Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czy Fed jest w stanie zadowolić rynki?

Czy Fed jest w stanie zadowolić rynki?

2019-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś jedno z głównych wydarzeń obecnego miesiąca, jakim jest decyzja Fed. Decyzja, która przyniesie drugą w tym roku obniżkę stóp procentowych. Dla rynków kluczowe jest jednak pytanie: co dalej? Fed obniżył stopy po raz pierwszy na lipcowym posiedzeniu, wskazując wtedy, że jest to jedynie dostosowanie do globalnych zagrożeń i perspektywy niższej inflacji, jednak gospodarka pozostaje w dobrym stanie.
Oczekiwania względem FOMC

Oczekiwania względem FOMC

2019-09-18 Raport poranny FMCM
Dziś decyzja FOMC: Ogólnie rzecz biorąc, na rynku zakłada się, że FOMC obniży dziś stopę funduszy federalnych z zakresu 2,00 - 2,25 proc. do 1,75 - 2,00 proc. To bardzo możliwe: znacznie mniej prawdopodobne jest utrzymanie obecnych stóp lub dokonanie większej obniżki.

PLN w zawieszeniu, rynek czeka na decyzję FED

PLN w zawieszeniu, rynek czeka na decyzję FED

2019-09-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego, pomimo odbicia eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3397 PLN za euro, 3,9203 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9489 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9062 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,131% w przypadku obligacji 10-letnich.
Bilans dnia – dolar próbuje się cofać

Bilans dnia – dolar próbuje się cofać

2019-09-17 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy ruch, który można tłumaczyć zarówno ryzykiem geopolitycznym po wydarzeniach w Arabii Saudyjskiej (te zdaje się maleć), ale i też obawami dotyczącymi „jastrzębiego” zaskoczenia jutrzejszym przekazem FED, czy też nieoczekiwanym ruchem w górę na stopie overnight repo w poniedziałek, we wtorek zaczął być nieco korygowany.
Utrzymanie wzrostów cen ropy naftowej

Utrzymanie wzrostów cen ropy naftowej

2019-09-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowych dynamicznych zwyżkach notowań ropy naftowej, we wtorek sytuacja się nieco uspokoiła. Niemniej, notowania tego surowca utrzymują się wysoko – cena ropy WTI porusza się w okolicach 61-62 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent znajdują się tuż poniżej 68 USD za baryłkę.
Możliwe nieoczekiwane zwroty akcji na dolarze

Możliwe nieoczekiwane zwroty akcji na dolarze

2019-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / FED: Oczekiwania na cięcie stóp procentowych o 25 p.b. na kończącym się jutro posiedzeniu FED spadły do 63 proc. (model CME FED Watch). Ogromną zmienność odnotowano też wczoraj na rynku krótkoterminowego długu (widoczny wzrost stopy overnight repo), ...
Miłe złego początki

Miłe złego początki

2019-09-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Na tapecie jest szereg istotnych wydarzeń, ale gwoździem programu w tym tygodniu może być tylko polityka monetarna USA. Fed na kończącym się w środę posiedzeniu zetnie stopy procentowe o 25 pb i do przedziału 1,75-2,00 proc. Taka ocena nie budzi kontrowersji wśród inwestorów, ale rynek jest mocno podzielony odnośnie do retoryki władz monetarnych i ich przyszłych kroków.
Dolar zyskuje na droższej ropie

Dolar zyskuje na droższej ropie

2019-09-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Krajobraz walut „naftowych” zmienia się w tej dekadzie bardzo szybko. Idealnie pokazuje to przykład dolara, który wyraźnie zyskał na spektakularnym wzroście cen ropy po weekendowych atakach. Stracił, niestety, złoty.
Dolar powyżej 3,93 PLN, inwestorzy czekają na FED

Dolar powyżej 3,93 PLN, inwestorzy czekają na FED

2019-09-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie nieco słabszego PLN na bazie mocniejszego dolara. Eurodolar spadł poniżej 1,10 USD, a USD/PLN powrócił powyżej 3,93 PLN. Na pozostałych parach złoty kwotowany jest następująco: 4,3303 PLN za euro, 3,9639 PLN wobec franka oraz 4,8820 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,148% w przypadku obligacji 10-letnich.
Turecka lira, chińskie dane i polska inflacja

Turecka lira, chińskie dane i polska inflacja

2019-09-16 Raport poranny FMCM
Dane makro i kursy par: Nad ranem pojawiły się dane makroekonomiczne z dalekich, ale przecież niezwykle ważnych Chin. Oto i one, za sierpień: produkcja przemysłowa +4,4 proc. r/r (przy prognozie +5,2 proc.), sprzedaż detaliczna +7,5 proc. r/r (zakładano +7,9 proc.) i inwestycje w aglomeracjach +5,5 proc. (tu oczekiwano +5,6 proc.).
Polska ucierpi na atakach w Arabi

