Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-08-09 Komentarz tygodniowy TMS BrokersCiągnąca się saga wojen handlowych zmienia się na gorsze, coraz bardziej zagrażając globalnemu ożywieniu. Recesyjne obawy przekuwane są w uważniejsze skanowanie danych makro i generują presję na banki centralne z żądaniami działań ratunkowych. W przyszłym tygodniu główna uwaga będzie na serii danych z USA jako ważnych wskazówek dla Fed.
Koniec bardzo ciekawego tygodnia
2019-08-09 Komentarz giełdowy XTBDobiegający właśnie końca tydzień z pewnością możemy zaliczyć do ciekawych. Światowe giełdy wahały się między euforią i rozpaczą, a wszystko to z powodu eskalacji konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Praktycznie każdego dnia pojawiały się nowe doniesienia w kontekście relacji między dwoma supermocarstwami i piątek również nie rozczarował pod tym względem.
Stabilizacja notowań ropy naftowej
2019-08-09 Komentarz surowcowy DM BOŚO ile pierwsza połowa bieżącego tygodnia była na rynku ropy naftowej okresem dynamicznych zniżek, to notowania tego surowca wczoraj ustabilizowały się i dzisiaj również wykazują niewielką zmienność. Cena ropy naftowej Brent porusza się nadal w okolicach 57,50 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy WTI oscylują w okolicach 52,50-52,60 USD za baryłkę.
Szalony tydzień na rynkach
2019-08-09 Poranny komentarz walutowy XTBW poniedziałek panika, wczoraj euforia – to z pewnością jest wakacyjna sielanka, choć przykłady takiej zmienności w sierpniu są dobrze udokumentowane. Czy wyprzedaż na giełdach z początku miesiąca to jedynie „zły sen” i rynki wracają do stabilnych wzrostów?
Czekając na odbicie PLN
2019-08-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na głównych walutach, stąd również PLN uległ lokalnej stabilizacji. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3218 PLN za euro, 3,8610 PLN wobec dolara, 3,9635 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6835 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,021% w przypadku obligacji 10-letnich.
Powrót wartości USD do zniżek
2019-08-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Japonia: Saldo rachunku bieżącego w Japonii w czerwcu wyniosło 1211,2 mld JPY wobec oczekiwań na poziomie 1140 mld JPY. Chiny: Bilans handlu zagranicznego Chin w lipcu znalazł się na poziomie 45,06 mld USD przy oczekiwaniach wynoszących 40 mld USD. Eksport wzrósł o 3,3% rdr przy oczekiwaniach jego spadku o 2% rdr. Z kolei import spadł o 5,6% rdr przy oczekiwaniach zniżki o 8,3% rdr.
Wakacyjny czas
2019-08-08 Komentarz poranny TMS BrokersPo wczorajszym załamaniu czwartek na rynkach wygląda zupełnie inaczej. Wydarzeniem dnia jest pierwszy od lat fixing chińskiego juana powyżej 7,0, ale ponieważ rynkowe oczekiwania były bardziej ponure, netto nastroje inwestorów są lepsze. Jakkolwiek irracjonalnie to brzmi, taka jest rzeczywistość wakacyjnego handlu.
Spekulacje o kolejnej interwencji na rynku ropy naftowej
2019-08-08 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi zdecydowaną przewagę strony podażowej. Cena amerykańskiej ropy WTI wczoraj osiągnęła dzienne minimum na poziomie 50,50 USD za baryłkę, a dzisiaj powraca wyraźnie ponad poziom 52 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy Brent wczoraj zeszły nawet do okolic 56 USD za baryłkę, jednak dzisiaj odbijają do rejonu 57,50 USD za baryłkę.
Szaleństwo na rynku długu
2019-08-08 Poranny komentarz walutowy XTBCzwartek przynosi stabilizację nastrojów rynkowych. Dzieje się tak po części ze względu na lepsze od oczekiwań dane o chińskim handlu. W tle jednak widzimy nadal potężną hossę na rynku obligacji, która momentami zaczyna przypominać bańkę spekulacyjną.
Główna para przy dwunastce
2019-08-08 Raport poranny FMCMObraz głównej pary: Wczoraj, jak pamiętamy, dość mocno rozczarowały dane z Niemiec o produkcji przemysłowej. Być może takie fakty, pokazujące, że pomimo rozmaitych wahań i przebłysków optymizmu, coś w gospodarce naszych zachodnich sąsiadów nie gra lub grać przestaje - pozwalają na ograniczenie wzrostu wartości euro.
Odbicie na rynku akcji tylko chwilowe?
