Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar ma wiele do oddania?

Dolar ma wiele do oddania?

2020-02-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sytuacja na rynkach 24 lutego: Wyraźna panika na rynkach na początku tygodnia to wynik pojawienia się informacji o wykryciu wielu przypadków koronawirusa Covid-19 w Europie Zachodniej. Niemniej o ile silna wyprzedaż dotyka indeksy giełdowe, o tyle większej przeceny nie widać na euro. Wspólna waluta zachowywała się lepiej już w piątek (szacunki dla indeksów PMI za luty wypadły nieoczekiwanie dobrze), ...
Tym razem będzie inaczej?

Tym razem będzie inaczej?

2020-02-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Aktywa ryzykowne są pod presją na początku tygodnia przy rosnącej liczbie przypadków zachorowań na koronawirusa poza granicami Chin. Co wydawało się opanowane przez władze z Pekinu, teraz ponownie wydaje się poza ich kontrolą, a odpowiedzialność spada na decydentów w Korei Południowej, Włoszech i Kanadzie. Rynki dotychczas nie doszacowywały ryzyka wirusa, ale może być ciężko dalej opierać się faktom.

Wirus atakuje Włochy

Wirus atakuje Włochy

2020-02-24 Komentarz walutowy XTB
Włochy w zasadzie nigdy nie otrząsnęły się po globalnym kryzysie finansowym. Kryzys zadłużenia, chwiejne banki, problemy z imigrantami z Afryki, niestabilna scena polityczna – wszystko to trapiło włoską gospodarkę. Teraz doszedł jeszcze wirus. W ostatnich komentarzach zwracałem uwagę na fakt, iż rynki globalne podchodzą do tematu wirusa z nonszalancją, ignorując jego wpływ na sytuację ekonomiczną, która nawet przed jego uderzeniem nie była wyjątkowo dobra.
Presja na PLN, globalny rynek w układzie risk-off

Presja na PLN, globalny rynek w układzie risk-off

2020-02-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia obrotu przynosi podbicie układów risk-off na rynkach. Kapitały płyną w kierunku m.in. obligacji, złota czy dolara. Złoty, będący częścią składową koszyka CEE/EM, najpewniej znajdzie się pod lekką presją. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2879 PLN za euro, 3,9713 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0349 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1225 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,052% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2020-02-21 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Obawy o wzrost gospodarzy ciążą na wycenach aktywów, co podtrzymuje siłę dolara, ożywia popyt na złoto, ale szkodzi walutowym ryzykownym. Tylko mieszane zachowanie rynku akcji utrudnia ocenę, jak bardzo inwestorzy obawiają się skutków koronawirusa. Dane z najbliższych dni raczej nie dostarczą nowych wskazówek, co może przeważać na rzecz utrzymywania defensywnych pozycji.
Gorsze dane z USA i obawy o skutki koronawirusa prowadzą do korekty

Gorsze dane z USA i obawy o skutki koronawirusa prowadzą do korekty

2020-02-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji rozpoczęła się w gorszych nastrojach, a to za sprawą spadków na parkietach w Azji. Cofnięcie na głównych światowych indeksach było widoczne już wczoraj, co miało związek z negatywnymi wiadomościami dotyczącymi rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Pojawiły się pierwsze przypadki śmiertelne w Japonii i Korei, a dodatkowo kraje te zdecydowały się na dodatkowe ograniczenia, co może źle odbić się na działalności biznesowej.
Mieszane dane i powrót obaw

Mieszane dane i powrót obaw

2020-02-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Bardzo mieszane dane napłynęły z Azji i Europy. Wzrost indeksu PMI dla niemieckiego przemysłu mógłby sugerować koniec poważnych problemów, ale coraz poważniejsza sytuacja w Azji studzi nadzieję na trwałą poprawę. Na rynkach widać nieco więcej obaw, ale czy tym razem ich wpływ będzie wyraźniejszy?
Bitwa na głosy

Bitwa na głosy

2020-02-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Według danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski, w styczniu członkowie Rady Polityki Pieniężnej głosowali zarówno za obniżką stóp procentowych, jak i za podwyżką. Wniosek o cięcie o 25 pb poparł tylko Eryk Łon. Propozycję podwyżki o 15 pb poparli Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz. To nieczęsto spotykane zjawisko, by członkowie ciała decyzyjnego w banku centralnym mieli tak odmienne poglądy.
PLN bez większych zmian, istotne wskazania makro w kalendarzu

PLN bez większych zmian, istotne wskazania makro w kalendarzu

2020-02-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi dalsze podtrzymanie lekkiego risk-off po wczorajszych niższych zamknięciach na WallSt. oraz nieudanej próbie podbicie EUR/USD nad 1,08 USD. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2755 PLN za euro, 3,9620 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0323 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1052 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,122% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rozpoczyna się wyczekiwana przez inwestorów korekta?

Rozpoczyna się wyczekiwana przez inwestorów korekta?

