Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wyhamowanie zwyżek notowań miedzi
2019-02-08 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie tygodnie na rynku miedzi upływały pod znakiem zwyżek. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze na początku stycznia oscylowała w okolicach 2,55-2,60 USD za funt, obecnie przekracza 2,80 USD za funt.
Solidna końcówka roku w budżecie państwa
2019-02-08 Poranny komentarz walutowy XTBWedług opublikowanych wczoraj przez Ministerstwo Finansów oficjalnych danych odnośnie do wykonania budżetu za grudzień deficyt budżetowy wyniósł 10,4 mld zł, co było najlepszym wynikiem w tym tysiącleciu. Informacje przekazane przez MF odkryły również kilka interesujących aspektów godnych analizy. Ponadto warto również odnotować kolejną, solidną aukcję obligacji, po której potrzeby pożyczkowe na ten rok zostały zaspokojone już w 47%.
Złotówka osłabiona, ale w pewnych granicach
2019-02-08 Raport poranny FMCMCo na rynku? Eurodolar notuje poziomy rzędu 1,1335 - 1,1340. Są to wartości dość niskie i świadczą o słabości euro, nawet jeśli w ogólności kurs waha się w starej (dobrej?) konsolidacji, wszczętej jeszcze jesienią. Wczoraj zaliczono dołek na 1,1325.
Umiarkowana zmienność przy fatalnych nastrojach
2019-02-07 Komentarz giełdowy XTBZwykle ograniczona zmienność związana jest z rynkiem byka, choć obecnie możemy mieć mieszane odczucia co do tej zależności. Na rynkach chińskich wciąż trwa przerwa związana z nowym rokiem, natomiast na rynkach zachodnich w najlepsze rozpoczęła się wyprzedaż, choć jeszcze nie taka z prawdziwego zdarzenia. Owszem widoczne są spadki rzędu 1-1,5%, ale daleko nam do tak fatalnych wyników jak było to w ostatnim kwartale tego roku. Czego oczekiwać obecnie po rynku giełdowym?
Gwiazda dolara świeci coraz słabiej, ale pozostaje bez konkurencji
2019-02-07 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Nowa Zelandia: Stopa bezrobocia w Nowej Zelandii w IV kwartale minionego roku znalazła się na poziomie 4,3% wobec oczekiwanych 4,1%. Zmiana zatrudnienia rozczarowała dynamiką na poziomie 0,1% kdk wobec oczekiwanych 0,3% kdk. Z kolei indeks kosztów zatrudnienia pokazał w IV kwartale ub.r. 0,5% kdk wobec oczekiwanych 0,6% kdk.
Wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2019-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi przewagę strony podażowej. Presja na niższe ceny ropy naftowej jest jednak relatywnie niewielka w porównaniu do skali wzrostów z ostatnich paru tygodni. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI poruszają się obecnie w okolicach 53-54 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent konsoliduje tuż powyżej poziomu 62 USD za baryłkę.
Brexitowy labirynt
2019-02-07 Komentarz poranny TMS BrokersFala odpływu kapitału od ryzykownych aktywów zdominowała handel w ostatnich godzinach, posiłkując się rozczarowującymi odczytami z Australii i Nowej Zelandii. USD jest mocniejszy przy szarpanym handlu na rynku akcji i surowców. Dziś wielki dzień dla funta z decyzją Banku Anglii i wizytą premier May w Brukseli. Złoty słabnie do 4,30 za euro po bezszumnym posiedzeniu RPP.
Ważny dzień dla premier May
2019-02-07 Poranny komentarz walutowy XTBŚrodowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie wniosła wiele nowego, co nie jest rzecz jasna czymś zaskakującym. Zza naszej zachodniej granicy napłynęły końcowe dane z sektora przemysłowego za ubiegły rok, które zgodnie z oczekiwaniami wypadły słabo. W czwartek z kolei głównym punktem w kalendarzu wydaje się spotkanie premier May z przedstawicielami UE ws. Brexitu, a także komunikat po posiedzeniu brytyjskiego banku centralnego.
Czas stabilizacji
2019-02-07 Raport poranny FMCMZachodni świat: Osiem godzin za nami - licząc od północy. A jednak z naszej, lokalnej perspektywy to dopiero początek dnia roboczego. Eurodolar klaruje się przy 1,1360 i jak na razie wahania były skromne, skupione wokół obecnego kursu.
Czy to schyłek styczniowego odbicia?
2019-02-06 Komentarz giełdowy XTBOd najniższego punktu osiągniętego przez S&P 500 na koniec 2018 roku indeks zdołał wzrosnąć już o ponad 18%. Sam styczeń przyniósł prawie 8% odbicia i nominalnie ponad 200 punktów. Luty pod tym względem wygląda blado. Co więcej analizując historię ostatnich lat po tak silnych wzrostach w większości przypadków mieliśmy do czynienia z cofnięciem lub przynajmniej konsolidacją. Czy tak będzie również tym razem?
