Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
TSUE i recesja w Niemczech
2019-09-23 Poranny komentarz walutowy XTBPiątek nie był dobry dla złotego. Polska waluta mocno traciła wobec euro, dolara i franka. To efekt z pozoru trywialnej informacji o dacie ogłoszenia wyroku TSUE ws. „frankowego” kredytu. Większym problemem może być jednak coraz głębsza zapaść europejskiego przemysłu.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-09-20 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW ostatnich dwóch tygodniach poznaliśmy spojrzenie na politykę najistotniejszych banków centralnych. Najważniejsze dla rynku pozostaje, czy dane i sytuacja globalna pogorszą się na tyle by skłonić FOMC do dalszych obniżek stóp procentowych.
Bilans dnia – więcej nerwowości w końcówce tygodnia
2019-09-20 Bilans dnia DM BOŚ z rynku walutPiątek przynosi nieznaczne podbicie notowań dolara, co można bardziej tłumaczyć lokalnymi tematami, ale nie tylko – rośnie ryzyko wzrostu awersji do ryzyka. Dzisiaj widoczna była zwłaszcza słabość europejskich walut, w tym funta – ten wpierw zyskał po wczorajszej wypowiedzi szefa KE o możliwości renegocjacji umowy Brexitu, ...
Polska giełda boi się wyroku TSUE
2019-09-20 Komentarz giełdowy XTBSytuacja na rynkach finansowych jest na koniec tygodnia raczej spokojna. Na większości rynków widoczne są wzrosty, które wywołane są brakiem eskalacji wojny handlowej, uspokojeniem sytuacji na Bliskim Wschodzie, czy w końcu ostatnią obniżką stóp procentowych przez Fed. Niespokojnie jest niestety na polskim rynku.
Kiedy wyjechali na wyniosłość drogi oczom ich ukazał się..
2019-09-20 Komentarz poranny TMS BrokersSytuację na rynku można opisać parafrazą dialogu z kultowej komedii „Nic śmiesznego”. Inwestorzy wyczekiwali na posiedzenie FOMC, jako na wydarzenie, które może nadać kierunek rynkom. Za wniesieniem drogi jest jednak zupełnie nie to czego oczekiwali a właściwie nie ma nic.
Ceny ropy naftowej na drodze do mocno wzrostowego tygodnia
2019-09-20 Komentarz surowcowy DM BOŚPo poniedziałkowym wystrzeleniu notowań ropy naftowej w górę i wtorkowej gwałtownej przecenia, zmienność cen ropy naftowej była już mniejsza. Ceny ropy naftowej Brent stabilizują się w rejonie 64-65 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy WI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę. Poniedziałkowa sesja praktycznie zdefiniowała wynik całego tygodnia – w rezultacie, ceny ropy są na drodze do zakończenia go na sporym plusie.
Czy to początek recesji w przemyśle?
2019-09-20 Poranny komentarz walutowy XTBSierpniowe dane odnośnie do produkcji przemysłowej rozczarowały, co może sugerować, że polski przemysł, który pozostawał odporny na spowolnienie w Europie zachodniej przez ostatnie miesiące, stracił swoją tarczę ochronną. Słaby wynik przemysłu może wskazywać na ryzyko mocniejszego spowolnienia PKB w trzecim kwartale, niemniej nie znamy jeszcze zbyt wielu danych, by móc postawić taką hipotezę.
Złotówka i sprzedaż w detalu
2019-09-20 Raport poranny FMCMDane makro i kurs eurodolara: O godzinie 8:00 mamy odczyt o inflacji PPI w Niemczech (za sierpień). O 13:00 opublikowany zostanie kwartalny biuletyn Banku Anglii, zaś o 14:30 dostaniemy dane za lipiec o sprzedaży detalicznej w Kanadzie. Prognoza to +0,6 proc. m/m oraz +0,3 proc. m/m w ujęciu bez samochodów.
Złoty bez zmian, pomimo słabszych makro
2019-09-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN po dniu pod znakiem banków centralnych. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3436 PLN za euro, 3,9279 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9608 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9304 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,071% w przypadku papierów 10-letnich.
A karawana jedzie dalej…
2019-09-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / FED: Na wczorajszym posiedzeniu zredukowano stopę funduszy federalnych o 25 p.b. (jak oczekiwano), dwóch członków FOMC głosowało przeciwko cięciu (George i Rosengren), a jeden chciał obniżki o 50 p.b. (Bullard).
Miedź na drodze do spadkowego tygodnia
2019-09-19 Komentarz surowcowy DM BOŚO ile poprzedni tydzień na rynku miedzi zakończył się na wyraźnym plusie (wyznaczając tym samym już trzy z rzędu wzrostowe tygodnie), to w bieżącym tygodniu na rynku tego metalu zdecydowanie przeważa strona podażowa.
