Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Niepewność dot. wyroku TSUE na złotym
2019-09-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie nerwowości i zmienności na rynku PLN, wspieranej dodatkowo przez podbicie wyceny dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3800 PLN za euro, 3,9968 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0311 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9423 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,034% w przypadku obligacji 10-letnich.
Trump po raz kolejny doprowadza do większej zmienności
2019-09-25 Komentarz giełdowy XTBSesja na rynku akcji w środę rozpoczęła się od spadków. Od początku dnia to sprzedający mieli przewagę. Inwestorom udzielały się negatywne nastroje z wtorku, kiedyś prezydent USA podczas wystąpienia na szczycie ONZ nie przekazał żadnych pozytywnych informacji w sprawie negocjacji z Chinami odnośnie umowy handlowej.
Wracają obawy o bezumowny Brexit, funt wyraźnie w dół
2019-09-25 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutZdaniem Prokuratora Generalnego nie jest do końca jasne, czy rząd premiera Borisa Johnsona musi się podporządkować tzw. ustawie, którą zainicjował Hilary Benn z Partii Pracy, a która nakazywała wysłanie w połowie października wniosku do UE o wydłużenie procesu Brexitu o kolejne trzy miesiące, jeżeli do tego czasu nie zawarta zostanie wiążąca umowa rozwodowa.
Jedno implikuje drugie…
2019-09-25 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / DANE/ CHINY / TRUMP: Opublikowane wczoraj po południu dane Conference Board dotyczące indeksu zaufania konsumentów wypadły dość słabo – wskaźnik spadł we wrześniu do 125,1 pkt. z 134,2 pkt. po rewizji w sierpniu (oczekiwano 133,5 pkt.). W dół poszedł subindeks bieżącej kondycji (do 169 pkt. z 177,2 pkt.), oraz oczekiwań (do 95,8 pkt. z 107,0 pkt.).
Presja podażowa na rynku ropy naftowej
2019-09-25 Komentarz surowcowy DM BOŚDynamiczne zwyżki, które pojawiły się na rynku ropy naftowej na początku poprzedniego tygodnia, zostały już niemal całkowicie wymazane. Już w minionym tygodniu strona podażowa się na nowo uaktywniła, a bieżący tydzień rozpoczął się od znaczącej przeceny ropy naftowej. Cena amerykańskiej ropy WTI zeszła już poniżej 57 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent oscylują w okolicach 62 USD za baryłkę.
Jak grzyby po deszczu
2019-09-25 Komentarz poranny TMS BrokersJak grzyby po deszczu pojawiają się nowe kwestie, z którymi muszą zmierzyć się inwestorzy. Tym razem jest to impeachment Donalda Trumpa. Demokraci rozpoczęli tę procedurę ze względu na informacje, że Donald Trump wielokrotnie w rozmowach telefonicznych naciskał na prezydenta Ukrainy by prowadzone było śledztwo przeciwko synowi byłego wiceprezydenta Joe Bidena.
W USA startuje brudna kampania
2019-09-25 Poranny komentarz walutowy XTBWczoraj wieczorem przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA rozpoczęła formalną procedurę odwołania prezydenta Trumpa. Temat ten pojawiał się w zasadzie od początku prezydentury, teraz wraca nieprzypadkowo – w USA kampania prezydencka rozkręca się na dobre i wszystkie chwyty są dozwolone. Dla rynków to dodatkowy powód do niepokoju.
GBP/PLN i GBP/EUR wysoko
2019-09-25 Raport poranny FMCMTrump, Fed, GfK, CBI: Amerykańska giełda z zaniepokojeniem zareagowała na informacje, jakoby prezydent Trump miał (mógł) zostać w niedalekiej przyszłości pozbawiony urzędu przy pomocy procedury impeachmentu. Pretekstem jest to, że jakoby domagał się od prezydenta Ukrainy, p. Żełeńskiego, wszczęcia śledztwa przeciw synowi byłego wiceprezydenta Joe Bidena. Karą za brak takiego śledztwa miałoby być wstrzymanie 400 mld USD pożyczki dla naszego wschodniego sąsiada.
Trump podważa rynkowe nastroje
2019-09-24 Komentarz giełdowy XTBPonownie rynki finansowe zwracają uwagę głównie na geopolitykę. Kolejny raz głównym tematem jest spór handlowy pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi. Donald Trump występujący na szczycie państw ONZ nie nastroił pozytywnie inwestorów. Z drugiej zaś strony nie mamy również eskalacji wojny handlowej. Czego wobec tego oczekiwać w najbliższych tygodniach przy obietnicach wznowienia rozmów handlowych na wysokim szczeblu?
