalonii jest coraz mniej prawdopodobna.