2020-02-20 Komentarz giełdowy XTB
Pomimo wyraźnych wzrostów w Azji, co miało między innymi związek z obniżeniem stóp procentowych przez Ludowy Bank Chin, dzisiejsza sesja europejska rozpoczęła się w mieszanych nastrojach. Przez większą część dnia indeksy utrzymywały się pod kreską, jednak bez wyraźnego kierunku.
Czy dobrze jest, czy źle – wybieraj USD

Czy dobrze jest, czy źle – wybieraj USD

2020-02-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Czy jen nadgania słabością to, co od kilku dni doświadcza euro? Nagłe załamanie JPY wzmocniło przekonanie, że klimat risk-off odchodzi wraz z nadziejami, że skuteczne okażą się działania chińskich władz na polu opanowania wirusa i późniejszego wsparcia gospodarki. Waluty słabych gospodarek z ujemnymi stopami procentowymi stają się pożywką inwestorów przestających szukać bezpiecznych przystani. Wygrywa USD.
Dolar wciąż bez alternatywy

Dolar wciąż bez alternatywy

2020-02-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym jest w zasadzie bez zmian. Dolar wciąż nie ma alternatywy i widać to bardzo wyraźnie po zachowaniu tej waluty z ostatnich 3 tygodni. Silne umocnienie i spadek najważniejszej pary walutowej EURUSD do najniższych poziomów od kwietnia 2017 roku. Silny dolar to efekt kilku czynników – wciąż silnej postawy amerykańskiej gospodarki, braku chęci do dodatkowego luzowania ze strony Rezerwy Federalnej oraz popytu na aktywa z tzw. „bezpiecznych przystani” w związku z dalszymi obawami o wpływ epidemii koronawirusa na globalną gospodarkę.
Apetyt na ryzyko zapanował na rynku

Apetyt na ryzyko zapanował na rynku

2020-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach finansowych ponownie zapanował apetyt na ryzyko. Rynek praktycznie ignoruje zagrożenie dla globalnej gospodarki w postaci koronawirus i ponownie wyciąga kluczowe światowe indeksy na historyczne szczyty. Z drugiej strony mamy również polski rynek, który nie może podnieść się podobnie do swoich zagranicznych odpowiedników, głównie ze względu na krajowe problemy. Tym razem istotny problem dla polskiego rynku stanowi sektor węglowy.
Nieruchomości dają zarobić na przekór inflacji

Nieruchomości dają zarobić na przekór inflacji

2020-02-19 Analizy rynkowe
W dłuższym terminie nieruchomości doskonale radzą sobie w walce z inflacją – wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Potrafią rozprawić się z nią nawet skuteczniej niż złoto czy spółki giełdowe. Założona dziś lokata pozwala zarobić mniej niż 1% - wynika z najnowszych danych NBP. To kilka razy za mało, aby pokonać inflację.
Dobry, zły i szalony

Dobry, zły i szalony

2020-02-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Zmęczenie tematem koronawirusa zaczyna być coraz bardziej odczuwalne, choć nie da się od niego uciec. Ale póki nie ma oczywistego powodu, by wyciągać go na pierwszy plan, inwestorzy zagłębiają się w kwestiach pobocznych, których nie brakuje. Siła dolara, słabość euro, huśtawka funta. Uczestnicy rynku mają jednak świadomość, że spokój może zostać zachwiany z dnia na dzień, więc nie będą dziwić szarpane ruchy korekcyjne.
Bloomberg skręca na lewo

Bloomberg skręca na lewo

2020-02-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Kampania prezydencka w USA na razie nie ma dużego przełożenia na rynki finansowe. Do wyborów jest jeszcze dość dużo czasu, a opozycja nie ma swojego kandydata. Dziś jednak czeka nas pierwsza ważna debata, a propozycje składane przez kandydatów nie ucieszyłyby inwestorów.
USD/PLN najwyżej od października

USD/PLN najwyżej od października

2020-02-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi lekki „powiew optymizmu” po tym jak dane z Chin wskazały na najniższy przyrost zachorowań wirusem od 29/01. Eurodolar spadł poniżej 1,08 USD. Złoty znajduje się pod lekką presją (głównie wobec dolara). Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2715 PLN za euro, 3,9576 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0246 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1376 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,165% w przypadku obligacji 10-letnich.
Obite jabłko

Obite jabłko

2020-02-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Ostrzeżenie od Apple o niezrealizowaniu prognoz sprzedaży przerwało wczorajszy spokój na rynkach i posłużyło jako przypomnienie o ekonomicznych skutkach epidemii koronawirusa. Ale informacja o ryzykach, z jakimi mierzy się firma, dla której chiński rynek jest ważnym ośrodkiem produkcji i sprzedaży, nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Jeśli dotychczas rynki były gotowe bagatelizować skutki wirusa, tak i teraz powinny otrząsnąć się z mini-szoku.
Inflacja może ciążyć złotemu

Inflacja może ciążyć złotemu

2020-02-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Często podkreślam, że rynek walutowy nie reaguje na informacje w sposób liniowy. Inwestorzy mają dużo cierpliwości do rynku, do którego od dłuższego czasu mieli zaufanie, ale gdy tę cierpliwość stracą, trudno o to zaufanie znów walczyć. To ważne w kontekście wyzwań dla naszej gospodarki na bieżący rok.
PLN nieco słabszy, EUR/USD przy 3-letnich minimach

PLN nieco słabszy, EUR/USD przy 3-letnich minimach

2020-02-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie eurodolara. Lokalnie widoczna jest lekka presją na osłabienie PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2618 PLN za euro, 3,9343 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0005 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1125 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2.204% w przypadku obligacji 10-letnich.