Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Juan w centrum uwagi rynków

Juan w centrum uwagi rynków

2019-08-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przyniósł na rynkach prawdziwe trzęsienie ziemi. Ciemne chmury gromadziły się już w ubiegłym tygodniu, kiedy to Fed przymknął nieco drzwi dla dalszych obniżek stóp, a prezydent Trump zapowiedział nałożenie kolejnych ceł na import z Chin. Bomba wybuchła jednak dopiero wczoraj.
Juan, dolar, Chiny, Trump

Juan, dolar, Chiny, Trump

2019-08-06 Raport poranny FMCM
Chińskie cienie: O 8:00 mogliśmy się przekonać, że w czerwcu zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły aż o 2,5 proc. m/m. To dobry wynik, bo przecież spodziewano się znacznie gorszego, mianowicie +0,4 proc. Co ciekawe, poprawiono odczyt majowy: z -2,2 proc. na +2,0 proc. (sic!).

Koniec nadziei na porozumienie?

Koniec nadziei na porozumienie?

2019-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Patrząc na zachowanie najważniejszych indeksów giełdowych można by odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał, a tablice notowań wciąż pokazują sytuację z piątku. Niestety, nie jest to żaden błąd oprogramowania, ale smutna prawda - światowe rynki akcji toną kolejną sesję z rzędu i jak na razie na horyzoncie nie widać perspektywy poprawy.
Rosnący eksport ropy naftowej z USA

Rosnący eksport ropy naftowej z USA

2019-08-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, nowy tydzień rozpoczyna się na tym rynku spokojnie. Presja sprzedających na wykresie cen tego surowca jednak się wyraźnie utrzymuje. Notowania ropy Brent poruszają się poniżej poziomu 61 USD za baryłkę, natomiast cena ropy WTI zeszła poniżej poziomu 55 USD za baryłkę.
Brytyjski funt nadal przy tegorocznych minimach

Brytyjski funt nadal przy tegorocznych minimach

2019-08-05 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: Chiny: Indeks PMI dla usług w Chinach w lipcu wyniósł 51,6 pkt. wobec oczekiwanych 52 pkt. Szwajcaria: Dynamika sprzedaży detalicznej w Szwajcarii w czerwcu znalazła się na poziomie 0,7% rdr wobec oczekiwań -0,6% rdr. Hiszpania: Indeks PMI dla usług w Hiszpanii w lipcu znalazł się na poziomie 52,9 pkt. przy oczekiwaniach wynoszących 53,6 pkt.
Imperium kontratakuje

Imperium kontratakuje

2019-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Chiny nie zamierzają ulegać naciskom prezydenta Trumpa i przystąpiły do ofensywy nakazując państwowym firmom wstrzymanie importu towarów rolnych z USA. USD/CNY przebił 7,0 pierwszy raz od 11 lat, co wznieca spekulacje, że Państwo Środka może użyć kursu walutowego jako broni w wojnie handlowej. Czekamy na reakcję Trumpa.
Niemal 4 złote za franka

Niemal 4 złote za franka

2019-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek sierpnia na rynkach jest bardzo nerwowy. Napływające informacje brzmią jak powtórka sprzed trzech miesięcy – spór handlowy zaostrza się, a sytuacja gospodarcza pogarsza. W tej sytuacji inwestorzy szukają bezpiecznych przystani. Jedną z nich okazuje się frank szwajcarski.
CHF/PLN najwyżej od 2,5-roku

CHF/PLN najwyżej od 2,5-roku

2019-08-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na głównych walutach, jednak dynamiczna zniżka chińskiego juana psuje nieco nastroje wokół koszyka EM. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3125 PLN za euro, 3,8771 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9450 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6968 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,111% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2019-08-02 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Ponowna eskalacja ryzyka wojen handlowych w wakacyjnych warunkach obniżonej płynności tworzy klimat dla podwyższonej zmienności z niekorzystnym wynikiem dla aktywów ryzykownych. TO powinien być motyw przewodni kolejnych dni z danymi zepchniętymi na dalszy plan. Indeksy PMI dla usług powiedzą więcej o kondycji globalnej gospodarki i mogą być wskazówką dla decyzji banków centralnych – głównie Fed i EBC. Decyzje w następnym tygodniu podejmują RBA i RBNZ.
Nowe cła, nowe problemy

Nowe cła, nowe problemy

2019-08-02 Komentarz giełdowy XTB
Tematem numer jeden na rynkach finansowych jest w piątek ponowna eskalacja wojny handlowej z Chinami przez prezydenta Trumpa. Prezydent USA ogłosił wczoraj, że na chińskie towary, które do tej pory nie były objęte cłami, zostaną nałożone cła w wysokości 10%. Chodzi o produkty o wartości 300 miliardów dolarów.
Gwałtowna przecena ropy naftowej po zaostrzeniu wojny handlowej

