Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Fala paniki, spirala wyprzedaży

Fala paniki, spirala wyprzedaży

2020-02-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Liczba potwierdzonych nowych przypadków Covid-19 w Chinach jest niższa niż liczba zachorowań poza Państwem Środka. Koronawirus dociera m.in. na Litwę, do Nowej Zelandii, czy Afryki Subsaharyjskiej. Łączna liczba przypadków przekracza 83 tysiące a zgonów 2 850. Wall Street długo wierzyło i chciało wierzyć, że wirus nie jest problem amerykańskim.
strach paraliżuje inwestorów

strach paraliżuje inwestorów

2020-02-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Przez dużą część lutego w naszych komentarzach dziwiliśmy się obojętności rynków na rosnące zagrożenie koronawirusem. Jeszcze w ubiegłym tygodniu na Wall Street i w Europie Zachodniej panowała euforia. Ta bardzo szybko przerodziła się w panikę. Nie ma już wątpliwości, co do tego, że wirus rozprzestrzenia się globalnie, a zatem scenariusz, w którym jest to jedynie problem Chin jest już nieaktualny.

EUR/PLN przy 4,33 PLN,  PKB w kalendarzu

EUR/PLN przy 4,33 PLN, PKB w kalendarzu

2020-02-28 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie podaży wokół PLN przy jednoczesnym podbiciu kwotowań EUR/USD do okolic 1,10 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,33 PLN za euro, 3,9375 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0700 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0712 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,764% w przypadku obligacji 10-letnich.
Na globalnych rynkach akcji nadal jest dość nerwowo

Na globalnych rynkach akcji nadal jest dość nerwowo

2020-02-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Na globalnych rynkach akcji nadal jest dość nerwowo po tym, jak pojawiają się kolejne informacje o stwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem – WHO podała, że poza granicami Chin jest ich już więcej, niż w samym Państwie Środka. Nerwowość podbił fakt stwierdzenia pierwszego przypadku w USA i to podobno w wyniku tzw. „zakażenia społecznego”.
Ropa - jednak dalej w dół

Ropa - jednak dalej w dół

2020-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strach ma wielkie oczy - przynajmniej na ropie tak jest. Rynek nie zareagował, ani na lepsze (dla kursu) dane nt. zapasów API i wczoraj DoE, ani też na widoczne sygnały dywergencji na dziennym ujęciu oscylatora RSI9 - patrz wykres poniżej.
Fed może więcej, ale wcale nie musi

Fed może więcej, ale wcale nie musi

2020-02-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynek akcji nie przerywa spadków, a najnowszym katalizatorem jest pierwszy przypadek zarażenia w Kalifornii, gdzie pochodzenia wirusa jest nieznane. Liczba przypadków koronawirusa poza Chinami dalej wrasta bez wytracania tempa, co mogłoby zahamować falę paniki na rynkach. Spekulacje o reakcji Fed uderzają w USD.
Złoty nadal pod presją negatywnych informacji

Złoty nadal pod presją negatywnych informacji

2020-02-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Kolejne przypadki zakażeń koronawirusem COVID-19 poza Chinami, w tym pierwszy stwierdzony w USA (gorzej, że podobno może to być zachorowanie nie bezpośrednio przez kontakt z osobą, która była w Chinach) skutecznie wpływają na wyobraźnię inwestorów. Nerwowość widać na rynkach akcji, a rentowności amerykańskich obligacji notują coraz niższe poziomy, co pokazuje, gdzie alokowany jest kapitał.
Czy reszta świata jest przygotowana na epidemię?

Czy reszta świata jest przygotowana na epidemię?

2020-02-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych liczy się w zasadzie jeden temat – koronawirus. Cała sytuacja trwa już ponad 2 miesiące, choć mediana stała się około miesiąc temu. Jeszcze wtedy spekulowano, że sytuację uda się opanować dosyć szybko. Rynki finansowe dosyć szybko otrząsnęły się po początkowych spadkach. Tymczasem przymierzamy się do pierwszych publikacji, które pokażą wpływ epidemii na dane makroekonomiczne, natomiast indeksy giełdowe zaliczają ogromne spadki.
Czy wirus zakończy rynek byka na Wall Street?

Czy wirus zakończy rynek byka na Wall Street?

2020-02-26 Raport specjalny XTB
Dla większości rynków akcyjnych rok 2019 był bardzo mocny, pomimo przeciętnej sytuacji gospodarczej. Obecny rok przyniósł kontynuację tej sytuacji. Pomimo oczywistego ryzyka związanego z epidemią nowego koronawirusa, amerykański indeks Nasdaq (US100) zrzeszający spółki technologiczne jeszcze w ubiegłym tygodniu był na 11% plusie od początku roku.
Słabość dolara była krótka?

Słabość dolara była krótka?

