Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-12-13 Komentarz tygodniowy TMS BrokersOstatni regularny tydzień w tym roku zapowiada się optymistycznie w klimacie zbudowanym na porozumieniu handlowych USA i Chin oraz wyparowaniu ryzyka bezumownego brexitu. Ale przy odstawieniu na bok czynników geopolitycznych, wzrasta znaczenie danych makro, a tu ciągle nie widać solidnych oznak przyspieszenia ożywienia. Rynki mogą być pełne nadziei na poprawę, ale kredyt zaufania nie będzie wieczny.
Kupuj plotki, sprzedawaj fakty
2019-12-13 Komentarz giełdowy XTBDokonało się. Wiele miesięcy negocjacji doprowadziły w końcu do osiągnięcia porozumienia pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi. Jest to porozumienie handlowe pierwszej fazy, które ma na celu rozpoczęcie redukcji nierówności handlowych między obiema gospodarkami. Teoretycznie cała sytuacja wydaje się być pozytywna. Mamy jednak do czynienia z wyraźnymi spadkami na Wall Street. Czy również tym razem sprawdzi się rynkowe porzekadło: kupuj plotki, sprzedawaj fakty?
Brexit jest już przesądzony
2019-12-13 Poranny komentarz walutowy XTBTrzy lata temu, gdy po raz pierwszy okazało się, że Brexit staje się rzeczywistością, na rynkach zapanowała panika. Teraz, gdy taki rozwój wydarzeń został finalnie przypieczętowany, panuje euforia. Inwestorzy dostali to, czego chcieli, teraz czeka nas trudna rzeczywistość.
Złoty, a wybory w UK i częściowe porozumienie na linii USA-Chiny
2019-12-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie kwotowań eurodolara blisko 1,12 USD. Złoty, bez większych zmian, kwotowany jest następująco: 4,2857 PLN za euro, 3,8366 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8909 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1643 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,025% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czy Trump został Świętym Mikołajem?
2019-12-12 Komentarz giełdowy XTBDonald Trump zafundował dzisiaj ogromny prezent niemal wszystkim inwestorom na świecie. Wskazał, że USA oraz Chiny są bardzo bliskie podpisania porozumienia. Oczywiście na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie byliśmy zwodzeni takimi informacjami, ale tym razem podane są pewne szczegóły, które naprawdę mogą napawać optymizmem. Czy jest wobec tego szansa na podpisanie tego porozumienia w najbliższych tygodniach?
Taryfy to najważniejsza rzecz
2019-12-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutOczywiście, że miło czyta się komunikat FED-u, z którego znika sformułowanie o „niepewnościach” dla perspektyw amerykańskiej gospodarki. Dla tamtejszego rynku akcji kombinacja stabilizacji stóp procentowych z jednoczesnym dostarczaniem płynności (quasi QE4) i bardziej „pozytywna” retoryka ze strony decydentów, to w pewnym sensie woda na młyn dalszej hossy. O ile nie mechanizm nie zacznie szwankować przez pewne nieodpowiedzialne działania polityków.
Zadowoleni z nicnierobienia
2019-12-12 Komentarz poranny TMS BrokersFed dalej uważa, że polityka jest odpowiednia i planuje jej nie zmieniać co najmniej przez rok, choć między wierszami wyjawia się przekaz, że w przyszłości o obniżki stóp procentowych będzie łatwiej niż o podwyżki. Dziś podobną skłonność do nicnierobienia przedstawi EBC. Wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii dopiero krótko przed północą.
USDPLN na nowym grudniowym dołku
2019-12-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWczorajsze informacje z posiedzenia FED dały preteksty do osłabienia dolara. Wprawdzie oddalono ryzyko powrotu do cięć stóp procentowych (z komunikatu znikło zdanie o „niepewności” wokół perspektyw dla gospodarki, a żaden z członków FED nie oczekuje w tym momencie obniżki stóp w 2020 r., co pokazał tzw. wykres kropkowy), ...
Funt już świętuje wygraną
2019-12-12 Poranny komentarz walutowy XTBDziś w Wielkiej Brytanii odbywają się przyspieszone wybory parlamentarne, które mają zdefiniować Brexit. Nie będąc w stanie przeforsować żadnej sensownej umowy rozwodowej Boris Johnson nie miał wyjścia i wygląda na to, że jego desperacki krok przyniesie mu sukces. Tak mówią sondaże, tak też uważają rynki.
FED i Super Czwartek – czy to będzie mieć znaczenie?
2019-12-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDzisiaj wieczorem poznamy decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej, oraz kwartalne prognozy dla gospodarki, w tym oczekiwania wobec kształtowania się stóp procentowych (wykres kropkowy). To wraz z komunikatem i zwyczajową konferencją prasową Jerome Powella, może pomóc w ocenie tego, na ile w 2020 r. możliwy jest powrót do cięć stóp procentowych.