Rynek żyje nadzieją na kolejny dodruk
2019-09-19 Poranny komentarz walutowy XTBZ dużej chmury mały deszcz – tak można podsumować wrześniowe posiedzenie Fed. Nie oznacza to jednak, że było to wydarzenie nieistotne. Wręcz przeciwnie, pod presją rynków Fed kopie pod sobą coraz głębszy dołek. Dziś przed nami kolejne decyzje banków centralnych oraz początek rozmów handlowych w USA.
Cicho jedziesz, dalej zajedziesz
2019-09-19 Komentarz poranny TMS BrokersFed ściął stopy o 25 pb. FOMC pozostaje przy tym pozytywnie nastawiony do perspektyw gospodarki, której ścieżka jest zgodna z oczekiwaniami z lipca. Fed widzi także rosnące ryzyka zewnętrzne, pogorszenie koniunktury w niektórych sferach życia gospodarczego i nie zawaha się ciąć kosztu pieniądza na podstawie napływających danych i informacji.
Amerykańskie odsetki i umocnienie dolara
2019-09-19 Raport poranny FMCMZgodnie z rynkowymi prognozami Fed obciął stopę funduszy federalnych z zakresu 2,00 - 2,25 proc. do 1,75 - 2,00 proc. Wynikało to m.in. z tego, że - zdaniem J. Powella, szefa Fed - wpływ na ogląd sytuacji gospodarczej ma amerykańska polityka handlowa (czytaj: wojna celna np. z Chinami).
Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki
2019-09-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA / FED: Oczekiwania na cięcie stóp procentowych o 25 p.b. na kończącym się dzisiaj posiedzeniu FED nadal spadają – to już tylko 56,5 proc. proc. (model CME FED Watch). Tymczasem wczoraj po południu nowojorski oddział FED poinformował o przeprowadzonej interwencji w celu ustabilizowania rynku overnight repo (limit operacji wynosi 75 mld USD dziennie – wczoraj FED skupił papiery skarbowe o wartości 53,2 mld USD, dzisiaj operacja ma zostać powtórzona).
Perspektywy szybkiego powrotu saudyjskiej produkcji ropy do normy
2019-09-18 Komentarz surowcowy DM BOŚW pierwszej połowie bieżącego tygodnia inwestorzy na rynku ropy naftowej nie mogą narzekać na brak emocji. Po poniedziałkowej dynamicznej zwyżce cen tego surowca po atakach na kluczowe rafinerie w Arabii Saudyjskiej w miniony weekend, wczorajsza sesja przyniosła nie tyle ochłodzenie emocji, co runięcie notowań ropy naftowej w dół. Cena amerykańskiej ropy WTI spadła poniżej 59 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent zniżkowały do okolic 64 USD za baryłkę.
Czy Fed jest w stanie zadowolić rynki?
2019-09-18 Poranny komentarz walutowy XTBDziś jedno z głównych wydarzeń obecnego miesiąca, jakim jest decyzja Fed. Decyzja, która przyniesie drugą w tym roku obniżkę stóp procentowych. Dla rynków kluczowe jest jednak pytanie: co dalej? Fed obniżył stopy po raz pierwszy na lipcowym posiedzeniu, wskazując wtedy, że jest to jedynie dostosowanie do globalnych zagrożeń i perspektywy niższej inflacji, jednak gospodarka pozostaje w dobrym stanie.
Oczekiwania względem FOMC
2019-09-18 Raport poranny FMCMDziś decyzja FOMC: Ogólnie rzecz biorąc, na rynku zakłada się, że FOMC obniży dziś stopę funduszy federalnych z zakresu 2,00 - 2,25 proc. do 1,75 - 2,00 proc. To bardzo możliwe: znacznie mniej prawdopodobne jest utrzymanie obecnych stóp lub dokonanie większej obniżki.
PLN w zawieszeniu, rynek czeka na decyzję FED
2019-09-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego, pomimo odbicia eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3397 PLN za euro, 3,9203 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9489 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9062 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,131% w przypadku obligacji 10-letnich.
Bilans dnia – dolar próbuje się cofać
2019-09-17 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutWczorajszy ruch, który można tłumaczyć zarówno ryzykiem geopolitycznym po wydarzeniach w Arabii Saudyjskiej (te zdaje się maleć), ale i też obawami dotyczącymi „jastrzębiego” zaskoczenia jutrzejszym przekazem FED, czy też nieoczekiwanym ruchem w górę na stopie overnight repo w poniedziałek, we wtorek zaczął być nieco korygowany.