Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Przepychanki wokół Brexitu
2019-10-03 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutPrzemawiający w parlamencie Boris Johnson stwierdził, że jego pomysł na Irlandię Północną w temacie Brexitu jest pewnym kompromisem, który UE powinna zaakceptować – inaczej będziemy mieć „bezumowny” Brexit. Kurs funta nie przejmuje się tymi groźbami, gdyż ze strony unijnych polityków zaczynają napływać mieszane sygnały.
Komentarz do decyzji TSUE
2019-10-03 Komentarz walutowy TMS BrokersZgodnie z opublikowanym dzisiaj wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sądy krajowe nie mogą mieć możliwości zmiany niektórych warunków umowy kredytowej, które są niedozwolone, nowymi warunkami. Jednocześnie stwierdzono, że umowa kredytowa może zostać utrzymana po usunięciu klauzul abuzywnych wyłącznie, gdy po usunięciu tychże klauzul nie traci ona na ważności oraz jest zgodna z przepisami prawa polskiego.
Dyskontować, czy nie dyskontować…
2019-10-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / UE / WTO / AIRBUS / RELACJE HANDLOWE: WTO (Światowa Organizacja Handlu) dała wczoraj zielone światło Amerykanom, którzy mogą teraz wziąć odwet za nielegalne subsydia dla Airbusa. Tym samym od 18 października nałożone mogą zostać cła na produkty z UE o wartości 7,5 mld USD.
Spadek produkcji i popytu na miedź
2019-10-03 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku miedzi upływa pod znakiem raczej pesymistycznych nastrojów. Na początku tygodnia cena miedzi w Stanach Zjednoczonych dynamicznie spadła (podczas wtorkowej sesji nawet do okolic 2,51-2,52 USD za funt, najniższych od miesiąca). Niemniej, w kolejnych dniach cena metalu odbiła w górę i obecnie porusza się powyżej poziomu 2,56-2,57 USD za funt.
Wyrok TSUE to nie przycisk zagłady
2019-10-03 Komentarz poranny TMS BrokersDziś o 9:30 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda orzeczenie w sprawie hipotek frankowych. W ostatnich dniach temat zelektryzował rynek złotego i czarne scenariusze były przerabiane na liczne sposoby. Sądzę jednak, że strach jest przesadzony, a może i spotęgowany potrzebą wygenerowania zmienności na przeważnie spokojnym rynku złotego.
Nowy istotny czynnik ryzyka
2019-10-03 Poranny komentarz walutowy XTBDo tej pory mówiąc o ryzykach związanych z wojnami handlowymi mieliśmy na myśli głównie Stany Zjednoczone oraz Chiny, z kolei inne kraje cierpiały jedynie pośrednio i w mniejszym stopniu. Niemniej jednak wczorajszy werdykt Światowej Organizacji Handlu (WTO) może istotnie podbić wagę tego czynnika również z punktu widzenia europejskiej gospodarki.
RPP zauważa osłabienie na świecie
2019-10-03 Raport poranny FMCMEurodolar i jego sprawy: Z raportu ADP za wrzesień wynika, iż w USA przybyło 135 tys. posad, tzn. o tyle wzrosło zatrudnienie. Oczekiwano 140 tys., więc wynik teoretycznie był prawie zgodny z prognozą (nieco słabszy), niemniej została ona zaburzona przez to, że wynik sierpniowy obniżono w ramach rewizji ze 195 tys. do 157 tys.
Czas szybko wymusi ważne decyzje
2019-10-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / FED / DANE: Fatalne dane z amerykańskiego przemysłu, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu (indeks ISM spadł we wrześniu do 47,8 pkt.) doprowadziły do sporego przesunięcia oczekiwań, co do możliwości obniżki stóp procentowych przez FED w końcu października.
Ekwador na drodze do opuszczenia OPEC
2019-10-02 Komentarz surowcowy DM BOŚPodczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej panowała duża nerwowość, jednak ceny tego surowca zakończyły dzień na relatywnie niewielkich minusach. Dzisiaj rano jednak presja podażowa powraca na rynek ropy. Notowania surowca gatunku WTI spadły poniżej 54 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej poziomu 59 USD za baryłkę.
Nieprzyjazna przystań
2019-10-02 Komentarz poranny TMS BrokersZałamanie indeksu ISM dla przemysłu USA dowodzi, że największa gospodarka świata nie jest niewrażliwa na globalne spowolnienie. Choć ważniejsza dla oceny kondycji gospodarki jest postawa sektora usługowego, już teraz wygląda na to, że wyrażany przez Fed spokój o sytuację wewnętrzną mógł być nietrafiony. Rosną ryzyka dla USD, którego może nie uratować status bezpiecznej przystani.
