Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Podbicie napięcia geopolitycznego może zaszkodzić PLN
2020-01-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podbicie układów typu risk-off za sprawą ponownego podbicia ryzyka geopolitycznego. Eurodolar spadł do 1,1167 USD. PLN bez większej reakcji, jak dotąd. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2428 PLN za euro, 3,7985 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9102 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9848 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,112%.
WIG20 europejskim liderem
2020-01-02 Komentarz giełdowy XTBGlobalni inwestorzy z pewnością mają powody do zadowolenia. Pierwsza sesja giełdowa w tym roku przebiega naprawdę w znakomitych nastrojach. Jednym z powodów jest oczywiście pewna świeżość i pozytywne nastawienie na nadchodzący rok, ale z drugiej strony spory optymizm jest również związany z czynnikami zewnętrznymi. Co nastraja inwestorów podczas pierwszej sesji giełdowej w 2020 roku?
Nowy Rok wystartował na sprawdzonym schemacie
2020-01-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDecyzja Ludowego Banku Chin o poluzowaniu warunków dla banków (cięcie stopy rezerw obowiązkowych o 50 p.b.) to dzisiaj wydarzenie, które na razie przyćmiewa wszystkie inne. Bo tym samym PBOC pozwoli uwolnić aż 115 mld USD z banków, które zwiększą płynność w chińskim systemie.
2019 rok na rynkach surowcowych - podsumowanie
2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.
Póki muzyka gra
2020-01-02 Komentarz poranny TMS BrokersKoniec świątecznej przerwy i rynki wracają do regularnego działania. Ostatnim dniom towarzyszyły zubożałe warunki płynnościowe, co na FX szkodziło USD, ale pomagało m.in. EUR, AUD a finalnie także GBP. Rynek akcji zakończył mocny rok w szampańskich nastrojach, gdyż nie słabnie entuzjazm wokół porozumienia handlowego USA-Chiny.
Czy optimizm rynków jest uzasadniony?
2020-01-02 Poranny komentarz walutowy XTBRok 2020 rozpoczynamy w zupełnie innych nastrojach niż poprzedni. Rok temu byliśmy właśnie po fatalnym kwartale dla giełd i zawirowaniach na rynku jena. Dominowały obawy o spowolnienie, które częściowo się sprawdziły, jednak dla większości rynków rok okazał się bardzo dobry.
Hrywna ukraińska wygranym 2019 roku
2019-12-31 Poranny komentarz walutowy XTBKoniec roku to czas podsumowań i dziś spojrzymy na największe ruchy kursów walut minionego roku. Po stronie przegranej nie ma chyba niespodzianek, mogą zaskoczyć natomiast wygrani. Dwie najmocniejsze waluty minionego roku to ukraińska hrywna i rosyjski rubel – zyskały odpowiednio 17 i 13% względem dolara, który wcale słaby w mijającym roku nie był. Ukraina i Rosja raczej nie kojarzą nam się ze stabilnymi miejscami do inwestowania, skąd zatem takie ruchy?
Ostatnia sesja giełdowa w roku
2019-12-30 Komentarz giełdowy XTBDzień przed Sylwestrem, czyli 30 stycznia to ostatnia sesja dla większości rynków giełdowych na świecie. Wobec tego można powoli zacząć podsumowania mijającego roku oraz rozpocząć spekulować na temat tego, jak będzie wyglądał rok przyszły. Jaki był to rok dla najważniejszych indeksów na świecie oraz jaki dla polskiego rynku?
Dolar najtańszy od lipca
2019-12-30 Poranny komentarz walutowy XTBNie po raz pierwszy końcówka roku jest udana dla polskiej waluty. Złoty zyskuje przede wszystkim wzgędem amerykańskiego dolara. Noworoczny tydzień pomimo przerwy w hanldu na rynku waltuowym zapowiada się całkiem intensywnie.
Spokojna konsolidacja na rynku ropy naftowej
2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚDzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.
Bilans złotego za 2019r.
2019-12-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynku FX przynosi podbicie eurodolara do okolic 1,12 USD. Złoty pozostaje jednak stabilny, pomimo lekkiej presji na kwotowania USD (co zwyczajowo wspiera waluty CEE). Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2616 PLN za euro, 3,8070 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9091 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9875 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,072% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wzrostowa końcówka tygodnia (i roku) na rynku ropy naftowej
2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.
Dolar w odwrocie
2019-12-27 Poranny komentarz walutowy XTBOkres świąteczny na rynkach przebiega jak dotąb bardzo spokojnie. Obawy o płynność w dolarze okazały się na razie bezpodstawne, a to oznacza, że amerykańska waluta traci. Na rynku złotego jest spokojnie , choć ostatnio nie zyskiwał on tak jak inne waluty rynków wschodzących.
Niska aktywność na rynku złotego
2019-12-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy poranny, docelowo najpewniej mało aktywny, handel na rynku FX przynosi lekkie podbicie na eurodolarze oraz brak większych ruchów na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2601 PLN za euro, 3,8314 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9085 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9774 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,078% w przypadku obligacji 10-letnich.
Indeksy w USA ponownie najwyżej w historii
2019-12-23 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji możemy obserwować bardzo niskie obroty. Dzień rozpoczął się od cofnięcia na rynku akcji w Azji, niemniej europejskie parkiety za bardzo się tym nie przejmują (DAX traci jedynie 0,2%), a już na pewno nie indeksy w USA, gdzie po otwarciu sesji ponownie możemy obserwować najwyższe poziomy w historii.
Czy dolar może kosztować mniej niż 3 złote?
2019-12-23 Poranny komentarz walutowy XTBGrudzień jak dotychczas jest dobrym miesiącem dla złotego. Widać to szczególnie w relacji do dolara, który jest niemal 20 groszy tańszy niż pod koniec września. W kontekście historycznym nadal są to jednak niezbyt duże ruchy. Czy w 2020 roku jest szansa na powrót kursu USDPLN poniżej 3?
Znaczny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA
2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚPo spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Ograniczona płynność i aktywności w okresie świątecznym
2019-12-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na złotym. Eurodolar stabilizuje się po piątkowym spadku pod 1,11 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2555 PLN za euro, 3,8407 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,9931 PLN wobec funta szterlinga oraz 3,9075 PLN w relacji do szwajcarskiego franka. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,082% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przedświąteczny nastrój sprzyja inwestorom
2019-12-20 Komentarz giełdowy XTBNa rynkach finansowych panują już świąteczne nastroje. Ograniczony wolumen nie przeszkadza jednak wzrostom na większości rynków. Niestety przy tym wszystkim brakuje niestety nieco siły inwestorom z polskiego rynku. Jedną z ciekawszych rewelacji, która dotyczy polskiej oraz amerykańskiej giełdy jest premiera nowego serialu pod tytułem "Wiedźmin". Jest to w tym momencie pozytywny aspekt zarówno dla amerykańskiego Netflixa, jak i dla polskiego CD Projektu.
Końcówka roku w świetnych nastrojach
2019-12-20 Poranny komentarz walutowy XTBTegoroczny grudzień na rynkach finansowych jest diametralnie różny od ubiegłorocznego, kiedy doszło do głębokiej korekty. Na globalnych rynkach akcje zyskują i panuje dużo optymizmu, co do perspektyw na przyszłość.