Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Grande Finale
2019-09-12 Komentarz poranny TMS BrokersDziś wielki finał kadencji Mario Draghiego. Na jej zakończenie odchodzący prezes EBC ogłosić ma kompleksowy, rozbudowany pakiet wspierania koniunktury by raz jeszcze spróbować tchnąć życie w chimeryczną europejską gospodarkę. Publiczność, czyli rynek ma jednak bardzo rozbudowane oczekiwania odnośnie do skali łagodzenia. W takiej sytuacji wielki finał może okazać się wielką klapą. Dla euro oznaczałoby to silne umocnienie.
EBC podejmie istotne decyzje
2019-09-12 Raport poranny FMCMQE znów w akcji: 30 mld EUR "dodruku" miesięcznie oraz obniżka i tak już ujemnej stopy depozytowej z -0,40 proc. do -0,50 proc. Takie są rynkowe prognozy dotyczące dzisiejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. O faktach przekonamy się o 13:45. O 14:30 zacznie się konferencja prasowa EBC.
Wyhamowanie wzrostu PLN przed EBC
2019-09-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie eurodolara oraz PLN, gdyż inwestorzy czekają już na kluczowe wydarzenie tygodnia w postaci dzisiejszego zakończenia posiedzenia EBC. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3380 PLN za euro, 3,9400 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9648 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8563 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,108% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czy EBC sprosta oczekiwaniom?
2019-09-11 Komentarz giełdowy XTBNiewątpliwe część głównych wątków rynkowych i geopolitycznych schodzi teraz na dalszy plan, a wszystko to ze względu na decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Jeden z najważniejszych banków centralnych na świecie już jutro może zmienić kolejny raz obraz rynków finansowych. Czy jednak przy tak wygórowanych oczekiwaniach będzie w stanie w jakikolwiek sposób zaskoczyć rynek?
Bilans dnia – dolar nadal rośnie w siłę
2019-09-11 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutŚroda przynosi może i kosmetyczne, ale dalsze ruch górę na parach dolarowych. Pośrednio wpływ na to miał odczyt inflacji producenckiej za sierpień (PPI), gdyż wypadła ona nieco powyżej szacunków, co może podnosić poprzeczkę przed jutrzejszymi danymi CPI, chociaż statystycznie wpływ PPI na CPI (i to niekoniecznie) bywa zauważalny po kilku miesiącach.
Dolar podbija w górę
2019-09-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: CHINY: Według spekulacji dziennika Global Times rząd przygotowuje pakiet istotnych działań mających na celu ograniczyć negatywny wpływ wojen handlowych dla biznesu. Tymczasem South China Morning Post ponownie plotkuje o chęci Chin na zwiększenie zakupów produktów rolnych od USA w zamian za opóźnienie podwyżek kolejnych stawek celnych przez Waszyngton.
Znaczący spadek zapasów ropy naftowej w USA
2019-09-11 Komentarz surowcowy DM BOŚPo czterech wzrostowych sesjach z rzędu, notowania ropy naftowej wczoraj zakończyły sesję na delikatnym minusie, a dzisiaj rano ustabilizowały się przy wczorajszym zamknięciu. Cena ropy WTI powróciła poniżej poziomu 58 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zeszły tuż poniżej 63 USD za baryłkę.
Tajne przez poufne
2019-09-11 Komentarz poranny TMS BrokersW tym tygodniu ton notowaniom nadają plotki i przecieki. W poniedziałek padła pozytywna dla euro informacja, że Niemcy szukają sposobu, by znacznie zwiększyć wydatki fiskalne bez naruszania zasad budżetowych. Wtorek? Przecieki, że EBC nie jest gotowe na ponowne uruchomienie skupu aktywów przy obecnej koniunkturze i ewentualne ilościowe luzowanie może być uzależnione od danych napływających z gospodarki.
Chińskie gesty i rosnące oczekiwania
2019-09-11 Poranny komentarz walutowy XTBWrzesień na rynkach jak na razie przebiega w świetnych nastrojach. Nieco lepsze dane sprawiły, że inwestorzy zapomnieli o recesji, trwa pompowanie balonika przed rozmowami Chiny – USA, a za chwilę czeka nas kolejne luzowanie ze strony banków centralnych.
Giełdy ignorują wypowiedzi Mnuchina i Trumpa
2019-09-10 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja giełdowa na Starym Kontynencie jest kolejną upływającą w mieszanych nastrojach. Indeksy z takich europejskich gospodarek jak Francja czy Wielka Brytania notowane są dziś pod kreską. Z drugiej strony, wzrosty odnotowywane są w Niemczech i Hiszpanii.
