Sytuacja na rynkach 30 stycznia

Sytuacja na rynkach 30 stycznia
Data dodania: 2020-01-30 (14:10) Raport DM BOŚ z rynku walut

Odbicie było krótkie i strach przed chińskim koronawirusem, a raczej jego gospodarczymi skutkami powrócił wczoraj wieczorem i dał pretekst do kolejnej fali wyprzedaży podczas handlu w Azji. Statystyki zachorowań i zgonów rosną, a przypadki stwierdza się w kolejnych krajach – wskaźnik śmiertelności pozostaje jednak niższy, niż było to podczas epidemii SARS przed kilkunastu laty.

Ponowna fala strachu na rynkach ma, zatem podłoże biznesowe – informacje o planowanych przymusowych przestojach w chińskich zakładach (także należących do zagranicznych koncernów, jak np. Ikea) rodzą obawy przed poważnymi zakłóceniami w tzw. globalnych łańcuchach podażowych, co może odbić się też na wynikach finansowych amerykańskich, czy europejskich firm. Innymi słowy – problemy w Azji mogą rozlać się po świecie. A tutaj minie trochę czasu, zanim inwestorzy „przepracują sobie” nowe, adekwatne do zaistniałej sytuacji wyceny. W międzyczasie dominować mogą emocje prowadzące nieraz do pewnych przerysowań.

W obszarze FX czwartek na fali są znów bezpieczne przystanie, czyli JPY i CHF, ale na zamieszaniu korzysta też USD, dla którego wczorajsze posiedzenie FED nie miało większego znaczenia. Wieczorny przekaz był zgodny z oczekiwaniami, decydenci pozostają w trybie wait&see będąc jednocześnie w pełni zgodni, co do kontynuacji operacji skupu bonów skarbowych i przeprowadzania transakcji repo w celu poprawy płynności na rynku długu, przynajmniej jeszcze przez trzy miesiące. Zamieszanie w Azji w ograniczonym stopniu uderza w EUR i GBP, chociaż funta dopiero czeka wzrost zmienności w kontekście dzisiejszego posiedzenia Banku Anglii (decyzja o godz. 13:00). Z walut europejskich w grupie G-10 słabo wypadają SEK i NOK, co nadmiernie nie dziwi biorąc pod uwagę ich większą wrażliwość na ryzyko. Zamieszanie w Azji po raz kolejny mocno uderza w waluty Antypodów (AUD i NZD), chociaż spadają obawy związane z cięciem stóp przez RBA w dniu 4 lutego (żaden z wiodących banków komercyjnych nie oczekuje takiego ruchu), a bilans handlowy w Nowej Zelandii za grudzień wypadł lepiej od prognoz wskazując na nadwyżkę 547 mln NZD.

OKIEM ANALITYKA – Grząski grunt…

Optymizm, co do perspektyw przecenionych w ubiegłym roku rynków, jaki widzieliśmy jeszcze na kilka tygodni temu, w ostatnich dniach wyraźnie wyparował. Mam wrażenie, że ekonomiści za chwilę zaczną prześcigać się w szacunkach, jak duże skutki dla azjatyckiej gospodarki będzie miał chiński koronowirus. I co ważniejsze, na ile rozleją się one na resztę świata. I ten wątek będzie teraz kluczowy. Wizja delikatnego ożywienia w 2020 r. została pogrzebana, a tzw. bieguny na rynkach finansowych uległy chyba już odwróceniu – teraz negatywne informacje będą mieć większe znaczenie, niż pozytywne. I nie jest pewne, na ile spodziewane za 7-10 dni apogeum zachorowań na 2019-nCoV to zmieni.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.