Brak jasnego stanowiska
2019-12-11 Komentarz poranny TMS BrokersDecyzja w sprawie planowanych na 15 grudnia ceł na import z Chin nie została jeszcze podjęta, co pozostawia drogę otwartą dla szczęśliwego zakończenia, jak i smutnych komplikacji prowadzonych negocjacji. Decyzja Białego Domu (odroczyć, czy nie?) staje się najważniejszą kwestią w tym tygodniu i może przyćmić dzisiejszą decyzję FOMC. Szczególnie, że przyszłość polityki monetarnej Fed silnie jest uzależniona od kierunku, w którym będą podążać negocjacje handlowe USA-Chiny.
Ostatnie słowo Fed w tym roku
2019-12-11 Poranny komentarz walutowy XTBBieżący tydzień obfituje w kilka kluczowych wydarzeń dla rynków finansowych, które mogą w istotny sposób wpłynąć na postrzeganie inwestorów co do poszczególnych aktywów w przyszłym roku. Pierwszym z nich jest zakończenie ostatniego w tym roku posiedzenia Rezerwy Federalnej, które zapowiada się dość interesująco pomimo faktu, iż stopy procentowe najpewniej nie ulegną zmianie.
Złoty stabilny przed FED
2019-12-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi nieco wyższe poziomy na eurodolarze, przed wieczornym zakończeniem posiedzenia FED. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2901 PLN za euro, 3,8698 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9259 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0966 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,991% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rośnie zmienność na rynku akcji
2019-12-10 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji możemy obserwować podwyższona zmienność na rynku akcji. Wszystko za sprawą powrotu doniesień dotyczących wojny handlowej między USA, a Chinami. W godzinach porannych indeksy giełdowe znajdowały się pod presją sprzedających z powodu doniesień chińskiego MSZ, które sugerowały brak postępów w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi.
Spokój na wykresie złota w oczekiwaniu na Fed
2019-12-10 Komentarz surowcowy DM BOŚPo piątkowym tąpnięciu notowań złota, bieżący tydzień na tym rynku rozpoczyna się spokojnie. Ceny złota delikatnie odbijają się w górę, obecnie poruszając się w rejonie 1465-1470 USD za uncję przy niewielkiej zmienności. Kolejne dni na tym rynku mogą przynieść jednak bardziej nerwowe ruchy.
Zasłona dymna
2019-12-10 Komentarz poranny TMS BrokersEUR/USD jest zamrożony w jednocentowym korytarzu, USD/JPY nie przejawia oznak zmiany nastawienia do ryzyka. Funt czeka na wybory, choć są już pierwsi chętni do dyskontowania wygranej BoJo. Rządzący w USA zdają się przerzucić wysiłek na finalizację USMCA, co na chwilę odsuwa na bok rozmowy z Chinami. Tylko że termin wprowadzenia nowych ceł się zbliża.
Oznaki stabilizacji cen w Chinach
2019-12-10 Poranny komentarz walutowy XTBCoraz szybciej rosnące ceny w chińskiej gospodarce były w ostatnim czasie jednym z głównych tematów na rynku, a dla niektórych nawet powodem do zaostrzenia polityki pieniężnej tamże. W listopadzie roczna dynamika wzrostu cen wyraźnie przyspieszyła, jednocześnie jednak pojawiły się pewne oznaki potencjalnej stabilizacji cen wieprzowiny, kluczowej składowej całego koszyka.
Lekka korekta na PLN, rynek czeka na FED, EBC oraz wybory w UK
2019-12-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi większych ruchów na podstawowych zestawieniach. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2879 PLN wobec euro, 3,8746 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9080 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0929 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,973% w przypadku obligacji 10-letnich.
Szersze spojrzenie
2019-12-09 Raport poranny FMCMKształt wykresu: W początkach roku 2017 eurodolar oscylował w okolicach 1,0350 - 1,0820. Później sformował się trend wzrostowy i po roku notowania były już chwilami przy 1,2530-60. Przed upływem połowy roku 2018 wykres spadł na niższe poziomy, a potem ruszył na południe w systematycznym, spokojnym trendzie spadkowym.
Będzie się działo, ale jeszcze nie dziś
2019-12-09 Komentarz poranny TMS BrokersPrzed nami bardzo ekscytujący tydzień, jeśli tydzień liczymy od środy. Przede wszystkim w centrum uwagi są wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii w czwartek. Poza tym interesujących fragmentów będziemy szukać w komunikatach po posiedzeniach Fed, EBC i SNB. W tle będą kluczowe dane z Niemiec i USA. Na froncie negocjacji handlowych USA-Chiny chwilowo przycichło, ale wielkimi krokami zbliża się data wprowadzenia nowych ceł.