Polska ucierpi na atakach w Arabi

2019-09-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Nowy tydzień przywitał nas potężnymi wzrostami ceny ropy naftowej, która gwałtownie podskoczyła w odpowiedzi na weekendowe ataki na arabskie rafinerie. Po zapoznaniu się z czynnikami fundamentalnymi wydaje się, że skala wzrostu cen jest uzasadniona, a rynek ropy czeka w najbliższym czasie bardzo ważny sprawdzian.
Gwałtowna zwyżka notowań ropy naftowej

Gwałtowna zwyżka notowań ropy naftowej

2019-09-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się wyjątkowo gwałtownie. Ceny ropy Brent wystrzeliły w górę, docierając do okolic 67-68 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI dzisiaj rano sięgały okolic 60-63 USD za baryłkę. Otwarcie się sesji dużą luką wzrostową oraz podwyższona zmienność notowań ropy naftowej dzisiaj wynikają z wydarzeń rozgrywających się w weekend w Arabii Saudyjskiej.
PLN nieco słabszy, podbicie awersji do ryzyka

PLN nieco słabszy, podbicie awersji do ryzyka

2019-09-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi podbicie układów risk-off za sprawą wydarzeń wokół instalacji Arabii Saudyjskiej. Eurodolar pozostaje jednak relatywnie stabilny. Polska waluta nieznacznie traci. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3275 PLN za euro, 3,9091 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9434 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8593 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,136% w przypadku obligacji 10-letnich.
Trzyletnia retrospektywa

Trzyletnia retrospektywa

2019-09-15 Raport tygodniowy FMCM
Między euro a dolarem: Przypomnijmy: u progu roku 2017 eurodolar był w pobliżu 1,04 (czasami nawet niżej). Cały rok 2017 upłynął w rytmie trendu wzrostowego, aż na początku 2018 testowano 1,2550 jako opór. U progu 2017 stopa procentowa w USA opiewała na 0,50 - 0,75 proc., co było efektem dwóch wcześniejszych podwyżek po niemal dekadzie w zakresie 0,00 - 0,25 proc.
Ropa naftowa: pesymizm mimo pozytywnych sygnałów

Ropa naftowa: pesymizm mimo pozytywnych sygnałów

2019-09-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Obawy dotyczące globalnego popytu na ropę naftową, wyrażane w tym tygodniu w raportach kluczowych instytucji z rynku, ewidentnie zdominowały nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej. Wczorajsza sesja na wykresach cen ropy zakończyła się na minusie, mimo solidnego wsparcia, jakim były dla kupujących pojawiające się informacje fundamentalne.
Dołek w tylnym lusterku

Dołek w tylnym lusterku

2019-09-13 Komentarz poranny TMS Brokers
EUR/USD kontynuuje zwyżkę po posiedzeniu EBC i powraca do 1,11. Sytuację EUR/USD można porównać do sceny z komediowego westernu, w której z rewolweru pada sześć strzałów opróżniających bęben magazynka a przeciwnik – choć ranny – wciąż stoi na nogach i z defensywy przechodzi do ataku.
Czy EBC tak naprawdę podniósł stopy?

Czy EBC tak naprawdę podniósł stopy?

2019-09-13 Poranny komentarz walutowy XTB
W większości komentarzy można przeczytać dziś o wielkim luzowaniu ze strony EBC. Faktycznie, Bank ugiął się pod presją rynków i wprowadził szeroki pakiet, ze wznowieniem programu skupu ilościowego na czele. Jednak zazwyczaj luzowanie powoduje osłabienie waluty, a tymczasem euro bardzo wyraźnie zyskało. Okazuje się bowiem, że obniżka stóp tak naprawdę oznacza… podwyżkę.
Złoty nieco mocniejszy po EBC

Złoty nieco mocniejszy po EBC

2019-09-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi ograniczenie zmienności po tym jak zakończenie posiedzenia EBC przyniosło dynamiczne ruchy. Sam PLN pozostaje jednak relatywnie stabilny. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3340 PLN za euro, 3,9158 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9547 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8375 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,029% w przypadku obligacji 10-letnich.
20 miliardów pieniężnej żeglugi

20 miliardów pieniężnej żeglugi

2019-09-12 Raport wieczorny FMCM
Wielkie nadzieje, wielkie decyzje... 20 mld EUR miesięcznie to spora sumka, ale o dziwo znacznie mniejsza niż ta, której oczekiwano na rynku. Prognozowano bowiem od 30 do nawet 70 mld EUR. Mowa oczywiście o kwocie, jaką EBC chce wpuścić w rynek, aby rozruszać gospodarkę, pobudzić akcję kredytową, podwyższyć inflację itd.
EBC i optymizm handlowy wspierają giełdy

EBC i optymizm handlowy wspierają giełdy

2019-09-12 Komentarz giełdowy XTB
W trakcie dzisiejszej sesji giełdowej na Starym Kontynencie obserwowaliśmy silne wahania głównych indeksów, szczególnie w drugiej połowie sesji. Powodem tych ruchów było oczywiście długo wyczekiwane posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Dodatkowej zmienność po otwarciu amerykańskiej sesji dostarczył raport agencji Bloomberg.