2020-02-26 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przyniósł kolejną silną wyprzedaż na Wall Street, chociaż już przecena indeksów w Azji została opanowana. Nastroje psują obawy dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa, chociaż WHO stwierdziła, że najprawdopodobniej w Chinach minęliśmy już szczyt zakażeń. Emocje podkręcił jednak komunikat amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), które zaleciło obywatelom USA przygotowanie się na ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 w USA.
Żadna przystań nie jest już bezpieczna

Żadna przystań nie jest już bezpieczna

2020-02-26 Komentarz poranny TMS Brokers
„Wtorek odwrotu” się nie powiódł i wczoraj kolejna silna wyprzedaż nawiedziła Wall Street po tym, jak Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ostrzegło przed niemal pewnym rozprzestrzenianiem się wirusa w USA. Więcej przypadków zarażenia i zgonów w Korei Płd., Włoszech i Iranie podkreśla globalny zasięg choroby. Rynki weszły w pełny tryb paniki, gdzie żadna pozycja nie jest bezpieczna.
Panika nie omija polskiego rynku

Panika nie omija polskiego rynku

2020-02-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Po poniedziałkowej gwałtownej wyprzedaży wtorek okazał się niewiele lepszy. W USA indeks DJIA30 jest najniżej od początku listopada ubiegłego roku. Panika nie omija też warszawskiego parkietu, gdzie WIG20 spadł w otchłań po przełamaniu bariery 2000 pkt. Dziś wręcz niewiarygodne wydaje się to, że jeszcze przed tygodniem na Wall Street i w Niemczech rynki akcji notowały historyczne maksima, a wiele innych rynków było najwyżej od kilkunastu lat. Dobrym przykładem są Włochy, które od tych poziomów cofnęły się już o 11%.
Próba stabilizacji PLN, spekulacje dot. obniżek stóp

Próba stabilizacji PLN, spekulacje dot. obniżek stóp

2020-02-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie spadku wyceny PLN oraz podtrzymanie impulsu wzrostowego na EUR/USD. Inwestorzy w dalszym ciągu wykazują jednak nerwowość związana z informacjami dot. koronawirusa. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3024 PLN za euro, 3,9577 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0507 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1398 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowność polskiego długu wynoszą 1,906% w przypadku obligacji 10-letnich.
A po burzy znów wzejdzie Słońce?

A po burzy znów wzejdzie Słońce?

2020-02-25 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowa panika jest na razie za nami, do czego mogło przyczynić się wieczorne wyhamowanie silnej przeceny na Wall Street, które zostało później potwierdzone korekcyjnym odbiciem podczas godzin handlu w Azji. Rynek znalazł „ukojenie” w informacjach, że WHO nie ogłosiła globalnej pandemii koronawirusa, pomimo pojawienia się wielu stwierdzonych przypadków poza Chinami, ...
Szukanie powodów do odbicia

Szukanie powodów do odbicia

2020-02-25 Komentarz poranny TMS Brokers
ukojenie w różnorodnych doniesieniach, które pozwoliły stonować strach. Ponieważ jednak ekonomiczny wpływ epidemii pozostaje trudny do oszacowania, zmienność i wrażliwość na negatywne informacje pozostaje duża.
Rynki próbują łapać oddech

Rynki próbują łapać oddech

2020-02-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek był mocnym wstrząsem dla rynków, które szczególnie w Europie doświadczyły spadków niewidzianych od referendum ws. Brexitu. Chiny, które ewidentnie obawiają się narastania problemów natury ekonomicznej, próbują jednak kreować pozytywną narrację, która dziś rano stabilizuje notowania.
Wytłumienie paniki, PLN najniżej od października 2019

Wytłumienie paniki, PLN najniżej od października 2019

2020-02-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Ostatnie godziny obrotu na rynkach przyniosły wyhamowanie spadków i próbę stabilizacji po nerwowym początku tygodnia. Koszyk BOSSA PLN spadł do najniższego punktu od października 2019r. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3046 PLN za euro, 3,9665 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0497 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1299 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,962% w przypadku obligacji 10-letnich (najniższy poziom od grudnia).
Panika na rynku akcji, koronawirus szerzy się w Europie

Panika na rynku akcji, koronawirus szerzy się w Europie

2020-02-24 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji obserwujemy panikę na światowym rynku akcji. Do tej pory inwestorzy ignorowali odniesienia odnośnie szerzącej się w Chinach epidemii. Jednak w weekend, jak i w poniedziałek rano pojawiło się wiele niepokojących informacji odnośnie kolejnych ognisk wirusa na świecie. W mieście Kom w Iranie z powodu wirusa Covid-19 zmarło już co najmniej 50 osób, podczas gdy ostatnie doniesienia wskazywały jedynie na 8 ofiar, mamy więc do czynienia z lawinowym wzrostem.
Dolar ma wiele do oddania?

Dolar ma wiele do oddania?

2020-02-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sytuacja na rynkach 24 lutego: Wyraźna panika na rynkach na początku tygodnia to wynik pojawienia się informacji o wykryciu wielu przypadków koronawirusa Covid-19 w Europie Zachodniej. Niemniej o ile silna wyprzedaż dotyka indeksy giełdowe, o tyle większej przeceny nie widać na euro. Wspólna waluta zachowywała się lepiej już w piątek (szacunki dla indeksów PMI za luty wypadły nieoczekiwanie dobrze), ...
Tym razem będzie inaczej?

Tym razem będzie inaczej?

2020-02-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Aktywa ryzykowne są pod presją na początku tygodnia przy rosnącej liczbie przypadków zachorowań na koronawirusa poza granicami Chin. Co wydawało się opanowane przez władze z Pekinu, teraz ponownie wydaje się poza ich kontrolą, a odpowiedzialność spada na decydentów w Korei Południowej, Włoszech i Kanadzie. Rynki dotychczas nie doszacowywały ryzyka wirusa, ale może być ciężko dalej opierać się faktom.