Sytuacja na rynkach 10 lutego

Sytuacja na rynkach 10 lutego
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2020-02-10 (13:28)

Teoretycznie chińskie władze poluzowały restrykcje zachęcając obywateli do powrotu do pracy, ale „ruch w biznesie” nie jest zbyt duży – statystyki w najbliższych dniach pokażą, na ile pozwoli do uniknąć większych zakłóceń w globalnych „supply chains”. To po części tłumaczy dlaczego inwestorzy są w poniedziałek rano dość ostrożni – ponownie dość aktywny był Ludowy Bank Chin, który wpompował w rynek blisko 800 mld CNY w 7 i 14-dniowych operacjach repo.

Otwartym pytaniem jest to, na ile takie działania są skuteczne na przypadek koronawirusa – podłoże potencjalnego gospodarczego kryzysu nie jest przecież biznesowe. Tymczasem statystyki nadal pozostaną negatywne – liczba przypadków zakażeń 2019-nCoV w samych Chinach przekroczyła 40 tys. osób od początku epidemii, a liczba zgonów ponad 900. Pozytywnie wyglądają dane nt. liczby wyleczonych, ale nadal nie możemy mówić o jakimś przełomie. Niepokój budzą zwłaszcza negatywne dane nt. japońskiego wycieczkowca, które kreują klimat w światowych mediach.

W obszarze FX widać lekki odwrót od bezpiecznych przystani CHF i JPY i większe zainteresowanie AUD, czy NZD, co zdaje się wskazywać na lepszy sentyment, choć to może być chwiejne. W Europie widać próbę stabilizowania się euro, oraz funta po piątkowych spadkach. Na globalnych układach nieznacznie cofa się dolar po umocnieniu w końcu tygodnia, po tym jak dane makro po raz kolejny ograniczyły prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych przez FED za kilka miesięcy. Coraz częściej pojawiają się za to pytania, czy decydenci nie powinni zakończyć wiosną programu płynnościowego (quasi QE4), co może stanowić ciekawy wątek dla rynków akcji (mniej paliwa na spekulację?).

OKIEM ANALITYKA – Rynki stracą wiarę?

Odruchem Pawłowa psycholodzy nazywają pewne wyrobione podświadomie działania nabyte poprzez wielokrotną stymulację danym bodźcem. Oczywiście, że jest to pewne zaburzenie wobec praw natury i ma też swoje skutki. Na rynkach finansowych takim schematem akcja-reakcja staje się każda informacja o luzowaniu polityki monetarnej przez banki centralne, nieraz wystarczą nawet same spekulacje, że coś takiego może się pojawić. Dodatkowo najlepiej jak decydenci od razu pompują pieniądze w system poprzez operacje QE i ich pochodne stosowane doraźnie, niż bawią się obniżki stóp procentowych. Ostatnie lata pokazały, że był to dość skuteczny sposób na podtrzymywanie hossy na rynkach akcji – oczywiście w niektórych wypadkach zwyżki broniły się same, gdyż spółki raportowały lepsze wyniki finansowe. Ostatni przykład to działania Ludowego Banku Chin w transakcjach reverse-repo, które zostały odebrane jako sygnał, że decydenci cały czas „czuwają” nad kondycją rynków finansowych.

Tylko, czy takie działania rzeczywiście są skuteczne w obecnej sytuacji i na ile banki centralne mogą sobie na takowe nadal pozwalać? W zeszłym tygodniu szefowa Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde dała do zrozumienia, że możliwości dalszego luzowania są ograniczone, a w najbliższych dniach Jerome Powell z FED najpewniej zostanie zapytany w Kongresie o to, kiedy planuje zakończyć prowadzony do jesieni program wsparcia płynnościowego.

Czemu o tym dzisiaj piszę? Bo odnoszę wrażenie, że rynki były w ostatnich miesiącach mocno stymulowane i pewne schematy za chwilę przestaną działać. Tymczasem brak wiary w pewne schematy, może rodzić nowe źródła niepokoju i negatywne trendy.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

2025-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%. Trump mówi również, że zawieszenia ceł nie oznaczają, że nie będą one obowiązywać w przyszłości, ale jednocześnie zapowiada kolejne możliwe ulgi dla innych sektorów. Czy ostatnie działania pokazują, że Trump traci swoją przewagę w wojnie handlowej?