Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Impasu ws. Brexitu ciąg dalszy, wybory na horyzoncie

Impasu ws. Brexitu ciąg dalszy, wybory na horyzoncie

2019-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorek w brytyjskim parlamencie był kolejnym burzliwym dniem, który przyniósł jednak więcej nowych znaków zapytania niż odpowiedzi. Jeszcze kilka dni temu notowania brytyjskiej waluty pięły się na coraz wyższe poziomy w oczekiwaniu na szybkie pozbycie się czynnika niepewności. Teraz jednak nadchodzi kolejne zejście na ziemię i zderzenie z rzeczywistością. Z kolei z kraju poznaliśmy ostatnią publikację makro za wrzesień, która dopełniła obrazu całego kwartału.
Stabilizacja PLN, zamieszanie wokół Brexitu

Stabilizacja PLN, zamieszanie wokół Brexitu

2019-10-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN, pomimo podbicia zmienności na szerokim rynku (z uwagi na kontynuację zamieszania wokół Brexitu). Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2702 PLN za euro, 3,8409 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8794 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9392 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,976% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wychodzić czy nie? Oto jest pytanie

Wychodzić czy nie? Oto jest pytanie

2019-10-22 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy niemal z całego świata czekają na kluczowe głosowanie w brytyjskim parlamencie po który może być wiadome, czy dojdziemy do końca wieloletniego dramatu, który rozgrywa się w Wielkiej Brytanii. Na rynku czuć niepewność, choć ogólne nastroje pozostają pozytywne, pomimo tego, że światowa gospodarka stoi wciąż na krawędzi załamania.
Liczenie głosów, liczenie dni

Liczenie głosów, liczenie dni

2019-10-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki wypełniają się optymizmem wokół procesu brexitu i rozmów handlowych USA-Chiny, dodatkowo zachęcone perspektywą obniżki stóp procentowych Fed za tydzień. Apetyt na ryzyko rozwija się jednak powoli, czekając na mocniejszy impuls. Głosowania w Westminsterze są pierwsze w kolejności.
Poniedziałek nie przyniósł wiele nowego w temacie brexitu. Spiker Izby Gmin John Bercow zgodnie z przewidywaniami nie zezwolił na ponowne głosowanie nad projektem porozumieniem brexitu.
Parlamentarny maraton

Parlamentarny maraton

2019-10-22 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu trudno będzie uciec od tematu Brexitu. Wydaje się, że jesteśmy bliżej jakiegokolwiek rozstrzygnięcia niż kiedykolwiek wcześniej, jednak losy porozumienia będą ważyć się co najmniej do czwartku. Rynki są przekonane, że wszystko skończy się pomyślnie i porozumienie zostanie przyjęte.
W obliczu polskich danych makro

W obliczu polskich danych makro

2019-10-22 Raport poranny FMCM
Eurodolar i jego sprawy: Główna para walutowa przez cały październik szła w górę. Oczywiście daleko jej jeszcze do maksimów z końca lipca (bo te wypadły powyżej 1,14), a aprecjacja euro nawet wyhamowała, niemniej trzymamy się wysoko: przy 1,1150-55.
Dobre nastroje po weekendzie

Dobre nastroje po weekendzie

2019-10-21 Komentarz giełdowy XTB
W pierwszy dzień po weekendzie możemy obserwować dobre nastroje na rynku akcji. Sentymentu nie popsuło nawet to, że w weekend nie doszło do głosowania nad wynegocjowaną przez Borisa Johnsona umową Brexitową. Niemniej temat opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię z pewnością będzie ważny w tym tygodniu. Czasu do 31 października ("ostatecznego terminu") coraz mniej, a dopóki umowa nie zostanie przyjęta przez parlament, wciąż istnieje ryzyko hard Brexitu
Jedno się skończy, drugie się zacznie…

Jedno się skończy, drugie się zacznie…

2019-10-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Wicepremier Liu He powtórzył, że Chiny są gotowe na rozmowy w innych tematach, kluczowych dla osiągnięcia porozumienia handlowego przy założeniu wzajemnego poszanowania. Według wcześniejszych doniesień kolejna runda negocjacji miała rozpocząć się w tym tygodniu.
Protesty w Chile wsparciem dla cen miedzi

Protesty w Chile wsparciem dla cen miedzi

2019-10-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Jeszcze w poprzednim tygodniu z Chile napływały informacje, że trwające tam negocjacje płacowe w kopalniach miedzi zakończą się porozumieniem. Jednak już końcówka tygodnia pokazała, że do spokoju w tym kraju jest daleko – i ten fakt ma wyraźne przełożenie na ceny miedzi.
Johnson, mistrz chaosu

Johnson, mistrz chaosu

2019-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
To chyba nie mogło inaczej wyglądać. Wystarczyło powiedzieć „tak” i sprawa Brexitu stałaby się (względnie) jasna. Choć brytyjski parlament zebrał się w sobotę, aby ratyfikować porozumienie rozwodowe, nadal nie wiadomo, co z członkostwem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.
Zawsze znajdzie się trzecie wyjście

