Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Karuzela na rynku dolara
2020-03-30 Poranny komentarz walutowy XTBOstatnie tygodnie przyniosły ogromną zmienność na rynkach finansowych, która nie ominęła rynku walut. My koncentrujemy się na przecenie złotego, ale zawirowania mają swoje źródło w dostępności dolara na rynku. Czy bezprecedensowe działania Fed zagasiły pożar i amerykańska waluta będzie tracić na wartości?
Spadkowy początek tygodnia, PLN stabilny
2020-03-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynkach przynosi lekkie schłodzenie nastrojów i umocnienie amerykańskiego dolara, co rzutuje również na CEE. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5378 PLN za euro, 4,0981 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2760 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0611 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,802% w przypadku obligacji 10-letnich.
Koniec emocjonującego tygodnia na rynku akcji
2020-03-27 Komentarz giełdowy XTBW tym tygodniu ponownie mogliśmy obserwować ponad przeciętną zmienność na rynku akcji. Po weekendzie główne indeksy giełdowe rozpoczęły handle poniżej zamknięcia z poprzedniego piątku, jednak już od poniedziałku mogliśmy obserwować pozytywny sentyment, który utrzymuje się właściwie do dziś. Co prawda piątkowa sesja przynosi nieznaczne cofnięcie, ...
Spadek popytu na saudyjską ropę naftową
2020-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Mimo że początek bieżącego tygodnia przyniósł odbicie notowań ropy naftowej w górę, kolejne dni na rynku tego surowca były okresem przewagi strony podażowej. W rezultacie, cena ropy nadal porusza się relatywnie niedaleko tegorocznych – i wieloletnich – minimów cenowych. Presja podażowa na rynku ropy naftowej wynika przede wszystkim z perspektyw nadwyżki na globalnym rynku tego surowca.
Co przyniesie weekend w temacie rozwoju COVID-19
2020-03-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 27 marca: Mamy piątek, więc zaczną powracać obawy związane z tym, co przyniesie weekend w temacie rozwoju COVID-19, zwłaszcza na terenie USA, które przejęły niechlubną pałeczkę lidera (85 tys. zachorowań). Dzisiaj sentyment już jest gorszy, niż wczoraj, gdzie mieliśmy zwyżki na giełdach i osłabienie dolara – nieraz dynamiczne, jak chociażby w przypadku GBPUSD, czy USDJPY, co świadczy tylko o spekulacyjnym charakterze ruchu.
Dane tak złe, że aż dobre lub bez znaczenia
2020-03-27 Komentarz poranny TMS BrokersReakcja rynku akcji w czwartek po szokująco złych danych o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA sugeruje, że albo dane są bez znaczenia (gdyż należało się spodziewać gwałtownego skoku bezrobotnych po nagłym zatrzymaniu gospodarki), albo będą zachętą dla rządu i Fed, by zrobić więcej. Wygląda też na to, że inwestorzy są zmęczeni pogrążaniem się w otchłani pesymizmu i chcą trwalszego odreagowania. Ale idzie weekend, a liczba zachorowań w USA już przewyższyła liczbę przypadków w Chinach.
Wyczekiwane odbicie złotego
2020-03-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego złotego po wczorajszym lekkim umocnieniu m.in. wobec EUR czy USD. Eurodolar testuje okolice 1,1050 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5308 PLN za euro, 4,1051 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2665 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0165 USD. Rentowności polskiego długu wynosi 1,782% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynek ignoruje najgorsze dane w historii
2020-03-26 Komentarz giełdowy XTBZłe dane to dobre dane? W dobie kryzysu wydaje się to bardzo dziwne stwierdzenie, ale ponownie na rynek powraca interpretacja złych danych jako wróżby lepszej przyszłości. Inwestorzy z USA patrząc na dzisiejsze dane z USA dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych muszą mówić sobie „gorzej już być nie może”. Czy faktycznie sytuacja nie może się już pogorszyć?
Gorsze nastroje na rynkach akcji nieco szkodzą dolarowi
2020-03-26 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutGorsze nastroje na rynkach akcji (przez statystyki dotyczące koronawirusa) nieco szkodzą dolarowi. Wczoraj rozpoczęło się procedowanie programu fiskalnego w Kongresie - został on przyjęty przez Senat, a jutro zajmie się nim Izba Reprezentantów. W obszarze ryzykownych walut na gorszym sentymencie globalnym próbuje korzystać jen.
Gigantyczne programy pomocy fiskalnej
2020-03-25 Komentarz giełdowy XTBWczoraj w Stanach Zjednoczonych, a dzisiaj w Niemczech doszło do akceptacji przez władze gigantycznych programów pomocowych dla gospodarek. To bardzo dobra informacja dla przedsiębiorców i jednocześnie inwestorów giełdowych, gdyż oznacza to potencjalne „miękkie” przejście przez kryzys dla niektórych firm.