Nieprzyjemne zaskoczenie dla EUR i AUD
2019-02-06 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone: Indeks PMI dla usług w USA zgodnie z oczekiwaniami przyjął wartość 54,2 pkt., czyli nieco niższą niż wcześniejszy odczyt. Również raport ISM dla usług miał praktycznie neutralny wydźwięk, z nieco lepszym od oczekiwań indeksem aktywności biznesowej, ale niższym od spodziewanego odczytem indeksu ISM dla usług.
Słowo waży więcej niż czyny
2019-02-06 Komentarz poranny TMS BrokersDolar australijski wsiadł do roller-coastera i po wczorajszym zaskakująco zrównoważonym komunikacie RBA dziś prezes banku centralnego uderzył w bardziej gołębie tony. Rynek błyskawicznie przeszedł do przewidywania terminu obniżki stóp procentowych. Sądzę, że pochopnie, ale euforia potrzebuje czasu, by wygasnąć. Dziś z kolei decyzja Rady Polityki Pieniężnej, ale raczej bez kalki wydarzeń z Australii.
Cisza po burzy na rynku gazu ziemnego w USA
2019-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie miesiące na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych były okresem wyjątkowo dużej zmienności – w listopadzie, grudniu i styczniu mieliśmy do czynienia z okresem największych wahań notowań tego surowca od około dekady. 14 listopada kontrakty futures na gaz ziemny w USA zanotowały największą dzienną zwyżkę od ośmiu lat – podczas gdy już kolejnego dnia, ...
Trump i Brexit na pierwszym planie
2019-02-06 Poranny komentarz walutowy XTBPoranny handel na rynku walutowym przynosi niewielkie osłabienie polskiej waluty przed decyzją Rady Polityki Pieniężnej. Tymczasem na świecie w ostatnich godzinach głównymi tematami były wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa oraz kolejne doniesienia medialne dotyczące Brexitu.
Ożywienie na szerokim rynku
2019-02-05 Komentarz giełdowy DM BOŚWczorajszy powrót WIG20 ponad 2400 pkt. zakończył się niepowodzeniem. Podobnie słabo wypadły europejskie parkiety, ale wieczorem za oceanem wzrosty rozkręciły się. Indeksy amerykańskie zakończyły notowania wzrostami DJIA i S&P500 po +0,7 proc, a Nasdaq nawet 1,2 proc.
Wall Street nie zważa na przeszkody
2019-02-05 Komentarz giełdowy XTBWtorek przynosi na parkietach europejskich dobrą atmosferę, czemu pomagają lepsze od oczekiwań finalne odczyty PMI dla Eurolandu. Po drugiej stronie mamy USA, gdzie styczeń przyniósł kolejny spadek nastrojów w segmencie usług, co nie przeszkadza jednak inwestorom zza oceanu rozpocząć wtorkowej sesji w dobrych nastrojach.
Odbicie w górę wartości australijskiego dolara
2019-02-05 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone: Opublikowane wczoraj dane dotyczące zamówień w przemyśle USA, zamówień na dobra trwałego użytku oraz zamówień na dobra bez środków transportu okazały się gorsze od oczekiwań.
Fed nie jest influencerem dla RBA
2019-02-05 Komentarz poranny TMS BrokersAzja hucznie świętuje Nowy Rok Księżycowy, ale RBA nie dostarczył fajerwerków. Stopa procentowa w Australii pozostała bez zmian, a bank opiera się oczekiwaniom rynkowym, że po gołębim zwrocie Fed wszystkie inne banki powinny pójść tą samą drogą. Reszta rynku finansowego pozostaje w zawieszeniu w oczekiwaniu na świeże sygnały.
Cięcie produkcji ropy naftowej w Rosji
2019-02-05 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej słabo rozpoczęły bieżący tydzień. Mimo porannych wzrostów, spora część poniedziałkowej sesji upłynęła pod znakiem wyraźnej przeceny ropy naftowej i dopiero europejskie godziny wieczorne przyniosły odsiecz strony popytowej. W rezultacie, wczorajszy dzień zakończył się na niewielkim minusie dla cen ropy.
Prezes Fed na dywaniku Trumpa
2019-02-05 Poranny komentarz walutowy XTBOstatnie godziny na rynku walutowym nie przyniosły większych zmian, a sesja azjatycka upłynęła pod dyktando publikacji płynących z dalekiej Australii. Choć wbrew pozorom jest to temat dość egzotyczny z europejskiego punktu widzenia, to nie można oprzeć się wrażeniu, iż efekty słabnącej globalnej aktywności gospodarczej są również widoczne tamże.