Zawsze znajdzie się trzecie wyjście

2019-10-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś miał być albo dzień rajdu funta, albo jego załamanie. Nic z tego się nie wydarzyło, gdyż brytyjski parlament odłożył na późniejszy termin głosowanie nad porozumieniem brexitu. Jednak wciąż pozytywny scenariusz jest możliwy i najbardziej prawdopodobny, a weekendowe wydarzenia skutecznie niwelują ryzyko chaotycznego rozwodu z UE na koniec października.
PLN pozostaje stabilny, kontynuacja zamieszania wokół Brexitu

PLN pozostaje stabilny, kontynuacja zamieszania wokół Brexitu

2019-10-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia handlu przynosi podtrzymanie wzrostów na EUR/USD, co wspiera popyt na waluty EM, w tym PLN. Brak jest nerwowej reakcji na, spodziewane, odrzucenie umowy Brexitu. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2804 PLN za euro, 3,8362 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8925 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9631 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,015% (18/10) w przypadku papierów 10-letnich.
Eurodolar jest wysoko

Eurodolar jest wysoko

2019-10-21 Raport poranny FMCM
Obraz nowego tygodnia: Eurodolar wyzwolił się z sub-tendencji spadkowej trwającej od szczytów z końca czerwca (zakreślonych na 1,1410-15). W początkach października notowania spadły do 1,09 (mniej więcej), ale potem euro zyskiwało, a dolar z natury rzeczy tracił.
Kwestia Brexitu i kwestia odsetek w USA

Kwestia Brexitu i kwestia odsetek w USA

2019-10-20 Raport tygodniowy FMCM
W paszczy szaleństwa: Zabawny to zbieg okoliczności: gdy stary horror, po który sięgnęło się dość bezwiednie wieczorem nieoczekiwanie kojarzy się albo i splata z tym, co czytamy na portalach newsowych. Przynajmniej jeśli chodzi o Brexit.
Chłodne kalkulacje…

Chłodne kalkulacje…

2019-10-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: CHINY / DANE: Według opublikowanych dzisiaj rano danych dynamika PKB w III kwartale była najniższa od 1992 r.- wzrost wyhamował do 6,0 proc. r/r z 6,2 proc. r/r wcześniej. Szacunki mówiły o 6,1 proc. r/r. Pozytywnie zaskoczyły jednak dane miesięczne nt. produkcji przemysłowej (przyspieszenie do 5,8 proc. r/r z 4,4 proc. r/r), oraz sprzedaży detalicznej (7,8 proc. r/r).
Wiemy więcej, nic nie wiemy

Wiemy więcej, nic nie wiemy

2019-10-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Optymizm związany z zawartym wczoraj porozumieniem brexitu opadł, gdyż do pełni szczęścia potrzebna jest jeszcze akceptacja Westminsteru, a parlamentarna arytmetyka nie pozwala pozbyć się całkowicie ryzyka chaotycznego rozstania Wielkiej Brytanii z UE. Strona unijna podnosi stawkę, grożąc nieprzyznaniem kolejnego odroczenia brexitu. Kontynuacja rajdu funta wydaje się odroczona do przyszłego tygodnia.
Cena ropy nisko w obliczu słabych danych z Chin

Cena ropy nisko w obliczu słabych danych z Chin

2019-10-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj strona popytowa na rynku ropy naftowej pokazała siłę, odbijając się w górę i w dużej mierze odreagowując zniżki z wcześniejszych dni tygodnia. Ruch ten jednak nie był istotnie powiązany z rynkowymi fundamentami – te wciąż pokazują sporą niepewność na globalnym rynku tego surowca.
Chiński wzrost zwalnia, polskie płace także

Chiński wzrost zwalnia, polskie płace także

2019-10-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W trzecim kwartale chińska gospodarka kontynuowała spowolnienie wzrostu gospodarczego w tempie nieco wyższym od oczekiwań. Jednocześnie wrześniowy zestaw danych okazał się solidny, przede wszystkim w przypadku produkcji przemysłowej. Niemniej reakcja rynków azjatyckich na te dane była raczej słaba. Tymczasem z Polski poznaliśmy dane z rynku pracy za wrzesień, które nieco rozczarowały w kontekście dynamiki wzrostu wynagrodzeń.
Podwyższona zmienność na GBP/PLN, rynek czeka na głosowanie

Podwyższona zmienność na GBP/PLN, rynek czeka na głosowanie

2019-10-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na większości par powiązanych z PLN. Inwestorzy czekają na sobotnie głosowanie w brytyjskim parlamencie. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2825 PLN za euro, 3,8499 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8984 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9545 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,997% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynek cieszy się z porozumienia brexitowego

Rynek cieszy się z porozumienia brexitowego

2019-10-17 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że europejski rynek z ulgą przyjął informacje o tym, że nie będzie twardego Brexitu. Unia Europejska oraz Wielka Brytania w końcu dogadały się na temat tego jak będzie wyglądał Brexit. Oczywiście może to nie być koniec całej telenoweli, ale wydaje się, że sytuacja jest w tym momencie lepsza niż jeszcze kilka tygodni temu. Czy jednak to wystarczy, aby utrzymać obecne silne wzrosty na rynkach?