2019-08-07 Komentarz giełdowy XTBWczorajsze odbicie na rynku akcji może okazać się nietrwałe, początek środowej sesji w USA nie przynosi wzrostów, wręcz przeciwnie. Po otwarciu notowań w Stanach Zjednoczonych, główne indeksy traciły blisko 1%. Za nami pierwsza godzina handlu, większość akcji w USA utrzymuje się pod kreską. Przed godziną 17:00 S&P500 traci 0,45%, Nasdaq zniżkuje 0,35%, a Dow Jones traci najwięcej -1,2%.
Cena złota na poziomie 1500 USD za uncję
2019-08-07 Komentarz surowcowy DM BOŚPierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku złota upływa pod znakiem wyraźnej przewagi kupujących. Dzisiaj rano strona popytowa także nie zawodzi, a notowania kruszcu sięgają już poziomu 1500 USD za uncję. Tak wysokie ceny złota były widziane ostatnio w kwietniu 2013 roku.
Kiwi przeżywa hORRor
2019-08-07 Komentarz poranny TMS BrokersPrezes Banku Rezerwy Nowej Zelandii Adrian Orr w jedną noc stał się ideałem dla szefa banku centralnego, gdyby zapytać prezydenta USA Donalda Trumpa. W zaskakującej decyzji RBNZ ściął główną stopę OCR o 50 pb do 1 proc., dwa razy mocniej niż zakładał rynek. Kiwi został posłany na trzyletnie minima, a reszcie rynku zostało przypomniane, dokąd zmierza globalna polityka pieniężna.
Bankom centralnym puszczają nerwy
2019-08-07 Poranny komentarz walutowy XTBŚrodowa sesja azjatycka na rynku walut była bardzo ożywiona. Nie codziennie mamy dwa cięcia banków centralnych pachnące lekką paniką. Dziś stopy procentowe zostały obniżone w Nowej Zelandii i w Indiach. Czy to dmuchanie na zimne, czy też oznaka nadciągającej katastrofy?
W którą stronę teraz?
2019-08-06 Komentarz poranny TMS BrokersUSA oficjalnie uznają Chiny manipulantem kursowym, ale starania władz w Pekinie na rzecz odwrócenia słabości juana pomogły przynieść uspokojenie na rynki finansowe. Na rynku głównych walut wchodzimy w tryb badania intencji jego uczestników: kto chce dalej sprzedawać ryzyko, a kto już realizować zyski?
Groźby ze strony Iranu w cieniu obaw o popyt na ropę naftową
2019-08-06 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Po dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej w minionym tygodniu, bieżący tydzień na razie przynosi uspokojenie nastrojów inwestorów. Strona podażowa jest jednak silna, zwłaszcza na wykresie cen europejskiej ropy naftowej, której notowania walczą obecnie z psychologiczną barierą na poziomie 60 USD za baryłkę.
Juan w centrum uwagi rynków
2019-08-06 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek przyniósł na rynkach prawdziwe trzęsienie ziemi. Ciemne chmury gromadziły się już w ubiegłym tygodniu, kiedy to Fed przymknął nieco drzwi dla dalszych obniżek stóp, a prezydent Trump zapowiedział nałożenie kolejnych ceł na import z Chin. Bomba wybuchła jednak dopiero wczoraj.
Juan, dolar, Chiny, Trump
2019-08-06 Raport poranny FMCMChińskie cienie: O 8:00 mogliśmy się przekonać, że w czerwcu zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły aż o 2,5 proc. m/m. To dobry wynik, bo przecież spodziewano się znacznie gorszego, mianowicie +0,4 proc. Co ciekawe, poprawiono odczyt majowy: z -2,2 proc. na +2,0 proc. (sic!).
Koniec nadziei na porozumienie?
2019-08-05 Komentarz giełdowy XTBPatrząc na zachowanie najważniejszych indeksów giełdowych można by odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał, a tablice notowań wciąż pokazują sytuację z piątku. Niestety, nie jest to żaden błąd oprogramowania, ale smutna prawda - światowe rynki akcji toną kolejną sesję z rzędu i jak na razie na horyzoncie nie widać perspektywy poprawy.
Rosnący eksport ropy naftowej z USA
2019-08-05 Komentarz surowcowy DM BOŚPo tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, nowy tydzień rozpoczyna się na tym rynku spokojnie. Presja sprzedających na wykresie cen tego surowca jednak się wyraźnie utrzymuje. Notowania ropy Brent poruszają się poniżej poziomu 61 USD za baryłkę, natomiast cena ropy WTI zeszła poniżej poziomu 55 USD za baryłkę.