(Nie)oczekiwana słabość przemysłu w USA
2019-10-02 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu rozczarował uczestników rynku, co było punktem zapalnym do większej wyprzedaży na rynkach akcyjnych. W odpowiedzi na słabe dane tracił również dolar, co po części znalazło odzwierciedlenie w notowaniach złotego, który o poranku jest nieco mocniejszy. Z kolei z kraju poznaliśmy kolejny słaby odczyt indeksu PMI oraz głębsze od konsensusu rynkowego spowolnienie rocznej dynamiki inflacji.
Złoty stabilny, czekamy na TSUE
2019-10-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego dolara po wczorajszym alarmującym odczycie ISM. Brak jest jednak wyraźnego wsparcia dla PLN, który pozostaje pod presją przed TSUE. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3764 PLN za euro, 4,0036 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0282 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9150 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,021% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wyrok TSUE pogrąży polskie banki?
2019-10-01 Komentarz giełdowy XTBInwestorzy zainteresowani polskimi aktywami oczekują na jedno z najważniejszych wydarzeń dla naszego rynku ostatnich miesięcy – decyzji TSUE w sprawie kredytów walutowych. Decyzja ta może pociągnąć za sobą szereg następstw, które mogą ustalić nowy porządek na polskim rynku giełdowym. Z drugiej strony może wydawać się, że rynek przecenił wagę tego wydarzenia i skutek wydania decyzji dotyczącej kredytów frankowych może być zupełnie odwrotny od tego oczekiwanego przez rynek.
Rozczarowanie funtem i fatalne ISM dla amerykańskiego przemysłu
2019-10-01 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutBilans dnia – rozczarowanie funtem i fatalne ISM dla amerykańskiego przemysłu
O ile dane PMI z brytyjskiego przemysłu wypadły nieźle, to już oczekiwania związane z możliwym pomysłem premiera Johnsona na Brexit zawiodły.
O ile dane PMI z brytyjskiego przemysłu wypadły nieźle, to już oczekiwania związane z możliwym pomysłem premiera Johnsona na Brexit zawiodły.
Złoty stabilny, czekamy na czwartek
2019-10-01 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutWtorkowy handel nie przynosi większych zmian w wycenie złotego. Opublikowane rano dane nt. przeszły bez większego echa – kombinacja nieco niższego odczytu PMI, ale przede wszystkim cofnięcie się inflacji we wrześniu do 2,6 proc. r/r z 2,9 proc. r/r, może tylko utwierdzać w przekonaniu, że Rada Polityki Pieniężnej nie będzie przymuszona do podejmowania niełatwych decyzji o zmianie stóp procentowych.
Cena złota pod presją silnego dolara
2019-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚW drugiej połowie minionego tygodnia notowania złota ruszyły dynamicznie w dół, czego rezultatem było zakończenie całego tygodnia w okolicach 1500 USD za uncję, czyli tuż przy ważnym psychologicznym poziomie wsparcia. Jak się jednak okazało – nie był to koniec ciągu zniżek.
Dane z USA mogą nie pomóc dolarowi
2019-10-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: AUSTRALIA / RBA / NOWA ZELANDIA / DANE: Niespodzianki nie było, na dzisiejszym posiedzeniu RBA doszło do obniżki stopy procentowej o 25 p.b. do 0,75 proc. W komunikacie znalazła się wzmianka mogąca sugerować, że jej poziom został właściwie skalibrowany, chociaż RBA dodał później, że nie zamyka się na dalsze luzowania w razie potrzeby.
Zawsze jest jakieś ale
2019-10-01 Komentarz poranny TMS BrokersChoć na rynku nie brakuje uczestników mających nadzieję, że rozpoczynający się kwartał przyniesie oznaki poprawy sytuacji w globalnej gospodarce, dziś o takie sygnały może być trudno. Bank Rezerwy Australii obciął główną stopę procentową o 25 pb i jest gotowy na więcej, a zaplanowane odczyty indeksów PMI mają wysoko ustawioną poprzeczkę dla pozytywnych niespodzianek.
Rekordowy dolar, taniejące kruszce
2019-10-01 Poranny komentarz walutowy XTBKolejny dzień, kolejne rekordy dolara – tak ostatnio wygląda sytuacja na rynku walutowym. Słabe dane makro z globalnej gospodarki sprawiają, że dolar postrzegany jest jako względnie atrakcyjne miejsce. Wczoraj przełożyło się to także na mocne spadki cen metali szlachetnych.
Spokojny początek tygodnia na rynku akcji
2019-09-30 Komentarz giełdowy XTBPo niezbyt dobrej końcówce ubiegłego tygodnia, rynek akcji zaczyna po weekendzie od niewielkich wzrostów. W piątek pojawiły się bowiem informacje o tym, że Donald Trump chce aby chińskie firmy zniknęły z parkietu w Nowym Jorku, co doprowadziło do chwilowej wyprzedaży. Wiadomość została jednak zdementowana przez Departament Skarbu, co może przyczyniać się do tego, że dziś na indeksach w USA obserwujemy przewagę kupujących.