Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Niski kurs głównej pary
2019-08-29 Raport poranny FMCMPerspektywy na czwartek: W czwartek rano eurodolar jest nisko: nie przy minimach z sierpnia, ale niewiele powyżej nich, mianowicie przy 1,1080-85. W tym kontekście przypomnijmy, że maksima z kończącego się miesiąca to ok. 1,1245-50.
Rynek nie wierzy w poprawę nastrojów
2019-08-28 Komentarz giełdowy XTBDosłownie dwie pełne sesje dzielą nas od wprowadzenia nowych taryf celnych zarówno ze strony amerykańskiej oraz chińskiej, w trakcie trwającej już od pewnego czasu wojny handlowej. Przez wiele miesięcy inwestorzy ulegali zapewnieniom Trumpa, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Aktualnie może wydawać się, że inwestorzy przestali wierzyć w dalsze zapewnienia ze strony amerykańskiego prezydenta.
Niebo nie jest bezchmurne…
2019-08-28 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Strona amerykańska potwierdziła, że cła na chińskie produkty o wartości 300 mld USD wzrosną do 15 proc. z 10 proc. z dniem 30 sierpnia. Z kolei rzecznik chińskiego MSZ ponownie powtórzył, że nic mu nie wiadomo nt. rzeczowych rozmów telefonicznych na tematy handlu pomiędzy USA, a Chinami, o których wspominał obóz Trumpa.
Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA
2019-08-28 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Podczas wczorajszej sesji notowania ropy naftowej odzyskały siłę do zwyżek. Cena ropy gatunku WTI dynamicznie przekroczyła poziom 55 USD za baryłkę i obecnie porusza się w okolicach 55,50 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy gatunku Brent powróciły do okolic 60 USD za baryłkę, aczkolwiek na razie pozostają tuż poniżej tej psychologicznej bariery.
Europa paktami stoi
2019-08-28 Komentarz poranny TMS BrokersNapięcia handlowe, spowalniający wzrost globalny i luzowanie banków centralnych są głównymi tematami dla ryków finansowych, choć bez rozwoju nowych wątków w ciągu ostatnich 24 godzin, stąd obserwowany spokój. Przerywnikami są polityczne negocjacje w Wielkiej Brytanii i Włoszech, które ciągną w górę funta, a dla euro są neutralne.
Funt wyraźnie drożeje
2019-08-28 Poranny komentarz walutowy XTBGlobalne rynki żyją wojną handlową, ale w Europie tematem numer jeden pozostaje Brexit. Po awanturniczym początku premierowania przez Borisa Johnsona, teraz przeszliśmy do fazy starcia się z rzeczywistością. Efekt to spore umocnienie funta, czy uda się jednak uniknąć Brexitu bez porozumienia?
O ósmej poznamy dane z Niemiec
2019-08-28 Raport poranny FMCMSytuacja o poranku: Na tzw. głównej parze walutowej, czyli eurodolarze, mamy obecnie - krótko po szóstej rano 28 sierpnia - kurs 1,1085. Na razie zmiany nie są duże. Wczorajsze maksima to ok. 1,1115, a te z piątku to 1,1150. Tam można rozeznać lokalny opór.
Solidne wzrosty w Azji i lepsze nastroje w Europie
2019-08-27 Komentarz giełdowy XTBNa początku obecnego tygodnia możemy obserwować uspokojenie sytuacji, inwestorzy mają chwilę wytchnienia bo ostatniej huśtawce nastrojów, która był spowodowana przez prezydenta USA. Jego ostatnie wypowiedzi wskazują na chęć negocjacji z Chinami i dają nadzieję na porozumienie pomiędzy dwoma mocarstwami. Nie powinna więc dziwić reakcja rynku, inwestorzy kierują swój kapitał w stronę bardziej ryzykownych aktywów, przez co możemy obserwować odbicie na rynku akcji.
Ograniczone umocnienie złotego
2019-08-27 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutWtorkowy handel nie przyniósł większych zmian, złoty jest wręcz nieco słabszy, niż rano. Powody? Raczej wątpliwe jest, aby rynek przejął się słowami „gołębiego” członka RPP, Eryka Łona, który wezwał do rozważenia cięcia stóp o 25 p.b. już na najbliższych posiedzeniach w kontekście ryzyka globalnej recesji.
Rynek czeka na dalsze wskazówki
2019-08-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Na rynek napływają mieszane sygnały. Strona chińska nie potwierdza, jakoby miało dojść do telefonicznej rozmowy wicepremiera Liu He z ludźmi Donalda Trumpa, o czym zapewnia ten ostatni. Z drugiej strony pojawiają się spekulacje, jakoby Pekin miał odroczyć część ceł (ropa, auta, żywność) o 90 dni (@money_china).
Jak głuchy telefon
2019-08-27 Komentarz poranny TMS BrokersAktualny spokój rynków bazuje na braku odpowiedzi na pytanie, czy rozmowa telefoniczna między USA i Chinami w sprawie wznowienia rozmów handlowych miała miejsce czy nie? Prezydent Trump zapewnia, że tak. Chiny twierdzą, że do niczego nadzwyczajnego nie doszło. Inwestorzy zaczynają być sceptyczni, ale najwyraźniej są też zbyt zmęczeni całą huśtawką i wolą czekać w miejscu na nowe informacje.