Stłumione zwyżki notowań ropy naftowej
2020-03-25 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki – w poniedziałek i wtorek na rynku tym przeważała strona popytowa. Niemniej, na razie odbicie cen ropy w górę ma niewielką dynamikę, a dzisiejsze poranne zwyżki zostały szybko stłumione przez stronę podażową. W bieżącym tygodniu na globalnych rynkach finansowych pojawiło się trochę więcej optymizmu, co pozwoliło notowaniom ropy naftowej na odbicie w górę.
Wtorek był bardzo dobrym dniem dla Wall Street
2020-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 25 marca: Wtorek był bardzo dobrym dniem dla Wall Street, która zanotowała silne odbicie (procentowo DJIA wzrósł najwięcej od 1933 r.). Wsparciem poza wcześniejszą decyzją FED (z poniedziałku) o nielimitowanym QE, były informacje z Kongresu, gdzie doszło do porozumienia Demokratów z Republikanami w kwestii programu fiskalnego dla gospodarki i obywateli, który jest gigantyczny, bo wart aż 2 bln USD (początkowo mowa była o 1,0-1,2 bln USD).
Wzrosty nigdy nie są tak silne, kiedy jest dobrze
2020-03-25 Komentarz poranny TMS BrokersRynki akcji i inne aktywa ryzykowne kontynuują rajd zapoczątkowany we wtorek, a dziś oznaki porozumienia w sprawie pakietu fiskalnego w USA pomagają nakręcać lepsze nastroje. Nie zapominajmy jednak, że mamy do czynienia z kryzysem zdrowotnym i nie ma jeszcze rozwiązania medycznego, by zatrzymać pandemię. Nie będzie brakować powodów do zmienności w obu kierunkach.
Mocne odbicie na rynkach
2020-03-25 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek tygodnia, bo bardzo słabym otwarciu, przynosi mocne odbicie na globalnych parkietach. Na rynkach pojawiła się nadzieja, że bardzo szeroko zakrojone działania Fed oraz pakiet fiskalny, który niedługo przegłosować ma Kongres mogą istotnie zmniejszyć negatywne skutki koronawirusa. Jednak na froncie walki z pandemią nie ma na razie takich sukcesów.
Odbicie na giełdach, próba odrobienia części strat przez PLN
2020-03-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi dalszą kontynuację odbicia eurodolara, co wspiera próby korekty wzrostowej również na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5929 PLN za euro, 4,2475 PLN wobec dolara, 4,3252 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0223 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,742% w przypadku obligacji 10-letnich.
Solidne odbicie w Europie, niemiecki DAX ponad 10% w górę
2020-03-24 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji możemy obserwować wyraźne polepszenie nastrojów. O ile za sprawą wczorajszej decyzji Fedu, który ogłosił nielimitowany program QE, indeksy nie zdołały wyjść na plus, tak dziś rynek akcji ruszył w górę. Prawdopodobnie dzisiejsza euforia jest spowodowana właśnie wczorajszą decyzją Rezerwy Federalnej. Wzrosty mogliśmy obserwować już na sesji azjatyckiej, z kolei od początku dnia w Europie obowiązywał tylko jeden kierunek - północny.
Dolar traci dzisiaj na szerokim rynku
2020-03-24 Raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 24 marca: Dolar traci dzisiaj na szerokim rynku, a giełdowe indeksy świecą się na „zielono” – to efekt podjętych wczoraj działań FED, który de facto podjął bezprecedensową decyzję o nielimitowanym QE (chociaż nie wobec wszystkich aktywów) i zdecydował się na kolejne działania wspierające płynność.
Cena złota już powyżej 1600 USD za uncję
2020-03-24 Komentarz surowcowy DM BOŚZŁOTO: Wczorajsza sesja na wykresie cen złota była przełomowa. Po dwóch tygodniach znaczących zniżek, notowania tego kruszcu wróciły bowiem do wzrostów, i to bardzo dynamicznych. Cena złota w poniedziałek zwyżkowała o ponad 5%, przebijając poziom 1500 USD za uncję już we wczesnych godzinach sesji, a później docierając do rejonu 1570 USD za uncję.
Whatever is there
2020-03-24 Komentarz poranny TMS BrokersTradycyjnie wtorek przynosi dzień odwrotu po ponurych notowaniach dzień wcześniej, a przynajmniej pierwsze godziny oferują próby odreagowania. Lepsze doniesienia na froncie walki z wirusem oraz zapowiedź nielimitowanego skupu aktywów przez Fed pomagają poprawić nastroje. Przed nami jednak gorzkie przypomnienie o rzeczywistości gospodarczej dotkniętej pandemią – poznamy wstępne szacunki PMI z Europy i USA. Bezprecedensowe spadki wydają się pewne.
Co tak naprawdę zrobił Fed?
2020-03-24 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnim czasie w zasadzie nie ma dnia bez nadzwyczajnej interwencji któregoś z banków centralnych. Sam Fed ogłaszał już kilka nadzwyczajnych działań. Częstotliwość była tak duża, że planowane posiedzenie po prostu nie było potrzebne. Wczoraj Fed ogłosił rozwiązanie, które wielu określa „ostatecznym”. Co zawiera i jak może wpłynąć na rynki?