Funt się nie poddaje
2019-09-10 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutSplot wydarzeń w postaci redukcji ryzyka politycznego – Brexit najpewniej zostanie odroczony do końca stycznia, a przedterminowe wybory nie odbędą się wcześniej, niż w końcu listopada – a także nieco lepsze odczyty makro (sugerujące, że gospodarka mogłaby być odporna na brexitowy serial) w postaci wczorajszego odczytu dynamiki produkcji przemysłowej (odbicie segmentu przetwórstwa o 0,3 proc.m/m), ...
Dolar będzie bronić swojej pozycji
2019-09-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA /CHINY / RELACJE HANDLOWE: Według potwierdzonych spekulacji mogłoby dojść do spotkania prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Xi Jinping’iem przy okazji szczytu APEC zaplanowanego 13-14 listopada. Z kolei zdaniem Sekretarza Skarbu USA, strona amerykańska będzie chciała podczas rozmów delegacji na początku października, poruszyć kwestie kursu juana. W opinii Donalda Trumpa do pewnych rozmów z Chińczykami może dojść już w przyszłym tygodniu.
Ceny złota w okolicach 1500 USD za uncję
2019-09-10 Komentarz surowcowy DM BOŚPrzewaga strony podażowej na rynku złota nie ustępuje. Po dynamicznym spadku notowań kruszcu w miniony czwartek, ceny złota kontynuują zniżkę. Dzisiaj notowania tego surowca oscylują w okolicach psychologicznej bariery na poziomie 1500 USD za uncję – i można się spodziewać, że do końca dnia będziemy obserwować walkę byków i niedźwiedzi właśnie w okolicach tego kluczowego poziomu.
Potrzeba stabilizacji
2019-09-10 Komentarz poranny TMS BrokersBrak wiadomości to dobra wiadomość i dzień bez przełomowych informacji zagwarantował stabilizację na rynkach finansowych. Na poboczu plotki o niemieckim budżecie i aktualizacja stanowisk stron wokół brexitu starają się wypełnić pustkę, ale ogólnie skutkuje to tylko mało konkretnym szumem.
Wyprzedaż na rynku złota
2019-09-10 Poranny komentarz walutowy XTBNotowana w ostatnim czasie poprawa nastrojów rynkowych ma swoją cenę – są nią spadki cen metali szlachetnych, które były bez wątpienia najlepszą inwestycją ostatnich miesięcy. Jednocześnie tracą „bezpieczne przystanie” na rynku walut – frank i jen, zyskuje natomiast funt.
PLN bez większych zmian, rynek wstrzymuje oddech przed EBC
2019-09-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie głównych walut oraz PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3317 PLN za euro, 3,9231 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9519 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8398 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,093% w przypadku obligacji 10-letnich.
WIG20 nadrabia straty
2019-09-09 Komentarz giełdowy XTBNowy tydzień na światowych giełdach rozpoczął się w całkiem optymistycznych nastrojach. Indeksy z Azji zamknęły się wyżej, mimo rozczarowujących danych z Chin. W Europie nie widzimy wspólnego kierunku, jednak duża część indeksów blue chips notowana jest wyżej. Do tego grona zalicza się również polski WIG20, który jest dziś najmocniejszy na Starym Kontynencie.
Ustawianie pozycyjne na początku tygodnia
2019-09-09 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / DANE / FED (Z PIĄTKU): Dane Departamentu Pracy nt. przyrostu nowych etatów w sierpniu nieco rozczarowały – NFP wskazał na wartość 130 tys. wobec spodziewanych 160 tys. Lepiej od prognoz wypadły jednak dane nt. dynamiki płacy godzinowej, która wzrosła o 0,4 proc. m/m i 3,2 proc. r/r (szacowano 0,3 proc. m/m i 3,0 proc. r/r).
Kontynuacja wzrostów cen ropy naftowej
2019-09-09 Komentarz surowcowy DM BOŚDruga połowa minionego tygodnia na rynku ropy naftowej upłynęła pod znakiem zwyżek – a dzisiaj rano ten trend jest kontynuowany. Notowania amerykańskiej ropy gatunku WTI dotarły dziś rano do okolic 57 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent porusza się tuż poniżej 62 USD za baryłkę.
Zawsze jest inne wyjście
2019-09-09 Komentarz poranny TMS BrokersOczywiście, że w temacie brexitu musiał wystąpić niespodziewany zwrot akcji. Boris Johnson nie zamierza się poddać w swoich staraniach doprowadzenia do brexitu 31 października, nawet jeśli ma to oznacza nieczystą grę. Rynki są zadowolone ze śledzenia brexitowej sagi, w przeciwnym wypadku czekałoby je senne wyczekiwanie czwartkowej decyzji EBC.