Poranne dane z Niemiec już za nami
2019-08-27 Raport poranny FMCMKwestia PKB: Wczoraj rozczarował niemiecki indeks Ifo - oczekiwano zejścia z 95,8 pkt do 95,2 pkt, uzyskano tylko 94,3 pkt. Dziś natomiast dynamika PKB za II kw. 2019 wpisała się w prognozy, ale to przecież oznacza, że była słaba: -0,1 proc. k/k oraz 0,0 proc. r/r. W skali rocznej - stagnacja.
Głuchy telefon
2019-08-27 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek na rynkach był niezwykle chaotyczny. Obecność amerykańskiego prezydenta na szczycie G7 dostarczyła mediom wielu komentarzy, z których jednak łącznie niewiele wynika. Sentyment rynkowy poprawił się, ale pozostaje pytanie na jak długo.
Teatr jednego aktora
2019-08-26 Komentarz poranny TMS BrokersJackson Hole miało być dla rynków najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia, ale „wymiana ognia” między Chinami i Trumpem przyćmiła wszystko. Cła odwetowe Chin szybko spotkały się z ostrą kontrą USA, a rynki doświadczyły kolejnego uderzenia awersji do ryzyka. Tylko po to, by dziś rano usłyszeć od Trumpa, że „Chiny dzwoniły i chcą wznowić rozmowy handlowe”.
Ceny miedzi pod presją wojny amerykańsko-chińskiej
2019-08-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ SANotowania miedzi zakończyły miniony tydzień od dynamicznego ruchu spadkowego, a presja sprzedających utrzymuje się także podczas dzisiejszego poranka. Na początku poniedziałkowej sesji notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych spadły już do okolic 2,50 USD za funt, czyli do poziomów najniższych od 2017 roku. W późniejszych godzinach na rynku tym pojawiło się więcej optymizmu, jednak cena miedzi w USA i tak oscyluje na tegorocznych minimach.
Walka na noże zbliża nas do recesji
2019-08-26 Poranny komentarz walutowy XTBW piątek rynki czekały na wystąpienie szefa Fed, który miał zapowiedzieć luzowanie pieniężne i dać inwestorom kolejny powód do zakupów akcji. Stało się kompletnie inaczej. O ile Fed stopy procentowe będzie obniżać, z drugiej strony mamy znacznie większe zagrożenie w postaci nieskrępowanej wymiany ciosów handlowych. Globalna gospodarka stoi na krawędzi recesji.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-08-25 Komentarz tygodniowy TMS BrokersInwestorzy powątpiewają w szanse na uratowanie globalnego ożywienia i kolejne słabe dane będą ich w tym myśleniu utwierdzać. Duża niepewność wokół czynników geopolitycznych będzie napędzać pesymizm, ale też oczekiwania na kolektywną odpowiedź banków centralnych i polityki fiskalnej. Szanse na zrywy optymizmu nie są wykluczone, ale raczej nie należy ich szukać w kalendarzu publikacji.
Czekamy na Powella
2019-08-23 Poranny Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / FED (WCZORAJ): Mająca prawo głosu w FOMC Esther George (jastrząb, głosowała przeciwko obniżce stóp) stwierdziła w wywiadzie dla CNBC, że nie widzi obecnie pola do luzowania polityki. W podobnym tonie wypowiedział się inny „jastrząb”, Patrick Harker (nie głosuje w tym roku w FOMC). Krytycznie wobec polityki FED wypowiedział się ponownie Donald Trump.
Powell chciałby zadowolić wszystkich. Nie może.
2019-08-23 Raport poranny FMCMSympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole to zawsze okazja to wyznaczania kierunku dla polityki pieniężnej, choć przedstawiciele instytucji monetarnych nie zawsze z niej korzystają. Oczekiwania przed inauguracyjnym przemówieniem szefa Fed. J. Powella sugerują gołębi wydźwięk, ale pośród inwestorów panuje ostrożne podejście na wypadek, gdyby oczywiste nie było oczywiste. Wszystko dlatego, że Powell chciałby zadowolić wszystkich (rynek, frakcje w Fed, Trumpa), co jest jednak niemożliwe.
Złoto na drodze do spadkowego tygodnia
2019-08-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ SABieżący tydzień na rynku złota na razie przynosi przewagę sprzedających. Cena kruszcu dzisiaj rano oscyluje w okolicach 1503-1505 USD za uncję, czyli blisko minimów z bieżącego tygodnia. Wyraźnej presji podażowej jednak na tym rynku wciąż nie widać – patrząc na wykres w szerszym ujęciu, obecne zniżki mogą być traktowane jedynie jako korekta wcześniejszych wzrostów. Nota bene, na razie korekta ta jest relatywnie płytka, biorąc pod uwagę skalę poprzedzających ją zwyżek.