Bilans dnia – dolar na wstecznym biegu
2019-09-24 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutWtorek przyniósł osłabienie dolara, chociaż ważne dane nt. indeksu zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board dopiero przed nami – odczyt poznamy o godz. 16:00. Słabsze dane mogą wydłużyć obserwowany od kilku godzin ruch, który można tłumaczyć większą chęcią akceptacji ryzyka po informacjach z frontu negocjacji USA-Chiny, oraz lokalnymi czynnikami.
Wirówka na funcie?
2019-09-24 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł, że działania podjęte przez premiera Johnsona związane z zawieszeniem parlamentu nie były standardowe i zostały podjęte w nadzwyczajnych okolicznościach i premier nie przedstawił konkretnych powodów do takiego działania.
Informacje ustawiają nastroje…
2019-09-24 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Strona amerykańska poinformowała, że rozmowy delegacji z udziałem wicepremiera Liu He rozpoczną się tydzień później, niż planowano wcześniej, tj. 7 października.
Szybkie wznawianie produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej
2019-09-24 Komentarz surowcowy DM BOŚUbiegłotygodniowe ataki na kluczowe saudyjskie instalacje naftowe wywołały w inwestorach obawy dotyczące istotnego spadku podaży ropy naftowej na Bliskim Wschodzie. Ataki wymazały bowiem ponad połowę produkcji ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej i około 5% globalnej produkcji.
Nieszczęścia chodzą parami
2019-09-24 Komentarz poranny TMS BrokersNieszczęścia chodzą parami – przysłowie znakomicie opisuje położenie złotego w ostatnich dniach. Pierwszym ciosem wypychającym EUR/PLN ponad 4,38 było upublicznienie daty wydania przez TSUE wyroku ws. hipotek walutowych. Drugim – podnoszącym kurs blisko letnich szczytów 4,40 – seria fatalnych odczytów indeksów PMI dla Niemiec.
Rosną obawy o spowolnienie
2019-09-24 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsze dane makroekonomiczne pokazały jasno, że okres problemów gospodarczych jest daleki od zakończenia. Wpływ na rynki globalne był ograniczony, co nie oznacza, że skala zagrożenia jest niewielka. Oczywiście na pierwszym planie były dane z Niemiec, o których pisaliśmy już wczoraj rano – spadek PMI dla przemysłu do 41,4 pkt. po miesiącach na niskich poziomach 43-44 pkt. to katastrofa.
Słabo w Niemczech, słabo w Polsce
2019-09-23 Raport wieczorny FMCMDane i nie tylko: PMI dla przemysłu i usług we Francji wypadły poniżej prognoz. Podobnie w Niemczech, gdzie wyjątkowo mizerny był odczyt przemysłowy: raptem 41,4 pkt przy oczekiwaniach na poziomie 44 pkt. W całej Strefie Euro uzyskano 45,6 pkt, prognozowano tymczasem 47,3 pkt.
Gorsze PMI przyczyną spadków na giełdach
2019-09-23 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji poznaliśmy fatalne dane PMI z Europy. Największe rozczarowanie było widać we Francji i Niemczech. Wskaźnik PMI przemysłowy dla Niemiec wyniósł zaledwie 41,4 punktu, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 44 (poprzednio 43,5). Tak niski wynik jest najgorszym odczytem od 2012 roku. Dzisiejsze dane pokazują wyraźne pogorszenie w sektorze przemysłowym, jak i usługowym.
Dywergencja na PMI
2019-09-23 Bilans dnia DM BOŚ z rynku walutFatalne szacunki indeksów ze strefy euro, jakie poznaliśmy rano, zostały po południu (godz. 15:45) zestawione z na pierwszy rzut oka niezłymi danymi z USA – przemysłowy PMI odbił do 51,0 pt. z 50,3 pkt., a usługowy do 50,9 pkt. z 50,7 pkt. (choć tu spodziewano się więcej, bo 51,5 pkt.), co dało wzrost PMI Composite do 51,0 pkt. z 50,7 pkt. przy szacowanym spadku do 49,6 pkt. – choć po głębszej analizie uwagę zwraca najniższy od 9 lat subkomponent zatrudnienia (spadek do 49,4 pkt.).
Cena złota w górę w obliczu napięć politycznych
2019-09-23 Komentarz surowcowy DM BOŚPo mało wyrazistych czterech sesjach poprzedniego tygodnia, notowania złota dopiero w piątek zdefiniowały kierunek zmian – cena kruszcu wzrosła dynamicznie, przekraczając poziom 1520 USD za uncję i kontynuują zwyżkę również na początku bieżącego tygodnia.
Szybki powrót do „normalności”
2019-09-23 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: AUSTRALIA / DANE / RBA: Wstępny odczyt przemysłowego PMI za wrzesień spadł do 49,4 pkt. z 50,9 pkt. (zejście poniżej bariery 50 pkt. ma miejsce po raz pierwszy od ponad 3 lat), ale usługowy odbił do 52,5 pkt. z 49,1 pkt. Duża zmienność tych odczytów sprawia, że są one nieco ignorowane przez rynek.