Gwałtowna przecena ropy naftowej po zaostrzeniu wojny handlowej

2019-08-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień nie zapowiadał się szczególnie emocjonująco na rynku ropy naftowej. Notowania tego surowca w pierwszej połowie tygodnia rosły, odrabiając straty z wcześniejszych tygodni. Niemniej, wczoraj ceny ropy naftowej dynamicznie spadły. Notowania ropy WTI zeszły poniżej 55 USD za baryłkę, a cena ropy Brent dotarła do okolic 61 USD za baryłkę. Dzisiaj rano zniżka jednak nie jest kontynuowana, a notowania ropy naftowej delikatnie odbijają się w górę.
I na koniec tygodnia paczka danych

I na koniec tygodnia paczka danych

2019-08-02 Raport poranny FMCM
Wiele już wiadomo: W rzeczy samej: po decyzji FOMC wiele się już wyjaśniło, mamy nadal mocnego dolara, kurs głównej pary to 1,1085 (choć notowano zejścia i do 1,1025, tak więc teraz sytuacja trochę się uspokaja). Z drugiej strony, tradycyjne, miesięczne payrollsy, czyli dane z rynku pracy USA, które poznamy o 14:30, to też nie jest tak całkiem banalna sprawa.
Trump igra z recesją

Trump igra z recesją

2019-08-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Miodowy miesiąc w relacjach Chiny-USA trwał… dokładnie miesiąc. Rozmowy prezydentów na szczycie G20 miały przynieść ulgę dla rynków i gospodarki. Efekt na razie jednak to nowe cła, akurat w momencie, gdy światowy przemysł jest na krawędzi recesji.
Rynki po decyzji Fed i BoE

Rynki po decyzji Fed i BoE

2019-08-01 Komentarz giełdowy XTB
Za nami decyzje dwóch banków centralnych. Wczoraj Fed nie zaskoczył inwestorów tnąc stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Bank centralny zdecydował również o zakończenie tak zwanego “zacieśniania ilościowego” z początkiem sierpnia (to o dwa miesiące wcześniej, niż wskazywały na to wypowiedzi podczas ostatnich posiedzeń).
Jak zwykle, Powell nas zawiódł

Jak zwykle, Powell nas zawiódł

2019-08-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Wydźwięk lipcowej decyzji FOMC był wyraźnie jastrzębi wobec tego, co rynek się spodziewał. Zgodnie z oczekiwaniami doszło do cięcia stóp procentowych o 25 pb i zakończenia programu redukcji sumy bilansowej, jednak komunikat i konferencja nie dały przeświadczenia, aby Fed był gotowy na dalsze luzowanie. Skutkiem jest silny dolar, co wywołuje furię u prezydenta Trumpa (jego słowa w tytule), a rozczarowanie inwestorów widać po przecenie ryzykownych aktywów.
Fed umacnia dolara

Fed umacnia dolara

2019-08-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki wiązały z posiedzeniem Fed bardzo duże nadzieje. Oczekiwano, że amerykański bank centralny weźmie na siebie ciężar stymulowania gospodarki, a serią obniżek stóp pomoże w kontynuacji hossy na Wall Street. Fed stopy obniżył, ale na tym dobre informacje się skończyły.
Odsetki niższe, a dolar mocniejszy

Odsetki niższe, a dolar mocniejszy

2019-08-01 Raport poranny FMCM
Nowy obraz: W sierpień wchodzimy z obniżoną stopą funduszy federalnych w USA. Teraz zakres to 2,00 - 2,25 proc., a nie 2,25 - 2,50 proc., jak było wcześniej, po serii podwyżek. Stopę obniżono, a jednak dolar w jakimś sensie wygrał starcie: para walutowa EUR/USD przesunęła się z okolic 1,1150-60 do 1,1035. Nawet i dziś rano wciąż jest nisko, przy 1,1045-50. Korekta jest skromna.
Rynki przed decyzją FED

Rynki przed decyzją FED

2019-07-31 Komentarz giełdowy XTB
Kluczowym wydarzeniem środowej sesji jest spotkanie FOMC. Rynek oczekuje, że amerykański bank centralny zdecyduje się na cięcie stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Inwestorzy czekają również na wskazówki, co do dalszej polityki monetarnej. Zasadniczo ważne jest to, czy dzisiejsza obniżka rozpocznie sezon dalszych cięć.
Dynamiczne zwyżki notowań ropy naftowej

Dynamiczne zwyżki notowań ropy naftowej

2019-07-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po neutralnym zakończeniu minionego tygodnia, notowania ropy naftowej ruszyły w górę. Bieżący tydzień póki co przynosi dynamiczne zwyżki cen tego surowca. Ceny ropy naftowej WTI w Stanach Zjednoczonych przekroczyły już 58 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent poruszają się już powyżej poziomu 65 USD za baryłkę.
Pierwsze cięcie

Pierwsze cięcie

2019-07-31 Komentarz poranny TMS Brokers
W lipcu ostatnie słowo będzie należeć do Fed. Na przestrzeni miesiąca trzon dyskusji ewoluował od rozważań o skali pierwszego cięcia (25 czy 50 pb) do podziału na obóz zwolenników jednorazowego dostosowania przeciwko tym, którzy chcą większych działań. Szczególnie prezydent Trump dawał jasno do zrozumienia, że jest orędownikiem tej ostatniej opcji. Rynek jednak najwyraźniej liczy na niedobór gołębich sygnałów, biorąc pod uwagę, że dolar jest blisko dwumiesięcznych szczytów.